Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2013, 16:22:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe vremuri exista respect față de preoți. Astăzi avem așa ”îndrăzneală” (obrăznicie) că îi luăm pe ierarhi drept marionete.
Nesupunerea/neascultarea e primul păcat prin care omul a căzut din Rai.
Si ce legatura are ce ai spus tu cu faptul ca nu sinodul ii face pe oameni Sfinti? In ce an am avut primul sinod? Pana atunci am apartinut de Constantinopol si nu prea ne-am canonizat Sfintii si martirii, si cu toate astea norodul cand stia ca unul e Sfant sau ca are Sf.Moaste nu se sfia sa se roage la dansul.

Ce voriam eu sa spun legat de afirmatia ca sinodul proclama sfinti. Sinodul ii recunoaste si in pune in calendar, nu ii face pe oameni Sfinti. Dumnezeu ii face Sfinti, prin Biserica Sa. Sunt multi Sfinti netrecuti in calendare, unii stiuti, altii nestiuti.

Daca e bine sau nu sa se faca acatiste inainte de canonizare, nu stiu. Dar o ruga mica putem sa spunem Sfintilor necanonizati.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2013, 20:39:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Corect era Preacuvioase părinte....”asta, ca sa nu ne dam noi inutil cu parerea...”

Acatistul este o formă de exprimare dragostei a celora care au evlavie la un anumit părinte.
Pr Tadei, Pr Paisie au acatist și nu sunt canonizați, Pr Porfirie a avut un acatist înainte de canonizare și exemplele pot continua.
Denumirea de cuvios este folosita pentru un sfant care a fost monah. Precuvios este echivalent cu preasfant, e acelasi lucru.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.12.2013, 20:51:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ce consta anarhia?
In a considera sfant cu de la sine putere, fara sa se astepte pronunatarea oficiala a celor in drept.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca
Toti suntem chemati la sfintenie, dar ne straduim oare in acest sens? Sau asteptam sa pice para malaiata...
Intrebarea mi se pare ca nuca in perete pe discutia de fata. Ce vrei sa spui, sau sa insinuezi? ... in fine, mantuirea si sfintenia sunt un dar de la Dumnezeu. Si cred ca fiecare, dupa puteri, se straduieste pentru asta. Cel putin cei care cred in Dumnezeu.

In alta ordine de idei, mi se pare ciudat ca initiatorul topicului n-a mai intervenit cu nicio postare, dupa publicarea acatistului. Poate ca si noi ii dam prea mare importanta.

Last edited by mirela.t; 10.12.2013 at 20:53:59.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.12.2013, 11:01:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Denumirea de cuvios este folosita pentru un sfant care a fost monah. Precuvios este echivalent cu preasfant, e acelasi lucru.
Ca formulă de politețe în adresarea către arhimandriți se folosește Preacuvioase Părinte (Preacuviosul Părinte - în adresare indirectă) sau Înalt Preacuvioase Părinte (Înalt Preacuvios - în adresare indirectă). http://ro.orthodoxwiki.org/Arhimandrit

Dar având în vedere că părintele Cleopa a trecut la Domnul și nu este încă trecut în rândul sfinților de BO, mai potrivit ar fi Cuvioase. Am editat și mesajele mai vechi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.12.2013, 18:55:41
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Of,cum face diavolul din orice prilej de cearta.
Dragii mei,uitati cum se adreseaza Sfantul Nicodim Aghioritul in cartea "Paza celor 5 simturi" cititorului:
"O, minune! O, ce rușinare! Vezi, Stăpâne al
meu
, câtă atenție și câtă pază se cere de la noi, tinerii. "

"Ai învățat până acum cum să-ți păzești organele
simțurilor tale cele din afară. Ai învățat cum să-ți
păzești și simțirea cea de obște, lăuntrică, a imaginației.
Trebuie să înveți acum, Stăpâne al meu, dar mai ales să-
ți aduci aminte cum să-ți păzești de patimi și de gânduri
inima ta cea sfințită.
"

"Acum îți voi spune, Stăpâne al meu, cum se cuvine
să-ți păzești mintea, adică îți voi spune lucrarea minții și
inima ta"

"Lucrează deci întâi, Stăpâne al meu, poruncile
Domnului nostru care se cuprind în Decalog și în
dumnezeiasca Evanghelie. "

"Deci îngrijește-te, Stăpâne al meu, a câștiga în
sufletul tău o astfel de bogăție a faptelor bune care nu se
strică, nu se fură și nici nu se pierde ca bogăția cea
materialnică și rămâne în sufletul tău de-a pururea și
nemuritoare"

Deci daca Sfantul Parinte Nicodim Aghioritul care atatea carti duhoivnicesti extraordinare a scris se adreseaza simplului cititor cu formula "Stapane al meu",cum se cade ca sa ne adresam noi in rugaciune sfintilor?Nu-mi vine sa cred ca atat de mult s-a discutat pe baza acestui lucru.Dragii mei,inlocuiti "Preasfinte" cu "Cuvioase" daca asa simtiti de cuviinta,insa eu nu simt asa.Corect era Prea Sfintite,nu "Preasfinte",ma iertati pe mine analfabetul si prostul.Iar daca ziceti ca trebuie canonizat,Sfantul Parinte Arsenie Boca este canonizat?Nu.Dar uitati cate minuni se savarsesc la mormantul lui.

Sau alte adresari intalnite in Patericul Maicii Domnului :
"- Dumnezeu m-a trimis, a strigat cu incredintare parintele Macarie. Daca nu vei deschide, voi muri aici langa coliba ta. Nu voi pleca fara binecuvantarea Sfintiei Tale."

Eu obisnuiesc atunci cand ma adresez Preaslavitului nostru Imparat,Preacurate Maicii Sale sau altor Sfinti sa-i laud cat mai mult...De exemplu nu pot sa citesc atunci cand intalnesc in vreun acatist sau vreo rugaciune "Sfanta Fecioara"...nu stiu pur si simplu nu pot,incerc sa inlocuiesc cu ceva de genul "Preaslavita,Preamarita si Preacurata Stapana noastra,de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria".Sau cand intalnesc "Iisuse".Adica Celui ce S-a smerit si S-a facut sarac pentru noi ne adresam parca am vorbi cu un coleg?Preadulce si intru tot laudate Iisuse Hristoase,sau macar "Doamne Iisuse".Acum sa ma ierte Dumnezeu dar nu cred ca se supara daca ma adresez in acest fel.

Iar acatistul l-am facut special pentru data de 2 decembrie cand s-a nascut Parintele in Cer.L-am facut in asa fel incat sa cuprinda si o parte din viata Parintelui si o parte din invataturi,poate mai isi aduce lumea aminte de paza mintii si de cugetarea la moarte,ca astea ne tin treji.Am vazut ca a intrebat cineva mai sus.L-am facut fara binecuvantare,l-am terminat duminica seara,in jur de ora 00:00,am vrut sa fie gata de 2 decembrie de "ziua" Parintelui,pacat ca nu m-am apucat mai devreme.Cat despre "originalitate",eu am facut doar condacele si icoasele,mai putin icosul al 3-lea,iar fericirile le-am "cules" din diverse acatiste,eu am alcatuit doar cateva.

Plus ca eu cred ca Parintele Cleopa,alaturi de alti Sfinti Parinti romani care s-au mutat de la cele vremelnice la cele vesnice are mare indrazneala sa mijloceasca pentru noi.Uitati ce zice Avva Ishirion:

"Într-o zi Sfinții Părinți din pustia Scetică vorbeau profetic referitor la neamul de pe urmă. “Ce-am făcut noi?“, se întrebau ei. Unul dintre ei, mare bătrân, awa Ishirion a răspuns: “Noi am împlinit poruncile lui Dumnezeu“. Ei l-au întrebat ce vor face cei ce vor după ei. Avva a răspuns: “Ei vor împlini pe jumătate ceea ce am făcut noi“. Apoi l-au întrebat din nou: “Și ce vor face cei ce vor veni după ei?” Avva Ishirion a răspuns: “Ei nu vor împlini nici o lucrare călugărească, dar vor fi încercați de ispite, și aceia dintre ei care vor stărui până la sfârșit vor fi mai mari decât noi și decât părinții noștri“."




Sa vedem ce zice si Sfantul Constantin cel Mare :

"«Fericiți sunteți voi care v-ați învrednicit a avea petrecerea monahicească, căci după adevăr a voastră este îndumnezeita fericire a Mântuitorului». Iar eu i-am zis: «Cine ești tu, domnul meu, care zici acestea și ne fericești pe noi, monahii?» El mi-a răspuns: «Eu sunt marele Constantin și m-am pogorât din cer ca să-ți arăt slava pe care o dobândesc monahii în ceruri, prietenia și îndrăzneala care o au către Hristos. Deci te fericesc pe tine, o, Paisie, pentru că îi îndemni pe dânșii la această sfințită petrecere a pustniciei, iar eu mă prihănesc și mă ocărăsc pe mine, că n-am nimerit o rânduială prea mare ca aceasta a monahilor și nu sufăr paguba ce am luat»."

"Atunci eu iarăși i-am zis: «Pentru ce, o, minunatule, te ocărăști pe tine? Oare n-ai dobândit slava cea pururea fiitoare și dumnezeiasca strălucire?» El mi-a răspuns: «Așa este, am dobândit-o! Dar nu am aceeași îndrăzneală ca monahii, nici cinstea întocmai cu ei! Căci am văzut sufletele oarecăror monahi, care, despărțindu-se de trup, zburau ca niște vulturi și se suiau la cer cu multă îndrăzneală, iar ceata cea potrivnică a diavolilor nu îndrăznea să se apropie deloc de dânsele. Apoi am văzut că li se deschideau ușile cerului și intrau înăuntru și, arătându-se cerescului împărat, stăteau de față cu multă îndrăzneală la scaunul lui Dumnezeu. Deci, pentru această vrednicie, minunându-mă eu de voi, monahii, vă fericesc și mă ocărăsc pe mine, că nu m-am învrednicit a lua o îndrăznire ca aceasta. O, de aș fi lăsat vremelnica împărăție, haina și coroana împărătească și să mă fi făcut sărac; să fi purtat sac și să fi primit toate câte le cere petrecerea monahicească!»"

Puteti citi restul AICI

Sa nu uitam totusi ca Stapan este doar Preadulcele nostru Domnu Iisus Hristos,Preaslavita Maica Sa este mama noastra a tuturor,(binecuvantat sa fie in vecii vecilor ceasul in care Stapanul nostru Hristos a facut-o pe Preacurata Maica sa mama si aparatoare tuturor),iar toti Sfintii si Puterile Ceresti sunt slujitori,sa nu cadem cum mi-a spus un Parinte intr-un fel de preamarire exagerata a Sfintilor.Inatai si intai in toata vremea pe cat putem de mult sa zicem "Doamne Iisuse...",sa cugetam la cele patru mai de pe urma ale omului,mai zicem din cand in cand si heretisirea ingereasca,desi va asigur ca nu se supara Mantuitorul nostru mult iubit daca ne rugam in toata vremea Preacuratei Maicii Sale,pentru ca asa cum spunea un Parinte,oricat de mult o iubesti pe Maica Domnului,nu o poti iubi mai mult decat o iubeste Fiul ei.
Iar acatist facem daca este Sfant cu acatist in calendar,iar daca nu putem alcatui noi insine un mic icos sa fericim si Sfintii care nu au acatist.Iar daca avem timp,putem face asa: Luni - Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil sau alte acatiste/canoane catre Puterile Ceresti, marti acatistul Sfantului Ioan Botezatorul sau al altor Sfinti din vechime(Preamaritul Prooroc Ilie,Sfantul Pahomie cel Mare,Sfantul Antonie cel Mare,Sfantul Arsenie cel Mare),miercuri cel al Sfintei Cruci,sau Acoperamantul Maicii Domnului,joi acatistul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel sau acatistul Sfantului Nicolae,vineri Acatistul Sfintei Cruci sau vreun acatist inchinat Patimilor Mantuitorului(care cred ca ar fi normal sa fie cinstite si pomenite in fiecare zi de orice crestin ortodox),sambata acatistul catre Dumnezeu-Tatal pentru cei adormiti,duminica acatistul Sfintei Treimi.Desigur acestea sunt doar niste sfaturi umile,sa va sfatuiti cu duhovnicul,acestea mai puteti face daca aveti timp,prima voastra grija sa fie rugaciunile de dimineata si rugaciunile de seara si un acatist al Maicii Domnului sau un paraclis si Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos sau Canonul de umilinta catre Domnul nostru Iisus Hristos,uitati aici niste rugaciuni minunate de umilinta pentru strapungerea inimii : Usile pocaintei - rugaciuni pentru strapungerea inimii sau din Psaltire o catisma sau doua.
Iar despre carti,eu in nevrednicia mea socot ca cele mai potrivite carti ar fi Mantuirea Pacatosilor,Usa Pocaintei,Randuieli de viata crestina,Paza celor cinci simturi sau aceasta carte plina de invataturi frumoase ale Sfantului Serafim de Sarov sau orice alte carti care aduc aminte de cugetarea la "cele mai de pe urma ale omului",rugaciune neincetata,umilinta.Insa sa nu uitam de citirea Noului Testament,Evanghelia ramane cartea de capatai a oricarui crestin.

Ma iertati pe mine pacatosul daca v-am smintit ca vad ca lumea se cam cearta pe aici,numai din cauza mea,dupa ce ca sunt plin de pacate si sunt batjocora diavolilor la Judecata ma va mai intreba Dumnezeu si de raul care l-au facut altii din cauza mea.Rugati-va si pentru mine pacatosul,ca eu invat pe altii dar pe mine imputitul nu ma invat.Sa nadajduim ca Preaslavita Stapana noastra va milostivi pe Fiul ei sa ne invredniceasca Imparatiei Sale.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 11.12.2013 at 19:04:08.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.12.2013, 20:26:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.............

Last edited by ovidiu b.; 24.12.2014 at 19:58:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare