Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.03.2014, 12:44:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pai probabil ca daca as fi asistat la propria-mi nastere, tot dezgustat de procesul in sine as fi fost. La fel cum as fi acum daca as asista la o nastere. Ce sa-i fac, daca asa simt?
In sfirsit, iata cineva care simte ca mine! Sincer, imi doresc mult ca toate procesele astea, poate cu exceptia conceptiei, sa fie in cuve/chestii de genul, astfel incit o importanta cauza a mortalitatii sa fie eliminata. Inainte ca "misticii" (prin asta eu inteleg fanaticii traditionalist-cipofobi-sistemofobi, grupul binecunoscut de pe forum, sa imi sara in cap, am o fosta colega care s-a mutat la Domnul datorita unei nasteri foarte dificile. Dumnezeu sa o odihneasca; sunt convins ca se afla la Ceruri acum. Insa faptul ca femeile care mor la nastere sunt, se zice si mi se pare logic, mantuite by default, nu e un motiv suficient pentru tot felul de fanatisme non-ortodoxe, ci ortodoxiste (sau crestin-batute-in-cap, daca vreti).
Progresul stiintific, in ce salveaza, e de Sus; in ce distruge, debilizeaza sau perverteste fizic si/sau spiritual, e din partea ailalta. Mai putin (sau deloc) misticism si mai multa logica "lumeasca" nu dauneaza nimanui. Dimpotriva.
Salvarea vietii de mama si/sau prunc, vi se pare ca e inspirata de Stapinul acestei lumi?!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.03.2014, 18:14:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ti-a cerut nimeni sa le interzici sa faca asta.
Discutia era daca este sau nu o decizie inteleapta, sa riste viata copilului pentru confortul lor emotional.
Eu nu mi-as risca viata si nici pe a lui bebe,dar pana la un anumit punct numai Dumnezeu decide. Cat de simpla ni se pare o simpla raceala si vb aia sunt oameni care mor dintr-o raceala...Nu cred ca doctorul poate face prea mult acolo unde trupul este indaratnic iar viata nu mai incape.La fel cum exista vindecari miraculoase inexplicabile pt medici.
Ca sa discut pe marginea acestui subiect am nevoie de cunostiinte de neonatologie si macar cativa ani de practica in asistenta la nasteri.
Poate abia atunci as avea o idee daca nasterea se poate face acasa fiind simpla ca 1-2-3 sau numai cu asistenta de specialitate fiind un caz de maxima urgenta si pericol.

Am repetat de multe ori pe forum ca a fi in viata in fiecare zi este o adevarata minune :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.08.2015, 10:59:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://cartidesprecopii.blogspot.ro/...bucuresti.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare