Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.05.2009, 13:36:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Din ce spune acela ,se aplica ce a spus Domnul Iisus Hristos 'Cu masura cu care ai masurat ,ti se va masura'
Foarte bine explica asta sf.Nicolae Velimirovici ,deci toate scarbele pe care le avem ,cu mici exceptii ,sunt o masura a faptelor noastre negative din trecut.
Dar asta nu este o justificare pentru fapte rele.
Lazarev vedea in trecutul fiecarei persoane si nu stiu de unde avea el aceste daruri pentru ca nu se nevoia crestineste.
Am spus ca aceste carti sunt bune pentru tineri ,mai ales pentru cei necredinciosi , deoarece ii orienteaza spre altfel de viata decat cea inchinata banului.
A fost o perioada in care cartile lui au avut mare trecere ,dar eu cred ca urmand ce scrie el nu te poti schimba daca nu traiesti crestineste.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.04.2010, 10:54:35
fil111 fil111 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 2
Implicit respect fata de aproapele

E cam tardiva reactia mea, dar gasind dialogul din aceasta pagina, adaug o parere mai cu bun simt, decat ultima
1.E o obisnuita si o comoditate sa spui "e de la diavol"(privire in alb si negru). Pe sema lui se pun mai multe decat face.
2.Lazarev este judecat simplist aici si in special din perspectiva dogmelor ortodoxe. Regret ca pe neobservate se ajunge la exclusivism - ce nu corespunde practicilor (altminteri sanatoase) si invataturilor ortodoxe este infierat.
3.Evaluand afirmatia "vezi, gura pacatosului (sau prostului, cum era?) adevar graieste: de teapa lor" se poate spune ca M...... profita de o greseala de exprimare si-si permite sa fie rautacios, batjocoritor. Ar fi de preferat niste scuze publice, in aceeasi pagina, daca exista la el bun simt, ori respect fata de aproapele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2010, 14:26:25
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Vad ca e la moda tactica ecumenista: "ortodocsii sunt lipsiti de dragoste crestineasca si resping ce nu corespunde invataturii lor".
Eu vad altfel problema:
Ca sa ma implic intr-un dialog de proportii despartind RAUL de BINE trebuie ori sa fiu la marimea Sfintilor Parinti ori sa am o doza serioasa de mandrie. Cum cei mai multi dintre noi suntem departe de Sfintii Parinti eu zic sa ne ferim de mandrie, sa lasam cugetarile noastre (cele teologice) si sa imbratisam traditia lasata de Sfinti. Cat despre replica "si acolo sunt unele lucruri bune" (cartile lui Lazarev si alte asemenea) este ca si cu diamantele care sa gasesc in noroi: ca sa le aduni trebuie mai intai sa te murdaresti (unii mai raman si impotmoliti in mlastina).
Hai sa ne intarim mai intai in adevar si apoi ne-o povatui Dumnezeu mai departe.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.04.2010, 10:51:05
fil111 fil111 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 2
Implicit noi muritorii

Prin antichitate si mai tarziu "era la moda" prigonirea crestinilor; azi unii crestini au inclinatii care amintesc de ale prigonitorilor si ne intrebam apoi de ce-s atacati crestinii iara si iara !

E mai corect sa spunem ca ecumenismul este o strategie a iubirii si nu o tactica; daca priviti atent si Preafericitul parinte Daniel incearca sa-l sustina (si inca un extras: "Ortodoxia, spune Patriarhul ecumenic, nu are nevoie de fanatism sau de bigotism pentru a se apăra"), si il cam costa (intre ai lui) acest curaj.

Binele si Raul sunt si categorii filozofice, iar daca de ele nu putem vobi fiindca - nu suntem la inaltimea sfintilor parinti - oare putem vorbi de mandria altora cata vreme nu suntem la inaltimea smereniei sfintilor parinti?

Traditia sfintilor parinti este magistrala, dar fiindca "Duhul suflă unde vrea", sa lasam libertate altora sa imbratiseze si alte invataturi care conduc spre Dumnezeu (si dupa roade le putem cunoaste), caci nu noi muritorii raspundem de mantuirea oamenilor (nici nu putem nega, de pilda, tratamente cu namaol de Tekerghiol) si nu putem monopoliza Adevarul.

Si un ultim cuvant fratilor, sau sa zic oameni buni, daca spiritul iubirii ecumenice nu prieste, ganditi-va serios la TOLERANTA (!); prin intoleranta nu putem asimila sau pastra, pe mai departe Harul, si-i vom intilni pe prigonitorii veacului acesta.
Sa dea Dumnezeu sa fie Pace !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2011, 17:17:08
Dan 2011 Dan 2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 6
Implicit Lazarev, un pic de inselatorie. Suficienta insa

Lazarev ii impresioneaza mult pe cei care nu sunt atenti la detalii.

diavolul nu inseala pe fata ci subtil. Daca pe o carte ar fii chipul necuratului nu s-ar cumpara si lumea s-ar feri de ea, asa cum se cuvine. Necuratul insa este f subtil si introduce picaturi de neadevar intr-o mare de gandurilor minunate si indemnuri de bine. Volumul 1 din "Karma pura" e doar putin "contaminat". Vorbeste de karma, de reincarnare, de universuri paralele dar nu detaliaza iar cititorul, captivat, ca asta e cuvantul potrivit, de restul cartii si de fenomenul Lazarev, lasa deoparte aceste "idei noi" (erezii) si le considera rataciri care, poate, asa cum a mai spus cineva anterior, vor fi lamurite in volumele urmatoare. Deja de la acest volum 1 e cazul ca aceasta carte sa fie lasata jos.

Dar de la volumul 2 Lazarev deja arata mai multe picaturi de neadevar, le dezvolta. Adica la inceput (volumul 1) a pomenit de ele, asa in treacat, sa se obisnuiasca cititorul, iar din volumul 2 incepe a le dezvolta. Vorbeste despre 32 de universuri paralele, de fiinte extraterestre, de 7 campuri energetice (unele mai subtile, accesibile doar unor bioenergeticieni, nu toturor), de reincarnare, de pacate care nu pot sa fie iertate (pentru ca nu vorbeste de pocainta ci de acceptare) si care se transmit urmasilor indiferent daca te-ai spovedit, de "campuri de distrugere" care se creeaza la o singura fraza si apoi nu mai pot sa fie oprite, de "hieroglifa mortii" care este asupra unui om sau a unei familii etc, de vieti anterioare si motivele pentru care in viata asta esti sarac sau bogat sau ai un copil nervos sau un tata betiv. Mesajul lui e sa accepti aceste lucruri ca asa ti-au fost date. Da, evident, si sa te rogi, dar sa le accepti. E destinul tau, asa a vrut Dumnezeu, zice Lazarev. Predestinare, cum s-ar zice.

Ei, unde e crestinismul in aceste lucruri?

Repet: da, Lazarev vorbeste de iubire, de smerenie (dar nu prea multa, atentie), de acceptare, de rugaciune, de post.

Dar adevarul e unul singur si nu trebuie sa acceptam minciunile doar pentru ca sunt inconjurate de sfaturi bune. Asta e si "smecheria". Ca pana la urma si musulmanii indeamna la smerenie, la bunatate, la post, la rugaciune si dau sfaturi de binefacere. Citeste cineva coranul si sfaturile lui mohamed?

Revenind la Lazarev, inevitabil incepi si te gandesti la astea, la cum ar putea aceste concepte noi sa potriveasca la credinta crestina si datoate ca pot convietui. Te intrebi si cum de nu spune nimic despre ele in biblie, cum de nu spun nimic despre ele Sfintii Parinti. Si continui si citesti si totul este atat de fascinant si de logic si de surprinzator si de "wooow, ce abordare noua pe principii crestine" incat incepi si crezi cateva din ele. Cel putin in "karma" si in "autoreglarea campurilor" n-ai cum sa nu crezi pentru ca despre ele e vorba in planul secundar al cartii (prim planul e ocupat de indemnurile la smerenie, iubire etc - numai chestii bune).

So, sfatul meu dragilor: lasati cartile lui Lazarev.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2011, 17:35:53
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,serjsatyananda

Citat:
În prealabil postat de serjsatyananda Vezi mesajul
Am ajuns pe acest topic cautand o carte scrisa de Lazarev, si nu m-am putut abtine sa nu spun si eu doua cuvinte.
De la inceput vreau sa spun ca am tot respectul pentru Ortodoxie si pentru toti sfintii ortodocsi. Insa faptul ca am citit o carte sau alta, a unuia dintre sfinti, sau a altuia "din tabara adversa", nu cred ca ne da dreptul sa ne dam cu parerea.
Cine suntem noi sa-l judecam pe Lazarev, pe Osho, sau pe oricare altul de teapa lor?
Oare faptul ca am citit si noi niste carti, ne da acest drept? De a considera ca unul are dreptate pe cand celalalt greseste.
Oare aceasta parere a noastra nu se naste din orgoliu? Consideram noi ca am ajuns sa cunoastem adevarul, ca suntem in masura sa observam "subtilitatile" pe care le foloseste unul sau altul, ceea ce nu intelegem si ne dovedeste cat de cat ca suntem lumitati si ca ne lipseste cunoasterea adevarata, spunem ca este de la diavol sau de la satana. Si in acest fel noi ne-am asezat de partea lui Dumnezeu!!! Oare a ajuns careva dintre noi, cei care postam aici sa cunoasca ce si cine este in adevaratul sens al cuvantului acest Dumnezeu? Oare stim noi ce inseamna sa-l cunosti pe Dumnezeu? Cu siguranta ca nu! Insa orgoliul din sufletul nostru ne indeamna sa judecam pe cei care au reusit sa realizeze ceva cu viata lor sisa-i condamnam fara cea mai mica urma de iubire, condamnand tocmai iubirea pe care ei o promoveaza. Oare nu suntem chiar noi ai Satanei, nu suntem chiar noi de partea diavolului atunci cand consideram ca cunoastem binele si raul?
Se pare ca da! Suntem nascuti in pacat, ne scaldam in acesta si plini de trufie proiectam asupra celorlalti ceea ce avem in noi insine.
Oare stim noi cum lucreaza Dumnezeu prin cartile acestor autori? Am auzit pe multi intorcan-du-se la Dumnezeu citind cartile lor. Chiar ortodocsi rataciti care au reusit sa imbratiseze ortodoxia tocmai datorita acestor carti. Si nu numai ortodocsi.
Oare Satana e atat de prost incat sa scoata niste carti cu care sa-i indrepte pe copiii lui catre dusmanul lui de-o viata?
Spuneti ca e viclean. Dar nu vedeti fructele pe care aceste carti le dau. Oare ati cules voi struguri din maracini? OOOOOOOOOO orbilor si chiorilor si surzilor care spuneti ca cunoasteti si va scaldati in mizerie, cum il mai judecati voi pe cel care va face bine.
Cum va mai dati voi de partea lui Dumnezeu si faceti faptele Satanei....
Daca Dumnezeu se foloseste de aceste carti pentru a-si castiga copiii din ghiarele satanei, de ce va supara acest lucru?
Unul zice ca Osho a avut nu stiu cate Rols-uti, altul zice ca n-a avut, asta ne ninereseaza pe noi!!! Si nu cate vieti a salvat Osho cu cartile lui!!!!! Asta nu vedem si nu vrem sa vedem.
Insa Dumnezeu este Mare... si vede toate faptele noastre. Si va veni o zi cand va trebui sa dam cont pentru ele. Si tare ma tem ca vom fi tratati asa cum noi ii tratam pe fretii nostri (ii judecam, ii catalogam, pretindem ca suntem destepti, ca intelegem toate subtilitatile, ca ei sunt ai satanei si noi ai lui Dumnezeu, etc etc).
Scapa-ne Doamne din mizeria noastra si ajuta-ne sa ne vedem asa cum suntem - fire de praf purtate de vant, orbi si chiori ne credem judecatori, ne scaldam in mocirla si murdarim cu mainile noastre tot ce atingem, lipsiti de Iubire pentru aproapele pe care il etichetam, il catalogam si il condamnam, insa plini de iubire pentru noi insine, cautand aprobarea si incuviintarea semenilor pentru parerile noastre mizerabile.
Simtim lipsa de putere din cuvantul nostru si cautam sa ne adunam in haite pentru a ataca tot ce e bun si frumos.
Iarta-ne Doamne pe noi Judesatorii acestei lumi si nu ne judeca dupa cum meritam! Amin
poti lua si simplue mine nu ma intereseaza ce scrie lazarev sau osho,este simpla mea parere si atat.ca altii citesc si sunt impresionati este alegerea lor,ca altii fac lobby si altii ii urmeaza, e problema amandorura.cel ce iubeste pe iisus hristos cu adevarat,fii fara grija,locul lui este langa hristos indiferent de ce cuvinte si fapte se spun sau se fac impotriva lui.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.01.2011, 17:06:55
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Salut sunt nou aici si am citit randurile acestui topic si mi se par interesante.

Pot spune ca daca citesti Osho si Lazarev ,intelegi legatura dintre Om si Divinitate ,care trebuie sa fie o legatura LIBERA Om-Divin ,si care e total diferita pentru fiecare fiinta in parte,nu ai voie sa impui altuia nimic.Ce e valabil si bun pentru tine nu e la fel si pentru altul.
Fiecare om trebuie sa se apropie de Divin in felul sau propriu si in intimitatea lui; aceasta nu se impune de catre nimeni ,nici de dogma,nici de religie ,nici de Lazarev etc ci de om si interiorul omului.
Pana si preotul in biserica poate deveni atasat la nivel subtil (fin) de statutul lui de preot afectand prin aceasta ,legatura unica dintre om si divin.In felul acesta oamenii nu isi mai orienteaza punctul de sprijin catre Divin ci catre preot.

Depinde foarte mult ce fel de om se afla in spatele statutului de preot.
Refularea emotiilor adevarate ale corpului pe care, suprimandu-le aduc trupul la imbolnavire prin ne-trairea lor si ne-recunoasterea ca ele exista in tine fac omul sa nu realizeze ca se minte pe sine, si isi minte trupul.Daca poti intelege nivelurile subtile in om, poti cunoaste omul privindu-l si privindu-i campul bioenergetic.Prin aceasta iti poti da seama ce se afla in interiorul omului doar uitandu-te la el; nu e de mirare ca fiecare putem vedea la majoritatea preotilor acea trufie interioara ascunsa,acea mandrie subtila la nivel fin,si acel loc din launtrul lor care si-l tin refulat ,reprimat dar pe care il scot singuri la suprafata daca anumite intamplari din viata ii "provoaca". O vorba spunea ca celor care se considera sfinti ,entitatile spirituale le trimit femei frumoase ca sa le aduca la suprafata partea interioara reprimata.

Sufletul trebuie sa ajunga la puritate iar un om care isi reprima emotiile ,fie ele negative, nu este pur -el se inabusa si arunca totul in subconstient, iar cand toate se aduna in el vor exploda si va ajunge periculos. Omul care e manios pe tine sincer, spontan, e mai putin periculos decat cel ce te uraste in gand; in cel ce se suprima se vor aduna mania si va exploda putand sa iti faca mai mult rau..
Trebuie sa invatam sa nu ne mai mintim pe noi insine, nu dogma este Dumnezeu.Dumnezeu este libertate, iubire.
Materia si toate emotiile vietii sunt create tot de Dumnezeu, stiinta si religia nu trebuie sa fie opuse ci reunite, iar ele trebuie luate ca un mijloc nu ca scop.Scopul este Dumnezeu.
Sustinandu-l doar pe unul sau pe altul ,vei ajunge sa cazi intr-una dintre extreme, o vei lua pe un drum gresit.Daca te duci prea mult spre stiinta inclini balanta spre un pol,daca te duci prea mult spre dogma,religie o iei in polul opus. Cu cat te duci mai mult spre unul dintre poli cu atat caderea e mai abrubta si te vei duce in polul opus din inertie.Adevarul e la mijloc, in echilibru;Adevarul e iubirea;nimic ce face parte din extreme nu inseamna iubire,iubirea nu are conditie; Religia te face sa-l iubesti pe dumnezeu din frica sa nu te pedepseasca deci are conditie,ar fi o iubire falsa. Stiinta te fac sa nu mai crezi in existenta Divinului absolutizand doar stiinta.
religia(dogma) si stiinta(materia) sunt colturile de jos, Divinul se afla in varful triunghiului.

Last edited by Tangun; 28.01.2011 at 17:17:00.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.01.2011, 21:32:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Religia te face sa-l iubesti pe dumnezeu din frica sa nu te pedepseasca deci are conditie,ar fi o iubire falsa.
Cum spuneam si la celalalt topic, s-ar putea sa fi facut ca si mine, ai citit despre multe, doar despre crestinism nu ai reusit sa citesti prea mult. Stii despre el doar din ce zic altii, adica paranormalii, hindusii, etc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.02.2011, 09:03:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

Draga Tangun , ai exprimat multe, subtile si destul de apropiate de adevar....Hinduismul este o mare religie ce reuneste mai multe credinte, dar la baza cu 1500de ani aprox, unainte de Hristos, esenta o constuia si asa a ramas pana astazi, Brahma centrul credintei , este o prezenta omnipotenta omniprezenat,incoroprala o realitate infinita...Este numit Sinele suprem si este socotit drept creatorul vietii...Din cele ce se gasesc inscrise in Vede, principiile reunite acolo nu corespund doctrinei crestine, dar merita citit si studiat si abia apoi incorsetat in judecati de cele mai multe ori subiective...
Paranormalii.., Catalin2 sunt acei oameni care sunt inzestrati cu atribute care sunt neintelese marii majoritati, neobisnuite sau de neacceptat din punct de vedere stiintific...Pb e alta....Multi pretind ca au astfel de dotari dar sunt sarlatani....De obicei cei care le poseda sed cuminti in banca lor si doar in anumite circumstante poate se lasa deconspirati...Iar ca "intamplari paranormale", multe nu inseamna decat balast, maculatura ieftina si inchipuita...Oricum, paranormalii nu propaga o religie sub nici o forma...Ei se regasesc in toate cultele....
NU pledez decat pentru documentare, nu caut acceptarea celor scrise, exprim simplamente, opinii !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.02.2011, 13:58:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Paranormalii.., Catalin2 sunt acei oameni care sunt inzestrati cu atribute care sunt neintelese marii majoritati, neobisnuite sau de neacceptat din punct de vedere stiintific...Pb e alta....Multi pretind ca au astfel de dotari dar sunt sarlatani....De obicei cei care le poseda sed cuminti in banca lor si doar in anumite circumstante poate se lasa deconspirati...Iar ca "intamplari paranormale", multe nu inseamna decat balast, maculatura ieftina si inchipuita...Oricum, paranormalii nu propaga o religie sub nici o forma...Ei se regasesc in toate cultele....
Exista sfinti sau calugari imbunatatiti care fac minuni dupa ce au ajuns la un anumit grad de sfintenie. Acestia fac minuni cu ajutorul rugaciunii catre Dumnezue, de fapt Dumnezeu face minunea.
Paranormalii sunt cei care fac si ei "minuni" folosind o tehnica sau spun ca o fac de la ei. Din ceea ce stim din crestinism toti acestia fac acele minuni doar cu ajutorul ingerilor cazuti. Majoritatea nu stiu ca sunt in colaborare cu acesti ingeri, ci doar observa ca fac minuni.
Iar asta nu o afirm eu, ci am citit-o in toata literatura crestina incepnad cu Biblia si terminand cu zilele noastre. De exemlplu in Bilbie avem femeia care avea un duh de ghicit si spunea adevarul despre Sfantul Pavel.
In viata Sf. Petru avem descrierea cum levita magul Simon: demonii il ridicau si il purtau in zbor. Si asa mai departe, sunt mii de exemple.
Nu prea exista sarlatani, asta e o idee indusa mai mult de cei ce nu prea cred in minuni. mai rau e ca aproape toti se afla in inselare, lucrand cu spiritele cazute (demoni).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 22:54:19