Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.02.2013, 17:48:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi nea Celestiale tare-ți mai place să exagerezi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.02.2013, 17:49:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Algesaumnida.
Fiti pe pace, totul e doar "spargere in figuri" intre conducatorii CdN si CdS. (A propos, ambele conduceri sunt in aceeasi loja). "Noul Goguryeo" nu va ataca cu adevarat "noua Silla".
Oraboni, gand la gand.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.02.2013, 01:31:04
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Razboaie au fost si vor fi probabil cat va mai tine lumea. De ce ar fi totusi un astfel de conflict, precum razboiul dintre cele doua corei problema noastra ? Nu de alta dar noi nu ne-am rezolvat inca multe probleme interne ca sa ne batem capul cu altele externe.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.04.2013, 07:53:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Consider ca astfel de conflicte ne privesc si pe noi si ne pot afecta la un moment dat.Este ca si cum ai spune ..."ce daca o mana sufera de cangrena,cu ce va afecta asta restul trupului?"
In plus,frati de ai nostri,chiar daca de alta nationalitate sau religie pot fi ucisi.In general,cetatenii nevinovati platesc scump oalele sparte in jocul de interese al marilor puteri ale lumii.
Acum Coreea de Nord da alte avertismente,semnaland astfel ca este gata sa inceapa razboiul:

http://stirileprotv.ro/stiri/interna...ie-expusi.html

In fine,sa speram ca nu se va ajunge la alte tragedii si se va solutiona pe cale pasnica acest conflict...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.04.2013, 11:52:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Va incepe razboiul

Nu cred ca va fi nici un razboi- regimul din Coreea de Nord este constient ca daca incearca sa atace, se va prabusi foarte repede!
Pentru ca situatia anacronica din Coreea sa ia sfarsit- asa cum a luat sfarsit si anacronicul Zid al Berlinului si existenta a doua state germane- ar trebui o intelegere intre SUA si China de genul: SUA sa retrocedeze Chinei insula Taiwan, iar China sa nu mai sustina regimul de la Phenian si sa nu se opuna unificarii intercoreene!
Ar fi de dorit ca toate aceste fantome ale razboiului rece- situatia din Coreea, din Georgia, din Transnistria, sa se rezolve o data si o data, prin acceptarea de catre marile puteri (SUA, Rusia, China) a dorintei legitime de unificare a popoarelor si de eliminare a acelor enclave si "state""- marioneta (Transnistria, Abhazia, etc), prin stabilirea unor granite corecte intre state, care sa tina cont de dorinta popoarelor respective!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.04.2013, 16:36:31
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=HuwKaA1OPwk
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.04.2013, 18:10:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din cate am citit, Kim Jong-un se anunta a fi un despot luminat; sper reuseasca sa ridice sanctiunile impuse de ONU si sa imbunatateasca nivelul de trai al oamenilor.
nu mi se pare. a reusit sa scarmane mizeria de cand a venit la putere mai mult decat a facut taica-su in toata dictatura lui.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.04.2013, 18:30:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nu mi se pare. a reusit sa scarmane mizeria de cand a venit la putere mai mult decat a facut taica-su in toata dictatura lui.
un idiot. are simptomele unui sinucicas, care nu are curaj să o facă cu mâna lui și încearcă să determine pe altul să o faca în locul lui.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.04.2013, 21:16:42
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow

Tot auzind despre aceste probleme stau și mă gândesc la un singur lucru: și anume la faptul că noi, oamenii, am uitat cât de mici suntem defapt în viața aceasta.
Nu sunt vorbele unui înțelept, sunt ale mele, și sunt tânăr. Dar gândesc și mă gândesc la niște lucruri care ne fac să ne numim oameni: noi în loc să vedem frumusețea vieții, ne batem. Când nu mai putem de bine, găsim tot felul de metode să ne împungem cu sulițele, sau cu obuzele în acest caz, unii pe alții.
Eu nu am pățit nimic de gândesc așa însă am observat câteva aspecte ce se petrec în lumea aceasta, aspecte pe care le percepem ca informații din media (internet, tv, ziare, etc.) sau de la cei care le-au trăit, și dacă nu procesăm corect aceste informații .... e rău.
Eu mă gândesc în felul următor, când aud de război: dacă un orb care-și recapătă vederea, prin diverse metode (tratament, rugăciuni, minuni, etc.) este extraordinar de mulțumit că poate din nou să simtă viața, cel care n-are probleme, se bate cu vecinul (în acest caz Coreea de Nord cu cea de Sud) uitând că este defapt foarte bine iubit de cel de sus prin faptul că este sănătos, gândește, merge cu picioarele lui și mănâncă prin intermediul mâinilor sale, simte mirosul florilor, simte stropii de ploaie pe propria piele...etc.
Să înțeleg că cei din Coreea, dar și în general cei care vor război, o duc foarte bine și vor să o ducă prost și asta e singura soluție? Sau se comportă ca niște copii? Eu consider războiul, dar certurile, în general, niște copilării; 2 oameni capabili se pot înțelege și fără ceartă oricât de înverșunat ar fi subiectul. Cearta și războiul arată slăbiciunea.
Iar ce vroiam să zic de informații, că dacă într-un program pui date greșite (orice program de calcul - de elemente finite pentru diverse calcule inginerești, de contabilitate) și rezultatele vor fi eronate (garbage in = garbage out adică gunoi bagi = gunoi scoti). Așa și cu informațiile de prim media, dacă nu sunt procesate corect, ajungi la concluzii greșite și poți face acuze nedrepte, ceea ce e păcat.
Eu vreau să vă întreb un singur lucru: ce părere aveți de faptul că oamenii se bat între ei? Considerați conflictele tot o copilărie și că oamenii cu adevărat capabili se vor înțelege întotdeauna doar cu vorbe?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.04.2013, 22:59:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

You know what's interesting about assassination? Well, not only does it change those popularity polls in a big f****g hurry, but it's also interesting to notice who it is we assassinate. Ya ever notice who it is, got to think who it is we kill? It's always people who've told us to live together in harmony and try to love one another. Jesus, Gandhi, Lincoln, John Kennedy, Bobby Kennedy, Martin Luther King, Medgar Evers, Malcolm X, John Lennon – they all said, "Try to live together peacefully." Bam! Right in the f****g head! Apparently we're not ready for that. Yeah, that's difficult behavior for us. We're too busy thinking around, sitting around trying to think up ways to kill each other.

George Carlin
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 18.07.2012 21:42:34
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54