Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2012, 12:04:55
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Cristian Gog si,, Romanii au talent"

Poate unii dintre noi au auzit despre concursul ,, Romanii au talent" si despre castigatorul acestei competitii. In semifinala tota lumea a vazut cum a indoit o moneda de 50 de bani doar uitanduse la ea iar in finala a uimit publicul si juriul prin lucruri care nu pot avea o explicatie logica. Dupa ce a asezat un plic intr-o valiza cu cifru i-a pus pe cei trei membri ai juriului sa spuna cate ce ar crede ca se afla in valiza iar la final ceea ce au spus ei se afla scris in plic, si-a orit bataile inimii si a rupt o lingura numai cu privirea. Voi ce credeti despre aceste lucruri? Este oare Diavolul? Sa aiba oare legatura cu numele de Gog si Magog de care se scrie in Apocalipsa. Mai ales ca istoria mentioneaza ca numele de Gog este un descendent al Scitilor care au trait unde suntem noi astazi. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2012, 12:51:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrucat persoana respectiva nu avea darul inainte-vederii obtinut in urma legaturii intense cu Dumnezeu si nu i-au fost descoperite niste aspecte importante pentru mantuirea cuiva, ci aspecte senzationale, de dragul spectacolului, se poate trage concluzia ca acestea nu au fost minuni dumnezeiesti.

Cele descoperite si facute cultiva mandria, despre care stim ca este pacatul in care se afla ingerii cazuti.

Asadar, faptele lui il vadesc a cui sluga este, nu trebuie s-o mai spuna nimeni. Astfel de talente nu sunt catacteristice romanilor.

Cel in cauza a cazut in robia diavolului si, in goana dupa glorie si dupa bani, face voia acestuia. Se cuvine sa ne fie mila de sufletul lui.

Last edited by antoniap; 13.05.2012 at 13:09:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2012, 13:30:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu urmăresc această emisiune. Nu că aș avea ceva contra ei, dar nu deschid niciodată televizorul. Există, însă, un lucru pe care nu-l înțeleg din start, din acest comentariu. Cum a ajuns acest Gog la o emisiune intitulată "Românii au talent" ? La ce ? La vrăjitorie ?

Mă gândeam că o asemenea emisiune ar fi locul pentru sportivi cu recorduri înregistrate. Matematicieni. Voci măiastre. Pianiști de succes. Doctori salvatori. Teologi de care Domnul să fie mândru. Arhitecți eminenți. Ei bine, nu: este semifinalist acest Strâmbă-Lingură.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2012, 13:38:13
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cartile bisericesti referitor:

la ceia ce au vazut romani la tv. spun ca aceste lucruri se fac cu ajutorul duhurilor cele rele ce acum se pare ca ii slujesc lui gog,dar e numai o impresie a lui gog [probabil zic],fiind-ca cel rau nu face doar ce vrea el si la un moment dat si-o da in petec.le-a inoculat in mintile celor din juriu ce sa zica,adica ce avea el scris acolo.unii vor spune: uite ba si la asta ce spune,insa daca cei din juriu aveau niste calitati duhovnicesti,gog magog nu isi putea desfasura in bune conditii numarul.mie personal nu mi-a creat o impresie deosebita fiind-ca stiu despre niste calugari asiatici care puteau ridica cu asa zisa puterea mintii o vana de piatra ce cintartea citeva tone.acesti oamenii,daca ar avea acele puteri ar schimba lumea in bine in citeva clipe,dar nu ii intereseaza doar desarta lor faima.exita tendinta tot mai mare de a numii aceste lucruri stranii cu gradul de stiinta ca si tarotul,ca si ghicitul in stele,etc.
am vazut faza din intimplare ca eu nu prea ma uit pe televiziunile prostituate romane,si aceasta era intimplator, inainte ca somnul sa ma aline,rezultatul nu il cunosc,nu am fost curios,despre acest strimba lemne,adica linguri cu zicea dl.mihnea.
Doamne ai mila de noi.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 13.05.2012 at 13:51:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2012, 13:39:43
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Si dupa cate se pare, a fost votat de o tara intreaga ca fiind cel mai talentat roman. Nici eu nu am urmarit emisiunea dar am vazut reclama ulterior si din curiozitate am urmarit acele scene pe internet. Bunica ne povestea ca la sfarsitul lumii Antihrist va face astfel de inselatorii: din paie uscate va face paine, din vita uscata va scoate vin dar cand va veni Sf. Ilie si Enoh si va opri cerul sa nu ploua trei ani el nu va putea sa dea de mancare lumii., dovada ca toate sunt numai naluciri dracesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2012, 13:43:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei bine, nu: este semifinalist acest Strâmbă-Lingură.
O mică corecție: nu este doar semifinalist, este chiar marele câștigător.

În fapt, nu este vorba despre nicio implicație supranaturală, paranormală etc.

Este un simplu "stage magician", de gen Blaine, Copperfield sau Houdini.

Pentru cei care consideră că nu există "explicație logică": câteva trucuri din astea știu și eu, învățate în general în serile petrecute pe la cabane, în tinerețe, când băteam munții.

Cu unul dintre ele, am ținut un grup de vreo zece oameni treji până la orele dimineții, pentru că o parte din ei nu descopereau "șmecheria" și se încăpățânau să nu se culce până nu se prind, iar eu mă încăpățânam să nu le dezvălui secretul.

De la coduri simple sau complexe, bazate pe trigonometrie, până la hipnoză, geomagnetism, capacități intelectuale supradezvoltate, specifice autiștilor și numărătorilor de cărți, pe toate au ajuns să le propună ca explicație. Sunt convins că dacă ar fi fost oameni religioși printre ei, măcar unul s-ar fi găsit să mă acuze de vrăjitorie.

Și, în mod invariabil, când descopereau secretul - unii dintre ei, după ore de încercări -, izbucneau în râs, și nu le venea să creadă cât de simplu, de banal și de logic este.

Last edited by MihaiG; 13.05.2012 at 13:47:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2012, 14:13:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O mică corecție: nu este doar semifinalist, este chiar marele câștigător.

În fapt, nu este vorba despre nicio implicație supranaturală, paranormală etc.

Este un simplu "stage magician", de gen Blaine, Copperfield sau Houdini.

Pentru cei care consideră că nu există "explicație logică": câteva trucuri din astea știu și eu, învățate în general în serile petrecute pe la cabane, în tinerețe, când băteam munții.

Cu unul dintre ele, am ținut un grup de vreo zece oameni treji până la orele dimineții, pentru că o parte din ei nu descopereau "șmecheria" și se încăpățânau să nu se culce până nu se prind, iar eu mă încăpățânam să nu le dezvălui secretul.

De la coduri simple sau complexe, bazate pe trigonometrie, până la hipnoză, geomagnetism, capacități intelectuale supradezvoltate, specifice autiștilor și numărătorilor de cărți, pe toate au ajuns să le propună ca explicație. Sunt convins că dacă ar fi fost oameni religioși printre ei, măcar unul s-ar fi găsit să mă acuze de vrăjitorie.

Și, în mod invariabil, când descopereau secretul - unii dintre ei, după ore de încercări -, izbucneau în râs, și nu le venea să creadă cât de simplu, de banal și de logic este.
uite tu spui ca e stage magician[vrajitor] si tu descinti ca nu e vrajitorie[magie] definesteti pozitia caci toti stim ca esti catolic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2012, 14:20:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Reporter: Cat de pregatita e lumea pentru mentalisti?

Cristian Gog: Depinde de ce prezinti. De exemplu eu cand eram in facultate eram pasionat de Street Magic. I-am aratat buncii mele ca pot sa levitez. Iti dai seama cam ce idee si-a facut, ea, femeie credincioasa. Am avut nevoie de cateva zile sa ii explic ca e o iluzie.

Magicianul prezinta pe scena diverse trucuri, unul din cele mai cunoscute fiind acela cu femeia introdusa intr-o cutie si in care se infig sabii, iar ea iese intreaga si nevatamata. Mentalismul e o forma mai evoluata a iluzionismului, prezinta trucuri credibile, insa tot iluzii psihologice sunt in fond.

Last edited by ioanna; 13.05.2012 at 14:24:29.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2012, 14:31:22
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Haideti sa va "luminez": http://www.libertatea.ro/detalii/art...ut-393859.html
asta e secretul iluziilor sale....... nu exista magicieni ... sunt doar iluzionisti......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2012, 14:31:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O mică corecție: nu este doar semifinalist, este chiar marele câștigător.

În fapt, nu este vorba despre nicio implicație supranaturală, paranormală etc.

Este un simplu "stage magician", de gen Blaine, Copperfield sau Houdini.

Pentru cei care consideră că nu există "explicație logică": câteva trucuri din astea știu și eu, învățate în general în serile petrecute pe la cabane, în tinerețe, când băteam munții.

Cu unul dintre ele, am ținut un grup de vreo zece oameni treji până la orele dimineții, pentru că o parte din ei nu descopereau "șmecheria" și se încăpățânau să nu se culce până nu se prind, iar eu mă încăpățânam să nu le dezvălui secretul.

De la coduri simple sau complexe, bazate pe trigonometrie, până la hipnoză, geomagnetism, capacități intelectuale supradezvoltate, specifice autiștilor și numărătorilor de cărți, pe toate au ajuns să le propună ca explicație. Sunt convins că dacă ar fi fost oameni religioși printre ei, măcar unul s-ar fi găsit să mă acuze de vrăjitorie.

Și, în mod invariabil, când descopereau secretul - unii dintre ei, după ore de încercări -, izbucneau în râs, și nu le venea să creadă cât de simplu, de banal și de logic este.
Nu toate pot fi simple trucuri. In unele este evidenta prezenta paranormalului. Si nu e cazul sa semanam sminteala. Cine e interesat de glorie o va avea, dar va achita si contravaloarea acesteia! Smerenia este virtutea cea mai indragita de Dumnezeu. Iar diavolii pot face mari false minuni diavolesti, dar smerenie nu pot avea nicidecum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42