Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 11.05.2013, 23:24:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos a inviat !
Gardul din nuiele e frumos dar cred ca e scump-manopera - si nu tine
Un gard de plasa cu stalpi de metal a costat pe cineva 13000 lei ,la o suprafata de 2500 mp
Nu stiu daca se sudeaza
Dar vad ca o casa implica multa alergatura si timp
Si apa e o problema ,am inteles ca o fantana mai adanca costa destul
Adevarat a inviat!
Am vazut de-a lungul autostrazii soarelui garduri de sarma. Arata frumos. Gardul era sudat si cu stalpi fixati in ciment. Este cea mai buna treaba, dar si costisitoare.
Surpriza! Omul care mai vede de gradina mea a gasit doi serpi prin iarba. Stiu ca nu toti sunt veninosi, dar cum sa stiu de care sunt? O gramada de probleme... asta e! Trebuie rezolvate, ca nu ajuta doar sa ma plang.
Stie cineva ceva despre serpi? Si ce pot face sa ii tin mai departe de casa?
Am numai intrebari... Iertati-ma.
In ceea ce priveste putul... 50 m... 5000Euro. In conditiile acestea, va trebui sa ma descurc cu apa de ploaie si de la zapada topita.
Acestea nu sunt decat inerentele greutati ale inceputului, nimic altceva.

Last edited by Miha-anca; 11.05.2013 at 23:29:36.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 12.05.2013, 16:14:32
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumim, Dorina; si bineai(re)venit printre noi!
In ceea ce priveste rasadurile, le faci singura, sau le cumperi?
Dumnezeu are grija ca plantele sa creasca si sa rodeasca. In felul acesta Il vad pe Dumnezeu in fiecare planta din gradina sau din balcon si mai ales in fiecare fruct. Slava Tie, Doamne, slava Tie!
Ooo, ce frumos !!!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 13.05.2013, 00:09:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

In ceea ce priveste putul... 50 m... 5000Euro.
???? Unde? Pe Lună?...:)
Reply With Quote
  #214  
Vechi 13.05.2013, 09:48:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stiu ca nu toti sunt veninosi, dar cum sa stiu de care sunt? O gramada de probleme... asta e! Trebuie rezolvate, ca nu ajuta doar sa ma plang.
Stie cineva ceva despre serpi? Si ce pot face sa ii tin mai departe de casa?
Hristos a înviat!
Foarte probabil sunt inofensivi. La noi în țară numai viperele sunt veninoase, iar ele au un aspect distinctiv și nu trăiesc pe oriunde (de regulă în zone aride și calde). Nu se poate ca oamenii locului să nu știe dacă în zonă sunt vipere. Mai multe aici.

În rest, prin livezi și fânețe trăiesc mulți șerpi inofensivi (ba chiar folositori, căci se hrănesc cu șoareci și insecte), pe care-i mai răresc ulii, aricii, chiar și... pisicile.
Iar unii doar seamănă cu șerpii, fără să fie. Am găsit anul trecut o șopârlă fără picioare, numită (poate impropriu) năpârcă. Din păcate, am omorât-o înainte de a citi că se hrănește cu insecte (poate chiar coropișnițe).

Apropo: Știți vreo metodă naturală de a scăpa de coropișnițe?

Last edited by N.Priceputu; 13.05.2013 at 09:56:27.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 13.05.2013, 10:32:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Am vazut de-a lungul autostrazii soarelui garduri de sarma. Arata frumos. Gardul era sudat si cu stalpi fixati in ciment. Este cea mai buna treaba, dar si costisitoare.
Surpriza! Omul care mai vede de gradina mea a gasit doi serpi prin iarba. Stiu ca nu toti sunt veninosi, dar cum sa stiu de care sunt? O gramada de probleme... asta e! Trebuie rezolvate, ca nu ajuta doar sa ma plang.
Stie cineva ceva despre serpi? Si ce pot face sa ii tin mai departe de casa?
Am numai intrebari... Iertati-ma.
In ceea ce priveste putul... 50 m... 5000Euro. In conditiile acestea, va trebui sa ma descurc cu apa de ploaie si de la zapada topita.
Acestea nu sunt decat inerentele greutati ale inceputului, nimic altceva.
Asta e curata excrocherie
Niste prieteni au forat 20 m cu 5000 lei
Sunt meseriasi care fac acest lucru
Au pus si acele inele din ciment ,e adevarat ca putul e ingust
Am vorbit cu o cunostinta a carui sot e inginer la o firma de foraje si mi-a spus ca un put mai adanc e 10000 lei
Asta cam 50 m
Atentie ,ei stiu ca vii din afara si cred ca ai bani multi
La noi in oras am vazut anunturi cu din astia care foreaza
Mai intereseaza-te
Oricum niste investitii sunt necesare
O casa costa destul
Nu poti sta fara apa
Reply With Quote
  #216  
Vechi 13.05.2013, 11:50:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ceea ce priveste putul... 50 m... 5000Euro.
Hristos a Înviat!
Un puț făcut ca lumea, la 50 de metri adâncime n-ar trebui să sară, cu tot cu tuburi, de 10.000lei. Adică undeva la maxim juma' din suma zisă de dumneata.
În banii ăștia intrând și căratul "pământului" scos afară: undeva pe la 2 maxim 3m cubi (depinzând evident de diametrul puțului).
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #217  
Vechi 13.05.2013, 14:05:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar daca este un cost mare, o data ce o astfel de sursa de apa este disponibila, ea este practic inepuizabila, isi pastreaza debitul chiar si pe cea mai mare seceta, singurul cost ulterior mai semnificativ fiind curentul electric pentru pompare.

Apa se poate distribui si la altii, contra cost iar investitia se recupereaza in timp.

Sigur, se poate fora si la mica adancime, depinde de zona si cam de ...noroc, poti gasi apa si pana in 8-10metri dar calitatea este si va fi indoielnica, mai ales daca e in apropiere de "civilizatie" sau de zone agricole (unde se folosesc ingrasaminte, pesticide, etc.)

Citat:
Varianta 1 : foraje private/casnice : 100….250 RON/metru

- costuri deplasare mici
- instalatie de foraj foarte minima actionata electric cu curentul beneficiarului
- diametre mici – sapare max 190 mm , tubare MAX 125 mm
-Adancimi de max max 150 – 200 m

Avantaje : ieftin !! , spatiu necesar mic, deranj mic, debit in general suficient

Dezavantaje : Nu se poate introduce corect margaritar, nu se poate face corect izolare straturi, rezistenta scazuta a tubulatiurii , filtre facute artizanal, durata de viata scurta 5- 10 ani, si multe altele mai putin importante. Nu sunt posibile in orice tip de soluri , dar merg foarte bine in Bucuresti, Timisoara, Craiova, Arad, Buzau, Oradea, etc

Varianta 2: foraje profesionale : 70-200 eur/metru

Utilaje mari , profesionale pentru sapare cu noroi cu diametre mari de la 215 mm la 444 mm, sau foraj cu aer in soluri dure si foarte dure ( roca, calcare, sisturi. etc)

Tubare cu plastic PVC special pt puturi , cu filtre facute din fabrica

Geofizica, spatiu mare pentru margaritar, izolare strate suprafata perfecta, dosar de executie, analize , piesa fund, centrori, margaritar cuartos special, etc etc etc

Adancimi - de la 30 m la 200 m
Durata de viata foarte mare – 50 – 200 ani
Posibilitatea intretinerii – desnisipare – 1 data la 10-20 ani

http://www.ondrill.ro/blog/general/c...entare-cu-apa/
Multi nu inteleg din pacate ca investitia intr-o sursa de apa, de calitate, este cel putin la fel de importanta daca nu chiar mai importanta ca si cea in acoperisul de deasupra capului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.05.2013 at 15:20:33.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 13.05.2013, 14:44:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bine, frate, apă vie, înțeleg...
Dar ... 5000 Euro?...

Asta bate chiar și recordurile în materie de pescari și pescuit. (care se-învârt tot în jurul apei, pardon, al bălții)

P.S. În satul meu natal, unde apa e bună foarte, slavă lui Dumnezeu, bunica a făcut fântâna cu câteva milioane. Ca tot omul de pe la noi din zonă, dacă mă înțelegi.
Și e vorba de Bărăgan, unde e, neicusorule, căldură mare!...
E și gospodărie, cu de toate (legume, flori, vite precum și baie, bucătărie, piscină de vară pentru copii...).
Reply With Quote
  #219  
Vechi 13.05.2013, 16:00:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos a inviat!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date, atat in ceea ce priveste serpii, cat si forarea unui put de apa.
Fiind intr-o zona de munte, se presupune ca e vorba de sol cu pietre, ceea ce creste costul forajului. Nu am spus nimanui de unde vin si unde locuiesc. De aceea banuiesc ca mi-au dat un pret pe care il practica ei pentru ca rezultatul sa fie o apa buna si limpede.
Tot cautand amanunte despre aceste foraje, am gasit ca asa un put nu e pe vecie, ci pentru un anumit numar de folosiri ale instalatiei.
Pe mine ma intereseaza un put, nu fantana, la mare adancime, caci atat proorocirile citite, cat si spusele unui preot, cu care am avut ocazia sa vorbesc, mergand de la o manastire la Bucuresti, si anume "ca izvoarele pamantului se vor inchide" la un moment dat, m-au pus pe ganduri si vreau sa imi iau masurile de rigoare, dupa puterile mele. In rest, cum o vrea Dumnezeu!
Deci, vi se pare scump pretul de 1000Euro/10m foraj. Voi tine cont si va multumesc inca odata.

Last edited by Miha-anca; 13.05.2013 at 16:03:34.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 13.05.2013, 16:20:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Bine, frate, apă vie, înțeleg...
Dar ... 5000 Euro?...

Asta bate chiar și recordurile în materie de pescari și pescuit. (care se-învârt tot în jurul apei, pardon, al bălții)

P.S. În satul meu natal, unde apa e bună foarte, slavă lui Dumnezeu, bunica a făcut fântâna cu câteva milioane. Ca tot omul de pe la noi din zonă, dacă mă înțelegi.
Și e vorba de Bărăgan, unde e, neicusorule, căldură mare!...
E și gospodărie, cu de toate (legume, flori, vite precum și baie, bucătărie, piscină de vară pentru copii...).
Frate draga, si eu sunt la fel de nedumerita in ceea ce priveste pretul solicitat. Tocmai de aceea am intrebat si inca mai caut pe cineva, care sa foreze la alt pret.
Dar e vorba de put, nu de fantana. E o diferenta. Iar adancimea va fi de 50m, in teren pietros, ceea ce necesita forare cu diamant, fara namol... chestiii tehnice, pe care si eu abia acum le-am aflat.
Ideala ar fi o casa independenta energetic, cu caldura din pamant, cu panouri solare... dar toate astea costa f mult ca sa le faci. Odata facute, nu te mai costa aproape nimic. Este ca un fel de asigurare pentru batranete...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 16:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 22:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 11:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 23:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 09:35:43