Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2011, 14:46:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Omagiu lui EMINESCU (15 ian 1850-15 iun 1889)

Cu un ton profetic, Mircea Eliade scria in 1985 “… Cat timp va exista, undeva in lume, un singur exemplar din poeziile lui Eminescu, identitatea neamului nostru este salvata”, pentru ca opera eminesciana - afirma N. Iorga - este “expresia integrala a sufletului romanesc”.

"Vreme trece,vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramai la toate rece.(...)"
Glossa -Mihai Emiescu (decembrie 1883)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2011, 15:01:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

FARA EMINESCU

Mai trec visând pe lângă lac
Si mă așez pe banca veche
Cate-amintiri si versuri pe fund, zac
De la poetul nostru nepereche?

Si teiul pare trist si abătut
Din tot ce-a fost, n-a mai rămas nimica.
Un Eminescu nou, nu s-a născut
Sa scrie despre el, lui Veronica.

Pădurea freamătă a jale
Tânjind după copiii de demult
Nici un băiet nu-i calca frunza moale
Nici fete îmbătate de-un sărut.

Chiar plopii au ajuns străini si goi.
Si cu si fără soț, tot într-un zbucium.
In jurul lor, movile de gunoi
Iar în amurg, manele-n loc de bucium.

Oare ce-i rău si ce e bine
In tragi-comedia asta mută?
Ca valul trece tot, către ruine
Iar împărații au băut cucută…
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2011, 16:08:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cum spunea Sorin Dumitrescu, multi ar vrea sa fie ca Eminescu, dar nimeni nu ar vrea sa traiasca o viata ca a lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 16:22:20
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune catre MAICA DOMNULUI-MIHAI EMINESCU

Rugăciune
Crăiasă alegându-te,
Îngenunchem rugându-te,
Înalță-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întărire
Și zid de mântuire,
Privirea-ți ado­rată
Asupră-ne coboară,
O, maică prea curată
Și pururea fecioară,
Marie!
Noi, ce din mila sfântu­lui
Umbră facem pământului,
Rugămu-ne-ndurărilor
Luceafărului mărilor;
Ascultă-a noas­tre plângeri,
Regină peste îngeri,
Din neguri te arată,
Lumină dulce clară,
O, maică prea curată
Și pururea fecioară,
Marie!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 16:23:13
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rasai asupra mea-MIHAI EMINESCU

Răsai asupra mea
Răsai asupra mea, lumină lină,
Ca-n visul meu ceresc d-odinioară;
O, maică sfântă, pururea fecioară,
în noaptea gândurilor mele vină!
Speranța mea tu n-o lăsa să moară,
Deși al meu e un noian de vină;
Privirea ta de milă caldă, plină,
îndurătoare-asupra mea coboară.
Străin de toți, pierdut în suferința
Adâncă a nimicniciei mele,
Eu nu mai cred nimic și n-am tărie,
Dă-mi tinerețea mea, redă-mi credința
Si reapari din cerul tău de stele
Ca să te-ador de-acum pe veci, Marie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 17:00:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cu un ton profetic, Mircea Eliade scria in 1985 “… Cat timp va exista, undeva in lume, un singur exemplar din poeziile lui Eminescu, identitatea neamului nostru este salvata”, pentru ca opera eminesciana - afirma N. Iorga - este “expresia integrala a sufletului romanesc”.

"Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramai la toate rece.(...)"
Glossa -Mihai Emiescu (decembrie 1883)
Bun sfat creștin aceste versuri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2011, 08:59:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe marele EMINESCU

Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2011, 16:29:23
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lacul-MIHAI EMINESCU




Lacul codrilor albastru

Nuferi galbeni îl încarca;

Tresarind în cercuri albe

El cutremura o barca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2011, 17:33:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ziua de 15 ianuarie a fost declarata Ziua Culturii Nationale

Ministrul Culturii, Kelemen Hunor, transmite într-un comunicat că Ziua Culturii Naționale, sărbătorită azi , ar trebui să fie o zi a bucuriei și că aniversarea nașterii lui Mihai Eminescu era, de mult, "piatra albă care marca, în calendar, reverența în fața a ceea ce este bun, frumos și nobil", potrivit Mediafax.

Potrivit ministrului, "legea prin care s-a instituit această sărbătoare a oficializat, de fapt, o realitate: pentru toți românii, aniversarea nașterii lui Mihai Eminescu era, de mult, piatra albă care marca, în calendar, reverența în fața a ceea ce este bun, frumos și nobil".

"Împlinirea omului se face în cultură și prin cultură și, în România europeană de astăzi, cultura trebuie să fie asumată ca unul dintre drepturile fundamentale ale omului. Act definitoriu al identității, cultura este, în același timp, caracteristica umanității cea mai integratoare. Cultura este și cunoaștere, dar mai ales re-cunoaștere, pentru că sensul culturii apare din interacțiunea dintre oameni. De aceea, cea mai mare rătăcire este aceea de a opune culturile între ele. Particularitatea unei culturi nu poate fi un zid, ci trebuie să fie o fereastră spre universalitate. În cultură ne întâlnim cu toții, ca într-o grădină minunată a unității în diversitate", se mai arată în mesaj.

"Fie, deci, ca această Zi a Culturii Naționale să ne apropie, pe toți cetățenii României, în înțelegere și recunoaștere. Fie ca Ziua Culturii Naționale să fie o zi a bucuriei, pentru că, așa cum spune Poetul, ar fi păcat ca să se lepede clipa cea repede ce ni s-a dat!", încheie ministrul.

Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, România sărbătorește, pentru prima oară, Ziua Culturii Naționale. Alegerea datei a fost motivată de faptul că 15 ianuarie este aniversarea nașterii lui Mihai Eminescu, cel care, după spusele lui Constantin Noica, a fost omul "cel mai deplin al culturii românești", se arată într-un comunicat al Ministerului Culturii și Patrimoniului Național (MCPN).

Inițiativa, venită din partea Academiei Române, a academicianului Eugen Simion, a devenit, prin voturile Senatului și Camerei Deputaților, Legea privind declararea zilei de 15 ianuarie ca Ziua Culturii Naționale, promulgată de președintele României, Traian Băsescu, pe data de 6 decembrie 2010.

Prin această lege, instituțiile publice sunt obligate să reflecte în mod adecvat evenimentul. În acest sens, MCPN va elabora, anual, un ghid de sugestii și coordonare pentru instituțiile de cultură, "astfel încât 15 ianuarie să devină o zi de reflecție asupra culturii române, în genere, dar și o zi de largă participare la proiecte culturale de interes național, o sărbătoare autentică pentru toți cetățenii României".

Ministerul Culturii finanțează trei evenimente pentru a marca Ziua Culturii Naționale 2011 - prima ediție a Galei Tinerilor Scriitori, la București, cea de-a 42-a ediție a Zilelor Eminescu de la Botoșani și un spectacol de muzică și poezie la Ploiești. Suma totală alocată celor trei evenimente este de 30.000 de euro, au precizat pentru MEDIAFAX reprezentanții ministerului.

"În acest an, dat fiind timpul foarte scurt de la instituirea legii, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național a permis instituțiilor din subordine să marcheze evenimentul prin inițiative proprii, urmând ca de anul viitor să se stabilească o tematică generală, precum și concursuri de proiecte la care să participe cât mai mulți artiști și oameni de cultură. Nu în ultimul rând, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național îi felicită pe toți românii și îi îndeamnă să marcheze fiecare, după posibilități, cu o floare, cu un vers, cu un gând, Ziua Culturii Naționale", se mai spune în comunicat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2011, 17:44:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Un site interesant:
http://www.mihai-eminescu.net/

Tot de aici pot fi descarcate scrieri politice:
http://www.mihai-eminescu.net/category/carti-online/

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...si-noua-toate/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu canonizat? dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 116 19.01.2013 05:26:31
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Omagiu Valeria Peter Predescu adorcrysti Generalitati 3 29.04.2009 05:00:56
Un ultim omagiu,pentru marele nostru artist Ion Dolanescu adorcrysti Generalitati 19 29.03.2009 16:31:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45