Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2010, 00:47:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
S-a ajuns sa se fure si moastele unui Sfant.Erau studenti la teologie?Eu nu cred.De ce ar face asa ceva?Mai ales ei.Se mai pot numi studenti la teologie?

Bineinteles ca Dumnezeu nu lasa sa fie batjocorite moastele unui bineplacut in fata Lui.
Deci , organizatorul, șeful era în ultimul an la teologie și nu a fost prins încă, iar ceilalți trei erau simplii cetățeni români de etnie rromă . Săptămâna trecută au mai făcut o încercare ( un antrenament ) ce nu le-a reușit .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.05.2010, 01:27:29
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

habar n-au ce ii asteapta, pedeapsa pamanteana e bomboana pe langa cea a lui Dumnezeu, dar nebunii tot nebuni raman, trebuie sa fii foarte prost sa te pui cu Dumnezeu si sa furi din casa Lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.05.2010, 04:18:18
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
habar n-au ce ii asteapta, pedeapsa pamanteana e bomboana pe langa cea a lui Dumnezeu, dar nebunii tot nebuni raman, trebuie sa fii foarte prost sa te pui cu Dumnezeu si sa furi din casa Lui.
Boc, pe cand oare ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.05.2010, 06:29:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Boc, pe cand oare ?
Să nu ne bucurăm de păcatele sau rătăcirile altora !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2010, 09:32:13
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Smile

Poate Dumnezeu a ingaduit acest fapt tocmai pentru a se arata Slava Lui intru Sfantul Lui !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.05.2010, 11:10:18
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Poate Dumnezeu a ingaduit acest fapt tocmai pentru a se arata Slava Lui intru Sfantul Lui !
Sa fi facut un lucru bun n-ai sa vezi! Sa fi salvat Grecia ultra-ortodoxa din faliment sau sa fi diminuat din coruptia din Romania 85% ortodoxa, nici vorba. In schimb a lasat sa fie furate niste moaste de un student la teologie. Pentru asta merita atata slava?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.05.2010, 11:27:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa fi facut un lucru bun n-ai sa vezi! Sa fi salvat Grecia ultra-ortodoxa din faliment sau sa fi diminuat din coruptia din Romania 85% ortodoxa, nici vorba. In schimb a lasat sa fie furate niste moaste de un student la teologie. Pentru asta merita atata slava?
Exact ! Slavă lui Dumnezeu pentru toate, și mai ales că ne mai rabdă în multa Sa milostivire ! O contribuție importantă o au și rugile neâncetate din Mănăstirile Ortodoxe pentru iertarea fărădelegilor noastre ! Avem deplina libertate în a alege dintre bine și rău , din a trăi bine , sau mai puțin bine , iar de eram numai după a noastră minte eram de mult pierduți . Intervenția Lui pentru mulți e ficțiune și neadevăr, dar ea există , dovadă că suntem încă pe acest Pământ gestionat de noi înșine cum nu se poate mai rău. Deci :Slavă lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.05.2010, 12:30:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce interesant ar fi sa fim toti,,Dumnezeu pentru o zi"...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa fi facut un lucru bun n-ai sa vezi! Sa fi salvat Grecia ultra-ortodoxa din faliment sau sa fi diminuat din coruptia din Romania 85% ortodoxa, nici vorba. In schimb a lasat sa fie furate niste moaste de un student la teologie. Pentru asta merita atata slava?
Da poate ar trebui ca Cel de Sus sa-i salveze si pe baietii de pe Wall Street(daca tot au faultat finantele globale de ceva vreme ,in mod intentionat,fara sa ceara voie nimanui si fara sa-i intereseze de Cel de Sus.De platit o sa platesti tu+eu+restu+nepotii nostrii.Ce zici de ,,dumnezeii”astia?Misto nu?Super intelegere si apreciere a fiintei umane).Ce zici?Sau poate ar trebui sa ne puna 100 eur pe card cand avem chef.Sau sa apara cand fluieram fiecare ca sa ne rezolve toate problemele pe care noi suntem incapabili sa le rezolvam desi ne dam mari ca le putem rezolva singuri.Un fel de 911 din Heaven.Ar fi ,,cool” nu?Da dupa aia sa dispara rapid si sa nu ne deranjeze prea mult cu prezenta lui.Da cand avem nevoie,la primu fluierat,sa apara.Eu zic mai bine sa apara acu si sa rezolve totu in secunda asta.Da sa nu pedepseasca pe nimeni desi pina si oamenii te pedepsesc prin legi.Un judecator iti poate spune:,,Acest articol de lege incrimineaza faptele tale".Dumnezeu nu are dreptul asta in opinia multora.Omul are acest drept dar EL nu are acest drept.Trebuie sa fie un fel de batrinel simpatic care indiferent ce gogmanie facem(fara sa intrebam pe nimeni) apare hocus-pocus si rezolva situatia ca Superman si apoi dispare pt ca noi sa o putem lua de la capat.Cand este totu bine>stai bre acolo la tine ca-mi iei aeru.Cand situatia este de rahat:Aloooo.God....sari ca e naspa situatia.Dumnezeu..un fel de baiat bun la toate,care sa nu iti cere nimc,sa faca tot ce vrei si eventual sa-ti mai si spuna bancuri.Poate iesim si la o bere impreuna da sa platesca EL.Nu vrei sa trimita si horoscopul via mail sau eventual o poza cu o tipa hot de pe facebook?Tu il confuzi pe Dumnezeu cu Hopa Mitica si Credinta cu 6/49.

Tu spui asa:,,In schimb a lasat sa fie furate niste moaste de un student la teologie".O sa-ti aplic o regula juridica.Nu una teologica.Orice jurist iti poate confirma ce voi spune.In orice sala de judecata,sau oriunde,cel ce face o afirmatie trebuie sa o probeze.Nu altcineva.Cel ce o face.Nu poti invoca,,Da probeaza tu ca..".Daca ai spus ceva trebuie sa probezi cumva.
Tu spui ca Cel de Sus a permis asta.Asta inseamna ca :

PRIMA VARIANTA
a).El exista si a permis asta
b).El exista dar nu a permis asta si te inseli tu
In ambele variante EL exista.Deci ai o problema de logica.Mai exista si c).Daca EL exista inseamna ca si aghiuta exista si atunci chiar vei avea o problema undeva candva.
A DOUA VARIANTA
b)EL nu exista si nu EL a permis asta dar un ateu spune ca EL exista si EL a permis asta.
Esti primul ateu din istorie care ai devenit partizan al lui Dumnezeu intr-un asemenea mod.Felicitari.
A TREIA VARIANTA
c).Stii ca nu exista da ai spus aceea propozitie ca sa demonstrezi ca nu exista.Problema este>actiunea nu demonstreaza inexistenta lui>finalitatea(recuperarea in timp record) mai degraba demonstreaza existenta Lui iar tu nu poti proba in nici o situatie in mod indubitabil inexistenta Lui pt ca daca cineva ar fi reusit asta acum nu mai zburdai tu pe un forum crestin dedicat Lui(asta e marea ironie).Faptul ca un student la teologie a pus la cale asta iarasi nu este un argument >dpdv al finalitatii finalitatea pot spune ca Cel de Sus a impiedicat un hot sa ajunga preot.Tu probeaza contrariul.

Nu toti care intra la teologie sunt si facuti pt asta.Nu toti care studiaza fizica,chimia,matematica,etc vor ajunge mari oameni de stiinta.Unii nici macar nu vor tremina facultatea.Stiu vreo cateva cazuri.Asta inseamna ca:

a).matematica nu poate fi inteleasa de toata lumea.la fel si teologia
b).nu toata lumea trebuie sa termine facultatea.nu toata lumea trebuie sa termine teologia.asta nu inseamna ca matematica si teologia ar trebui desfiintate.Daca mergem pe regula existentei unui esecului individual ca standard de proba>iti inchid toate universitatile laice.

Sa stii ca am aplicat un gen de rationament(derivat) socratic.Poate crezi ca toti crestinii sunt pe undeva prin Paleolitic.Think outside the athesit box daca e posibil(din cand in cand)

Toate bune si frumoase da inca nu am inteles ce cauta ateii pe un site crestin.Poate ma lamuriti vreodata.Ai chef sa-i ironizezi pe acesti oameni?Uite ca eu,protestant,nu sunt asa de politicos precum sunt multi dintre ei.De ce nu te duci tu in treaba ta fara Dumnezeu si ii lasi pe oamenii acestia in pacea lor cu Dumnezeu asa cum inteleg ei sa creada/sa traiasca? Nu e mai corect asa?Fiecare in treaba lui.

Bye.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.05.2010, 12:46:47
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Tu spui ca Cel de Sus a permis asta.
N-am spus eu asta!

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Poate Dumnezeu a ingaduit acest fapt tocmai pentru a se arata Slava Lui intru Sfantul Lui !
Eu doar am luat in calcul ipoteza Gabrielei si am folosit-o.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.05.2010, 12:49:35
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking hai ma...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
N-am spus eu asta!



Eu doar am luat in calcul ipoteza Gabrielei si am folosit-o.
Incorect ce spui.Fandare logica.Tu ai spus clar ca EL a permis asta.Daca vroiai puteai sa spui,,eu nu cred ca exista dar voi lua in calcul varianta lui..".Nu ai spus asta.Sorry da suna a scuza ce spui.Nu argument.Inca nu m-ai raspuns la intrebarea mea directa:ce cauti(tu ateu)pe un forum crestin?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Radu Voda modoran mariana Intrebari utilizatori 7 21.04.2012 23:29:43
Preoti la Manastirea Radu Voda? andreea123 Generalitati 3 03.09.2011 10:17:35
Cum au fost furate Moastele Sfantului Dimitrie cel radu_bogdan Moaste 3 25.10.2010 00:01:50
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 21:29:08
Au fost furate moastele Sfantului Nectarie de la Manastirea Radu Voda petrescu_dan Intrebari utilizatori 1 05.05.2010 16:41:49