Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.07.2009, 12:33:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din cauza barfei si a judecatii noastre, Dumnezeu ne ramane tacut si ascuns. Degeaba stam cu ochii deschisi in asteptarea vederii lui Dumnezeu. Ni se vor usca ochii si nu ne vom invrednici de vederea Sa. Cand inima nu va fi stinsa de barfa si judecata, Dumnezeu se va arata si ne va vorbi.
Totuși părerea mea și nu numai, pentru că am citit pe undeva în Sf. Părinți , că mustrarea conștinței pentru ce greșim , este însăși vorbirea lui Dumnezeu, altfel totate ar fi pierdute , dragă Costel .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.07.2009, 15:39:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi barfa este trairea aTributului, epitetului, a adjectivului, a insushirii, a insushiului, in timp ce faptele ascultarii shi dragostei lipsesc cu desavarshire, este cel mai macabru mod de autosulimenizare interioara shi autoinshelare... omul care shi-a strans shi shia trait epitete, adjective, vrednicia pe care insushi o credea despre sine... neavand nici un fel de corespondentza cu realitatea, fiind rapit in betzia visurilor shi nalucirilor shi lingushelilor de sine insushi cu responsabilitatea sau cu minciuna duhului minciunii maririi de sine fatza de aproapele sau... in virtutea unor barfe sau socoteli desharte... caci am ajuns ca sa ne socotim pacatoshi ca defapt astfel sa ne socotim vrednici shi sa ne pierdem din pricina nebuniei rasplata din Ceruri... pentru mandrie shi agoniselile ei blestemate.

Last edited by vsovi; 13.07.2009 at 16:05:01.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.07.2009, 16:12:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Totuși părerea mea și nu numai, pentru că am citit pe undeva în Sf. Părinți , că mustrarea conștinței pentru ce greșim , este însăși vorbirea lui Dumnezeu, altfel totate ar fi pierdute , dragă Costel .
Cand te-ai obisnuit cu pacatul, ai redus la tacere glasul constiintei. Constiinta are putere atunci cand omul se afla la inceputul "unirii" cu un anumit pacat. In momentul in care ai pus pacatul "la masa", "ii oferi odihna", constiinta nu mai are putere. Pana la masa si odihna, ea are un rol major in indreptarea omului. Daca s-a produs unirea nu inseamna ca a disparut constiinta, ea striga, insa prin unirea cu pacatul, omul si-a "astupat" urechile, nu o mai aude.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.07.2009, 17:14:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand te-ai obisnuit cu pacatul, ai redus la tacere glasul constiintei. Constiinta are putere atunci cand omul se afla la inceputul "unirii" cu un anumit pacat. In momentul in care ai pus pacatul "la masa", "ii oferi odihna", constiinta nu mai are putere. Pana la masa si odihna, ea are un rol major in indreptarea omului. Daca s-a produs unirea nu inseamna ca a disparut constiinta, ea striga, insa prin unirea cu pacatul, omul si-a "astupat" urechile, nu o mai aude.
Am înțeles perfect Costele, dar totuși cel păcătos n-ar mai avea scăpare, n-ar mai fi posibilă îndreptarea, care tot cu ajutorul lui Dumnezeu este posibilă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.03.2011, 00:52:38
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Ne vindecam de patima clevetirii daca vom crede ca diavolul este cel care-l impinge pe om la pacat. Dar, din nefericire, de multe ori intram si noi in "jocul" ispititorului, ignorand aceasta realitate. E foarte folositor cuvantul Sfantului Ioan Scararul despre clevetire:

"Clevetirea a fiica urii. E o boala subtire, dar o lipitoare grasa, ascunsa si tainuita, care suge si seaca sangele iubirii.

De voieste cineva sa biruiasca duhul clevetirii, sa nu invinovateasca pe cel ce a gresit, ci pe dracul care l-a ispitit. Ca nimenea nu voieste sa pacatuiasca fata de Dumnezeu, chiar daca toti pacatuim fara sa fim siliti.

Am auzit pe unii clevetind si i-am certat. Dar lucratorii acestui rau raspundeau in apararea lor, ca fac aceasta din dragostea si din grija pentru cel clevetit. Iar eu le-am spus sa inceteza cu aceasta dragoste, caci nu minte cel ce a zis: Pe cel ce-l cleveteste in ascuns pe aproapele sau, alunga-l (Ps.100, 5). Daca spui ca-l iubesti, roaga-te in taina pentru el, si nu-ti bate joc de om.

Sa nu te sfiesti niciodata de cel ce cleveteste pe aproapele fata de tine. Mai degraba zi catre el: Inceteaza, frate! Eu in fiecare zi fac lucruri mai rele ca el. Si cum pot sa-l osandesc pe el? Prin aceasta vei castiga doua lucruri: cu un singur leac te vei vindeca si pe tine, si pe aproapele."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.03.2011, 23:29:58
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Parintii Bisericii spun ca, de multe ori, cei ce-si judeca aproapele, se expun riscului de a cadea in pacate grele, cum ar fi desfranarea. Ar trebui sa ne fie frica sa-l judecam pe cel ce pacatuieste, gandindu-ne ca, prin aceasta, ne-am putea lipsi de ajutorul lui Dumnezeu si ne-am deschide calea spre iad.

Gheron Iosif spunea: "Iti vine un gand sau cuvant de judecata? Sa ii indreptatesti pe toti si sa iai toata greutatea asupra ta. Daca nu infrunti astfel indemnurile de a judeca si fie le manifesti in afara, fie le cultivi inlauntru, vei avea razboi trupesc. Si daca atunci nu te vei intelepti, te va parasi harul si vei cadea.

Si daca nici dupa cadere nu te vei pocai si nu vei inceta a mai judeca, atunci caderile vor avea urmari multe si urate. Patima se mareste, vine moartea si urmeaza iadul."
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.03.2011, 07:36:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop Vezi mesajul
Fiecare consideram ca detinem adevarul si stam la panda sa-l prindem pe celalalt cu ceva si sa-l punem la zid. Ne ascundem sub o masca de buni crestini dar ne lipseste dragostea si din aceasta cauza amenintam tot timpul cu iadul. Bine ar fi sa fim credinciosi de dragul lui Dumnezeu nu de frica iadului. Sa incercam sa vedem in celalalt ce este bun si frumos si sa-i acordam circumstante atenuante.

Observ ca totul este foarte interpretabil...
Unii parinti spun sa ne traim viata cu frica iadului,numai asa vom impiedica comiterea de pacate...altii spun altceva...eu as zice ca important este sa ne mantuim...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.03.2011, 09:56:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Observ ca totul este foarte interpretabil...
Unii parinti spun sa ne traim viata cu frica iadului,numai asa vom impiedica comiterea de pacate...altii spun altceva...eu as zice ca important este sa ne mantuim...
Toti Sfintii Parinti au acelasi mesaj , sub forme si exprimari diferite , dar ei nu s-au contrazis niciodata , si toate cele lasate de ei ne ajuta sa intelegem care este drumul cel mai scurt si ADEVARAT spre MANTUIRE ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.03.2011, 09:56:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unii parinti spun sa ne traim viata cu frica iadului, numai asa vom impiedica comiterea de pacate...altii spun altceva...eu as zice ca important este sa ne mantuim...
Nu trebuie sa credem ca parintii se contrazic. Noi obisnuim sa desprindem de contextul initial un anumit cuvant al parintelui, crezand ca lucreaza de la sine in toate situatiile. Ori nu este asa. Omul este o fiinta atat de complexa si de diversa, incat fiecare sfat trebuie personalizat.

De aceea, nu este de ajuns sa citim cartile Sfintilor Parinti, pentru a dobandi vindecare de patimi, ci trebuie sa avem un duhovnic caruia sa ne marturisim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.03.2011, 10:22:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

scuze,nu am vrut sa scriu ca se contrazic parintii,chiar daca asa se intelege,scuzati exprimarea!
voiam sa zic ca totul este interpretabil de noi,oamenii obisnuiti,practicantii...unii dintre parinti ne spun unele sau unii dintre oameni spun exact contrariul!

Pt unii functioneaza puterea fricii de iad deci prin asta si infranarea de la pacate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Osandirea, judecata alynnna Pocainta 8 14.03.2008 16:56:38