Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2012, 13:08:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Singura modalitatea de a transfera bani in viata viitoare este prin datul acestora catre aproapele. Vezi cazul Apostolului Toma si castelului construit in rai.

Doamna care v-a dat apartamentul fie a primit 100 + apartamente pe Pamant fie a primit palat in rai.

Roaga-te ca distributia banilor sa fie facuta de IIsus astfel incat sa nu ai probleme la examenul de mai sus, si ca IIsus sa te ajute sa treci examenul de mai sus. Un exemplu de distributie posibila este 40% beneficii pe PAmant, 40% pentru viata viitoare, 10% donatie beneficii pentru cei din iad si 10% donatii pentru cei din rai.

Odata am avut ceva banane si le-am dat Maicii Domnului pentru cei din iad. Seara pe cand am adormit m-am vazut la volan mergand intr-un loc intunecos intr-o masina si Maica Domnului tot facea ceva. Farurile imi aratau femei necajite cu copii care tot veneau la Maica Domnului. Taranci cu fuste lungi si copii rusinati care stateau pe langa poala lor. La sfarsit am intrebat pe Maica Domnului ce s-a intamplat si mi-a zis. Pai tocmai am fost in iad si am data bananele tale.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2012, 13:10:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Asa ca nu fa pagube si nu baga in casa ta lucrul furat
Am destule lucruri furate in casa,pana si telefonul meu e tot furat Asta e,trebuie sa ne descurcam si noi cum putem. Atata timp cat n.am furat eu,care e problema?

In fine. Tema topicului e ok,insa nu prea sunt deacord cu ea. Ideea e ca Dumnezeu nu te lasa,iti va rasplati,iti va da inapoi cel putin cat ai daruit si tu. Dar toate la timpul lor. Iti poate da si mai mult,dar din moment ce iti iei plata pe pamant nu o sa o mai primesti in Cer. Deci fiecare cum prefera.
plus ca daca faci milostenie doar pentru a face bisnita cu Dumnezeu,sa te culci pe urechea ca iti va da mai mult,atunci nu ai facut nimic. Nu vei primi nici ce ai dat si vei cadea si in deznadejde poate...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2012, 13:19:06
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Rugaciunea are mai multa putere ca orice fapta buna. Tine-i pe cei din iad in rugaciunile tale si roaga-l pe Dumnezeu sa-i mantuiasca.

Raoul. Exista o lege in avantajul tau. Utilizeaz-o sau o pierzi. Ca o numesti bisnita, ca o numesti calea de a separa oamenii si de a-i ridica pe unii sau ca o numesti altfel, este treaba ta. Pana la urma fie o utilizezi fie o pierzi. Si lucrul furat se poate intoarce ca si paguba.

Da, fie primesti beneficiul in viata asta, fie in viata viitoare fie in amandoua depinde de tine si ce ceri. La Apostolul Toma s-a spoecificat ca beneficiul respectiv castelul sa fie in viata viitoare. La altii au specificat in viata asta. Altii pot alege 40% in viata asta, 10% donatie pentru cei din iad,40% in viata viitoare,10% donbatie pentru cei din rai.

Cel mai bine e sa-l lasi pe IIsus sa decida unde se duc beneficiile. Spune o rUGACIUNE, dOAMNE DECIDE PENTRU MINE UNDE SA SE DUCA BENEFICIILE FAPTELOR MELE BUNE DACA SUNT, CAT SA FIE IN VIATA ASTA , CAT DONATII LA CEI DIN IAD, CAT LA CEI DIN RAI SI CAT IN VIATA VIITOARE ASTFEL INCAT SA-MI FIE CAT MAI BINE SI MIE SI MULTOR ALTORA.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 13:27:45.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2012, 13:21:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Credinta fara fapte e moarta. Si e o diferenta intre "a.ti fi mila" si "a face mila". Sa nu uiti asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2012, 13:36:23
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Doamna care v-a dat apartamentul fie a primit 100 + apartamente pe Pamant fie a primit palat in rai.
"Doamna care mi-a dat apartamentul?..." Unde am spus eu asa ceva? Daca a existat o doamna, (si exista!), ea a urmarit in timp evolutia familiei noastre, iar asta avea sa-mi marturiseasca multi ani mai tarziu si sa traga propriile concluzii. Nu am zis niciodata ca am primit "de pomana" apartamentul, ci am muncit pentru el, dar plata lui s-a amortizat in cativa ani (2-3). Toate astea si multe altele care au urmat, mi le-a scos Dumnezeu inainte ca si "oportunitati", au fost daruri de la Dumnezeu, si nu a fost nimic gratis, din partea cuiva anume, decat poate ca si informatie sau gesturi de bunavointa de a profita de un moment extrem de prielnic. Si, bineinteles, ca sa linistesc orice alta forma de speculatie, nu am depus niciodata bani la Caritas sau Gerald, sau FNI sau nu mai stiu care alte forme de castig nemuncit (singura astfel de slabiciune era loto). Tot ce avem, au venit in viata noastra in mod neasteptat, iar singurul lucru aparent gratuit, a fost mostenirea unei case batranesti, undeva la tara, intr-o oaza de liniste, care o am si acum, dar unde, desi ma simt legat mult, sufleteste, merg destul de rar, am facut putine investitii, nu ma gandesc sa vand si nu am de-acolo nici un profit ci mai degraba merg pe usoare pierderi...

Last edited by OmuBun; 09.01.2012 at 13:40:13.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2012, 13:39:03
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Furatul este pentru cei puternici, pentru cei ce vor lipsuri si pagube si care pot sa le faca fata cu brio. Care nu se plang cand au lipsuri si zambesc cand in loc de paine buna manaca coji. De altfel cei ce fura , unii ajung in situatia sa nu aiva nimic personal pentru cativa ani la puscarie, caci paguba se intoarce, plus cand ies din cauza cazierului pot avea mari lipsuri din cauza dificultatii gasirii unui servici de unde coji de paine in locul painii rumene. Pentru oameni bravi este furatul. Daca nu am furat noi sa ii tragem de maneca pe cei ce o fac. La un moment dat credeam si eu ca a fura e chiar bine si e smecher si dovada de inteligenta . Prostia e ca nu numai am crezut ci si am actionat "inteligent". Cand a venit paguba nu m-am dovedit un puternic. Plus ca poti sa te indrepti si spre iad cu furatul. Asta e extra dar cine e puternic acuma, intunericul nu il sperie . Din nou, nu cred ca putem fi invinuiti de faptele altora. daca tu nu furi esti OK. Daca stim de oameni ce au furat sa ne rugam de Dumnezeu sa-i indrepte pe calea cea buna nu prin pagube ci spalarea pacatelor prin fapte bune. Deci beneficiile faptelor bune sa se duca la stergerea pagubei furatului si asa sa nu vina pedeapsa si lipsurile.

Pentru cei mai fricosi si care vor paine gustoasa pe masa este donatia si banii gratisi care vin cu ea.

OmBun din ce ai scris reiesea ca ai primit apartamentul de la doamna. Nu te supara dar asa am inteles din ce ai scris. Multumesc pentru clarificare.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 13:54:16.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2012, 13:56:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca nu am furat noi sa ii tragem de maneca pe cei ce o fac. La un moment dat credeam si eu ca a fura e chiar bine si e smecher si dovada de inteligenta .
Eu nu am spus asta. Nici eu nu as putea fura,insa nu vad de ce nu as putea cumpara un lucru furat?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2012, 14:01:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi nu prea e în regulă, Raoul. Dacă știi că lucrul e furat și îl cumperi, te faci complice cu hoțul, încurajându-l să fure în continuare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2012, 14:02:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rectific o greseala facuta in viteza: prezentatoarea era Mihaela Radulescu, nu ... Andreea... De la conflictul celor doua (Andreea Marin si Mihaela Radulescu) mi se trage, probabil...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.01.2012, 14:07:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi nu prea e în regulă, Raoul. Dacă știi că lucrul e furat și îl cumperi, te faci complice cu hoțul, încurajându-l să fure în continuare.
Asta cam asa-i:
17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai."
Ps. 49
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce faci ca sa scapi de ura? aliscami Intrebari utilizatori 20 23.04.2012 15:42:48
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23
Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om! ortodox4life Generalitati 3 08.02.2009 04:49:45