Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2010, 02:26:08
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit :(

Sunt foarte multe lucruri de spus cu privire la acest subiect cutremurator. In primul rand nu este firesc ca unii dintre voi sa spuna ca nu este un pacat...e strigator la cer...OMORI o fiinta care nu se poate apara, o faptura nevinovata ce vina are el pentru pacatele tale? tu ai pacatuit..de ce dai vina pe copilasul care sta in burtica ta? Am vazut un afis mai demult de care imi amintesc mereu cand vad acest subiect... pe afis e copilul nenascut care o implora pe mama si ii spune : MAMA SUNT AICI. TE ROG NU MA OMORA ( . Eu consider ca este cu mult mai grav sa omori o fiinta care nu se poate apara, decat o persoana care se poate apara- desigur ambele lucruri sunt inadmisibile. Am o carte ortodoxa in care scrie despre avort si explica faptul ca nu te mai poti mantui dupa ce ai savarsit acest pacat. Nu imi mai amintesc prea bine ce scria in carte de aia nu va voi scrie pana nu o consult pentru ca nu vreau sa va mint sau sa va duc in eroare !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2010, 03:11:38
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu exista pacat pt care sa nu fii mantuit, cati nu l-au tradat pe ISUS si totusi i-a mantuit ..tu ce faci ii descurajezi pe oameni sa se mai roage pt a fi iertati? e aberant.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2010, 03:22:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Dar o femeie de 45 de ce nu infiaza un copil sa-l creasca?
ce bine ar fi sa fie lucrurile atat de simple cu infiatul asta de copiii.
Te-ai gandit vreodata ca aceste femei isi doresc sa infieze copii si nu pot?
Exista si cupluri casatorite care intampina mari probleme in a infia un copil (si nu vorbesc aici de pretentiile lor ci de tampenia de sistem cica "social").
Insa, cand vine vorba sa fii femeie singura necasatorita este aproape imposibil sa ti se aprobe sa infiezi un copil. Nu vorbesc in necunostinta de cauza, matusa mea este in aceasta situatie.
Desi are o situatie materiala foarte buna, are casa proprietate personala cu 3 camere, un serviciu f bine platit, masina personala etc, nu poate sa-si reverse dragostea decat asupra pisicilor ei.
A facut nenumarate cereri de adoptie, dar datorita faptului ca nu este casatorita i-au fost refuzate toate. Nici macar nu s-a interesat cineva sa vada ce situatie are, ca este o femeie credincioasa, serioasa, cu studii, cu timp disponibil si cu o foarte mare dragoste de daruit (se poate vedea aceasta dupa grija cu care isi ingrijeste florile si pisicile - altceva nu i s-a oferit ocazia sa ingrijeasca).
Ce sa faca daca Dumnezeu nu i-a randuit un om care s-o ia de nevasta? Sa nu credeti ca ar fi fost ea pretentioasa sau mai stiu eu cum. Si nu este nici vicioasa si nici urata nu a fost (zis a fost pentru ca acum deja are 52 de ani, insa cand era mai tanara era f frumoasa si este si acum) insa, pur si simplu nu a intalnit pe nimeni cu care sa-si uneasca viata.
A vrut sa infieze un copil insa nu a fost posibil.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2010, 11:28:42
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Sunt foarte multe femei care avorteaza [..] Acest thread doreste sa ajute femeile care au acest pacat, [...]
Eu credeam ca domniile voastre (anti-avort, pro-life) doriti sa bagati femeile care comit avort la inchisoare! Acum aflu ca doriti sa le ajutati! Este vorba de o schimbare de ideologie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.02.2010, 12:40:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Fara suparare.
Stiu femei care au facut avort, merg pe la orfelinate, boteaza cativa copii (vb. cu cei de acolo, cu parintele), le costa c€va, si pleaca acasa impacate cu gandul ca le-a iertat Dumnezeu.
Sau se pun nase la Botezuri intre prieteni, ca deh, cinstea e mare ca e nasa...
Si dupa asta, nu se mai intereseaza de copii.
La orfelinate nu mai merg, finutii nu-i mai cauta.
Pt ca asta e problema nasului in Biserica noastra... il al€gem p€ alt€ crit€rii.
Si va intreb:
E suficient sa botezi cativa copii?

Eu am in parohie o familie si saraca si de tigani, momentan, si nimeni nu vrea sa se puna nasa.
Sunt convins ca Dumnezeu ne va ajuta sa botezam micutul, dar?
Ai facut avort. Ai boteza un copil de tigan? Mai greu... Dar dupa aceea, l-ai mai cauta mereu?

Ati auzit de indulgentele de la catolici? dai bani, cumperi biletul si te iarta Dumnezeu. Cam asa ar fi si asta.
Faci avort si mergi dupa aia, botezi un copil si gata...
Nu e chiar asa de simplu.
Bine, Dumnezeu nu gandeste ca noi. Ca mine. Dar eu, in prostia mea, cred ca ar fi mai bine sa infiezi copilul, il botezi, il cresti. Chiar daca au trecut de la avort 20 de ani. Iliescu (femeia) a fost in stare sa nasca la ... 70 de ani? Dar o femeie de 45 de ce nu infiaza un copil sa-l creasca?

E vai si amar de noi!
Da-ti o generatie de mame crestine si voi schimba fata lumii...
Mai frate preotul vede cum au fost circumstantele si hotareste.
Asa ce crezi fratia ta ca Dumnezeu nu stie cum a cazut respectiva femeie in pacat?
Fiecare pacat are de obicei ca sa zic asa "circumstante atenuante".
Adica poate femeia era foarte saraca si i-a fost frica ca nu are cu ce sa creasca copilul,sau mai stiu eu era o tanara care de frica ca va fi gonita de acasa a avortat si altele ca acestea.
Vine nu e numai a femeii care a facut avortul asa ceva sa zici e nedrept.
Femeia trebuie sa ia medicament duhovnicesc numai pentru vina ei nu si pentru vina altora pe care respectivii o poarta in sufletele lor.
Acestea le vede duhovnicul ca situatii se intalnesc foarte multe si foarte diferite si in functie de acestea dar si de cat de mult s-a pocait (adica de cat de rau ii pare de pacatul facut,de cat de mult il constientizeaza) femeia respectiva ii da canon.
Mai multa pocainta in sufletul femeii,mai putin canonul.
Daca femeia a fost fortata de sot/prieten sa faca avortul ii dai canon foarte mare?
Eu nu cred.
Acum unii sar pe bietele femei de parca ar fi numai vina femeilor ,de parca ele ar fi ramas insarcinate de unele singure si altele ca acestea.
Eu stau si ma intreb cat ar trebui sa fie dat canon la guvernanti care inselati de duhuri rele nu impart cum se cuvine hrana ,caldura si in general resursele materiale asupra carora li s-a dat administrarea de Dumnezeu ca ei sa le imparta oamenilor,adica poporului lui Dumnezeu.
Ia uitati cum vorbeste atotputernicul Dumnezeu Iisus Hristos referitor la aceasta:
"42.Și a zis Domnul: Cine este iconomul credincios și înțelept pe care stăpânul îl va pune peste slugile sale, ca să le dea, la vreme, partea lor de grâu?
43.Fericită este sluga aceea pe care, venind stăpânul, o va găsi făcând așa.
44.Adevărat vă spun că o va pune peste toate avuțiile sale.
45.Iar de va zice sluga aceea în inima sa: Stăpânul meu zăbovește să vină, și va începe să bată pe slugi și pe slujnice, și să mănânce, și să bea și să se îmbete,
46.Veni-va stăpânul slugii aceleia în ziua în care ea nu se așteaptă și în ceasul în care ea nu știe și o va tăia în două, iar partea ei va pune-o cu cei necredincioși. "
(Sfanta Evanghelie dupa Luca,capitolul 12).
Nu credeti ca se intampla asa?
Vedeti cum a fost in Franta si ce a patit regina inselata de draci care a zis de poporul sarman:
"Daca nu au paine sa manance cozonac!".
http://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Antoinette
Asta ca un mic exemplu ca mai sunt destule exemple daca cautati in istorie.

Last edited by mihailt; 14.02.2010 at 12:58:57.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2010, 13:08:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oameni buni, Ar14rai este preot... ce faceti, de ce sariti asa?!

Un copil poate fi si luat de suflet, nu neaparat adoptat cu acte in regula...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2010, 14:41:42
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu exista pacat pt care sa nu fii mantuit, cati nu l-au tradat pe ISUS si totusi i-a mantuit ..tu ce faci ii descurajezi pe oameni sa se mai roage pt a fi iertati? e aberant.
Asa este, orice pacat se poate ierta, numai ca de multe ori omul nu mai are capacitatea de a primi iertarea lui Dumnezeu. Asupra cator oameni a dat Dumnezeu iertarea lui? A tuturor. Cati primesc iertarea aceasta? Numai unii. Domnul insusi spune despre Sine ca sangele lui se varsa pentru MULTI, nu pentru TOTI, acestia sunt cei care nu vor sau nu mai pot sa primeasca. Cand era pe cruce, Mantuitorul spune" Iarta-i caci nu stiu ce fac", dar numai o parte au primit iertarea, restul si-au vazut de treaba. Este cazul acelui soldat roman care a zis "Cu adevarat, acesta a fost Fiul lui Dumnezeu"

In ceea ce priveste avortul, nu stiu cum e pe la altii, dar la noi parca a devenit sport national. Sa nu uitam ca este o crima cu trei faptasi: mama, tatal si medicul, dintre care de multe ori biata mama e cea mai nevinovata. Multi indivizi pun presiuni imense pe fete din ce in ce mai tinere, cunosc personal un caz, si le corup in acest domeniu si mai sunt si comozi, nu se protejeaza ei domne pe tot felul de motive, chiar zic in mintea lor aburita ca daca se intampla o trimit p'asta sa faca avort, ce mare lucru. Multi medici sunt morti dupa bani, multi fac astfel de interventii chiar impotriva legii, la o varsta avansata a fatului. Mamele nici ele nu au de multe ori o educatie sexuala adecvata si de aici tot amarul.

E tragic cand te uiti pe statistici si vezi ca numai in ultimii 20 de ani s-au facut in jur de 15 milioane de avorturi sau chiar mai mult, cu un varf de un milion in anul 1990. Va dati seama, am fi avut peste jumatate din populatie numai tineri sub 20 de ani. Dar asta este, Dumnezeu sa ne ierte. Scriptura spune:"Veniți să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, și de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face."
Nimeni sa nu se indoiasca de iertare si sa vina cu incredere la Scaunul Harului

Last edited by almaris; 14.02.2010 at 14:44:12.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2010, 14:58:19
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4a Vezi mesajul
eu credeam ca domniile voastre (anti-avort, pro-life) doriti sa bagati femeile care comit avort la inchisoare! Acum aflu ca doriti sa le ajutati! Este vorba de o schimbare de ideologie?
faza este urmatoarea : Daca femeile care sunt insarcinate si nu doresc acel copil trebuie sa nu faca avort iar cele care au facut deja sa incerce sa se spovedeasca este greu de inteles ?

Last edited by annajanette; 14.02.2010 at 15:32:24.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2010, 17:10:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate preotul vede cum au fost circumstantele si hotareste.
Asa ce crezi fratia ta ca Dumnezeu nu stie cum a cazut respectiva femeie in pacat?
Fiecare pacat are de obicei ca sa zic asa "circumstante atenuante".
Adica poate femeia era foarte saraca si i-a fost frica ca nu are cu ce sa creasca copilul,sau mai stiu eu era o tanara care de frica ca va fi gonita de acasa a avortat si altele ca acestea.
Vine nu e numai a femeii care a facut avortul asa ceva sa zici e nedrept.
Femeia trebuie sa ia medicament duhovnicesc numai pentru vina ei nu si pentru vina altora pe care respectivii o poarta in sufletele lor.
Acestea le vede duhovnicul ca situatii se intalnesc foarte multe si foarte diferite si in functie de acestea dar si de cat de mult s-a pocait (adica de cat de rau ii pare de pacatul facut,de cat de mult il constientizeaza) femeia respectiva ii da canon.
Mai multa pocainta in sufletul femeii,mai putin canonul.
Daca femeia a fost fortata de sot/prieten sa faca avortul ii dai canon foarte mare?
Eu nu ma pricep f bine, dar cred ca "circumstantele atenuante" le vede Dumnezeu. Iar vina pentru avorturile care se intampla azi o purtam toti: si TU si EU!
Nu stiu cati dintre voi ati incercat sa purtati discutii cu femei gravide sa le convingeti sa NU avorteze.
Eu am facut asta.. o prietena activista antiavort imi cerea din cand in cand ajutorul (mie si altora). Am un gust amar si multa durerere si neputinta: dupa luni intregi nu am convins decat o tanara sa nu avorteze (si nici nu cred ca este meritul meu: sarcina era avansata, probabil ca medicii au refuzat).
Deci VINA ESTE SI A NOASTRA!
Ce rost are sa cautam in stanga si in dreapta? Ca statul? Sa sotul a impins-o? Ca educatia? etc.
Si daca eu ma simt vinovata pt ca nu sunt in stare sa fac nimic.... de ce sa o disculp pe mama? Nu pot!
Am vorbit si cu femei care au avortat si-mi spuneau: cine esti tu sa ne juceci pe noi? Stii ce este in sufletul nostru? Stii cat am suferit si cat de rau mi-a parut? Etc.. Sincer: nu vad regretul!
Un om care regreta o crima.. ei bine, cred ca nici un rau nu i se pare destul de rau pentru asa o fapta. Nu cred ca un om care regreta un avort cauta laude, respect si intelegere.. Parerea mea.

aaa, imi amintesc ca o astfel de femeie care "regreta" a aflat ca sunt gravida (eram..) si stia ca am niste probleme medicale (care s-au agravat in timpul sarcinii.. am ajuns la operatie, era de asteptat) si atat m-a intrebat:"Ce faci?" (in sensul cum impaci sarcina cu problemele tale?).. Am vazut negru in fata ochilor.. si acum ma enervez cand imi amintesc.. cu gandul ea mi-a trimis copilul la avort! Copilul meu! Ai ei nu au fost suficienti? Unde este regretul? (O atitudine sanatoasa ar fi fost sa ma incurajeze sa-mi accept/infrunt problemele!)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2010, 23:18:51
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

SPUN CA ACEST PACAT NU SE IARTA TOCMAI PENTRU CA SA NU INCURAJEZ ALTE FETE SAU FEMEI SA IL SAVARSEASCA, DACA TOTI SPUNEM CA E USOR, SE IARTA, LUMEA VA INCEPE SA IL FACA DIN CE IN CE MAI DES PANA CAND INTR-O ZI CAND...LUMEA VA VEDEA ASTA CA PE CEVA NORMAL . E MULT MAI MULT DECAT UN PACAT, TREBUIE SA INTELEGETI ASTA. Judecati-ma pentru felul in care gandesc daca vreti, dar mai bine faceti ceva, dati sfaturi utile pentru cei care sunt in pragul avortului ! De fiecare data ...sa luam un ex simplu... ii spunem unui copil " nu lua oala de pe foc ca te arde" el poate nu va va asculta, va crede ca nu e asa de grav, poate e mai bine sa ii spui " nu lua oala de pe foc, te va arde, dar mai mult decat atat apa aceea fierbinte va cadea pe tine si te va mutila pe viata" Desigur, poate ca alt exemplu era mai convingator decat acesta, dar asta mi-a venit acum in minte ! In carte Parintelui Arsenie Boca 'Sfaturi pentru cei casatoriti' scrie : "Crima de avort este mai mare decat crima simpla, pentru ca se face impotriva unui copil fara aparare. De aceea, cere cap de mama si de tata.Sangele lor striga la cer RAZBUNARE si putini sunt cei ce scapa de ea. Nenorocirile intre oamneni, razboaiele, au si rolul acesta, de a face dreptate acolo unde nu s-a facut pocainta ... 'Sa nu spurcati pamantul pe care aveti sa traiti; ca sangele spurca pamantul si pamantul nu se poate curati de sangele varsat, altminteri decat cu sangele celui ce l-a varsat' . Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46