Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 18.01.2021, 18:14:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu mi se pare corect sa fie blamat, mustrat etc autorul topicului, el este pur în intenție. Însă mi se par cu totul juste atitudinile "antiindrepare" :))... Sunt absurde, în primul rând, sunt toxice, inutile, nejustificate și nu au nicio legătură cu spiritualitatea adevărată. Sunt în sfera cea mai de jos a cee ce înseamnă ortodoxia. Denotă a abordare deloc rațională. Mi se pare o încercare de zombificare a credincioșilor. Un fel de sosie a "pesede" din politicul romanesc în ortodoxismult actual.
Da știu, are și părintele Cleopa, și Nicodim mandita și au o istorie aceste îndreptare.
Cred că părintele Cleopa a gândit inițial un Îndreptar pt a veni în ajutor personalului clerical și monahal, prin 1993 era tipărit un astfel de îndreptar pentru monahi.

Din Îndreptarul părintelui Cleopa cea mai bună parte e cea în care dă repere duhovnicilor cum să cântărească un păcat când dau un canon de făcut, erau niște elemente dintre care mi le aduc aminte vag,
- frecvența păcatelor,
-gravitatea lor în funcție de care sunt încadrate de Sfinții Părinți,
- durata pe care s-au întins,
-calitatea celui care face sau cu care se face păcatul dacă sunt fețe bisericești sau nu (posibil să fie mai aspre unele lucruri), sau dacă sunt rude,
-starea de spirit a celui care se spovedește, dacă e căzut sau nu în deznădejde, care e nivelul lui intelectual și de înțelegere etc.

Acea parte era esența îndreptarului, niște măsuri de discernământ în încadrare și în darea mai departe a canonului în funcție și de starea celui care vine la spovedit, lucrurile nu erau luate cu furca dintr-o carte de canoane și hotărâri ale Sinoadelor Locale și Sobornicești.

Pentru duhovnici un îndreptar e o trecere în revistă a unor păcate pe care le vor auzi, pentru un simplu credincios, depinde cât a apucat să parcurgă din sfera acelor păcate, s-ar putea ca multe păcate citite să-i fie străine și la începutul vieții să nu-i fie util să citească lucruri prea laborioase și explicite.

Dacă ar face B.O.R. un astfel de îndreptar, ar trebui să aibă mai multe capitole per categorii de vârstă- ceva de genul partea generală pe care să o poată citi și un puști sau o domnișoară crescută la pension fără să se smintească, partea a doua pentru păcate grave în care să fi atenționat că nu e necesar a se citi dacă nu ai ceva pe conștiință, partea a 3-a pt duhovnici - repere de a cântări un păcat în funcție de variabilele care apar și care să-i încurajeze indirect și pe mireni că se judecă raportat la fiecare în parte și nu e un canon fix.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote