Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.03.2010, 21:50:01
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Totusi nu vad unde e dracul cand dai din darul tau obtinut in chin si curatie,sanatate,in mod gratuit!eu nu am reusit sa il vad in zece ani oricat am despicat in 4 contextul acestor capacitati,impreuna cu mai multi parinti imbunatatiti.nimeni nu a gasit nici un drac ,nici unde.daca as fi primit capacitatile mele fiind o curva ordinara,cu tigara si bautura in fata,asa din senin,as fi avut motive sa cred ca dracul imi da tarcoale!dar asa,chinuita,curata si cu ani de rugaciune in spate,cum a intrat dracul?nu avea cum,nici de voia!era blocat din 3 motive!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.03.2010, 21:51:22
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Foarte multi au vorbit cu dumneata stimata doamna si ti-au explicat si s-au ales in cele din urma cu ocara si ,,jeleuri de fiere". Ar fi de prisos. Daca ai fi citit un pic mai mult cel putin din parintii contemporani ai fi aflat ca ispititorul poate sa te faca intelept, sa vorbesti in limbi , sa-ti apara ca inger de lumina pe care sa-l crezi orbeste , sa te umple de daruri si sa te faca sa crezi in cele din urma ca nu el este cauza . Lucru care s-a si intimplat. Sa nu uiti ce ti-am scris mai inainte !
Sa auzim de bine !
POate,dar nu cand indeplinesti niste criterii ce blocheaza actiunea draceasca.no!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.03.2010, 21:54:02
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
O ISTORIOARA CU O VEDENIE FALSA

La un calugar seara, cand voia sa se culce, intra un inger la el in chilie, atat de stralucitor incat ii lua ochii. Si cand intra el, venea si cu mireasma buna, ca sa zica ca este de la Duhul Sfant. Nu-l indemna la rau, ci atat ii spunea : " Scoala-te, robul lui Dumnezeu, la rugaciunea si pravila ta !" Iar el spunea : " Eu mi-am facut rugaciunea ". Dar ingerul spunea : " Nu. Mai roaga-te ". " Eu mi-am facut pravila ". Iar el spunea : " Nu stii ce spune Apostolul Pavel : Neincetat va rugati ? " Si cand voia sa se culce, iar il scula. Omul, daca nu doarme, se tulbura. Nu-l lasa ingerul sa se odihneasca. Si l-a sculat asa timp de vreo trei luni. Iar calugarul zicea : " Cum sa nu ma rog, daca vine ingerul Domnului, ca asa zice Sfantul Apostol Pavel !"
Tulburandu-se el asa, a slabit si s-a imbolnavit. Si se intalneste cu un sihastru batarn, ca in pustia Egiptului erau mii de pustnici, ucenici ai Sfantului Antonie cel Mare. Batranul il vede asa slab si tulburat si-i zice :
- Ce ai frate ? Cum o mai duci ?
- Parinte, bine o duc.
Era un cuvant de mandrie. Insa omul trebuie sa zica cu smerenie ca nu face nimic bun.
- Cum bine ? zice parintele.
- Parinte, cu ajutorul lui Dumnezeu, de trei luni ma scoala ingerul la rugaciune !
- Si cum te scoala ?
- Cand ma culc, el vine langa mine, ma scoala la rugaciune si se roaga si el cu mine !
- Ia aminte, frate, ca acela nu este ingerul Domnului. Acela este satana, care te pandeste pe tine !
- Dar cum, parinte ? Eu vad ca de cand ma scol sunt bolnav si tulburat si niciodata n-am umilinta ca ma impietresc la inima ...
- Uite asa sa faci. Cand va veni sa te scoale la rugaciune, sa zici : " Eu nu vreau sa ma scol acum, ci cand va veni vremea, la miezul noptii. Atunci o sa ma scol. Nu ma scula tu pe mine ".
Daca iti va spune ca este ingerul Domnului, sa-i spui : " Eu sunt un om pacatos si nu-s vrednic sa ma scoale pe mine ingerii !" Diavolul, cand aude de smerenie, fuge. El nu vrea sa spui ca esti om pacatos niciodata, ca el a cazut din mandrie. deci, asa sa-i spui : " Eu sunt un om pacatos, nevrednic sa ma scoale ingerii. Cand voi vrea ma voi scula,; cand nu, voi dormi. Tu sa nu mai vii la mine !"
Si s-a dus calugarul seara acasa si cum a ajuns, s-a culcat. Si a venit ingerul acela si i-a zis :
- Scoala-te, robul lui Dumnezeu, la rugaciunea si pravila ta !
- Nu ma scol !
- Pai de ce ?
- cand voi vrea eu o sa ma scol, nu cand vei vrea tu !
- Blestematule calugar, te-ai dus la batranul acela, care este un calugar mincinos si fatarnic. El te-a invatat sa nu mai asculti de mine ! Dar calugarul acela este iubitor de argint. Ca a venit la el un om sarac si i-a cerut un ban, iar el a zis ca n-are. Si totusi are trei arginti pe un geam. Are trei bani si-i tine intr-o carte pe geam. Si a zis catre sarac ca n-are bani.
Apoi s-a facut nevazut. Dar calugarul a zis :
- Blestematule diavole, eu vad acum ca esti tatal minciunii !
Apoi batranul s-a intalnit cu calugarul. El era inaintevazator. Si i-a zis calugarului : " Nu-i asa ca ti-a zis ca am trei bani pe geam ? Am, dar a venit un betivan, care face numai rau; l-am vazut beat si stiam ca o sa vina o femeie saraca a doua zi si am tinut banii sa-i dau la acea necajita, nu la betivan. Dar tu ia aminte, frate, ca eu stiu ce ti-a spus despre mine, ca sunt iubitor de argint, fatarnic si mincinos. Deci sa nu-l mai asculti ca te duce la pieire, macar ca te scoala la rugaciune ".
Din ziua aceea n-a mai venit ingerul iadului, ca a vazut ca s-a suparat calugarul pe dansul.


http://sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm


Kiralina, poate ai sa reflectezi putin si te va lumina Bunul Dumnezeu.

Doamne ajuta
Am citit-o acum 13 ani si an luat aminte!nu am trecut printr-o astfel de situatie!inca!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.03.2010, 21:54:21
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
POate,dar nu cand indeplinesti niste criterii ce blocheaza actiunea draceasca.no!
Nu exista 'criterii' si 'parametri' pentru asa ceva..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.03.2010, 21:57:03
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu exista 'criterii' si 'parametri' pentru asa ceva..
ba exista:chinul,curatenia,rugaciunea,postul,spovedan ia,milostenia!toate astea cumulate pot bloca actiunea draceasca,de orice tip ar fi ea!se formeaza un zid de care dracul nu poate trece!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.03.2010, 21:57:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
ba exista:chinul,curatenia,rugaciunea,postul,spovedan ia,milostenia!toate astea cumulate pot bloca actiunea draceasca,de orice tip ar fi ea!se formeaza un zid de care dracul nu poate trece!
Dar de slava desarta ai auzit?
Ca pe toate le-ai enumerat, numai smerenia nu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.03.2010, 21:58:21
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

ZAharia,de ce crezi ca doar dracul iti poate da anumite capacitati?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.03.2010, 22:00:19
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=Jane Says;224990]Dar de slava desarta ai auzit?
Ca pe toate le-ai enumerat, numai smerenia nu.[/QUOl
lista mea nu e exhaustiva,am enumerat o parte,omitand multe altele!trebuia sa pun un etc!si te scuteam de efortul tau de a nu vedea ce am vrut sa subliniez de fapt!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.03.2010, 22:04:09
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

nu ti se pare ca ne vb cam de sus???

si apropos cati bani ai luat azi de la acei 'fraieri', care cred ca in puterea ta tamaduitoare???
Sunt bani castigati cinstiti, nu?



[quote=kiralina;224993]
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar de slava desarta ai auzit?
Ca pe toate le-ai enumerat, numai smerenia nu.[/QUOl
lista mea nu e exhaustiva,am enumerat o parte,omitand multe altele!trebuia sa pun un etc!si te scuteam de efortul tau de a nu vedea ce am vrut sa subliniez de fapt!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.03.2010, 22:06:58
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=mirabela;224999]nu ti se pare ca ne vb cam de sus???

si apropos cati bani ai luat azi de la acei 'fraieri', care cred ca in puterea ta tamaduitoare???
Sunt bani castigati cinstiti, nu?



Am scris ca nu iau nici un ban in mai multe randuri!am folosit cuvantul fraieri intrucat asa ii considerati voi pe cei ce apeleaza la tratamentul cu bioenergie!ce conteza ca omul se vindeca de cancer dupa ce il astepta sicriul in pod!vorbesc de sus?sunt ,totusi pe un scaun!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23