Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2012, 20:45:53
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Conversatii cu Dumnezeu

Asa se numeste cartea care am descoperit-o pe net, dar nu am citit-o, autorul cred ca este american si am dubii am cautat pe wikipedia religia lui dar nu am gasit, ma informeaza si pe mine cineva?


http://www.editura-foryou.ro/index.p...etalii&carte=1
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2012, 21:06:58
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Asa se numeste cartea care am descoperit-o pe net, dar nu am citit-o, autorul cred ca este american si am dubii am cautat pe wikipedia religia lui dar nu am gasit, ma informeaza si pe mine cineva?


http://www.editura-foryou.ro/index.p...etalii&carte=1
Nu pare a fi ok ... in primul rand, autorul nu e Preot si nici nu-si spun religia

dar uite ce am gasit ca zice el despre carte: "On a blank sheet of paper, I would merely write a question. . . and no sooner was the question written than the answer would form in my head, as if Someone were whispering in my ear. I was taking dictation!"

"The Divine purpose of Conversations with God, I now see, is to raise that collective consciousness. The words . . . were aimed through me at the entire world."

GLOBALISM
. . . establish what some have called a one-world government, with a world court to settle disputes . . . and a world peacekeeping force. . . . (196-197)

Your George Bush, whom history will judge to be a man of far greater wisdom, vision, compassion, and courage than contemporary society was willing or able to acknowledge, was such a leader. So was Soviet President Mikhail Gorbachev." (199)

"All would be given minimal survival portions. Those who have more would be given an opportunity to contribute 10 percent of the earnings." (209)

Fundamental parts of Walsch's writings are also mirrored within other well known spiritual writings and traditions:
Souls reincarnate to eventually experience God-realization (Sikhism / [Hinduism]/' 'Bhagavad-Gita).

Deci ortodox sigur 100% nu este si din ce vad eu , as zice sa te lasi la mana ta si la rugaciune sa vb tu singur cu Dumnezeu :) xxxx
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2012, 21:59:01
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Nici eu nu am citit acea carte, dar o sa iti povestesc ce mi s-a intamplat mie acum vreo 2 ani: am intrat intr-o librarie si gasisem o carte cu titlu interesant si care ma atragea : era ceva legat de viata de apoi. Am rasfoit-o putin , i-am citit prezentarea de pe spatele cartii , iar la prima vedere am observat ca era o carte despre experientele unor oameni legate de viata de apoi si niste argumente pentru continuitatea vietii. Nu am mai rezistat si am cumparat-o.
Citind cateva pagini, am avut dezamagirea sa aflu ca acea carte vorbea despre reincarnare... in plus au fost si cateva lucruri care m-au sminitit oarecum. Iar de atunci am hotarat sa nu mai cumpar niciodata carti care nu au legatura cu Ortodoxia, chiar daca au in prezentarea lor cuvintele Dumnezeu, viata de apoi, crestin etc. Si acelasi sfat ti-l dau si tie : o sa dai banii degeaba pe niste carti nefolositoare sufletului si mintii tale. (pentru ca , cel mai probabil acea carte nu are nici un fel de tangenta cu dogma Bisericii).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2012, 22:41:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pierdere de timp și de bani dacă o cumperi. O aiureală. Nu este vorba despre o credință propriu-zisă. Titlul cății este comercial iar autorul un individ care pretinde că vorbește direct cu Dumnezeu. Am fost tentată să o cumpăr acum mulți ani în urmă când i se făcea reclamă prin reviste esoterice și despre paranormal.

Last edited by dorinastoica14; 27.12.2012 at 17:23:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2012, 22:54:28
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

"Religia" new-age.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2012, 00:14:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
sa vb tu singur cu Dumnezeu
cel mai bun sfat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2012, 06:35:50
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Asa se numeste cartea care am descoperit-o pe net, dar nu am citit-o, autorul cred ca este american si am dubii am cautat pe wikipedia religia lui dar nu am gasit, ma informeaza si pe mine cineva?


http://www.editura-foryou.ro/index.p...etalii&carte=1
Am citit cele trei volume cu titlul Conversatii cu Dumnezeu, dar Prietenie cu Dumnezeu si Comuniune cu Dumnezeu(care urmeaza) nu am mai avut... interesul sa le citesc desi le cumparasem; adica nu am mai gasit ceva interesant de aflat deoarece, ca prima impresie, primele volume mi-au umplut asteptarile, dar acum, intorcandu-ma cu analiza spre ele pot spune ca autorul american Neale Donald Walsh este de factura protestanta(chiar Ii multumeste lui Dumnezeu pentru minunata sa sotie pe care a luat-o dupa ce a divortat de prima!), prezinta mai multe idei atragatoare din punct de vedere logic, dar nu cu mult Duh Sfant; nu-mi pare rau ca le-am citit chiar pentru ca atunci mi-au trezit interesul, dar acum, fiind foarte pretentios, nu le-as mai citi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2012, 17:00:38
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Nu pare a fi ok ... in primul rand, autorul nu e Preot si nici nu-si spun religia

dar uite ce am gasit ca zice el despre carte: "On a blank sheet of paper, I would merely write a question. . . and no sooner was the question written than the answer would form in my head, as if Someone were whispering in my ear. I was taking dictation!"

"The Divine purpose of Conversations with God, I now see, is to raise that collective consciousness. The words . . . were aimed through me at the entire world."

GLOBALISM
. . . establish what some have called a one-world government, with a world court to settle disputes . . . and a world peacekeeping force. . . . (196-197)

Your George Bush, whom history will judge to be a man of far greater wisdom, vision, compassion, and courage than contemporary society was willing or able to acknowledge, was such a leader. So was Soviet President Mikhail Gorbachev." (199)

"All would be given minimal survival portions. Those who have more would be given an opportunity to contribute 10 percent of the earnings." (209)

Fundamental parts of Walsch's writings are also mirrored within other well known spiritual writings and traditions:
Souls reincarnate to eventually experience God-realization (Sikhism / [Hinduism]/' 'Bhagavad-Gita).

Deci ortodox sigur 100% nu este si din ce vad eu , as zice sa te lasi la mana ta si la rugaciune sa vb tu singur cu Dumnezeu :) xxxx
Mie mi se pare un slugoi al secularismului. Sfintii parinti atentionau in mod special - niciodata sa nu ne incredem in "mesaje" venite cica de la Dumnezeu, cu foarte rare exceptii acestea intotdeauna mai degraba vin de la cel rau.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2020, 19:03:26
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de a fi părăsit etern de către Dumnezeu.Acum stiu ca nu exista așa ceva.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu propriul copil ,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.

Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Mi-a schimbat radical viața. Sunt optimist,încrezător, văd binele din oameni, sunt mult mai liniștit, tolerant.Am altă energie. Îmi place să ajut oamenii. O fac cu dragoste. Nu din obligație. Nu de frică.Sunt cu totul un alt om.

Cartea asta m-a învățat ce înseamnă iubirea pură.Iubirea necondiționată. Care nu cere nimic în schimb,ci este suficientă ei înșiși.


Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!

Iti mulțumesc!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2020, 09:06:46
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de a fi părăsit etern de către Dumnezeu.Acum stiu ca nu exista așa ceva.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu propriul copil ,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.

Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Mi-a schimbat radical viața. Sunt optimist,încrezător, văd binele din oameni, sunt mult mai liniștit, tolerant.Am altă energie. Îmi place să ajut oamenii. O fac cu dragoste. Nu din obligație. Nu de frică.Sunt cu totul un alt om.

Cartea asta m-a învățat ce înseamnă iubirea pură.Iubirea necondiționată. Care nu cere nimic în schimb,ci este suficientă ei înșiși.


Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!

Iti mulțumesc!
Foarte frumoase cuvintele tale. Totusi, nu voi crede ca din carte ai cules sentimentele care-ti umple de atunci inima, ci, vocabularul tau de tradeaza ca le aveai si inainte dar, mai mult ca sigur, nu erau ierarhizate si ordonate ca prioritati.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare