Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.05.2009, 22:48:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

multumesc frumos eduardd.IMI prinde bine sfatul tau.vad ca esti o mamica cu experienta.mai astept in continuare sfaturi practice din experienta ta. e greu sa fi mamica tanara
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.05.2009, 23:13:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Rușinea femeilor din ziua de astăzi…și vinovații lor!

A venit primăvara, e cald afără și frumos; am început să ne îmbrăcăm iarasi cu haine mai subțiri și mai lejere. Pentru mine ca băiat, marea problemă de acum și până la toamnă este să-mi păzesc ochii de fetele pe care le voi întâlni cu privirea pe stradă. Majoritatea covârșitoare a fetelor poartă pantaloni stransi pe trup și se îmbracă foarte sumar vara, iar cele care poartă fuste, le poartă mulat sau mini. Tot acum se poartă maiouri, tricouri, bluze sau fuste transparente sau cu decolteuri si tăieturi adânci.
E foarte greu ca băiat să te păzești de atâtea “priveliști” smintitoare. Iar ca tabloul cotidian să fie complet încep să apară reclame la tot pasul cu femei în costume de baie sau cine mai știe cum. Problema este în primul rând la noi, căci ar trebuie să fim mai atenti la paza mintii, să ne rugam mai mult la Dumnezeu, dar vai de acelea (aceia) prin care vine sminteala.
Iată câteva cuvinte de dojana ziditoare pentru cum ar trebuie să ne îmbrăcăm, de la avva Filothei Zervakos:
“Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în veșminte. Ce să spun și despre îmbrăcămintea necuviincioasă pe care le îndeamnă să o poarte născocitorul răutății, diavolul. Vai și amar! Cum de nu le e rușine femeilor creștine? Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă! Tații și mamele să fie pilde bune și să nu-și lase copiii - povățuindu-i cu iubire de Dumnezeu - să se îmbrace necuvios. Iar bărbații să le ferească pe femeile lor de îmbrăcămintea indecentă, căci vor da socoteală în ziua Judecății. Femeile care intră în biserica lui Dumnezeu îmbrăcate necuviincios și fără de rușine, fac voia diavolului. Mai bine să nu calce pe la biserică, fiindcă în afară de faptul că nu au nici un folos din asta, îi vatămă și îi smintesc și pe ceilalți credincioși din biserică.
Îmi pare rău că sunt nevoit să cercetez și să mustru. Nu vreau acest lucru, și poate că-i întristez pe cei răspunzători de asta. Dacă nu v-aș iubi, nu v-aș cerceta. Îndreptați-vă și atunci voi înceta și eu să cercetez. Vai mie dacă voi tăcea, văzând asemenea fărădelegi!
Într-o carte veche pe care am găsit-o cu mulți ani în urmă, am citit printre altele că, atunci când ucenicii L-au întrebat pe Domnul nostru Iisus Hristos când se vor întâmpla în lume semnele înfricoșătoare ale celei de-a Doua Veniri, când dragostea multora se va răci și credința va pieri, Domnul le-a spus, printre altele: “atunci când femeile vor deveni bărbați și bărbații femei“.
Și Sfântul Ioan Gură de Aur, atunci când niște creștini l-au întrebat când va fi a Doua Venire, le-a răspuns: “Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape“. Aceste profeții ale Domnului nostru Iisus Hristos și ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor prooroci, apostoli, Sfinți Părinți, despre care am vorbit mai devreme, se împlinesc astăzi cu precizie.
Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: “Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată“. Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.
Așadar, dacă Îl iubești pe Dumnezeu și ți-e frică de Dânsul, dacă mă respecți și pe mine, părintele tău duhovnicesc, din clipa aceasta în care primești scrisoarea mea, să încetezi a te mai vopsi. Și să-ți împodobești de aici încolo sufletul cu smerenie, cuvioșenie și virtuți. Atunci se va bucura și Dumnezeu, și îngerii, și Maica Domnului, și sfinții, și te vor ocroti și învrednici să intri în Împărăția Cerurilor.
Însă dacă vei urma moda și te vei lua după femeile moderne, ca acuma, când le imiți vopsindu-te, le vei imita și la fumat, și la jucat cărți și la altele, care sunt scârboase chiar și când le amintește cineva”
“Nu vreau sa mai vad uratenia lumii, necinstea, indecenta, nerusinarea, nesimtirea femeilor lipsite de minte, care sfideaza orice buna-cuviinta, orice curatie, orice fapta de omenie; fiind ca niste diavoli intrupati, cutreiera cu nerusinare pietele, drumurile, intrand pana si in biserici si manastiri, desantate, fardate, cu tigara in gura sau in mana, spre a strica sufletele curate si nevinovate, spre a le tara in mlastina depravarii si pierzaniei, aratandu-si goliciunea sufletului lor, lipsit de orice fapta buna sau virtute.
De aceasta stare deplorabila in care se afla multime de femei sunt vinovati si responsabili majoritatea parintilor si sotilor, care in loc sa le faca sa se schimbe sau sa-si struneasca in vreun fel fiicele, sotiile, surorile, le indeamna tocmai ei la aceste necuratii, privindu-le cu mandrie si bucurandu-se sa le vada astfel impopotonate, boite, rujate.Vinovat este si regele si ceilalti responsabili, ministri, puterea, toti care sunt randuiti dupa voia lui Dumnezeu spre grija si pazirea societatii de toate relele, care dauneaza atat tarii cat si Bisericii. Si cea mai vinovata este Biserica care le ingaduie sa vina la sfintele slujbe si nu le interzice sa intre intr-o astfel de imbracaminte scandaloasa, sau rujate sa sarute icoanele sau sa se impartaseasca.”
Sursa: “Ne vorbește Părintele Filothei Zervakos”, Ed. Cartea Ortodoxa-Egumenita, 2007, cap. “Îmbrăcăminte”
articol preluat de aici:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200.../#comment-4506
Mi se pare absolut aberant ce scrie in acest articol.
Cum adica sa nu intre in biserica pt ca nu le este de nici un folos?!! Pai daca o femeie are nesansa sa fi fost crescuta in spiritul contemporan, i se interzice si intrarea in biserica? De unde sa afle ea ce este bine? Cine stabileste ca o astfel de femeie nu are nici un folos din mersul la biserica?

Citez:
"Nu vreau sa mai vad uratenia lumii, necinstea, indecenta, nerusinarea, nesimtirea femeilor lipsite de minte, care sfideaza orice buna-cuviinta, orice curatie, orice fapta de omenie; fiind ca niste diavoli intrupati, cutreiera cu nerusinare pietele, drumurile, intrand pana si in biserici si manastiri, desantate, fardate, cu tigara in gura sau in mana, spre a strica sufletele curate si nevinovate, spre a le tara in mlastina depravarii si pierzaniei, aratandu-si goliciunea sufletului lor, lipsit de orice fapta buna sau virtute."

HA!?? Sa aruncam cu pietre in astfel de femei??!! Ajungem ca in tarile musulmane!

NU ELE SUNT PRICINA CADERII NOASTRE, CI NOI!

Ca un ochi curat vede doar frumusetea si dragostea lui Dumnezeu pretutindeni! Cine ne da dreptul sa o judecam pe cea de langa noi si sa spunem ca este un diavol intrupat!!???
Suntem noi aia perfecti??!!
Eu sunt foarte convinsa ca un sfant nu ar putea fi ispitit de o femeie, oricat de atragatoare ar fi ea!!!
(Parerea mea ca mai mult "bun simt" are Ionpat decat cel ce crede ce scrie in articol! Noi NU avem dreptul sa judecam aproapele, avem doar sansa sa-l iubim si sa-i oferim exemplu, daca suntem capabili!!)

Da, ar fi bine ca o femeie crestina sa se comporte asa si pe dincolo, dar cred ca Dumnezeu ne judeca dupa alte criterii in primul rand.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.05.2009, 04:02:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu vad aici mai multe probleme:
1. Se tot spune ca barbatii au probleme, ca trebuie sa se fereasca de ispitele feminine si ca asta este rau.
Este rau cand se exagereaza cu ele, dar in anumite limite, ele trebuie sa existe. La oricare animal, cu mici exceptii, femela trebuie sa fie atragatoare si natura ii confera unele decoratiuni in plus fata de mascul.
Pur si simplu este vorba ca masculul trebuie sa aleaga intre ele, este acea lupta pentru cucerirea partenerului, cu care mai apoi se intemeiaza familia.
Nu este usor pentru femeie sa atraga un barbat si fetele sunt educate de mici in acest sens: "fata, tu trebuie sa te mariti." Trebuie sa fii ingrijita, frumoasa, atragatoare, sa-l cuceresti.
Un baiat nu se uita decat rareori la o fata care nu este frumoasa, ingrijita.
Cata suferinta nu provoaca asta fetelor. Exista atatea care nu sunt frumoase si greu isi pot gasi perechea, nu se uita nimeni la ele.
Pana sa ajunga la suflet, la caracter, omul vede infatisarea si este atras sau nu.
Si eu am suferit, nu m-am considerat frumoasa, nu-mi place sa ma machiez, imi place naturaletea.
Sigur exista si fete/femei frumoase natural, care n-au nevoie nici de farduri, nici de epilat, nici de cosmetica, de nimic. Dar astea sunt putine.


[COLOR=royalblue]Nu stiu daca ai dreptate aici. Stii noi toti avem gusturi diferite: unora le place naturalul, altrora, le place sa nu arati momentele cind esti darimata. trista, ci probabil sa ascunzi puntin intr-un fel sau altul.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Altora le place fata/femeia sa arate intotdeauna bine, indiferent ce si cum.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Depinde de gusturi.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Ideea este ca nu trucurile si machiajul conteaza, ci sufletul pina la urma.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Daca tu esti o persoana naturala, nu inseamna ca trebuie sa ai absolut nici un fel de subestimare a valorilor natural pe care le ai.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]E simplu, tu vei fii aceea care trebuie sa caute barbatul simplu pentru viata, deoarece tu nu ai dat sanse acelui barbat sa-ti spuna ca el te vrea cu farduri. Tu ai facut deja alegerea.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Deci acum totul depinde daca vei - sint sigura ca da - vei gasi barbatul caruia ii placi asa cum esti si gata.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
2. Da, o fata, dar si un baiat trebuie pregatit pentru familie, din toate punctele de vedere, caci si sexul si facerea de copii este importanta.
Trebuie sa stie amandoi sa fie impreuna, sa lupte impreuna, sa treaca impreuna prin bucurii si necazuri, mai ales prin cele din urma (boli, infertilitate, decese, saracie etc.). Din pacate inca nici acum parintii si societatea nu face nimic in acest sens. Inainte era pudoarea, acum ce scuza mai este? Se ajunge mult prea repede si de la nimicuri la despartire.


[COLOR=royalblue]Se ajunge la despartire, nu din lipsa nepregatirii unuia sau altuia.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Doar din simplul motiv ca sintem pacatosi si nu ne mai pasa de aproapele, ca altfel daca ar fii orice este discutabil, si orice se poate clarifica.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Pacatele - asta este raspunsul.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Banuiesc c ala o anumita varsta fiecare stie ca o casatorie inseamna un commitment, tu respecti pe el, el respecta persoana ta. Despre restul se gaseste destul in web-site-uri si nu este necesar sa discutam aici.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
3. Preotul meu imi spune mereu despre femeia crestina a sec.21, care categoric este si trebuie sa fie altfel decat cea de acum 2000 ani.

N-am reusit inca sa aflu cum vede dansul asta, caci vesnic nu e timp sa discutam. Eu o vad ca pe o persoana moderata, deschisa spre amandou directiile, adaptata credintei dar si lumii in care traieste, fara exagerari in nici o parte. Cum sa faca asta fara sa cada in extreme, este greu si nu ne explica nimeni.

[COLOR=royalblue]Exemplul preotului este corect: fara exagerare sa traim in lumea prezenta, dar cu sufletul la Dumnezeu.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Modul de a intelege asta, este foarte personal.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
4. Mama crestina trebuie sa stie sa invete si pe copii credinta, treptat, fara forta si infricosare. Si preotii trebuie s-o ajute.

[COLOR=royalblue]Adevarat, atita timp cit il priveste pe preot, anumite probleme se rezolva cu sotul, medicii sau chiar servicii sociale necesare.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
Dar mai exista si femeia crestina care nu poate fi mama. Ea ce menire are, va intreb eu acum?
[COLOR=royalblue]Taina lui Dumnezeu de a da unor femei posibilitatea de a avea copii, iar altora nu, cred ca este o mare problema de dezbatut, nu este simplu.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Ideea este ca intotdeauna exista posibilitatea infierii unor copii nefericiti, iar faptul ca nu este mama biologica, nu inseamna absolut de loc ca nu este mama crestina, sau o mama buna.[/COLOR]
[COLOR=#4169e1]Nimeni nu stie ce pacate stramosesti plateste si de ce?![/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.05.2009, 04:43:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pentru o mai buna intelegere, am sa-ti postez aici invatatura Parintelui Arsenie, in legatura cu neputinta de a avea copii:


[ Părinți neroditori ]
Întrebați medicul înainte de căsătorie, cum stați [dacă sunteți roditori]. Cei ce n-ați făcut-o înainte de căsătorie, întrebați-1 acum ce se mai poate face (drege). Se poate întâmpla ca amândoi soții să fie roditori și totuși roade nu aduc. Ce să fie? Pe unul din soți, cu deosebire pe bărbat, 1-au ajuns faptele lui din tinerețe: era curvar, onaninst sau în alt chip pătimaș și mult făcând fărădelegile acelea, i­-a slăbit frâna și repede îl trece firea, înainte de clipa când femeia ar fi fost pregătită să-i primească sămânța. Femeia nu are așadar nici o descărcare, bărbatul nu o mulțumește, i se face scârbă de el, iar dacă se duce la doctori, aceștia cunoscând și ei pricina, că n-au potrivit timpurile, dau sfaturi păcătoase, de a cerca cu altul și iată stricându-se o căsătorie. Și de unde începătura la toate acestea? Din păcatele tinereții, pe care atotputernicia și rânduiala firii le-a întors, să ți le duci în spate. Tinerețea se răzbună, dacă n-a fost bună. Iată de ce trebuie fecioria nestricată să o aibă și feciorii [nu numai fecioarele].
Faceți bine și țineți posturile, osteniți-vă trupul să nu zburde și nu uitați că este Dumnezeu care ajută pe tot omul ce zice: “Doamne ajută!”. Întăriți-vă cu Sfânta Împărtășanie și nu se poate să nu se poată. Iar dacă n-ați făcut aceasta și ați ajuns aici [neroditori], plecați-vă puterii mai mari și petreceți pentru suflet. Căci, tot ce se dovedește fără rost pentru Dumnezeu, tulbură conștiința și ea mărturisește că-i păcat. Ajunși aici, să ținem partea conștiinței [glasul lui Dumnezeu din om], ca să fim pe placul lui Dumnezeu și să dobândim iertare.
Un sfat: e bine să vă doriți copii de la început, din tinerete, până ce nu v-ați hodorogit de grijile vieții și de atâtea păcate, căci copiii din tinerețea părinților sunt mai ageri și de mai bună nădejde de viață; copiii de la bătrânețea părinților sunt mai stinși, parcă le lipsește vlaga din ei și duc o viață chinuită, pentru că au moștenit o zestre slăbită. Căci, dacă viața ta este o cheltuire neîndrumată și dacă mai ești și cu greșeli, le dai povară copiilor. Totuși, se poate ajunge până la 12 copii fără cusur, cărora le va veni vremea să fie o datorie, prin greutățile și osteneala de a-i crește.
[ Urmând sfaturile de mai sus, nu ajungeți la necazurile de mai jos ]
a) Crima de avort este mai mare decât crima simplă, pentru că se face împotriva unui copil fără apărare. De aceea, cere cap de mamă și de tată. Sângele lor strigă la cer ,,Răzbunare” și puțini sunt cei ce scapă de ea. Nenorocirile între oameni, războaiele, au și rolul acesta, de a face dreptate acolo unde nu s-a făcut pocăință. “Să nu spurcați pământul pe care aveți să trăiți; că sângele spurcă pământul și pământul nu se poate curăți de sângele vărsat, altminteri decât cu sângele celui ce l-a vărsat”. (Numeri 35, 33).
b) Blestemăția ferelii de zămislire, iată unde poate duce: la îmbolnăvirea nervilor interni ai soției, care răspund cu un capăt în șale, încât soția (femeia) nu mai poate ridica de jos nici un braț de lemne și nu mai poate merge. Vin și durerile de stomac și rărunchi și acestea ușurează căpătarea diferitelor boli care greu se mai vindecă, printre care și „poala albă” [leucoreea]. Iar a treia supărare este că strică rânduiala dinăuntrul femeii, care ajunge desăvârșit neroditoare. Așa se răzbună firea pentru fapta aceasta. De aceea nu trebuie să îndrăznească fetele a gândi la căsătorie înainte de vârsta de 18 - 20 de ani, când să fie în stare a naște copii. Sfatul greșit al părinților de a se căsători cât mai repede, cu soți prea deosebiți ca vârstă, îi face pe aceștia să se ferească de sarcină, neștiind urmările, care sunt cu mult mai multe decât înșirai aici. Așa se întâmplă că neamul celui fără de sfat se stinge.
c) Nu apărați desfrânarea, că nu are nici o apărare. Ea nu întreține, ci (mai curând sau mai târziu) macină dragostea între soți și duce la ură, ca orice păcat.
Alte lucruri de știut:Văd oamenii chinuindu-se, dar mai ales copiii, între a crede în Dumnezeu și a nu crede. Lupta lor între bine și rău, de multe ori, e așa de mare, încât se tem să nu-și piardă mintea. Iar ei încă sunt copii. De unde vin chinurile acestea? De la părinții și bunicii care sunt într-însul. Se aflau între dânșii unii care credeau în Dumnezeu și alții care credeau în cel rău. Se moștenește atât înclinarea de a crede în Dumnezeu cât și înclinarea de a nu crede. Tot ce este sănătos în părinți înclină spre Dumnezeu, iar tot ce-i păcătos sau bolnav înclină spre începătorul răutății; iar în copil se bat cap în cap aceste înclinări potrivnice. Dacă nu este cineva ca să-1 ajute în vremea lui de cumpănă, se poate întâmpla să fie biruită partea cea bună de către cea rea, căci mai întotdeauna imboldurile din afară așa „ajută”; dacă însă are parte de un sfat la vremea chinuirii sale, își mai vede binele, [partea bună]. Cunoaște deci, că firea părintelui necredincios, cât a moștenit-o, trebuie să o biruie, lipindu-se de Dumnezeu, care nu are de lepădat pe nimeni. Unii ca aceștia trebuie să călătorească în viață cu foarte mare grijă și să nu cadă de la poruncă, la desfrânare, că se pot stârni la bătrânețe gânduri împotriva lui Dumnezeu, chiar în vremea rugăciunii și gata-gata să dea în deznădejde de mântuire. Mântuirea se află răbdând însă toată supărarea aceasta. Iată de ce nu e bine nicidecum să-ți dai copilul în casa necredinciosului, că e chinuire și pentru el și pentru urmașii lui, din neam în neam.
*
Erau multe și mari pricinile pentru care trebuia un leac puternic ca acesta. Iată-1, dat la îndemâna tuturor - unora spre bucurie mare, altora spre supărare mare. „Cei ce au păzit cu sfințenie pravila cea sfântă, sfințise-vor și cei ce au învățat-o, vor ști ce să răspundă “(Inț. 6, 10).
Pentru necredincioși, după sfatul Părinților, n-am nici un cuvânt, iar pe desfrânați îi va judeca Dumnezeu.
Păstorul își păzește oile…, iar lupii îi găsesc vină… nimic nou.
Chemăm însă din nou pe Iisus la nuntă…, căci cei ce se pogoară în lumea aceasta, [copiii], vin în vremea noastră peste măsură de răniți și urmările cele mai grele abia de acum vin.
Doamne, ajută-ne să facem voia Ta! Amin.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.05.2009, 04:44:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Iar aici sint sfaturile acestui Sfant Parinte:

Sfaturi și îndemnuri ale
părintelui Arsenie

Căsătoria și copiii
- Căsătoria e sacul cu păcate, mărită-te și ia-l în spate.
- Căsătoria a doua, de obicei, este mai rea ca prima.
- Dacă nu alăptați copii, veți alăpta cancer!….
Decât cancer mai bine copii. Iobagii aveau câte 16 copii. Și erau slugi!
- Copiii nefăcuți strică pe cei făcuți.
- Nu creșteți câini, creșteii copii. Nu vreiți copii? Trăiți ca frații.
- Decât fuga de riscurile eredității și decât feririle de a avea copii, mai bine moartea la datorie.
- Căsătoria-i pentru mântuire și prunci, nu pentru plăceri și desfrânare.
- Pantalonii la femei - mult mai grav ca lipsa de basma la rugăciune.
- Dacă nu poți vorbi cu copiii despre Dumnezeu, vorbește cu Dumnezeu despre ei.
- Cine face curte nu face carte.

Păcatele -plăceri pierzătoare de suflet
- Diavolul prezintă patimile din om ca plăcute și ușoare.
- Trupului de noi nu-i pasă dacă ne bagă în focul iadului. De aceea ar trebui ca nici nouă să nu ne pese de poftele lui, ci să le mai ucidem cu postul.
- Toți cei ce umblă după plăceri, de orice fel, nu vor scăpa de primejdii, căci sub orice plăcere e încolăcit un șarpe.
- Paralizia lovește de obicei pe cei nesătui de avere și poate fi moștenită.
- Mântuirea se lucrează numai pe ruinele egoismului.
- Atâta vreme cât ținem păcatele nemărturisite, ascunse cu voia, atâta vreme atârnă pedeapsa lor asupra noastră, ca o sabie ce stă să cadă peste viața noastră. De îndată însă ce mărturisim păcatele și vinovăția, primejdia morții o înlătură Dumnezeu de deasupra noastră.

Faptele credinței

-Credința este o asceză a rațiunii.
- Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
- Mai mare este omul în genunchi, decât în picioare.
- Mai multă rugăciune către Sfântul Înger Păzitor.
- Cât asculți de Dumnezeu, atât ascultă și Dumnezeu de tine.
- Să nu vorbești niciodată despre proiectele tale, căci cel rău știe doar ce vorbești nu și ce gândești și ți le nimicește.
- Cel cu un talant, din Sfânta Evanghelie, are numai botezul și talantul lui i se va da celor fără botez, dar cu fapte.


Sectele. Ecumenismul

-Sectarii au provocat o libertate catehetică care duce la erezie.
- Nu da cu bâta în viespile sectare.
- Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunță la confesionalitate…Tendința Papei de a atrage în același staul pe toți creștinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă și un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
- Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Căderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxă, fie ei arhierei, preoți de mir, călugări sau mireni. Înapoi la Sfânta Tradiție, la Dogmele și Canoanele Sfinților Părinți, ale celor 7 sinoade ecumenice, altfel, la iad - cu arhierei cu tot. Ferească Dumnezeu.

Vin necazurile!

- Vine timpul, și e foarte aproape, când toți preoții vor repara bisericile, iar alții vor construi altele noi, dar nelucrând ei la sufletul omului, vor rămâne bisericile goale, cucuvelele vor cânta într­-însele. Roadele slăbirii în dreapta credință a teologilor în facultăți și seminarii vor fi preoții, care vor fi și mai slabi ca învățătorii lor; mai ales în Transilvania ortodoxia aproape că va dispare, ultima redută va fi Sibiul, dar va cădea și acesta. Dumnezeu nu forțează mântuirea nimănui. Cine are minte să ia aminte.
-„Nu este stăpânire fără numai de la Dumnezeu” ([COLOR=blue]Rom. 13, 1[/COLOR]). Deci primim divinul stăpânirii, dar refuzăm păcatul ei… Să fiți deci pregătiți să puneți capul pe butuc dacă credința o va cere.
- Unei stăpâniri de stat (sau șef), care nu se supune lui Dumnezeu, nici Sfânta Biserică (și slujitorii ei) nu trebuie să i se supună.
- Din toate timpurile se știe că, atunci când puternicii vremii ridicau mâna asupra slujitorilor lui Dumnezeu, n-a mai dăinuit puterea lor.
- Ungurii vor mai mult decât Ardealul.
- Vor veni necazuri mai mari decât Munții Făgărașului
- Într-o noapte, către ziuă, ne vor ocupa 3 țări Ungaria, Bulgaria și Rusia… Și pe cei ce ne vor ocupa va veni ploaie de foc!
- Munții Făgărașului și dealurile Prislopului vă vor acoperi pe voi.
- Rugăciunile și jertfa Sfinților Brâncoveni m-a adus pe mine pentru țara aceasta a noastră.
- Va lua țara foc din Prislop [e vorba de "focul" Duhului Sfânt: [COLOR=blue]Lc.12, 49[/COLOR]]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.05.2009, 07:53:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Multumesc Lore, pentru cuvant dar nici pe departe nu sunt o mama cu experienta. Daca as fi fost nu as fi deschis acest topic. Mi-as dori sa se alature noua si mamele noastre, Icamilin, Hartford, Sia, Sofia, Dorina, Anca ( de ce nu si tati) si oricine doreste sa ne impartaseasca din experienta sa. Eu, asa cum imi place sa spun, am avut Timpul de partea mea. Atata tot.. dar asta nu m-a impiedicat sa cad.. si sa ma ridic, ca un om ce sunt. Uite daca tot am vb. De cele frumoase sa va povestesc si de prima “bataie” pe care am “administrat-o”fetei mele. Era la gradi in grupa mare. In fiecare dimineata eu ii impleteam parul in doua codite iar cand mergeam seara sa o iau era despletita. O data, de doua ori..am tot certat-o dar nimic. Imi spunea mereu, nu eu mama ma desfac la par!! Bineintels ca nu am crezut-o…ptr. Ca ingrijitoarea mi-a spus ca nu le despleteste cand le culca la pranz. Intr-o zi nervoasa am tras-o rau de par si i-am spus: Daca te mai gasesc asa te tund scurt. (era cea mai grea pedeapsa ptr ea, iubea mult parul lung). Stiti ce mi-a spus? Tunde-ma mama pentru ca nu crezi in mine!!! Am ramas stupefiata! A doua zi am mers din nou la gradi si am rugat educatoarele (intre patru ochi) sa urmareasca ce se intampla. Ce credeti? La lectie, cum stateau ei pe scaunelele alea mici, un baiat din spate se juca mereu in parul ei si o despletea. Iar ea tacea ca nu fie certat sau pedepsit!! De atunci am invatat sa imi ascult f.atent copii inainte de a-I pedepsi/judeca. Uneori motivul este mult mai adanc, decat cel ce se vede la suprafata. Cred ca este benefic sa le acordam incredere copiilor de mici. Spunea invatatoarea baiatului la o sedinta; nu le mai faceti tema la copii, sa faca el atat cat stie, restul ajut eu dar sa fie munca lui! Insa, cati avem ‘timpul” de partea noastra? Multe mame lucreaza, copii au nevoie pana la 3 ani macar de mama si de tata..Parerea mea. Stiu ca voi starni controverse dar..mi le asum..
A fi mama Nina, nu e neaparat sa nasti, ci sa iubesti copii ca si cum ar fi ai tai…ai mare dreptate!

A fi, mama/femeie crestina din punctul meu de vedere inseamna sa ierti, sa uiti, sa iubesti si sa te jertfesti neconditionat!!! Cat despre imbracaminte…voi reveni si asupra acestui aspect… Insa ar fi bine daca nu ne-am mai crampona de haine, ci am lucra mai mult la interior..
Un sfat pe care l-am primit si eu si-l transmit mai departe, impartasiti-va in fiecare duminica copii dragii mei parinti. Faceti-va timp duminica..stiu e greu..nu au rabdare..dar credeti-ma mult ajuta Sfanta Euharistie. Zideste si formeaza copilasul de mic. Bine ar fi ca mama sa se impartaseasca des inca din perioada sarcinii..dar…cum veti dori..
Si un alt sfat…Imi spunea parintele duhovnic, Jenica daca am citit de mici copiilor povesti din pateric ( exista Patericul copiilor) in loc de “Ileana Cosanzeana” (desi si eu am crescut cu ea) le-am atinge mai mult inima si mai putin imginatia. Vor creste se vor schmiba, dar nu vor uita niciodata copilaria. Poate gresesc, voi ce spuneti?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.05.2009, 11:18:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mi se pare absolut aberant ce scrie in acest articol.
Cum adica sa nu intre in biserica pt ca nu le este de nici un folos?!! Pai daca o femeie are nesansa sa fi fost crescuta in spiritul contemporan, i se interzice si intrarea in biserica? De unde sa afle ea ce este bine? Cine stabileste ca o astfel de femeie nu are nici un folos din mersul la biserica?

Citez:
"Nu vreau sa mai vad uratenia lumii, necinstea, indecenta, nerusinarea, nesimtirea femeilor lipsite de minte, care sfideaza orice buna-cuviinta, orice curatie, orice fapta de omenie; fiind ca niste diavoli intrupati, cutreiera cu nerusinare pietele, drumurile, intrand pana si in biserici si manastiri, desantate, fardate, cu tigara in gura sau in mana, spre a strica sufletele curate si nevinovate, spre a le tara in mlastina depravarii si pierzaniei, aratandu-si goliciunea sufletului lor, lipsit de orice fapta buna sau virtute."

HA!?? Sa aruncam cu pietre in astfel de femei??!! Ajungem ca in tarile musulmane!

NU ELE SUNT PRICINA CADERII NOASTRE, CI NOI!

Ca un ochi curat vede doar frumusetea si dragostea lui Dumnezeu pretutindeni! Cine ne da dreptul sa o judecam pe cea de langa noi si sa spunem ca este un diavol intrupat!!???
Suntem noi aia perfecti??!!
Eu sunt foarte convinsa ca un sfant nu ar putea fi ispitit de o femeie, oricat de atragatoare ar fi ea!!!
(Parerea mea ca mai mult "bun simt" are Ionpat decat cel ce crede ce scrie in articol! Noi NU avem dreptul sa judecam aproapele, avem doar sansa sa-l iubim si sa-i oferim exemplu, daca suntem capabili!!)

Da, ar fi bine ca o femeie crestina sa se comporte asa si pe dincolo, dar cred ca Dumnezeu ne judeca dupa alte criterii in primul rand.
Anna21, sa stii ca de data asta sunt foarte de acord cu tine!
Are Dumnezeu alte griji decat cum ne imbracam noi. Si tot ce ai mai scris.

Iar pentru cei care acum o sa-mi spuna ca am mintea intunecata de occident si ca romancele noastre nu sunt asa si pe dincolo.. Sa va spun ceva, nemtoaicele se fardeaza mult mai putin decat romancele. (sa-mi ierte ironia cei la care ma refer, dar de! nu ma pot abtine! ;-))
Tin sa precizez ca eu personal nu ma fardez si nu port fusta mini :-) Dar in pantaloni umblu inclusiv la biserica, si nu vad ce este rau in asta, pentru ca asta e imbracamintea cea mai banala a feleilor dein zilele noastre.

Sa ma iertati, ceilalti, inca nu am citit tot ce s-a mai scris aici.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.05.2009, 11:57:45
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Are Dumnezeu alte griji decat cum ne imbracam noi.

Tin sa precizez ca eu personal nu ma fardez si nu port fusta mini
Faptul ca Dumnezeu are alte griji decat cum ne imbracam noi, nimic mai adevarat. Dar vreau totusi sa precizez ca faptul ca nu te fardezi nu este un plus( nu te cunosc personal, dar macar folosesti un baton corector-purificator, crema regeneranta de noapte, masti exfoliante, samd.?), iar legat de fusta mini sa stii ca femeilor de asta le-a dat Dumnezeu picioare ca se le arate in public( eventual dupa cateva reprize de solar, epilatul se subintelege). Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.05.2009, 12:05:00
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Ce este frumos, si lui Dumnezeu ii place; daca ai picioare frumoase, poti purta fusta mini.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.05.2009, 12:09:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Faptul ca Dumnezeu are alte griji decat cum ne imbracam noi, nimic mai adevarat. Dar vreau totusi sa precizez ca faptul ca nu te fardezi nu este un plus( nu te cunosc personal, dar macar folosesti un baton corector-purificator, crema regeneranta de noapte, masti exfoliante, samd.?), iar legat de fusta mini sa stii ca femeilor de asta le-a dat Dumnezeu picioare ca se le arate in public( eventual dupa cateva reprize de solar, epilatul se subintelege). Doamne ajuta!
Ionpat, iar ma faci sa rad.
:-)))
Vad ca ai o preocupare pentru ten. Esti cumva cosmetician? Care este produsul cel mai bun, hm?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 18:32:40
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15