Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2018, 19:06:23
Anna1979 Anna1979 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2018
Mesaje: 2
Implicit știți vreun grup de cantare bisericeasca psaltica in Buc unde sunt acceptate si fete?

Știți undeva la vreo biserica din București?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2018, 18:52:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ti-as recomanda sa iti construiesti intai o viata si sa nu te scalzi intr-un fel de sentimentalism religios confuz.

Crestinismul nu se asuma numai la strana, as zice ca acolo si-l asuma unii care nu-si gasesc un rost in viata si nu sunt suficienti de tari sa-si asume si viata si crestinismul.

Poti sa fii crestina si in viata fara sa fii la strana si sa stralucesti oriunde.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2018, 19:56:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Crestinismul nu se asuma numai la strana, as zice ca acolo si-l asuma unii care nu-si gasesc un rost in viata si nu sunt suficienti de tari sa-si asume si viata si crestinismul.
Tâmpenii! Eu zic să stai în banca ta dacă nu ești în stare să dai un răspuns pertinent.

Last edited by simpllu; 11.02.2018 at 20:14:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2018, 20:40:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Tâmpenii! Eu zic să stai în banca ta dacă nu ești în stare să dai un răspuns pertinent.
Ai sa vezi pe multi in strani care sunt debusolati si abia au un serviciu din care sa traiasca... religiosi care nu au fost invatati ca in viata se mai si munceste pe rupte daca vrei sa traiesti si tu si altii pe langa tine.

Crestinismul asta de strana, letargic, sentimentalist nu prea rezoneaza cu mine.

Trebuie sa fii si om in viata pe care sa se bazeze Biserica si nu doar un recitator de poezii si copil care canta prin strani.

Biserica are nevoie si de crestini pe picioarele lor nu numai de ocupanti de strani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2018, 20:48:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-as recomanda sa iti construiesti intai o viata si sa nu te scalzi intr-un fel de sentimentalism religios confuz.

Crestinismul nu se asuma numai la strana, as zice ca acolo si-l asuma unii care nu-si gasesc un rost in viata si nu sunt suficienti de tari sa-si asume si viata si crestinismul.

Poti sa fii crestina si in viata fara sa fii la strana si sa stralucesti oriunde.
Auch. Eu n-am reușit să fiu creștină, în strană m-au băgat alții.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2018, 21:11:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai sa vezi pe multi in strani care sunt debusolati si abia au un serviciu din care sa traiasca...
Eu cunosc tocmai contrariul.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
religiosi care nu au fost invatati ca in viata se mai si munceste pe rupte daca vrei sa traiesti si tu si altii pe langa tine.
Fata caută o biserică în București unde se cântă psaltică și unde sunt primite și fete la strană. Ai o souluție în acest sens? De unde știi tu cum este persoana în cauză?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Crestinismul asta de strana, letargic, sentimentalist nu prea rezoneaza cu mine.
Adică s-au umflat mușchii pe tine și acum nu mai rezonezi cu restul din biserică. Asta da model de creștin.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Trebuie sa fii si om in viata pe care sa se bazeze Biserica si nu doar un recitator de poezii si copil care canta prin strani.
De cine vorbești, de tine?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Biserica are nevoie si de crestini pe picioarele lor nu numai de ocupanti de strani.
Adică cântăreții din biserici sunt doar niște ”ocupanți de străni” oarecare?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2018, 21:52:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adică cântăreții din biserici sunt doar niște ”ocupanți de străni” oarecare?
Poti sa duci afirmatiile in orice extrema vrei si cam asta faci, pentru a-ti iesi jocul asta: sunt suparat pe cutare, ii exagerez si ii umflu fiecare liniuta in directia pe care o vreau.

Nu am ce sa-ti raspund la exagerarile tale, si la fel, ati facut un razboi pe afirmatiile mele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2018, 22:11:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și totuși, ”stii vreun grup de cantare bisericeasca psaltica in Buc unde sunt acceptate si fete?”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2018, 17:16:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna1979 Vezi mesajul
Știți undeva la vreo biserica din București?
Am auzitmai de mult ca la sf. Ioan Rusu ( maternitatea Polizu).ar fi o școală de muzica psaltica. Mai este și un grup pe fb muzica religioasa românească poți întreba acolo
Reply With Quote
Răspunde