Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2015, 20:33:23
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Pomenirea Sfintei Irina Hrisovalanta




Doamne ajuta!
Dragii mei frati crestini,ma iertati ca va deranjez,astazi,28 iulie,este pomenirea Sfintei Irina Hrisovalanta,la care am mare evlavie si care m-a ajutat enorm pe calea mantuirii.Va recomand cu multa caldura sa cititi minunata ei viata,acatistul si paraclisul acestei binecuvantate odrasle a pamantului Capadociei.De cand am inceput sa ma rog Sfintei Irina,m-am apropiat foarte mult de Dumnezeu si pentru rugaciunile Maicii Domnului si ale ei,am inceput sa cuget mai mult la vesnicie si m-am mai ridicat putin din mormantul trandaviei,chiar daca nici acum nu ma sarguiesc asa cum ar trebui pentru mantuire si sunt cu totul nerecunoscator fata de binefacerile lui Dumnezeu.Pentru mine astazi este o zi foarte mare,ca un Praznic Imparatesc,ma bucur in aceasta zi ca de Pasti!

Fie ca Domnul,pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Sale,ale Sfintei Irina Hrisovalanta si ale tuturor Sfintilor Sai,sa va umple sufletele de dragoste si de bucurie si sa aprinda in inimile dumneavoastra focul dragostei dumnezeiesti,pentru a arde spinii patimilor si ai poftelor si sa randuiasca cum stie mantuirea dumneavoastra a tuturor!Luati cu incredere ca ocrotitoare pe Sfanta Irina,dupa Maica Domnului,va asigur ca va va ajuta foarte mult pe calea mantuirii!

Viata Sfintei Irina pe scurt

Insa va recomand din toata inima sa cititi intreaga viata,chiar daca este putin mai lunga,dar este minunata : Viata Sfintei Irina, Egumena locasului Hrisovalant - pe acest site este trecut gresit ca data de praznuire 28 august,dar contine viata in intregime.

Acatistul Sfintei Irina , postat pe un alt blog si mai usor de citit de AICI - Un acatist cu totul minunat,spre slava lui Dumnezeu o spun - cu fix 40 de zile inainte de ziua de azi,mi-a venit un gand insistent sa citesc 40 de zile Acatistul Sfintei Irina,nu stiu cum mi-a venit tocmai atunci,mi-am amintit si de viata ei pe care o citisem mai dedemult,am inceput din acea zi sa citesc acatistul.Peste 2-3 zile m-am si spovedit si am cerut binecuvantare de la Parintele Duhovnic sa citesc 40 de zile si cu multa bucurie mi-a spus sa-l citesc.Din multa mea lenevire de 3-4 ori nu l-am citit,dar spre deosebire de alte acatiste(ca stiti cum e,dupa un timp te mai obisnuiesti cu ele,nu mai citesti cu aceeasi dragoste si cu aceeasi atentie),acesta l-am citit aproape mereu cu multa usurinta si atentie(numai din mila lui Dumnezeu si pentru rugaciunile Sfintei Irina,caci majoritatea rugaciunilor le fac cu multa imprastiere).Si atunci eram in mare tulburare si intr-o perioada foarte rea,insa prin rugaciunile Maicii Domnului si ale Sfintei Irina am trecut peste acea perioada grea.

Paraclisul Sfintei Irina - Am citit multe Paraclise ale Sfintilor,dar acesta este cu totul special,foarte frumos alcatuit,cu totul minunat!

2 minuni ale lui Dumnezeu vrednice de pomenire,prin mijlocirea Sfintei (si desigur si prin mijlocirea Maicii Domnului,caci Ea duce toate rugaciunile la tronul Mantuitorului) :
Chilia Buna Vestire | Minunea Sfintei Irina Hrisovalantu

Marturia Dianei Collier, din Anglia

Ma iertati pe mine pacatosul,pace si bucurie multa sa aveti,fie ca Domnul sa ne mantuiasca pe toti cu judecatiile pe care le stie,pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Sale,ale Sfintei Irina Hrisovalanta si alte tuturor Sfintilor Sai!

__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 28.07.2015 at 20:56:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2015, 01:49:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte frumos.. dar de ce ai postat în noianul Generalitătilor, si nu pe sub-forumul dedicat diverselor sărbători?

Ar trebui să-i ceri lui admin să mute topicul acolo.
Reply With Quote
Răspunde