Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2008, 22:15:30
rohainon rohainon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

Seful comunistilor rusi a luat initiativa de a ii cere Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse canonizarea lui Stalin. Pentru asta si-a suflecat manecile si a tiparit deja 10 000 de iconite pe care le-a distribuit in popor. El crede ca pana in urmatorul cincinal (da, astia inca gandesc in astfel de termeni) isi va indeplini visul si Stalin va fi in biserici! Pentru amanunte vezi si stirea la sursa:

http://www.revistalumeacredintei.ro/sct_3/st_107/18_august_2008_canonizarea_lui_stalin_o_hula_din_p unctul_de_vedere_al_bisericii_ortodoxe_ruse.htm
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2008, 23:05:29
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sunt uni comunisti care cred ca Stalin a fost sfant? Cel care e responsabil de moartea a aproximativ 40 de milioane de oameni?

Isaia 5
20. [color=red]Vai de cei ce zic raului bine si binelui rau;[/color] care numesc lumina intuneric si intunericul lumina; care socotesc amarul dulce si dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt intelepti in ochii lor si priceputi dupa gandurile lor!
22. Vai de cei viteji la baut vin si mesteri la facut bauturi imbatatoare!
23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mita si lipsesc de dreptate pe cel drept!
24. Pentru aceasta, dupa cum paiele sunt mistuite de foc si iarba uscata de flacari, asa radacina lor va fi topita ca pleava si floarea lor va fi spulberata precum este cenusa, caci au calcat legea Domnului Savaot si au nesocotit cuvantul Sfantului lui Israel!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2011, 03:13:58
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Îmi amintesc că acum 3 ani, când am aflat pentru prima dată de trăznaia asta, am râs ca de cea mai tare glumă. Bineînțeles că așa ceva nu este credibil, și că totul are aspect de farsă. Iar dacă cineva realmente a dorit să fie canonizat Stalin, eu una, iertat să-mi fie, cred că-i lipsește o doagă! Sau două! Oricum, nu merită a fi luat în seamă.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2011, 08:44:58
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chestia asta se vroia si cu M Jackson.Sunt SF-uri pentru cititori A-1 level.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2011, 09:13:53
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

E timpul din urma, in care lupii se vor oi, iar intunecaztii, ingeri de lumina! Raul in toate formele lui incearca cu putere sa subjuge mintzile slabe in tot felu de chipuri greu de detectat omului de rind . Sa se sanctifice niste oameni cazutzi ar fi odios ! Sa ne rugam lui Iisus si Maicii Sale sfinte sa nu se intimple asa ceva!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2011, 19:57:38
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit La final nu a mai ras nimeni

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
Îmi amintesc că acum 3 ani, când am aflat pentru prima dată de trăznaia asta, am râs ca de cea mai tare glumă. Bineînțeles că așa ceva nu este credibil, și că totul are aspect de farsă. Iar dacă cineva realmente a dorit să fie canonizat Stalin, eu una, iertat să-mi fie, cred că-i lipsește o doagă! Sau două! Oricum, nu merită a fi luat în seamă.
Buna seara. Sa-mi fie cu iertare ca intervin, insa si altii au luat initial in deradere comunistii si nu numai(extremistii in genere).Credeau ca sunt farse sau greseli...Oameni mari teribilisti.Si asa s-a ajuns la terori, tactica "pumnului in gura", genocid.
Dumnezeu sa ne lumineze gandurile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
Despre blasfemia de la slujba catolica...! Legionarul Generalitati 0 28.12.2010 22:17:09
Video de la canonizarea Sf. Ioan Maximovici. Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 06.08.2008 23:53:53
Canonizarea Sfintilor Rafail si Partenie StoicaFlorina Pelerinaje la locuri Sfinte 1 05.08.2008 16:28:51
CANONIZAREA ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 6 17.07.2008 22:31:43