Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.03.2010, 17:17:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Nu ai oferit nici un argument in sustinerea teoriei cum ca bioenergia e exclusiv de la draci!la acest nivel,de discutie neargumentata,nu discut!
Si totusi se pare ca discuti in continuare.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.03.2010, 17:28:09
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

http://vorbeintelepte.wordpress.com/...02/bioenergia/

Cautand mai multe despre topicul lansat am gasit si acest link. La sfarsit este prezentata o situatie luata din invataturile parintelui Ilarion Argatu, prin urmare pt. cei interesati daca aveti rabdare cititi-l tot.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.03.2010, 17:29:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Depinde. Este pacat daca incepi sa practici alte religii sau ceva de tip ocult.

Medicina traditionala chinezeazca de exemplu este o medicina de tip energetic. Nu are nici o legatura cu religia. Aceasta medicina spune ca in trup exista si energii care daca sunt dezechilibrate pot da nastere la boli. Dezechilibrele vin mai ales din probleme sufletesti.
Nu ne obliga nimeni sa practicam alta religie sau ritualuri. Ne putem folosi doar de o stiinta traditionala milenara, la fel ca acupunctura, care completeaza medicina de tip occidental, axata numai pe materia trupului.

Si sigur, Dumnezeu este cel care vindeca, si maslul, spovedania si celelalte sunt importante.
Sa ne fie cu iertare , dar cam slabut , foarte slabut la istoria religiilor ! Nu ma asteptam !! Pai de unde vine principiul Iang -Inn din acupunctura, cine a postulat in filosofia-credinta taoista existenta acestuia ? ... nuuuuuu dinnnn medicina chineza vine, ci ea l-a pus in aplicare ! Va propun doamna Fany ca subiect de lectura privata religiile extremului Orient, cu tot respectul si consideratia cuvenita si bine inteles daca si aveti politetea de a-l accepta !! Sfintul munte Ahos si-a spus parerea de multi ani despre homeopatie si acupunctura , datorita teoriilor energetice care le stau la baza si in care nu se gaseste deloc energia Duhului Sfint. Este o lucrare a unui parinte vatopedin pe care nu o am la indemina dar peste 2 saptamini va promit ca o si fotografiez si o postez. Pina atunci poate ne intilnim si cu cunostinte mai noi si va fi un dialog mai fructuos. Cine stie !?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.03.2010, 17:32:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Deci iisus lucra cu biodraci cand vindeca cu energiile din palmele sale!Eu am darul punerii palmelor-nu ii spun bioenergie,ca toti o avem,altfel am crapa!-de 10 ani,primit in postul pastelui,rugandu-ma in genunchi in fata icoanei,din psaltire!atunci am simtit ca imi zvacnesc palmele si de atunci tot asa mi-s!si unde pun eu mana pe un loc dureros,pune si Dumnezeu vindecarea!cleopa nu este un reper in aceasta chestiune,nu e nici alfa ,nici omega.el isi dadea cu parera ,ce spunea nu are valoare de adevar universal valabil!is altii mai pertinenti pe tema!cei ce trec prin asta,in primul rand!eu in cazul de fata!in zece ani,nici eu nu am murit,si nici altii nu au dat ortu ca i-am scapat de diverse dureri!asa ca incetati sa spuneti ca bioenergia e de la draci!la unii e,ca si dracu lucra,dar exista o categorie restransa unde darul e de la Dumnezeu!
Cunostintele si parerile dvs. ma depasesc. Nu va pot fi partener de dialog . Va rog sa ma iertati !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.03.2010, 17:40:05
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
sa ne fie cu iertare , dar cam slabut , foarte slabut la istoria religiilor ! Nu ma asteptam !! Pai de unde vine principiul iang -inn din acupunctura, cine a postulat in filosofia-credinta taoista existenta acestuia ? ... Nuuuuuu dinnnn medicina chineza vine, ci ea l-a pus in aplicare ! Va propun doamna fany ca subiect de lectura privata religiile extremului orient, cu tot respectul si consideratia cuvenita si bine inteles daca si aveti politetea de a-l accepta !! Sfintul munte ahos si-a spus parerea de multi ani despre homeopatie si acupunctura , datorita teoriilor energetice care le stau la baza si in care nu se gaseste deloc energia duhului sfint. Este o lucrare a unui parinte vatopedin pe care nu o am la indemina dar peste 2 saptamini va promit ca o si fotografiez si o postez. Pina atunci poate ne intilnim si cu cunostinte mai noi si va fi un dialog mai fructuos. Cine stie !?
homeopatia nu are nici o legatura cu vreo energie,e o metoda prin care un medicament se administreza in doza f mica!si daca nu putem intra cu acele pe meridiane in acupunctura ca declansam energii ce nu vin de la ceriu,hai sa nu mai spalam la masina de spalat si sa nu mai aprindem becul ca se fac cu energie electrica,nu cu energia duhului sfant!cata inapoiere si la athos!din nou greseala de a crede ca tot ce zboara se mananca,adica tot ce vine de la athos e litera de lege!greu mai ajunge duhul sfant si la ei!acupunctura ,homeopatia si celelalte terapii alternative tot de dumnezeu is lasate si dau rezultate excelente!nu inteleg cum athosul poate da un nu hotarat acestor lucrari ale lui dumnezeu!dumnezeu lucreaza prin energii necreate ,dar si prin energii create!de ce se resping in masa terapiile prin energii create?de ceeeeeeeeeeeeeee?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.03.2010, 17:42:57
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
homeopatia nu are nici o legatura cu vreo energie,e o metoda prin care un medicament se administreza in doza f mica!si daca nu putem intra cu acele pe meridiane in acupunctura ca declansam energii ce nu vin de la ceriu,hai sa nu mai spalam la masina de spalat si sa nu mai aprindem becul ca se fac cu energie electrica,nu cu energia duhului sfant!cata inapoiere si la athos!din nou greseala de a crede ca tot ce zboara se mananca,adica tot ce vine de la athos e litera de lege!greu mai ajunge duhul sfant si la ei!acupunctura ,homeopatia si celelalte terapii alternative tot de dumnezeu is lasate si dau rezultate excelente!nu inteleg cum athosul poate da un nu hotarat acestor lucrari ale lui dumnezeu!dumnezeu lucreaza prin energii necreate ,dar si prin energii create!de ce se resping in masa terapiile prin energii create?de ceeeeeeeeeeeeeee?
Sa spovedesti la duhovnic lucrurile astea.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.03.2010, 17:46:31
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jane says Vezi mesajul
sa spovedesti la duhovnic lucrurile astea.
de ce sa le spovedesc?am facut rau cuiva?ai lesinat langa pc?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.03.2010, 17:47:04
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Sunt destui preoti ce gandesc ca mine.inclusiv la athos!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.03.2010, 17:48:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
de ce sa le spovedesc?am facut rau cuiva?ai lesinat langa pc?
Tu vorbeste cu duhovnicul tau si vezi ce parere are el despre ideile si capacitatile tale deosebite.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.03.2010, 17:48:09
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Te-as intreba unde e pacatul in ce am scris,dar la ce folos,ca tu nu stii raspunde argumentat!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23