Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 09:54:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza?

Potrivit traditiei ortodoxe, de Boboteaza, cel care savarseste slujba Aghiasmei Mari, arunca mai apoi in apa o Sfanta Cruce.

Cunoastem aceasta randuiala mai ales din partile Dunarii.
Aici, in apele aproape inghetate, se arunca anual Sfanta Cruce, mai multi tineri curajosi inotand spre a o readuce la mal.

Pana in anii de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, se pastra si in Bucuresti un ritual special in ziua Bobotezei.
Mitropolitii si patriarhul coborau de la Catedrala pana la apa Dambovitei, la podul numit "podul calicilor" (langa Curtea Veche).
Cand era momentul, ei aruncau Crucea in apa si rasplateau cu daruri pe cel care o recupera din apa inghetata.

Este o randuiala putin mai ciudata decat celelalte, tinand cont ca apele sunt aproape inghetate in aceasta perioada.
Stiu ca are Domnul grija de cei ce se arunca in apa, sa nu pateasca nimic, insa...

... care sa fie semnificatia acestei practici ?

__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.01.2010 at 10:03:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2010, 10:58:06
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Draga frate Windorin, parerea mea este ca si in acest lucru se ascunde o taina mare, care dupa mine se refera la sfintirea apei odata prin coborarea Mantuitorului nostru in apele Iordanului cand s-a sfintit si apa, pentru ca Cel care a intrat in ea a fost mai curat decat noi totii oameni la un loc, iar legat de aruncarea Sfintei Cruci in apa, deoarece are loc in aceeasi zi, dupa parerea mea cred ca e vorba de curatirea si sfintirea apei datorita faptului ca pe Sfanta Cruce a curs sangele Mantuitorului nostru, care este nepieritor. Pentru curatarea apei de toate lucrurile vazute si nevazute. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2010, 11:48:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Draga frate Windorin, parerea mea este ca si in acest lucru se ascunde o taina mare, care dupa mine se refera la sfintirea apei odata prin coborarea Mantuitorului nostru in apele Iordanului cand s-a sfintit si apa, pentru ca Cel care a intrat in ea a fost mai curat decat noi totii oameni la un loc, iar legat de aruncarea Sfintei Cruci in apa, deoarece are loc in aceeasi zi, dupa parerea mea cred ca e vorba de curatirea si sfintirea apei datorita faptului ca pe Sfanta Cruce a curs sangele Mantuitorului nostru, care este nepieritor. Pentru curatarea apei de toate lucrurile vazute si nevazute. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Multumesc. Da, cred ca ai dreptate.

Am gasit un cuvant al Prea Sfintitului Macarie despre aceasta. Vorbind despre Boboteaza, el aminteste faptul ca "aruncarea si scoaterea crucii din apa semnifica intrarea si iesirea lui Hristos din apa Iordanului, pe care o sfinteste cu trupul Sau".

Este cam ce ai spus tu, cu Crucea pe care s'a rastignit Hristos.

Este frumoasa aceasta randuiala, insa cam grea.
Gerul si apa foarte rece cred ca sunt cauza faptului ca aceasta randuiala nu este atat de raspandita precum celelalte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2010, 11:49:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Crucea nu este aruncata pentru concurs, ci ca simbol al sfintirii apei de Hristos. Marturisesc ca nu-mi plac intrecerile din apa. Pacat ca nu se mai retine din acest obicei decat "care pe care", adica lupta din apa, cine a luat crucea.

Am spus ca simbol, pentru ca apele nu se sfintesc prin aruncarea crucii. Daca ar fi asa, atunci nu ar ai fi nevoie de rostirea rugaciunilor pentru sfintirea apei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2010, 22:50:01
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

In Adrdeal preotii stropesc cu Agheazma raurile pt ca de Boboteaza se sfinteste firea apelor
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2010, 18:37:43
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

„Hristos sfințește prin prezența sa toate apele”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2010, 19:20:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Apa sfintita o bem, nu?. Totusi daca se sfintesc toate apele, de ce oare dupa sfintire ele continua sa ramina poluate si nepotabile?
Care o fi in acest caz semnificatie sfintiri?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2010, 19:23:41
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

in momentul sfintii agheasmei, apa isi schimba structura moleculara. acest fapt a fost demonstrat stiintific, din cate stiu. documentarul l-am pierdut, dar sper sa il gasesc sa il pun si aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2010, 20:07:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu stiu daca devine potabila, stiu doar de schimbarea structurii moleculare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2011, 18:02:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am gasit un cuvant al Prea Sfintitului Macarie despre aceasta. Vorbind despre Boboteaza, el aminteste faptul ca "aruncarea si scoaterea crucii din apa semnifica intrarea si iesirea lui Hristos din apa Iordanului, pe care o sfinteste cu trupul Sau".
Daca este asa, cred ca ar fi fost de ajuns ca episcopul doar sa introduca si sa scoata crucea din apa - mai ales ca se spune ca Hristos a "iesit de indata" din apa. Nu vad sensul de a o arunca cat mai departe si nici nevoia de intrecere in a scoate crucea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Boboteaza - Botezul Domnului costel Diverse Sarbatori 11 04.01.2012 16:53:34
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Colind de boboteaza allllexandru Generalitati 10 07.01.2011 15:24:54
Sa nu aruncam cu bomboane la Cununie costel Nunta 30 26.05.2010 22:59:15