Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.04.2013, 21:07:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunat!!!. Eu știam doar ce am auzit în reportajul de la RealitateaTv. Cuvintele găsite în jurnal sunt dumnezeiești...îmi par esențial cuvintele lui Hristos:
Ioan, cap. 12:
Acum sufletul meu s-a turburat; și ce voiu zice? Părinte, mântuiește-mă de ceasul acesta. Ci pentru aceasta am venit la ceasul acesta.
Părinte, proslăvește numele tău.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.04.2013, 23:42:30
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Rugaciunea Ultimilor Stareti De La Optina
Doamne da-mi sa intampin cu liniste sufleteasca tot ce-mi va aduce ziua de azi.Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voii Tale.In tot ceasul acestei zile povatuieste-ma si ajuta-ma in toate.Toate cate le voi auzi si mi se vor intampla in aceasta zi, onvata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si cu credinta tare, ca pentru toate este Sfanta voia Ta.In toate cuvintele si faptele mele calauzeste-mi gandurile si simtamintele.In toate intamplarile neprevazute, fa sa nu uit ca totul este trimis de catre Tine.Doamne, invata-ma sa ma port cu dreptate si intelepciune cu toti fratii mei, sa nu tulbur si sa nu supar pe nimeni.Doamne, da-mi putere sa duc povara zilei si toate cate mi se vor intampla in aceasta zi cu pace in suflet.Doamne, calauzeste-mi voia mea si invata-ma sa ma rog, sa cred, sa nadajduiesc, sa rabd, sa iert si sa iubesc.Amin.Aceasta rugaciune este inconjurata de chipurile celor 14 stareti de la Optina.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.10.2013, 18:16:26
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astăzi am găsit și am cumpărat "Patericul de la Optina" (Editura Egumenița 2012). Dacă nu aș fi știut despre Optina grație acestui topic, cred că treceam pe lângă această carte. Rămâne să o citesc și poate să vă spun și vouă câte ceva :-)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.10.2013, 20:55:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Astăzi am găsit și am cumpărat "Patericul de la Optina" (Editura Egumenița 2012). Dacă nu aș fi știut despre Optina grație acestui topic, cred că treceam pe lângă această carte. Rămâne să o citesc și poate să vă spun și vouă câte ceva :-)
Pai....daca vrei sa mijloceasca pentru tine staretii ai face bine sa nu fii egoista si sa ne spui....deci fara „poate” :D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2013, 22:19:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mi s-au parut foarte bune cartea despre viata sfantului Nicon scrisa de monahia Maria si "Sfaturi pt vremuri de prigoana" ,care contine chiar scrieri ale sfantului.
M-a impresionat simplitatea si smerenia acestui sfant ,care prin vietuirea lui a implinit cuvantul lui Hristos ,faptele lui au vorbit.
Fragment din cartea Viata Sfantului Nicon, ultimul Staret de la Optina:

“Dorinta de a trai pana la venirea antihristului este una gresita. Atunci vor fi dureri atat de mari, incat se spune ca cel drept abia se va mantui. Iar a cauta si a dori suferinte este un lucru primejdios si gresit. Aceasta se intampla din pricina mandriei si a nesocotintei.

Umpleti-va de Duh… (…). Ce inseamna aceasta? Doar noi [Crestinii ortodocsi] ne-am invrednicit sa primim la Botez darurile Sfantului Duh. Dar cati oare isi mai aduc aminte despre aceasta? Este mai putin important ca l-am primit, trebuie sa-l pastram, sa-l desavarsim, sa-l inmultim. Pentru aceasta trebuie aprinsa ravna. Cum?

1. Sa citim Sfanta Scriptura, care este scrisa de Duhul Sfant. Duhul rasufla din Sfanta Scriptura. Nici o multumire lumeasca nu ne poate da acea pace, acea bucurie pe care ne-o da Duhul Sfant.

2. Sa luam aminte la sine.

3. Sa participam mai des la savarsirea Sfintelor Taine. Sfantul Duh se impartaseste omului prin acestea.

4. Sa mergem mai des la sfanta biserica, deoarece biserica este locul deosebit al prezentei Duhului Sfant.

5. Rugaciunea. Sa rostim mai ales rugaciunea Imparate Ceresc. Trebuie sa o ascultam cu deosebita evlavie nu doar in biserica, ci sa o rostim si cand lucram, cerand ajutorul Duhului Sfant."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.03.2014, 20:00:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Știu că eram datoare cu impresii, citate... din "Patericul de la Optina"... și nici acum nu sunt pregătită cu așa ceva...

Totuși, răsfoind o carte despre akedie, am dat peste niște răspunsuri la scrisori ale cuviosului Macarie de la Optina și am selectat următoarele:

"Trebuie să ne socotim nevrednici de mângâieri și să nu le căutăm

Am băgat de seamă că în pravila de rugăciune căutați desfătări duhovnicești; acestea, cu toate că sunt plăcute, sunt foarte primejdioase și înșelătoare. Aflându-se în starea aceasta, omul crede că este beat de dragostea dumnezeiască, și este foarte furat de părerea aceasta; și atunci când ea se întărește odată cu trecerea timpului, în loc să capete mângâiere, omul rămâne fără odihnă, fiindcă socoate că află mântuirea numai când are mângâieri, iar când rămâne lipsit de ele se tulbură și nu are tihnă. Trebuie să ne rugăm cu smerenie, necăutând mângâieri, simțindu-ne păcătoșenia și temându-ne de amăgiri.
Chiar dacă se întâmplă stări de uscăciune sufletească, nu te lăsa de rugăciune, socotindu-te nevrednic de mângâiere, după cuvântul Sfinților Părinți: Rugăciunea celui ce nu se socoate păcătos nu este bineprimită înaintea lui Dumnezeu - iar El, văzând că și în uscăciune ai osârdie și smerenie în rugăciune, o va primi. Iar când anume să trimită mângâiere, adică a hotărî când anume ea nu aduce vătămare, ține de sfânta Lui voie și atotștiință, fiindcă este dar al lui Dumnezeu, nu meritul râvnei noastre.
...
Cel smerit nu mai cade în semeața cugetare și păzește prin smerenie darul. Așadar vă sfătuiesc ca atunci când vă cercetează mângâierea duhovnicescă să nu vă mândriți, ci să vă întoarecți cugetul spre păcatele proprii. Și în uscăciunea sufletească să nu vă tulburați, ci să credeți că Domnul va primi osârdia dumneavoastră."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.03.2014, 21:00:15
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un cuvant foarte asemanator si la parintele Porfirie:
"Simplu, lin sa le faceti pe toate. Sa nu faceti nimic cu scop. Sa nu spuneti `O sa fac asa, ca sa obtin acest rezultat', ci sa lucrati asa, lin, fara sa o stiti. Adica sa va rugati simplu si fara sa va ganditi la ce va va darui Dumnezeu inlauntrul sufletului. Nu va faceti socoteli. Stiti, fireste, ce daruieste Dumnezeu atunci cand vii in atingere cu El, dar e ca si cand n-ati sti. Sa nu vorbiti despre asta nici macar cu voi insiva. Astfel, cand ziceti rugaciunea `Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma`, sa o ziceti lin, lin, si sa nu va ganditi la nimic altceva in afara de rugaciune. Acestea sunt lucruri foarte delicate si este nevoie sa lucreze harul lui Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare