Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2013, 14:50:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Nu are voie sa doneze sange? Dar de ce? Iar cat despre plaja... nu stiu mi se pare amuzant :-D
o posibilă explicație ar fi că el se împărtășește la fiecare liturghie.
dar și așa parcă ar fi o regulă a iehovistilor sau una venită direct din Evul Madiu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2013, 18:52:45
andreicta andreicta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citeam intr-o carte unde era tot intrebari de genul acesta. Mi a placut unul din raspunsuri: "vezi-ti de viata mirenilor si lasa pe ale preotilor ca stiu ei mai bine".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.10.2014, 14:18:44
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sinistre superstitii medievale...

http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm

Faza ca trebuie, chipurile, sa linga pe jos daca pica vin sau singe e, cred, cea mai sinistra superstitie tribal-samanica intilnita vreodata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.10.2014, 17:58:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din partea ta, care consideri o prostie Sfânta Euharistie, comentariul e normal. Din păcate.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.10.2014, 20:04:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm

Faza ca trebuie, chipurile, sa linga pe jos daca pica vin sau singe e, cred, cea mai sinistra superstitie tribal-samanica intilnita vreodata.
E mare diferenta intre "lins" si lingai , precum si intre vin si sange . . .!
Mare atentie ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.10.2014, 20:09:24
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E mare diferenta intre "lins" si lingai , precum si intre vin si sange . . .!
Mare atentie ! ! !
Cititi linkul cu atentie: scrie clar de "a linge".
Dragos, nu mai spune calomnii: NU consider euharistia o prostie. Pur si simplu, e pentru mine un simbol.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.10.2014, 20:23:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Theo, nu știu dacă are rost să-ți spun, pentru că probabil nu crezi, însă au fost consemnate minuni cu sfânta împărtășanie, respectiv arătându-se drept carne și sânge uneori. Am văzut o mărturie a părintelui Arsenie Papacioc în acest sens, spunând că personal l-a văzut pe un seminarist care își exprimase îndoiala cu privire la realitatea trupului și sângelui din sfânta împărtășanie și căruia i s-a umplut gura de carne și de sânge. O alta este consemnată aici.
Dacă pe saitul mânăstirii Turnu este prevăzută acea rânduială pentru astfel de situații, probabil că se vor mai fi consemnat.
Așa se explică grija foarte mare pe care preoții o acordă trupului și sângelui Domnului: Ei știu că este real.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.10.2014, 20:25:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Apropo, chiar mi-a fost dat să văd un tânăr preot din București strângând efectiv, cu gura, cu limba, împărtășania căzută pe jos în fața altarului. M-a impresionat și i-am admirat credința.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.10.2014, 15:06:27
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si totusi...pe Mantuitorul au pus mana doi oameni, cel putin, si NU din evlavie/cinstire, si El nu S-a opus: femeia cu scurgere de sange, care a pus mana din credinta dar si disperare, si Apostolul Toma, din...necredinta: "Doamne, daca esti Tu, verific eu concret: pun mana pe coaste, rani si stigmate, ca nu cred".
Deci, de ce atata umilinta pentru preoti? Nu au maini? De ce se nu se poate da Euharistia in mana?!
Bisericisme non- sau chiar anti-scripturale, iarta-ma.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.10.2014, 16:44:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Adică de ce e rânduiala cu Euharistia în potir și împărtășirea cu lingurița? Nu știu de ce, dar nu văd de ce ar trebui schimbată.
Poate și din cauză că la noi se folosește pâine dospită, care s-ar sfărâma prin înmuierea în vin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alte idei trasnite ale preotului catolic Laurentiu Biserica Romano-Catolica 10 08.10.2014 11:20:03
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Exista reguli unice in B.C, sau tot la latitudinea preotului? sophia Biserica Romano-Catolica 27 21.06.2010 08:44:07
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
Diferent/abuz al preotului - com. Cerasu, Prahova 7th_Brigade_TzHL Generalitati 13 24.06.2008 01:02:20