Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.11.2009, 16:43:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Voi vorbiti aici de parintele Arsenie Boca sau Papacioc? E vorba cand de unul cand de altul.
Eu am auzit ca p. Arsenie Boca a murit certat cu Biserica Ortodoxa - nu stiu daca chiar caterisit sau numai prost vazut. Stiu asta de la o persoana de incredere dar nu am citit nicaieri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #32  
Vechi 20.11.2009, 16:45:21
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fi mai explicita ca nu inteleg ce spui. Despre ce plasa a vrajmasului vorbesti? Fi mai ancorata daca poti in realitate!
Iti lamuresc doar ceva ce tine de bunul simt al fiecaruia fie ca e mirean sau preot! Daca nu stii sa pictezi stai in banca ta si lasa-i pe cei care au experienta in arta de fresca Bizantina sa decoreze peretii lacasurilor ortodoxe!(si Slava Domnului sunt pictori de mare clasa in tara).. si nu gindi prin prisma mindriei asa cum a facut-o par Boca! vrind MUSAI sa lase ceva pe pereti!
Dusmanul nostru diavolul, nu tu, in nici un caz tu! Of, of, of, asa ai crezut? Ca te fac pe tine dusman? Sa ma fereasca Dumnezeu de-asa ceva, daca ai fi acum in fata mea, ti-as cadea la picioare si te-as ruga sa ma ierti daca ti-am gresit!
Daca ti-am gresit, arata-mi unde, dar fara ura si fara dusmanie. Pacea sufletului este de neinlocuit, chiar crezi ca ti-as face vreun rau, mai ales in mod voit, indiferent cat ma ranesti cu vorbele tale referitor la un mare mare preot si duhovnic? In nici un caz, pentru ca Dragostea lui Hristos e mult prea pretioasa pentru a fi pierduta...
Sa revenim. Inteleg ca te deranjeaza felul de-a picta al parintelui, nu?
  #33  
Vechi 20.11.2009, 16:51:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Sa revenim. Inteleg ca te deranjeaza felul de-a picta al parintelui, nu?
Ce parere a mea, iar o invirti dupa bunul tau plac. :)) Ti-am explicat CLAR ca pictura murala a Par Boca contravine ERMINIEI PICTURII BISERICII ORTODOXE! deci este NE-CANONICA!...mai departe... NE-Ortodoxa...mai dparte..DUPA MINTEA LUMEASCA A UNUI PREOT REBEL...mai departe..scrierile preotilor rebeli nu au ce cauta in biblioteca MAI ALES A INCEPATORILOR FARA DISCERNAMINT PATRISTIC
Acum oare intelegi?

Last edited by andreicozia; 20.11.2009 at 16:53:50.
  #34  
Vechi 20.11.2009, 16:52:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit chiar are rost threadul acesta?

Considera cineva ca are invatat de pe acest thread?
Nu va suparati pe mine, dar chiar nu cred ca este cazul sa-l judecam noi pe par. Arsenia Boca.

(Nici macar pictura. Daca cineva chiar are studii aprofundate (incheiate cu DIPLOMA) despre arta bizantina, da, inteleg sa-si dea cu parerea. Altfel, nu.)
  #35  
Vechi 20.11.2009, 16:54:01
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce parere a mea, iar o invirti dupa bunul tau plac. :)) Ti-am explicat CLAR ca pictura murala a Par Boca contravine ERMINIEI PICTURII BISERICESTI! deci este NE-CANONICA!...mai departe... NE-Ortodoxa...mai dparte..DUPA MINTEA LUMEASCA A UNUI PREOT REBEL
Acum oare intelegi?
Din pacate, nu! Adica inteleg ce vrei sa spui, inteleg cu mintea, dar nu pot sa te ascult, pentru ca nu te pot urma cu inima.
Imi pare rau, ramai cu bine, ne-rebelule!
  #36  
Vechi 20.11.2009, 17:18:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce parere a mea, iar o invirti dupa bunul tau plac. :)) Ti-am explicat CLAR ca pictura murala a Par Boca contravine ERMINIEI PICTURII BISERICII ORTODOXE! deci este NE-CANONICA!...mai departe... NE-Ortodoxa...mai dparte..DUPA MINTEA LUMEASCA A UNUI PREOT REBEL...mai departe..scrierile preotilor rebeli nu au ce cauta in biblioteca MAI ALES A INCEPATORILOR FARA DISCERNAMINT PATRISTIC
Acum oare intelegi?
Andrei, si eu sunt iubitor al picturii bizantine si ma intristez cand vad Kitschuri, insa sa nu uitam ca pentru poporul acesta si pictura naiva a avut un rol. Stiu, pictura parintelui Arsenie nu poate fi incadrata nici in categoria picturii naive, dar cu siguranta ea nu devine referinta pentru erminia bisericeasca-ramane un unicat, nu cred ca se va naste acum un nou stil.
  #37  
Vechi 20.11.2009, 17:23:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Voi vorbiti aici de parintele Arsenie Boca sau Papacioc? E vorba cand de unul cand de altul.
Eu am auzit ca p. Arsenie Boca a murit certat cu Biserica Ortodoxa - nu stiu daca chiar caterisit sau numai prost vazut. Stiu asta de la o persoana de incredere dar nu am citit nicaieri.
Bine ca nu este adevarat! Doamne ajuta! Minunile care se fac la mormantul sau atesta ca nu a fost certat cu Biserica. Dealtfel este inmormantat la o manastire...
  #38  
Vechi 20.11.2009, 17:29:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce parere a mea, iar o invirti dupa bunul tau plac. :)) Ti-am explicat CLAR ca pictura murala a Par Boca contravine ERMINIEI PICTURII BISERICII ORTODOXE! deci este NE-CANONICA!...mai departe... NE-Ortodoxa...mai dparte..DUPA MINTEA LUMEASCA A UNUI PREOT REBEL...mai departe..scrierile preotilor rebeli nu au ce cauta in biblioteca MAI ALES A INCEPATORILOR FARA DISCERNAMINT PATRISTIC
Acum oare intelegi?
Andrei, fii dragut si da-ne si sursa afirmatiilor tale.
  #39  
Vechi 20.11.2009, 18:14:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, fii dragut si da-ne si sursa afirmatiilor tale.
Tu fiind cu mult mai draguta ca mine poti sa postezi picturile lui...eu nu am timp. Le-am vazut o data si m-am lamurit. A doua oara nu mai simt nevoia.
  #40  
Vechi 20.11.2009, 18:27:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu fiind cu mult mai draguta ca mine poti sa postezi picturile lui...eu nu am timp. Le-am vazut o data si m-am lamurit. A doua oara nu mai simt nevoia.
Ai angajat-o pe Anca secretara? "..eu nu em timp, ia posteaza tu"
(eu inteleg ca pe mine ma faci "tzatza de mahala" ca asta-i cand nu ai argumente.. dar Anca nu merita dispretul tau superior "atotstiutor"! Ea aratat intotdeauna respect celorlalti, cred ca trebuie tratata la fel!)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10