Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.06.2014, 12:29:00
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E o denumire generica pentru niste simptome, care nu spune nimic despre cauze.
Ti s-a spus care sunt cauzele?
Sau macar ti-au dat analize in acest sens?
Nu mi-au spus care sunt cauzele iar analize am făcut aproape 100.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.06.2014, 15:19:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Probabil veți spune că Isus Hristos a înviat în prima zi a săptămînii, nu ne pasă de ce spune Dumnezeu în poruca a 4, nu-L ascultăm, păzim Duminica că așa ne-a spus Constantin cel Mare.
Rețineți lucrul ce vi-l spun și treziți-vă.Evangheliile s-au scris la câțiva ani după ce s-au petrecut evenimentele, oferindu-I Duhului Sfânt multe ocazii ca să-i inspire pe autori cu tot adevărul. Domnul Isus le-a spus ucenicilor Săi că lucrarea Duhului era "să vă călăuzească în tot adevărul" (Ioan 16:13). Dacă păstrarea zilei dintâi ar fi făcut parte din adevăr, atunci Duhul Sfânt S-ar fi simțit divin obligat să le-o descopere lui Matei, Marcu, Luca și Ioan. Așa a declarat Domnul nostru.

Eu vă spun ,Păziți poruncile Domnului și Credința în Isus nu tradiții omenești.
Eram SIGUR ca o sa dea vina cineva pe Constantin cel Mare.
Lucian, spune-mi te rog, cu ce il afecteaza hotararea lui Constantin pe un indian din Antichitate de pe partea cealalta a lumii?

"Rețineți lucrul ce vi-l spun și treziți-vă.Evangheliile s-au scris la câțiva ani după ce s-au petrecut evenimentele"
Iar si eu spun la fel. Trezeste-te.
In primul, Evangheliile nu s-au scris la cativa ani dupa.
S-au scris intre anii 50 si 70. Iar ultima carte a Noului Testament a fost scrisa la sfarsitul secolului I, ceea ce nu inteleg cum poti justifica legitimitatea crestinismului, cand ai recunoscut ca era deja in deriva generala inainte ca ultima carte sa fie scrisa si ultimul Apostol sa fii murit.
In al doilea rand, prima mentiune a canonului biblic a aparut in secolul IV, si nici atunci, nu erau aceleasi carti ca ce avem azi(vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Codex_Sinaiticus).
Cum poti accepta o Biblie al carui continut a fost hotarat de o Biserica deja paganizata in viziunea ta, ma depaseste.

Ideea de Sola Scriptura, asa cum este inteleasa de neo-protestantism nu are nici o logica istorica, nici macar daca presupunem ca foloseau doar Vechiul Testament.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 07.06.2014 at 15:42:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 01:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 15:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 09:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 19:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 03:11:17