Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 01.10.2015, 00:46:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Ptiu pe tine, așaaa, și dă-i și bagă, da' nu te lăsa.
Cu mine nu-ti merg chestiile astea.M-am prins de smecherie inaintea celorlalti.
Take it easy.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 01.10.2015, 00:53:47
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cu mine nu-ti merg chestiile astea.M-am prins de smecherie inaintea celorlalti.
Take it easy.
Șmecherie? Dezvoltă să înțeleg și eu, și ceilalți.
Ana are mere, drept urmare para.n-o.ia.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 01.10.2015, 00:59:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Șmecherie? Dezvoltă să înțeleg și eu, și ceilalți.
Ana are mere, drept urmare para.n-o.ia.
Din pacate Ana are probleme..., multe probleme...
Iar daca Ana nu-si rezolva problemele Ana va ramane singura.Ana intai trebuie sa-si
rezolve problemele apoi relatie.Ana nu poate sa aiba o relatie , pt ca Ana are inca probleme..

Last edited by Copacel; 01.10.2015 at 01:07:40.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.10.2015, 01:29:35
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Din pacate Ana are probleme..., multe probleme...
Iar daca Ana nu-si rezolva problemele Ana va ramane singura.Ana intai trebuie sa-si
rezolve problemele apoi relatie.Ana nu poate sa aiba o relatie , pt ca Ana are inca probleme..
Nah, ca s-a trezit si el. Ana nu ascunde si nu fuge de problemele personale, cauta sa si le rezolve. Si nu e „din pacate Ana are probleme”, este ”din fericire Ana a avut probleme” pentru ca prin toate problemele ce le intampin in viata, Dumnezeu ma duce mai aproape de El, ma intareste si ma creste. Stii, precum dreptul Iov.
Daca e voia Domnului ca Ana sa ramana singura, care e problema? Dar, retine, de cand e cu Iisus Hristos, Ana nu este niciodata singura.
Te rog, fii barbat si fa-mi o placere: nu ma mai baga in seama, ca sa nu mai fiu tentata sa raspund degeaba, ca oricum nu ai rabdarea necesara sa intelegi ceva.

PS. Postul pe care l-am citat e ca la gradi: Hi,hi Ana a facut pipi pe ea.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 01.10.2015, 01:51:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nah, ca s-a trezit si el. Ana nu ascunde si nu fuge de problemele personale, cauta sa si le rezolve. Si nu e „din pacate Ana are probleme”, este ”din fericire Ana a avut probleme” pentru ca prin toate problemele ce le intampin in viata, Dumnezeu ma duce mai aproape de El, ma intareste si ma creste. Stii, precum dreptul Iov.
Lasa-l pe Iov in pace.Ca nimeni nu poate duce cat a dus Iov.Nu va mai comparati
cu Iov.
Citat:
Daca e voia Domnului ca Ana sa ramana singura, care e problema? Dar, retine, de cand e cu Iisus Hristos, Ana nu este niciodata singura.
Cine nu e bun de casatorie, nu-i bun nici de calugarie.
Citat:
Te rog, fii barbat si fa-mi o placere: nu ma mai baga in seama, ca sa nu mai fiu tentata sa raspund degeaba, ca oricum nu ai rabdarea necesara sa intelegi ceva.
Te citez:
Citat:
Ma bag un pic ca musca sau ca oaia ratacita, peste dialogul vostru.
Tu te bagi in seama,si apoi tot tu te superi ca esti bagata in seama (de cineva).Asta e. =))

Citat:
PS. Postul pe care l-am citat e ca la gradi: Hi,hi Ana a facut pipi pe ea.
Naspa pt Ana.E la gradi dar se gandeste la o relatie.Ana trebuie sa mai
creasca ca sa aiba o relatie.
O sedinta la un psiholog n-ar strica.Ar fi un inceput bun.

PS: Ana fiind la nivel de "gradi" n-are cum sa stie ce inseamna "fii barbat".Nici chiar daca ar fi o femeie matura
tot n-ar stii ce insemana "fii barbat" pt ca Ana indiferent daca e la gradi sau nu, tot femeie ramane si nu barbat.

Last edited by Copacel; 01.10.2015 at 01:53:30.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 01.10.2015, 02:17:38
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
PS: Ana fiind la nivel de "gradi" n-are cum sa stie ce inseamna "fii barbat".Nici chiar daca ar fi o femeie matura
tot n-ar stii ce insemana "fii barbat" pt ca Ana indiferent daca e la gradi sau nu, tot femeie ramane si nu barbat.
N-am pretentia sa fiu femeie matura, si nici femeie, si nici...oricum mai vrei tu sa zici sa nu fiu. Pur si simplu te-am rugat sa-mi dai pace, sa nu te legi de orice amanunt scris de mine pe acest forum. Stii, se zice ca cel destept cedeaza, si ti-am acordat tie acest privilegiu: sa fii barbat si sa fii intelept.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 01.10.2015, 05:51:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Pur si simplu te-am rugat sa-mi dai pace,
Pai daca tu iti iei dreptul sa ma trimiti la origini imi iau si eu dreptul sa te
trimit in toate si cate origini doresc eu.

Citat:
sa nu te legi de orice amanunt scris de mine pe acest forum. Stii, se zice ca cel destept cedeaza, si ti-am acordat tie acest privilegiu: sa fii barbat si sa fii intelept.
Misto sfat.Acum pune-l in aplicare.Cedeaza .

PS:Si nu-l mai faceti pe Dumnezeu, vinovatul de "serviciu" pt toate esecurile pe care le ai.
Una-doua nu iese cum vrei :"Dumnezeu a vrut asa.Nu eu, Dumnezeu.El stie de ce a iesit asa".
Pai o fii stiind El de ce, dar in nici un caz nu El a vrut asa.
Ca daca azi iti schimbi parohia doar ca sa urmaresti un tip, maine poti schimba chiar religia.

Last edited by Copacel; 01.10.2015 at 05:58:26.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 01.10.2015, 08:06:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca atunci când ne place de o persoana si dorim sa o cunoastem, trebuie sa actionam in acest sens, sa intram in vorba cu aceea persoana.
Dumnezeu ne poate da o sansa in a intalni o anumita persoana, dar felul cum reusim sa comunicam cu aceea persoana depinde de noi.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 01.10.2015, 08:54:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dap, frumusetea fizica trebuie sa fie direct proportionala cu
frumusetea buzunarului.Ma refer sa aiba pantoloni frumosi.
zici tu? chiar ai impresia ca toata lumea-i pe interes? proasta impesie ti-ai facut despre oameni, in general, si femei in particular... poate-ti trece intr-o zi.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
A pffff...asta este siptomul persoanei care este imbatata de amor si nu vrea sa acepte alte pareri in afara de "imaginea" idilica pe care si-a facut-o
in cap despre acel X.
Daca tot lumea e mobila ia vezi ca mai sunt si draci pe langa voi, care vor
sa va distraga atentia atunci
Si tu ai simptomul asta; nici tu nu prea accepti decat parerile tale in multe, multe ocazii. Dar hei, e un simptom omenesc; toti il avem de multe ori.

Citat:
Voi cati ani aveti amandoi.Seriios cati ani ai in realitate.Ca virgula adolescenti
se mai trece cu vederea ca nah hormonii fac ravagii si uitati pentru o clipa unde sunteti.
Daca amandoi sunteti adulti, atunci nici unul din voi nu este intzarcat.
Apropos: la duhovnic, la urmatoarea spovedanie sa treci pe lista asa:
"flirtat cu barbat in fatza sfiintelor icoane".(desfranare din inima in fatza icoanelor)
Sa stii ca toti suntem ingeri in fatza femeilor prima oara.E drept, si femeile
pozeaza in sfinte.Asta pana cand se infurie Dumnezeu si ne da arama pe fatza caz in care cei doi nu se mai suporta si se despart.Ei ca sa vezi tu aici
chestie.Despartire..., nuuuuu este "pesimism".Nu bre e o consecinta logica
a unor fapte.
De cand a flirta cu cineva e desfranare, cand nici macar cu gandul nu ai ajuns in punctul relatiilor intime cu omu'?
Sunteti ingeri in fata femeilor pe naiba (Doamne, iarta-ma!). Pozati in ingeri poate. Unii si uneori. La fel ca si femeile. Normal ca isi da ramna fe fata, din moment ce pozeaza in cine nu sunt; nu poti sate prefaci o viata ca esi cine nu esti.
Si totusi, nu trebuie sa pozezi in ce nu esti ca sa ai succes; se poate bine-mersi si daca esti tu insuri; dar poate unii nu inteleg, si, cand nu merge si "ii iau papucii", tot ei.ele se imbufneaza si fac pe nevinovatii.

Citat:
Poate nici el nu vrea sa se insoare.Vrea doar restul.
Si poate vrea sa se insoare. Nu sti tu ce vrea, asa cum nu stiu nici eu, si nici macar oitza. Dar daca vrea sa afle, trebuie saintre in contact cu persoana, sa schimbe impresii, sa se cunoasca, sa iasa etc.



Citat:
Pai problema este ca nu trebuie sa-i zambesti in Biserica ci in afara ei.
Ce mai lipseste este sa va trimiteti sms-uri in timpul slujbei.
Problema este ca amandoi sunteti prea timizi unul pentru altul.
Daca va iese in cale o baba cu o pisica fioroasa in lesa ce faceti atunci eh?
Si care-i marele pacat intr-un zambet, fie el si in Biserica? Sau in Biserica tre' sa stai trist si sa plangi, ca altfel n-ai ce cauta colo?
Tu deja o dai in baliverne; duuuci poveste pe undeiti convine. AS zis cineva ceva de sms-uri sau de schimbat macar numere de telefon?

Citat:
Daca tu esti o fire prea timida atunci iti tie iti trebuie un barbat netimid, bine-facut la corp(iti da tie psihic senzatia ca esti protejata), sigur pe sine, ne-ezitant.Adica cam opusul.
Stii, o salcie are nevoie de stejar ca se sprijine pe furtuna.Doua salcii se leagana una pe alta incurcandu-se.Care fuge
de primul, prima sau primul ?
Mie oitza imi pare o tipa netimida din momentul in care incepe sa cunoasca pe cineva; timiditatea asta cred eu c o are la inceput, cand inca nu cunoaste omul, mai ales ca e vorba de o persoana de sex opus care ii place. Asa am fost eu; m-am tratat, dar nu stiu cum :)

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Lasa-l pe Iov in pace.Ca nimeni nu poate duce cat a dus Iov.Nu va mai comparati cu Iov.
Si sti tu asta...de unde?! Poate chiar exista vreun om care a dus cate a dus Iov, dar noi habr nu avem.

Citat:
Cine nu e bun de casatorie, nu-i bun nici de calugarie.
Asta cine ti-a mai zis-o?


Citat:
Naspa pt Ana.E la gradi dar se gandeste la o relatie.Ana trebuie sa mai
creasca ca sa aiba o relatie. O sedinta la un psiholog n-ar strica.Ar fi un inceput bun.
Ti-as zice si tie la fel, dar mi-e ca te superi...

Citat:
PS: Ana fiind la nivel de "gradi" n-are cum sa stie ce inseamna "fii barbat".Nici chiar daca ar fi o femeie matura tot n-ar stii ce insemana "fii barbat" pt ca Ana indiferent daca e la gradi sau nu, tot femeie ramane si nu barbat.
Asa cum Copacelul nu stie si nu va sti niciodata cum e sa fii femeie, ca el tot barbat este; in consecinta vorbeste asa, de flori de mar, desi nu stie de ce, ca doar nu se poate pune in locul unei femei, nu?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 01.10.2015, 10:06:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Topicul a degenerat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde