Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2009, 10:38:39
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Minune la Iasi!!!

http://moldovamare.wordpress.com/

Joi, 19 martie 2009, ora 22.00, la Teatrul Luceafărul din Iași a avut loc conferința „Noul Babel european și prigoana împotriva creștinilor”, susținută de ieroschimonahul Hrisostom Manolescu și scriitorul Danion Vasile. Sala – de 500 de locuri – a fost arhiplină, mulți stând în picioare. S-a vorbit despre direcțiile în care Uniunea Europeană prigonește credința ortodoxă (cerând intrarea femeilor în Sfântul Munte Athos, scoaterea orelor de religie din școli, promovarea ecumenismului prin controversata Chartă ecumenică, adoptarea legislației privitoare la drepturile homosexualilor, dezincriminarea incestului, introducerea actelor biometrice cu microcip). Spre sfârșitul conferinței s-a făcut referire la cinstirea mărturisitorilor ortodocși anticomuniști, modele de rezistență creștină pentru vremurile noastre.
După conferință, credincioșii s-au putut închina la moaștele unor mărturisitori ortodocși din temnița Aiudului, aflate într-o răcliță adusă de Danion Vasile (au putut săruta o parte din craniul unui mărturisitor, dăruită de părintele Justin Pârvu. Sub această părticică se află și părticele din moaștele altor patru mărturisitori, trei dintre acestea fiind primite de la Aiud de părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel).
La 10-15 minute după ce mulțimea de credincioși a început să se închine la sfintele moaște, s-a întâmplat o minune: părintele Hrisostom, care ținea răclița în mână, a observat următoarele: „Înclinând puțin răclița, am simțit un lichid uleios curgându-mi pe degete. Concomitent am simțit o puternică mireasmă, ca mai apoi, privind la osemintele din răcliță, să constatat că deasupra moaștelor se afla o impresionantă cantitate de mir, circa două trei lingurițe. Surprins peste fire, le-am arătat credincioșilor racla cu mir. Unii dintre cei care sărutaseră deja moaștele s-au întors uimiți, mărturisind că, cu puțin timp înainte, în raclă sfintele moaște se aflau uscate. Pe dată creștinii s-au strâns în jurul răcliței, din care se vedea cum izvorăște mirul. Mulți dintre cei de față au fotografiat sau filmat racla cu mirul.”
Ca semn de mulțumire pentru milostivirea arătată de Dumnezeu prin sfinții Săi, poporul a cerut să se facă o rugăciune către sfinții închisorilor. Părintele Hrisostom a citit Acatistul Noului Mărturisitor Valeriu Gafencu și Rugăciunea de proslăvire a noilor mărturisitori. În timp ce creștinii se rugau, din raclă, o dată cu înmulțirea mirului s-au răspândit valuri de mireasmă, fapt simțit de mulți dintre cei de față, fără a se fi consultat între ei. Anunțăm pe cei sceptici că mirosul emanat de mirul osemintelor întrecea ca intensitate și ca obișnuitul miros al mirului de la pangare. Danion Vasile a spus: „Mi se pare că e mai mir decât mirul obișnuit, mirosul era de mir dar și de altceva, mai profund…” „E chiar greu de spus cum era mirosul, era nepământesc. Nimic n-ar fi de ajuns pentru a descrie mirosul, e greu de exprimat în cuvinte. Mireasma era îmbătătoare”, a spus o credincioasă.
Câteva zeci de credincioși, rămași până după ora 23.00, când s-a terminat citirea acatistului, au ținut să întărească prin semnătură – pe liste făcute ad-hoc – cele petrecute. La sfârșit au venit să se închine la această slăvită minune doi părinți cunoscuți ai vremii noastre – ieroschimonahul Ioan de la Rarău și părintele Mihail Popescu de la Piatra Neamț, împreună cu un grup de credincioși veniți de la altă conferință. Ei au fost impresionați de cele întâmplate, închinându-se cu multă evlavie.
Credem că această minune vine în sprijinul canonizării sfinților din închisori și al rezistenței împotriva apostaziei și desfrâului promovat de Uniunea Europeană, dovedindu-se un argument care spulberă îndoielile privitoare la sfințenia mărturisitorilor secolului XX.
Se cuvine ca poporul drept-slăvitor, în frunte cu întâi-stătătorii Bisericii, să ia aminte la acest semn dumnezeiesc, sporind evlavia față de mărturisitorii ultimei prigoane”.


„Maxim intuia perfect starea de lucru. De altfel, mulți o intuiau, dar el o și prezenta cu toate virgulele, cu tot înțelesul ei. Despre el a spus cineva, de mare competență, că e singurul care ar putea fi patriarhul țării. Eu, care l-am cunoscut de tânăr, am încuviințat.” Părintele Arsenie Papacioc (mărturie din volumul îngrijit de monahul Moise: Sfântul închisorilor - mărturii despre Valeriu Gafencu).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2009, 10:50:06
99_Estera 99_Estera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 11
Implicit

Bravo, sa traiasca Iasiul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2009, 11:40:48
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Slava Domnului!

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
http://moldovamare.wordpress.com/


După conferință, credincioșii s-au putut închina la moaștele unor mărturisitori ortodocși din temnița Aiudului, aflate într-o răcliță adusă de Danion Vasile (au putut săruta o parte din craniul unui mărturisitor, dăruită de părintele Justin Pârvu. Sub această părticică se află și părticele din moaștele altor patru mărturisitori, trei dintre acestea fiind primite de la Aiud de părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel).
La 10-15 minute după ce mulțimea de credincioși a început să se închine la sfintele moaște, s-a întâmplat o minune: părintele Hrisostom, care ținea răclița în mână, a observat următoarele: „Înclinând puțin răclița, am simțit un lichid uleios curgându-mi pe degete. Concomitent am simțit o puternică mireasmă, ca mai apoi, privind la osemintele din răcliță, să constatat că deasupra moaștelor se afla o impresionantă cantitate de mir, circa două trei lingurițe. Surprins peste fire, le-am arătat credincioșilor racla cu mir. Unii dintre cei care sărutaseră deja moaștele s-au întors uimiți, mărturisind că, cu puțin timp înainte, în raclă sfintele moaște se aflau uscate. Pe dată creștinii s-au strâns în jurul răcliței, din care se vedea cum izvorăște mirul. Mulți dintre cei de față au fotografiat sau filmat racla cu mirul.”
Ca semn de mulțumire pentru milostivirea arătată de Dumnezeu prin sfinții Săi, poporul a cerut să se facă o rugăciune către sfinții închisorilor. Părintele Hrisostom a citit Acatistul Noului Mărturisitor Valeriu Gafencu și Rugăciunea de proslăvire a noilor mărturisitori. În timp ce creștinii se rugau, din raclă, o dată cu înmulțirea mirului s-au răspândit valuri de mireasmă, fapt simțit de mulți dintre cei de față, fără a se fi consultat între ei. Anunțăm pe cei sceptici că mirosul emanat de mirul osemintelor întrecea ca intensitate și ca obișnuitul miros al mirului de la pangare. Danion Vasile a spus: „Mi se pare că e mai mir decât mirul obișnuit, mirosul era de mir dar și de altceva, mai profund…” „E chiar greu de spus cum era mirosul, era nepământesc. Nimic n-ar fi de ajuns pentru a descrie mirosul, e greu de exprimat în cuvinte. Mireasma era îmbătătoare”, a spus o credincioasă.
Câteva zeci de credincioși, rămași până după ora 23.00, când s-a terminat citirea acatistului, au ținut să întărească prin semnătur㠖 pe liste făcute ad-hoc – cele petrecute. La sfârșit au venit să se închine la această slăvită minune doi părinți cunoscuți ai vremii noastre – ieroschimonahul Ioan de la Rarău și părintele Mihail Popescu de la Piatra Neamț, împreună cu un grup de credincioși veniți de la altă conferință. Ei au fost impresionați de cele întâmplate, închinându-se cu multă evlavie.
Credem că această minune vine în sprijinul canonizării sfinților din închisori și al rezistenței împotriva apostaziei și desfrâului promovat de Uniunea Europeană, dovedindu-se un argument care spulberă îndoielile privitoare la sfințenia mărturisitorilor secolului XX.
Se cuvine ca poporul drept-slăvitor, în frunte cu întâi-stătătorii Bisericii, să ia aminte la acest semn dumnezeiesc, sporind evlavia față de mărturisitorii ultimei prigoane”.


„Maxim intuia perfect starea de lucru. De altfel, mulți o intuiau, dar el o și prezenta cu toate virgulele, cu tot înțelesul ei. Despre el a spus cineva, de mare competență, că e singurul care ar putea fi patriarhul țării. Eu, care l-am cunoscut de tânăr, am încuviințat.” Părintele Arsenie Papacioc (mărturie din volumul îngrijit de monahul Moise: Sfântul închisorilor - mărturii despre Valeriu Gafencu).
[SIZE=3] Cu adevarat un semn Dumnezeiesc...Slava Domnului pentru toate!!! Tare m-a impresionat postarea aceasta... Si CRED ca asa a fost! Ferice de cei prezenti la conferinta. Ma bucur ca au avut sansa sa vada asta...sa se inchine la Sf. Moaste...Mare binecuvantare pentru ei...!!![/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2009, 14:38:20
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Eu il vad pe Dumnezeu ca o Inteligenta Atotputernica. Daca doreste sa dea semne celor multi, de ce nu o face intr-un mod specific, care nu poate fi contestat deloc? Pentru ca ce s-a intamplat nu poate fi considerat ceva divin, fara nici cea mai mica posibilitate de a pune la indoiala. Chiar nu poate mai multe sa faca Dumnezeu? Doar face sa curga mir? Si-apoi, de ce nu arata semne si celorlalti, care sunt rataciti, sa stie cum e realitatea? De ce alege grupuri restranse? Ca doar nu ii este frica de oameni...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2009, 14:53:02
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Într-adevar aseara a avut loc si la noi conferinta si la sfarsit ne-am inchinat la Sf Moaste..aveau un miros extraordinar..cum n-am mai intalnit niciodata...aveam asa un sentiment de bucurie cand m-am inchinat..insa mirosul era ceva deosebit..la noi au fost peste 1000 de oameni,sala fiind arhiplina,lumea statea pe scari,in picioare..peste tot...eu simt si stiu cu toata fiinta mea ca Valeriu Gafencu si cei impreuna cu dansul care au marturisit pe Hristos in fata comunisitilor..sunt SFINTI, ce ma doare e neincrederea si chiar batjocura unor crestini si indiferenta ierarhilor...cititi cartea Sfantul Inchisorilor,Din temnite spre sinaxare..si veti vedea cum au patimit acesti sfinti..eu am plans cand am citit...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2009, 15:20:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Eu il vad pe Dumnezeu ca o Inteligenta Atotputernica. Daca doreste sa dea semne celor multi, de ce nu o face intr-un mod specific, care nu poate fi contestat deloc? Pentru ca ce s-a intamplat nu poate fi considerat ceva divin, fara nici cea mai mica posibilitate de a pune la indoiala. Chiar nu poate mai multe sa faca Dumnezeu? Doar face sa curga mir? Si-apoi, de ce nu arata semne si celorlalti, care sunt rataciti, sa stie cum e realitatea? De ce alege grupuri restranse? Ca doar nu ii este frica de oameni...
Citește sinteza și fragmentele ce le-m scris la Topicul "Prezentare de carte". Cartea lui Paul Evdokimov răspunde la multe intrebări și frământări legate de credință in general și mai ales la intrebarea :De ce credința este atât de dificilă și de neânțeles pentru unii ? . " Dumnezeu a venit , dar parcă n-ar dori ca oamenii să-I sesizeze divinitatea. In cazul rar al minunilor, Iisus poruncește : " mergi și să nu spui nimănui nimic". Meditativ, Pascal notează : < Revelația inseamnă valul ridicat, or intruparea invăluia și mai mult fața lui Dumnezeu" . Dumnezeu Se ascunde in chiar arătarea Lui , acesta este marele mister al Dumnezeului ascuns." Citește cele câteva fragmente la topicul respectiv, dar cel mai cu folos, citește cartea și mai cu folos, caută singură să-L descoperi pe Dumnezeu , prin iubire, rugăciune și nu în ultimul rând, tocindu-ți degetele pe paginile cărților lăsate de Sfinții Părinți. Asta nu se face intr o zi, o lună, un an ci in ani, cu multă trudă, dragoste și multă bună voință.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2009, 17:18:14
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Eu il vad pe Dumnezeu ca o Inteligenta Atotputernica. Daca doreste sa dea semne celor multi, de ce nu o face intr-un mod specific, care nu poate fi contestat deloc? Pentru ca ce s-a intamplat nu poate fi considerat ceva divin, fara nici cea mai mica posibilitate de a pune la indoiala. Chiar nu poate mai multe sa faca Dumnezeu? Doar face sa curga mir? Si-apoi, de ce nu arata semne si celorlalti, care sunt rataciti, sa stie cum e realitatea? De ce alege grupuri restranse? Ca doar nu ii este frica de oameni...
"Tu Toma ai vazut si ai crezut. Fericit cei ce n-au vazut si au crezut" - i-a spus Iisus lui Toma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2009, 18:27:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Stiința iși impune viziunea ei asupra lucrurilor văzute, verificabile, și mă obligă să o accept. Eu nu pot să neg existența unui vierme pe pâmânt, nici a unui virus, dar pot să neg existenta lui Dumnezeu. Aceasta pentru că, după Sf. Apostol Pavel, " credința este vederea lucrurilor care nu se văd". Ea transcede ordinea necesității. "Fericiți cei ce nu au văzut și au crezut" vrea să spună : cei ce au crezut fără să fie obligați, forțați, constrânși să o facă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2009, 20:12:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Stiința iși impune viziunea ei asupra lucrurilor văzute, verificabile, și mă obligă să o accept. Eu nu pot să neg existența unui vierme pe pâmânt, nici a unui virus, dar pot să neg existenta lui Dumnezeu. Aceasta pentru că, după Sf. Apostol Pavel, " credința este vederea lucrurilor care nu se văd". Ea transcede ordinea necesității. "Fericiți cei ce nu au văzut și au crezut" vrea să spună : cei ce au crezut fără să fie obligați, forțați, constrânși să o facă.
"Cât de mare este Dumnezeu, care sunt dimensiunile Lui și cum este esența Lui, unele ca acestea sunt primejdioase pentru cel care intreabă și necunoscute pentru cel care este intrebat. Tămăduirea amândoura este tăcerea. " ( Sfântul Vasile cel Mare ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.03.2009, 22:23:14
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunat esti Doamne intru Sfintii Tai!
Multumire iti aducem noi pacatosii
Slava Tie Doamne!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CURSURI DE PSALTICA IN IASI misionarul Muzica Bisericeasca 7 04.06.2014 22:02:43
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 13:22:21
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 14:22:05
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 15:25:49
M-re Bucium din Iasi NiCcoleta Generalitati 1 27.07.2008 23:59:04