Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2017, 07:49:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela2017 Vezi mesajul
Credeți că e posibil ca lipsa de bucurie a părinților față de realizările copiilor îi poate influența pe aceștia în mod negativ?
Nu, nu cred. In schimb, cred ca a locui in casa socrilor va poate influenta negativ. Mama mea, Dumnezeu sa o ierte, obisnuia sa spuna: "Fiule, a locui cu socrii este painea noastra, a avocatior". Se refera la desele divorturi la care se ajunge in asemenea situatii. E un lucru pe care va sfatuiesc sa il indreptati, chiar anul acesta. Nu e gata casa cea noua, inceputa din 2013 ? Nu-i nimic, va mutati la garsoniera la bloc. Asta nu inseamna sa rupeti legatura bazata pe iubire crestina si respect cu parintii naturali si cu socrii, ci sa aveti locuinta voastra, chiar daca e mai modesta si in final lucrul ar costa mai multi bani decat sa stati cu socrii. E o cheltuiala care merita facuta. Urmati exemplul Sfintei Familii. Iosif a lucrat in atelierul fratelui sau mai bogat, care avea o afacere de tamplarie. Acesta a fost motivul pentru care s-a mutat de la Betleem la Nazaret: fiindca acolo gasise de lucru. Dar, de locuit, nu a locuit cu fratele lui, ci a preferat sa aiba o casa foarte modesta, dar o casa a lui.


Citat:
Mai este ceva ce mă macină. După ce ne-am căsătorit, nu aveam voie să intrăm în biserică până nu ne scoteau nașii. Dar, noi când am fost în luna de miere (în Grecia), am avut ocazia să ajungem și pe la câteva biserci și mănăstiri. Și am uitat complet că nu avem voie, nici preotului nu i-am spus pentru că am realizat foarte târziu. Ce se întâmplă încazul ăsta?
Este vorba de obiceiuri. Nu faceti din ele superstitii. Porunca 1, aceea cu care Dumnezeu incepe Codul Penal in zece articole, nu interzice intratul in biserici, in schimb interzice superstitiile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2017, 15:34:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu cred. In schimb, cred ca a locui in casa socrilor va poate influenta negativ. Mama mea, Dumnezeu sa o ierte, obisnuia sa spuna: "Fiule, a locui cu socrii este painea noastra, a avocatior". Se refera la desele divorturi la care se ajunge in asemenea situatii. E un lucru pe care va sfatuiesc sa il indreptati, chiar anul acesta. Nu e gata casa cea noua, inceputa din 2013 ? Nu-i nimic, va mutati la garsoniera la bloc. Asta nu inseamna sa rupeti legatura bazata pe iubire crestina si respect cu parintii naturali si cu socrii, ci sa aveti locuinta voastra, chiar daca e mai modesta si in final lucrul ar costa mai multi bani decat sa stati cu socrii. E o cheltuiala care merita facuta. Urmati exemplul Sfintei Familii. Iosif a lucrat in atelierul fratelui sau mai bogat, care avea o afacere de tamplarie. Acesta a fost motivul pentru care s-a mutat de la Betleem la Nazaret: fiindca acolo gasise de lucru. Dar, de locuit, nu a locuit cu fratele lui, ci a preferat sa aiba o casa foarte modesta, dar o casa a lui.
Foarte frumos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2017, 02:01:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:30:01.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2018, 17:08:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare