Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2013, 18:51:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
aikido este considerată că cea mai completă dintre artele marțiale.
hmmm...eu stiam ca e Ninjutsu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2013, 18:57:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
hmmm...eu stiam ca e Ninjutsu
e la concurență cu arta vechilor samurai.
ninjutsu poate transforma orice într-o armă.
în aikido nu exista arme.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2013, 19:25:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Normal ca de unul singur nu faci nimic, poti sa fii Bute ca tot iti gasesti nasul. Eu doresc sa ma apuc de sport si cred ca este util sa stii sa te aperi.
nu citatul era ca ne bazam exclusiv pe asta, ca altfel, sa iti bagi nasul aiurea e chiar stupid.
Vorba colegului de mai jos, daca poti evita conflictul, fa-o.

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Imi poti recomanda ceva in bucuresti? mersi
eu fac qwuankido, si stiu ca au si in Bucuresti, dar acum, na, fiecaruia ce stil ii se potriveste mai mult.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.04.2013, 19:52:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nu citatul era ca ne bazam exclusiv pe asta, ca altfel, sa iti bagi nasul aiurea e chiar stupid.
Vorba colegului de mai jos, daca poti evita conflictul, fa-o.



eu fac qwuankido, si stiu ca au si in Bucuresti, dar acum, na, fiecaruia ce stil ii se potriveste mai mult.
din care postare a mea a reiesit faptul ca ma apuc sa creez conflicte?
am zis AUTOAPARARE, evident ca nu caut problemele
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.04.2013, 20:40:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Fain este Ju-Jitsu, unde lucrezi foarte mult parte de prize, proiectari, si care este orientat si pe auto-aparare; dar aici sa ai grija de coloana sa o menajezi, daca o fortezi ajungi imediat la hernie de disc... am un prieten operat de asa ceva dupa 1 an de Ju-Jitsu brazilian, dupa ce a facut un efort sa ridice un coleg de 120 kg.

Daca vrei smardoi style atunci Kempo & MMA, care este de departe un stil complet, cu tehnici de mana, picior, proiectari, altele...

Fain este si Kyokushin care este full contact, si in care vei avea rezultate foarte repede, pentru ca metodele de antrenamente sunt foarte serioase, destul de dure, si bazate mult pe aplicatii.

Cu Aikido-ul am cateva indoieli, pentru ca partea de aplicatii este putin nerealista; dar sunt de acord, au prize foarte faine... dar in fata unul luptator serios, ma indoiesc ca rezista la prima lovitura..

Last edited by gpalama; 27.04.2013 at 20:43:47.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.04.2013, 20:46:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

1. Artele martiale nu servesc in mod practic si real pentru autoaparare. A merge la sala de aikido, karate sau kung-fu cu scopul declarat de a invata tehnici de autoaparare, si cu speranta ca iti vor folosi in circumstante reale, este o imensa auto-iluzionare, iar intr-un context real poate avea consecinte dezastruoase, posibil letale.

2. Artele martiale sunt sport - neutre din punct de vedere moral, cu toate beneficiile sau dezavantajele pe care o practica rationala sau irationala le poate aduce.

3. Artele martiale nu se rezuma in niciun caz la cele asiatice. Boxul, luptele greco-romane, scrima, savate si alte tehnici occidentale se inscriu in aceeasi categorie - arte martiale.

4. In vederea autoapararii recomand un spray lacrimogen, este legal sa porti asa ceva in Romania.

5. Cele de mai sus sunt concluziile unui practicant si student al artelor martiale de mai bine de 20 de ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.04.2013, 23:02:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
din care postare a mea a reiesit faptul ca ma apuc sa creez conflicte?
am zis AUTOAPARARE, evident ca nu caut problemele
nu asta am zis. am zis ca da, autoaparare, ca lupta de dragul luptei e o idee proasta.
sa inlocuiesc cuvantul ca sa se inteleaga.
"Normal ca folosesti condimente cu masura in mancare , sa bagi piper aiurea e chiar stupid."
Nu am zis nici ca interlocutorul e un bucatar prost, nici ca nu intelege gramajul, avertizez doar impotriva condimentarii excesive.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2013, 15:07:47
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

"38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
39. Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
40. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit."


19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.

12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.

Dumnezeu este atotputernic,un fir de par nu se misca fara voia Sa.Am practicat o vreme Taekwondoo,acasa,fara cursuri sau ceva,insa mi-am dat seama ca reprezinta o pierdere de timp ca si alte lucruri si dupa parerea mea este o activitate pentru cei caldicei,care vor fi varsati din gura Domnului(16. Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.).Acesta ne cere supunere TOTALA,de ce sa-mi pierd eu timpul cu artele martiale?Mai bine ma mai "antrenez" putin pentru razboiul nevazut,caci n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui.
Un articol interesat - NON-RESISTANCE
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2013, 21:42:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

In viata este important sa stim sa ne aparam pe noi,pe cei dragi sau alte fiinte lipsite de aparare.
Apararea este ceva necesar si nu are legatura cu violenta,ci cu supravietuirea.
Am fost si eu nevoita de-a lungul timpului sa invat sa ma apar,dar sa si apar alte fiinte care nu aveau o alta protectie,fie ca era vorba despre oameni sau animale.
In general am facut-o folosindu-ma de alte abilitati cu care Dumnezeu ne-a inzestrat: comunicare,inteligenta,empatie.Chiar si in fata unui agresor ar fi minunat daca am putea fi capabili de o anumita doza de empatie,oricat de speriati sau furiosi am fi in acele momente.
Din pacate,insa,mai sunt si situatii in care chiar nu ai incotro,in care persoane care si-au asumat prin meseria lor si rolul detinut in societate sa isi apere cetatenii...pur si simplu nu isi fac meseria sau si mai periculos: fac pact cu infractorii.
Nu mai departe de acum trei ani am fost pusa intr-o astfel de situatie,cand in sfarsit am reusit sa imi fac rost de o casuta in Brasov.Proprietarii mi-au ascuns exact motivul principal pentru care se mutau: si anume un fiu schizofrenic,deosebit de violent,care ii teroriza nu doar pe ei,ci si o strada intreaga,nimeni neavand curajul sa ia vreo masura.
Aveam sa aflu curand,dupa ce am intrat in posesia imobilului (inca nu ma mutasem la adresa),pentru ca individul respectiv efectiv a inceput sa imi vandalizeze casa,sa fure din locuinta ce mai putea fura.Era ca la el acasa,iar cand veneam la adresa sa mai rezolv cate ceva ,efectiv stateam cu inima in san ca oricand ma puteam trezi fata in fata cu un individ masiv,inalt,care poarta un cutit cu el si care este cunoscut ca un cal breaz pentru antecedentele psihiatrice.
Politia nu a facut nimic,mai mult de faptul ca atunci cand ma anuntau vecinii noaptea prin telefon ca iar a intrat,a spart geamuri etc ii trimiteam sa il ia de acolo.
Sa va mai spun ca un amic de-al meu s-a dus intr-o noapte din asta de pomina si politistul l-a luat pe el la rost ca ce cauta acolo,in timp ce individul cu pricina bea de stingea in masina politiei?
Sau ca nenumaratele plangeri la politie si parchet nu au avut vreun rezultat?
Ultimele ispravi de pomina au fost cand a intrat peste alti vecini in casa,mama cu copilul singuri la etaj,in timp ce el le-a devastat bucataria,iar la mine a incercat sa dea foc la mansarda.Au sarit vecinii maghiari,care au fost ca niste ingeri pazitori in perioada aceea (Dumnezeu sa le dea sanatate!) si altii din spatele curtii.A urmat din nou circ,politia,pompierii...
Un circ care nu mai lua sfarsit si deja incepea sa devina deosebit de periculos.Nimeni din cei in masura sa faca ceva...nu actionau in vreun fel.Ba,dimpotriva,unii chiar erau ironici,iar alt politist mi-a spus clar ca nu au ce ii face,pentru ca e nebun si nu raspunde de faptele lui.Ca e cunoscut pentru multe alte antecedente,insa nimeni nu ii poate face nimic: il duc la Eminescu (spital de psihiatrie),unde sta o perioada scurta,dupa care ii dau drumul sau fuge el.
Asa ca,n-am avut incotro si am angajat o firma de paza si securitate si am instalat sistem de supraveghere.Pur si simplu a fost singura solutie la care mai puteam apela.Altfel,inclusiv viata mea si a celor care veneau acolo era in pericol sau pur si simplu puteam sa raman fara casa.
Da,baietii angajati la astfel de firme in general nu prea se joaca,cand prind o persoana de genul si inainte sa o predea politiei au grija sa o tabaceasca bine.Lucrurile acestea nu se spun,insa se practica...
Singurul gest crestinesc pe care am putut sa il fac atunci,a fost sa stau de vorba cu ei,sa le explic situatia si sa ii rog totusi sa nu ii faca rau: adica sa il sperie bine,incat sa nu mai calce pe acolo,dar sa nu ii faca eu stiu ce,pentru ca asta e,omul nu este intreg la minte.
Uimitor a fost ca nici nu a fost nevoie de asa ceva,desi am avut contract cu ei mult timp,pentru simplul motiv ca din acel moment nu a mai pus piciorul acolo.Nebunul era nebun,dar nu si prost!Stia ca in privinta politiei poate face ce doreste,dar nu si cu niste baieti de genul,care nu ar fi stat la prea multe povesti.Probabil,in urma unor alarme false,cand au venit cu caini,pistoale si ce mai aveau in dotare,cineva l-a informat si pe el cum sta treaba si nu s-a mai riscat sa ne terorizeze.
Si asa am scapat si eu si ceilalti vecini de un asemena individ periculos!
Am relatat aceasta intamplare,pentru a evidentia faptul ca sunt situatii in viata in care chiar nu avem incotro si este nevoie sa fim realisti in modul in care actionam si sa ne asiguram integritatea fizica a propriei persoane,siguranta locuintei in care traim sau sa ne protejam copiii sau alte fiinte dragi.
Acum,ca sa nu fiu cu totul in afara subiectului principal al acestui topic,artele martiale pot fi utile in anumite situatii.Insa,adevaratele "arte" martiale sunt un sport al non violentei,o cale de armonizare a spiritului cu trupul.Am practicat si eu mai demult doi ani de Aikido si mi-a placut mult,insa,din pacate m-am mutat din acel oras si nu am mai putut continua.
Am observat ca cineva discuta despre optiunea sprayului paralizant...personal am dubii ca ar fi atat de util.Depinde,desigur si de situatie.Insa,spre exemplu,exista riscul sa fii afectat si tu,mai ales daca esti afara si bate vantul ori daca pulverizezi intr-o incapere inchisa.Alte cazuri au mai fost cand au pulverizat din greseala pe alte persoane si urmarile nu au fost deloc placute.
Oricum,sa ne rugam mai bine sa fim feriti de astfel de incidente si eventualele conflicte sa le putem rezolva prin comunicare,intelepciune si bunavointa...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 28.04.2013 at 21:58:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2013, 16:16:42
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mie mi-ar fi placut sa fac Wing Chun
am facut eu Wing Chun... la prima vedere parea un sport simplu dar odata cu avansarea in grad eram pus de catre antrenor la tot felu de meditatii spirituale care am crezut ca le pot fenta si ca nu o sa deranjeze nimic relatia mea cu biserica. Mare greseala am facut! ma rugam lui Dumnezeu si ii ziceam " uite doamne ca merg si la biserica si la arte martiale si nu ma deranjeaza cu nimic viata mea duhovniceasca" dupa care au urmat luungi lipse de ale mele de la slujbe, indoieli in privinta existentei Lui, indoieli in privinta rolului bisericii in societate etc.
Atita va zic, NU va trebuie asa ceva! fa frate inot, ciclism, gimnastica etc numai nu arte martiale
am avut ocazia sa stau o saptamana si ceva in preajma unui antrenor foarte bun de Aikido care mi-a zis ca de cand face lupte a avut ocazia sa se bata doar o singura data! vroind sa se apere de 9 insi, care nu-l lasau in pace pe strada, cu asa zise tehnici de aparare, ia batut mar pe toti si le-a rupt la fiecare cate un picior sau o mana si ii pare foarte rau de asta chiar daca au trecut deja vreo 10 ani de la acea intamplare, regreta cele intamplate si daca ar fi avut ocazia ar fi facut inot sau oricare alt sport numai nu arte martiale
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde