Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2013, 00:54:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Face lumea ce face și nu scăpa ocazia să-l muște un pic pe Patriarh.
Păi dacă altceva nu știu trebuie să-și manifeste într-un fel sau altul ”atotștiința”. Și apoi tot ei se miră că sunt etichetați drept sectari.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2013, 01:40:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Degeaba, Anca. Părintele Cleopa nu este înca declarat Sfânt - prin urmare nici adresarea respectivă cu Prea Sfinte nu este la locul ei. Pe mine una nu mă deranjează dacă nu-l canonizează, eu îl apreciez la fel de mult.
Si daca nu e declarat Sfant de catre Sinod, asta inseamna ca nu e Sfant? Cine Sfinteste omul?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.12.2013, 01:46:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Toți suntem chemați să fim sfinți, dar nu suntem - cel putin nu oficial, până nu se pronunță cei chemați în domeniu.
Anarhia nu cred că e pe placul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.12.2013, 01:55:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si daca nu e declarat Sfant de catre Sinod, asta inseamna ca nu e Sfant? Cine Sfinteste omul?
Pe vremuri exista respect față de preoți. Astăzi avem așa ”îndrăzneală” (obrăznicie) că îi luăm pe ierarhi drept marionete.
Nesupunerea/neascultarea e primul păcat prin care omul a căzut din Rai.

Last edited by ovidiu b.; 07.12.2013 at 17:42:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2013, 00:01:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Toți suntem chemați să fim sfinți, dar nu suntem - cel putin nu oficial, până nu se pronunță cei chemați în domeniu.
Anarhia nu cred că e pe placul lui Dumnezeu.
In ce consta anarhia?
Acatistul este scris din dragoste pentru un om care s-a sfintit in aceasta viata si a plecat la Domnul. Nu exista lege in ceea ce priveste dragostea.
Cei chemati in domeniu, cum spui, nu isi vad capul de treaba... Cu timpul vor gasi timpul necesar pentru canonizarea numerosilor sfinti, pe care i-a dat BOR secolul trecut si acesta, in care traim.
Sa ne aratam marinimia inimii si sa acceptam un lucru atat de frumos, ca acatistul scris pentru unul dintre cei mai indragiti Parinti romani, Pr. Cleopa.
Daca ma gandesc bine, cimitirul Manastirii Sihastria, ca sa ma limitez doar la un cimitir, este plin de sfinti, inca necanonizati.
Iar pe cei, care asteapta canonizarea unuia sau altuia dintre cei plecati la Domnul, nu ii obliga nimeni sa citeasca acatistul acestora; dar ar fi bine sa respectati dorinta celor, care isi arata evlavia prin scrierea sau citirea unui acatist.

Toti suntem chemati la sfintenie, dar ne straduim oare in acest sens? Sau asteptam sa pice para malaiata...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.12.2013, 00:09:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe vremuri exista respect față de preoți. Astăzi avem așa ”îndrăzneală” (obrăznicie) că îi luăm pe ierarhi drept marionete.
Nesupunerea/neascultarea e primul păcat prin care omul a căzut din Rai.
De ce faci aceste afirmatii? S-a pronuntat Sf. Sinod in privinta Pr. Cleopa, precum ca nu ar fi sfant?!? Cred ca nu.
Nu cred ca e buna supunerea oarba in fata autoritatii, pe care o propagi prin aceste afirmatii. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si constiinta, de care trebuie sa ascultam. Daca Dumnezeu ne respecta liberul arbitru, atunci asa sa fie.
Aceleasi discutii s-au purtat in legatura cu Pr. Arsenie Boca.
Si daca vor fi canonizati, dintr-odata veti simti evlavie pentru acei sfinti, care au trait in zilele noastre, dar fata de care unii arata deocamdata distanta?!?
Imparatia cerurilor incepe aici pe pamant!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.12.2013, 07:58:17
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Toate la timpul lor!

Sfintenia nu este data (deci nici nu poate fi luata) de om!
Il iubiti pe parintele Cleopa? Numiti-l mijlocitor si mare ajutor veti avea.
Doamne Maicuta Domnului pentru rugaciunile parintelui Cleopa miluieste-ma!
Consider ca orice comportament amestecat cu habotnicia nu ajuta ci chiar vatama viata omului.
Merg de atatia ani in Sihastria iar parintii de acolo au un mod atat de cuviincios de a-si exprima dragostea, evlavia, bucuria, fata de parintii inmormantati in cimitir!
Daca un ucenic de-a parintelui care a stat ceas de ceas si a trait/vazut/simtit pe parintele in toata viata sfintiei sale si cu toate acestea spune simplu:
cuvioase parinte Cleopa roaga-te la Hristos Dumnezeu pentru mine pacatosul si nu preasfinte sau altfe..l noi, cum vorbim?
Fratilor, iubirea adevarata nu sta in cuvinte ci in miscarea inimii!
Batranul Cleopa nu a iubit rangurile inalte cat a fost viata si tind sa cred ca nici acum nu cauta altceva..
Nu va mai certati pentru acestea! Il iubesc? Ii vorbesc din si in inima. Atata tot!
Imi Spunea parintele Arsenie vrednicul de pomenire:
Jenico, nu multe ci mult! Asta vrea Stapana de la tine!
Bucurie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2013, 12:29:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pe mine m-a surprins mult aceasta idee, de a face un acatist unui om inca necanonizat si in momentul asta sunt derutata asupra ideii de acatist in sine.
Nu mai pricep rostul.
Eu obisnuiesc sa citesc anumite acatiste, dar acum pur si simplu sunt zdruncinata. Pentru mine acatistul este o rugaciune, ceva sfant, deosebit si dedicat unor sfinti cu adevarat.
Nu stiu cine scrie toate acatistele dediacte sfintilor. Chiar nu stiu. Probabil pe la manastiri.

Acum sunt doua aspecte:

1. Canonizarea asta nu stiu sa se faca asa pe banda. Exista niste reguli.
Pentru mine sfintia este hotarata si data de Dumnezeu. El ne judeca, acolo sus, dupa moarte.
De exemplu stiu ca spre a fi canonizata o persoana trebuie sa aibe trupul nestricat, sa existe dovada unor minuni facute, sa fii avut o viata deosebita, o credinta deosebita.

Canonizarea facut de biserici aici pe pamant nu inseamna sfintire cu adevarat. Nu stiu exact ce insemnatate are, afara de faptul ca sunt trecuti in calendar si au zi in care sunt sarbatoriti (sfintii).
Nu stiu de unde si dupa ce criterii sunt luati oamenii spre canonizare.
Multi sunt in calendar si multi sunt necunoscuti noua.
La unii sunt chiar discutii mari, cum a fost de exemplu la Stefan cel Mare. Nu toti il considera sfant in intelesul teologic.

Si notiunea de sfant pe pamant tinde sa-si piarda sensul adevarat, prin inflatie. Vreau sa spun ca fiecare din noi avem oameni la care tinem in mod deosebit si ii consideram sfinti.
Dar cine suntem noi sa-i judecam si sa-i "canonizam"?
Pentru noi sunt sfinti, dar poate ca in sensul teologic nu sunt si nu vor fi. Iar acolo la Dumnezeu nici atat nu stim.
Sunt multi care tin la parintele Cleopa, altii la parintele Arsenie Boca, etc.
Altii ii contesta, sau macar nu ii recunosc atat de sus. Este un lucru atat de subiectiv!

Si eu il consider sfant pe parintele Galeriu.

2. Acatistul
Nu este rau ca cineva a scris un acatist inchinat unei persoane la care tine mult. Si este frumos. Chiar am unele dubii asupra originalitatii, dar nu stau sa judec asta. Daca unii au astfel de capacitati...
Pentru mine problema se pune daca are voie oricine sa scrie oricui acatiste.

Ca atunci eu scriu pentru parintele Galeriu, altul pentru altcineva si atunci de ce nu si pentru cineva inca viata.

Pe de o parte inteleg gestul. Sa scrie, sa-l cante. Daca sa ne rugam la acesti oameni? Nu stiu. Nu stiu cum ii vede Dumnezeu.

Repet, eu sunt zdruncinata. Nu mai sunt sigura asupra notiunii de sfant si de acatist. Stiam ca exista numai cativa sfinti cu acatist, la care ne rugam si ii cinstim. Daca acum ii punem pe toti...nu mi se pare corect. Adica pe cine punem langa bunul nostru Iisus Hristos, sau Maica Sa, sau Sf. Ioan Botezatorul etc.? Chiar ii putem pe toti unul langa altul? Cat respect dam cui?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.12.2013 at 12:32:18.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2013, 12:36:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Repet, eu sunt zdruncinata.
Ei, liniștește-te!
Nu citi acest "acatist" și n-o să ți se întâmple nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2013, 15:43:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De ce faci aceste afirmatii? S-a pronuntat Sf. Sinod in privinta Pr. Cleopa, precum ca nu ar fi sfant?!? Cred ca nu.
Să înțeleg că tu ai tot dreptul să dezvolți idei și simțiri propii (prin acatiste) peste Sf Sinod (deh, e dreptul tău).

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu cred ca e buna supunerea oarba in fata autoritatii, pe care o propagi prin aceste afirmatii.
Adică ne facem noi propia lege. Se pare că anarhia a devenit mai nou virtute.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si constiinta, de care trebuie sa ascultam. Daca Dumnezeu ne respecta liberul arbitru, atunci asa sa fie.
Părintele Cleopa nu cred că se va supăra pe cei care apelează la modul de adresare ”Cuvioase” (și chiar și simplu ”părinte”), el fiind unul dintre cei care a înțeles ce înseamnă cu adevărat ascultarea.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aceleasi discutii s-au purtat in legatura cu Pr. Arsenie Boca.
Dragă, fiecare are taina lui și din acest punct de vedere nimeni nu te poate opri. Dar una e taina și alta e datul cu părerea public (prin acatiste) dând frâu anarhiei. Pricepuși?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si daca vor fi canonizati, dintr-odata veti simti evlavie pentru acei sfinti, care au trait in zilele noastre, dar fata de care unii arata deocamdata distanta?!?
Cum ai ajuns la concluzia asta (că ”unii arata deocamdata distanta”), numai tu știi...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imparatia cerurilor incepe aici pe pamant!
Și începe o dată cu ascultarea.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2013 at 10:34:08.
Reply With Quote
Răspunde