Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.02.2010, 08:53:14
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor,
am citit ceea ce s-a scris la acest subiect. Cu unii sunt de acord, pe altii nu-i inteleg, iar cate unul chiar..."bate campii".

Recunosc
( cum am mai facut-o si cu alta ocazie) ca personal nu il inteleg deloc pe pr Arsenie Boca. Cu tot efortul meu nu pot citi macar (darmite intelege..iarta-ma pr Arsenie..) cartea pe care am primit-o in dar "Cararea Imparatiei". Poate ca gresesc fata de sfintia sa, dar prefer sa gandesc astfel decat sa merg pe un drum gresit. Cine stie?!. cand va fi canonizat poate voi simti/gandi altfel.
Poate e de vina "doar" aceasta mareee disputa intre "ai nostri" si "ai vostri". Sau poate, e de vina doar mintea mea ingusta..si ideiile din ea.. preconcepute (dealtfel!!) si reticente la ceea ce inca nu este recunoscut de Biserica.
Nu spun ca NU este un parinte cu o viata deosebita, spun doar ca eu una NU ii inteleg scrierile/ideiile. DEci a nu se intelege ca fac la randu-mi ceea ce am criticat de atatea ori la altii!!
Nu neg ceea ce NU inteleg! Ci spun simplu si deschis; nu il inteleg!

Acelasi sentiment il am si fata de parintele Ilarion Argatu de la Boroaia. Iarta-ma si tu parinte! Desi am fost acolo..nu am inca curajul sa-l numesc sfant. Daca eu sunt in greseala sunt convinsa ca si el si pr Arsenie ma vor ierta.. Pentru ca indoiala mea, nu va putea nici lua (daca este) nici adauga (daca nu este) sfintenia.

Asta e parerea mea personala si nu am pretentia sa afirm ca este cea buna..dar! Concluzia pe care o trag in urma citirii materialelor legate de aceste subiecte este:

Certurile dintre crestini, legate de sfintenia unuia sau a altuia nu au alt scop decat de a aduce o unda de indoiala (chiar vrajba) intre fii Bisericii. Stiut este ca: Sfintenia unui om trecut la Domnul nu este data de Biserica sau om, ci de Insasi Mantuitorul care are grija sa-l infatiseze pe cel care a primit Bucuria Nestricaciunii si a Vietii Vesnice inaintea oamenilor. Fie descoperindu-i faptele minunate, fie prin prezenta trupului neputrezit.

In acest caz, Biserica nu are nimic altceva de facut decat sa recunoasca si sa legalizeze ceea ce Hristos a declarat deja Sfant!
A proclama noi inaintea acesteia sfintenia nu cred ca e intelept lucru. Personal, am stat de vb cu multi duhovnici dar niciodata nimnei nu mi-a spus deschis in fata; draga, este sfant! Ci s-au exprimat cu evlavie dar fara a rosti cuvantul sfant.
Habotnicia unora si extremismul nu are nicio legatura cu viata sfantului...ba chiar ii poate aduce grave "ponoase".

DA! Sa ne iubim sfintii, sa le aratam cuvenita evlavie, dar sa ne exprimam cu dreapta socoteala, pentru a nu sminti pe cei mai slabi (ca mine..) prin exuberanta..noastra duhovniceasca.
Am un exemplu concret (ca intotdeauna). In Grecia parintelui Paisie Aghioritul nu i se spune sfant! Ci simplu si cu adanc respect "Gheronda". Am avut ocazia sa vb cu o maica romanca la Surotti si acolo eu am spus. Il iubesc nespus pe acest minunat sfant! Mi-a spus simplu si cu o mare dragsote in voce. Nu il numi inca sfant, spune-i simplu gheronda. Si el te va iubi la fel de mult...

Concluzia?:
Nu se vor sfinti/canoniza sfintii cand vrem noi ci cand va randui Domnul!

Iartati-ma parintilor dar eu altfel nu pot gandi/simti acum. Poate pentru rugaciunile vostre, voi invata sa va simt/iubesc cu adevarat.

In rest, bucurie tuturor!

Am uitat sa va spun ceva.. Am o intrebare care ma framanta de ceva timp..
De ce nu s-a pus problema canonizarii si a Parintelui Paisie Olaru? Este recunoscut in tara si peste hotare ca un mare duhovnic. Sunt nenumarate minunile petrecute la mormantului sfintiei sale.
Este numit de parintii Sihastriei "Steaua luminoasa".
Atunci, de ce nu se spune nimic despre acestea? Oare sa fie vorba de smerenia carateristica a parintelui? Sau de ce??..De ce oare l-am uitat pe blandul parinte Paisie al nostru, fratilor?

Last edited by eduardd; 10.02.2010 at 09:20:09.
  #122  
Vechi 10.02.2010, 12:29:26
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Toata dragostea

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor,
am citit ceea ce s-a scris la acest subiect. Cu unii sunt de acord, pe altii nu-i inteleg, iar cate unul chiar..."bate campii".

Recunosc ( cum am mai facut-o si cu alta ocazie) ca personal nu il inteleg deloc pe pr Arsenie Boca. Cu tot efortul meu nu pot citi macar (darmite intelege..iarta-ma pr Arsenie..) cartea pe care am primit-o in dar "Cararea Imparatiei". Poate ca gresesc fata de sfintia sa, dar prefer sa gandesc astfel decat sa merg pe un drum gresit. Cine stie?!. cand va fi canonizat poate voi simti/gandi altfel.
Poate e de vina "doar" aceasta mareee disputa intre "ai nostri" si "ai vostri". Sau poate, e de vina doar mintea mea ingusta..si ideiile din ea.. preconcepute (dealtfel!!) si reticente la ceea ce inca nu este recunoscut de Biserica.
Nu spun ca NU este un parinte cu o viata deosebita, spun doar ca eu una NU ii inteleg scrierile/ideiile. DEci a nu se intelege ca fac la randu-mi ceea ce am criticat de atatea ori la altii!!
Nu neg ceea ce NU inteleg! Ci spun simplu si deschis; nu il inteleg!

Acelasi sentiment il am si fata de parintele Ilarion Argatu de la Boroaia. Iarta-ma si tu parinte! Desi am fost acolo..nu am inca curajul sa-l numesc sfant. Daca eu sunt in greseala sunt convinsa ca si el si pr Arsenie ma vor ierta.. Pentru ca indoiala mea, nu va putea nici lua (daca este) nici adauga (daca nu este) sfintenia.

Asta e parerea mea personala si nu am pretentia sa afirm ca este cea buna..dar! Concluzia pe care o trag in urma citirii materialelor legate de aceste subiecte este:

Certurile dintre crestini, legate de sfintenia unuia sau a altuia nu au alt scop decat de a aduce o unda de indoiala (chiar vrajba) intre fii Bisericii. Stiut este ca: Sfintenia unui om trecut la Domnul nu este data de Biserica sau om, ci de Insasi Mantuitorul care are grija sa-l infatiseze pe cel care a primit Bucuria Nestricaciunii si a Vietii Vesnice inaintea oamenilor. Fie descoperindu-i faptele minunate, fie prin prezenta trupului neputrezit.

In acest caz, Biserica nu are nimic altceva de facut decat sa recunoasca si sa legalizeze ceea ce Hristos a declarat deja Sfant!
A proclama noi inaintea acesteia sfintenia nu cred ca e intelept lucru. Personal, am stat de vb cu multi duhovnici dar niciodata nimnei nu mi-a spus deschis in fata; draga, este sfant! Ci s-au exprimat cu evlavie dar fara a rosti cuvantul sfant.
Habotnicia unora si extremismul nu are nicio legatura cu viata sfantului...ba chiar ii poate aduce grave "ponoase".

DA! Sa ne iubim sfintii, sa le aratam cuvenita evlavie, dar sa ne exprimam cu dreapta socoteala, pentru a nu sminti pe cei mai slabi (ca mine..) prin exuberanta..noastra duhovniceasca.
Am un exemplu concret (ca intotdeauna). In Grecia parintelui Paisie Aghioritul nu i se spune sfant! Ci simplu si cu adanc respect "Gheronda". Am avut ocazia sa vb cu o maica romanca la Surotti si acolo eu am spus. Il iubesc nespus pe acest minunat sfant! Mi-a spus simplu si cu o mare dragsote in voce. Nu il numi inca sfant, spune-i simplu gheronda. Si el te va iubi la fel de mult...

Concluzia?:
Nu se vor sfinti/canoniza sfintii cand vrem noi ci cand va randui Domnul!

Iartati-ma parintilor dar eu altfel nu pot gandi/simti acum. Poate pentru rugaciunile vostre, voi invata sa va simt/iubesc cu adevarat.

In rest, bucurie tuturor!

Am uitat sa va spun ceva.. Am o intrebare care ma framanta de ceva timp..
De ce nu s-a pus problema canonizarii si a Parintelui Paisie Olaru? Este recunoscut in tara si peste hotare ca un mare duhovnic. Sunt nenumarate minunile petrecute la mormantului sfintiei sale.
Este numit de parintii Sihastriei "Steaua luminoasa".
Atunci, de ce nu se spune nimic despre acestea? Oare sa fie vorba de smerenia carateristica a parintelui? Sau de ce??..De ce oare l-am uitat pe blandul parinte Paisie al nostru, fratilor?
Doamne-ajuta!

Iata un alt gen de discurs. Fara duritati, fara soparle, fara minciuni. O mare bucurie sa va citesc. Pare paradoxal, dar nu e nimic contradictoriu. Sora draga, multumesc pentru cele scrise, chiar daca nu suntem de aceeasi parte in privinta Sf Arsenie Boca. Va respect punctul de vedere si va voi prinde in rugaciuni. Sunt convins ca mai devreme sau mai tarziu Dumnezeu ne va lamuri pe amandoi.

In ceea ce priveste faptul ca ma gandesc si scriu despre Parintele Arsenie Boca raportandu-mi cuvintele la dansul ca la un sfant, va rog, nu luati aceasta ca un act de sminteala, ci ca unul de sinceritate si recunostinta. Nu pot sa vorbesc despre dansul cu alt apelativ atata vreme cat nu voi fi senil. Aveti dreptate in ceea ce scrieti, ca trebuie sa asteptam sa il faca Dumnezeu Sfant prin Sfanta Biserica. Repet, la modul general si in vremuri normale, asa e. In cazul meu este un act de marturisire. Sa nu spun ca parintele Arsenie Boca este sfant este ca si cum as trece pe langa sau as intra in biserica si m-as inchina, dar nu mi-as scoate palaria.

Sa stiti ca si eu am avut ceva umbre de indoiala dupa primele lecturi despre Sf Arsenie Boca. Nu ai cum sa nu iti pui anumite intrebari citind relatarile despre dansul. Dar, slava Domnului, am avut ocazia sa merg si sa vorbesc cu oameni de toate categoriile, care l-au cunoscut personal. La acestea s-au adaugat cele ce mi s-au intamplat mie, cele ce am citit despre Sfant si cele scrise chiar de dansul (atat cat am parcurs pana acum). Pot sa spun ca in cele scrise de altii sunt si cateva exagerari sau inflorituri. Este caracteristic imaginativului uman. Dar ele pot fi sesizate usor si nu sunt multe. Eu am incercat sa ma ghidez in incercarile mele de a afla pe "Bate si ti se va deschide". M-am rugat si am batut la toate usile la care timpul mi-a permis sa ajung. Am facut mii de km prin tara, am consumat ore peste ore de convorbiri telefonice. Am citit cat am putut pe aceasta tema si mai am de citit si de calatorit. Va spun aceasta pentru ca mi-as dori sa va raspund cu aceeasi sinceritate si caldura si pentru ca sa intelegeti ca eu chiar am vrut sa aflu. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a oferit asa o sansa nemeritata si nesperata.

Deci, iertati-ma daca v-am suparat ca ii spun sfant, dar daca nu i-as spune asa as simti ca vorbesc cu jumatati. Azi, cand minciuna este regina absoluta a comunicarii, a nu marturisi, eu cred este pacat.

Inca o data, cu tot dragul, va felicit a fost o oaza de pace postarea de mai sus (un mic minus, poate doar pentru acel "bate campii").

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #123  
Vechi 10.02.2010, 12:45:07
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Exclamation

Da.. dar va intreb, dragi frati si surori, Biblia o cititi tot atat de des, pe cat cititi invatamintele sfintilor parinti?
__________________
Lorena Savin
  #124  
Vechi 10.02.2010, 13:17:28
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lorena29 Vezi mesajul
Da.. dar va intreb, dragi frati si surori, Biblia o cititi tot atat de des, pe cat cititi invatamintele sfintilor parinti?
Doamne-ajuta!

Conform canonului primit acum aproape doi ani, trebuia sa citesc in liniste cate doua capitole pe zi. Intre timp am facut din aceasta o regula pentru ca s-a dovedit a fi neasteptat de folositor si de fascinant. Am mai constatat ca este bine sa tin langa mine pe timpul lecturii si niste fise si un pix. Gandurile vin si zboara intr-o clipa. Cu unele te intalnesti, poate o singura data in viata.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #125  
Vechi 10.02.2010, 13:45:37
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Sa luam o ipoteza de lucru: DACA pr Arsenie Boca era vazator cu duhul, atunci stia cam despre fiecare din cei prezenti diverse chestii, ATUNCI avea o pedagogie pt care mustra diverse chestii in gura mare..poate mai erau n acolo care s-ar fi simtit si n-ar mai fi facut, poate x impricinat numai astfel putea fi indreptat, poate n din cei acolo erau necredinciosi si astfel, vazand minuni se caiau. Si apoi, mai este un lucru, care nu are legatura cu parintele...e interesant ca ne rusinam de "ceilalti" cand am facut un pacat, sa nu auda ei....dar la Judecata de Apoi, cum va fi dragilor? Oare vor auzi numai mama, tata, prietenii si vecinul? Sau si toti oamenii din toate timpurile si locurile? Atunci vom simti cu adevarat rusinea...
2. Pr. Arsenie Boca e un pic mai greut de inteles pt unii, teologia lui e mai mistica, dar daca eu, copil de 7 ani nu inteleg teorema lui Pitagora, asta nu inseamna ca teorema lui nu e valida si aplicabila.
Din pacate nu am citit nimic de Pr. Arsenie Boca deci nu pot comenta in privinta sa.

Eu vad in ce ai scris 2 aspecte:

1. Care este rezultatul faptului ca strigi pacatele fiecaruia de fata cu ceilalti? Oamenii dintr-o data vor deveni sfinti? Nu vor mai avea pacate? Nu cred. Multi nu vor mai veni, te vor evita. Deci, mi-e teama ca se vor indeparta de biserica. Nu cred ca asta vrea Dumnezeu. Mult mai util era sa ia deoparte pe fiecare si sa-i spuna: " uite ieri seara ai poftit la nevasta aluia, daca eu am vazut, Dumnezeu cu atat mai mult. Cum vei aparea la Judecata in fata Lui?!". Dar asta este doar parerea mea, posibil gresita.

2. Nu este ziditor sa ne intereseze parerea celorlalti despre noi pt ca asta vine din mandrie. In momentul in care zici "ce va crede lumea despre mine?" te-ai si mandrit. Este un mecanism mai complicat dar explicatia vine de la sfinti, cautati si veti vedea.
Apelarea la parerea celorlalti despre noi inseamna de fapt si renuntarea la Judecata lui Dumnezeu, practic ne judecam aici in lume, exact contrariul la ce suntem indemnati in Biblie.

Luati cu rezerva ce am scris...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #126  
Vechi 10.02.2010, 14:14:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
2. Nu este ziditor sa ne intereseze parerea celorlalti despre noi pt ca asta vine din mandrie. In momentul in care zici "ce va crede lumea despre mine?" te-ai si mandrit. Este un mecanism mai complicat dar explicatia vine de la sfinti, cautati si veti vedea.
Apelarea la parerea celorlalti despre noi inseamna de fapt si renuntarea la Judecata lui Dumnezeu, practic ne judecam aici in lume, exact contrariul la ce suntem indemnati in Biblie.

Luati cu rezerva ce am scris...
Interesant punct de vedere....
  #127  
Vechi 10.02.2010, 15:11:09
adrian2010 adrian2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Mesaje: 1
Implicit poate sunt de folos...

Dragii mei,
Poate ar fi bine sa incercati mai intai de toate doua lucruri: 1) este: RUGACIUNEA PARINTELUI ARSENIE BOCA

RUGACIUNEA DE DIMINEATA(Aceasta rugaciune este scrisa de parintele Arsenie Boca)

Doamne Iisuse Hristoase,
ajuta-ma ca astazi toata ziua
sa ma lepad de mine insumi,
ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac
si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase,
ajuta-mi
ca rugaciunea Preasfantului Tau nume
sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer,
ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece,
caci iata pacatuiesc in tot ceasul.
Doamne,
Cela ce vii in taina intre oameni,
ai mila de noi,
ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric.
Patimile au pus tina pe ochii mintii,
uitarea s-a intarit in noi ca un zid,
impietrind in noi inimile noastre
si toate impreuna au facut temnita
in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina,
asa risipind in desert zilele noastre,
umbriti si dosaditi pana la pamant.

Doamne,
Cel ce vii intre oameni in taina,
ai mila de noi
si pune foc temnitei,
aprinde dragostea in inimile noastre,
arde spinii patimilor noastre
si fa lumina sufletelor noastre.
Doamne,
Cela ce vii in taina intre oameni,
ai mila de noi,
vino si Te salasluieste intru noi,
impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant.
Caci Duhul Sfant
se roaga pentru noi cu suspine negraite,
cand graiul si mintea raman neputincioase.
Doamne,
Cel ce vii in taina,
ai mila de noi,
caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti
si cat esti de aproape de sufletele noastre
si cat ne departam noi prin pacatele noastre.
Ci
lumineaza lumina Ta peste noi,
ca sa vedem lumina prin ochii Tai,
sa traim in veci prin viata Ta.
Lumina si Bucuria noastra, slava Tie!
Amin.

2)sa-l urmariti cu rabdare(aprox 1 ½ ore) pe preotul din localitatea Draganescu,care prezinta pictura bisericii, realizata de Pr. Arsenie Boca,timp de circa 20 de ani:
http://arhiva-ortodoxa.info/autoinde...din%20Romania/
-acelasi link de mai sus il gasiti si pe site-ul : www.credo.ro ,la rubrica “noutati de la arhiva-ortodoxa.info ”
-puteti intra direct pe www.arhiva-ortodoxa.info /3.imagine /Pictura bisericeasca /Pr. Arsenie Boca-pictura bisericii Draganescu.rar
-daca doriti si aveti posibilitatea,puteti merge la biserica din satul Draganescu/com Mihailesti;este situata la circa 30 km de Bucuresti, pe drumul spre Alexandria,apoi la iesirea din Mihailesti,pe un drum lateral la dreapta circa 5 km
Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toti !
  #128  
Vechi 10.02.2010, 18:18:29
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian2010 Vezi mesajul
..umbriti si dosaditi pana la pamant.
Nota: dosaditi=intristati, mahniti.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #129  
Vechi 10.02.2010, 18:43:49
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Dragi frati ,,cu judecata cu care judecati cu aceeiasi veti fi judecati'',ce ne apucam noi sa catalogam stalpi contemporani ai Bisericii,sa zicem acesta este asa celalalt asa.Fiecare parinte este original in felul sau,parintele Cleopa avea darul cuvantului,parintele Arsenie avea darul inaintevederii si tamaduirii etc.,pe langa celelalte daruri si virtutii pe care le aveau acesti minunati parinti.Parintele Arsenie...acuma ne indoim de sfintia sa,zicem ca a fost aspru,ca striga pacatele oamenilor,ca nu-i intelegem scrisul(ce vina are el),dar cand va fi canonizat,cu voia Domnului,nu-l mai condamna nimeni,asa suntem noi doar judecam si uitam ca noi nu am face nici cat mai pacatos cleric.Doamne iarta-ne!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #130  
Vechi 13.02.2010, 11:04:34
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Un mic oximoron: cele simple sunt complicate prin chiar natura lor

Doamne-ajuta!

Exista mii de marturii ca aceasta. Exista, dar tot nu sunt de ajuns. Bun, nu credeti. O parte din ele poate ca mai contin si exagerari. Dar, chiar toti sa se fi inselat atat de tare? Repet, sunt mii, zeci de mii de marturisitori. Credeti ca au fost inselati. Pai cum sa fie inselati daca s-au intors la Dumnezeu? Sa zicem ca gasim si pentru aceasta intrebare un raspuns favorabil inselarii. Dar, va intreb si eu ca in marturisirea de mai jos, de ce nu va duceti la Prislop? Unii sunteti departe, nu puteti. De ce nu cititi cele 3 carticele cu marturii stranse de ASCOR, cele din seria "Marturii din Tara Fagarasului?" Costa doar 24 RON (echivalentul a 8 euro) si le puteti primi acasa, oriunde ati fi in lume. Toti cei pe care i-am intalnit acolo sau aiurea, au spus, practic un singur lucru: "de cand s-au intalnit cu Sfantul Arsenie Boca legatura lor cu Dumnezeu s-a adancit" E inselare sa aprofundezi legatura cu Dumnezeu?

http://vestitorul.blogspot.com/2008/...printelui.html

Cu tot dragul, Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10