Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.11.2008, 16:39:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Da anca, ai dreptate. Mi-a placut interviul si am postat...apoi am rasfoit.. uite aici inca o dovada ca EU am gresit.
http://www.google.ro/url?sa=t&source...2jHPXWIVNjwV5w
Iertare frate, am citit interviul pr.Teofil de pe linku dat... e dureros de trist... de ce? nu pt ca "as tine cu" pr.Calistrat, dar UN OM DUHOVNICESC NICIODATA NU VORBESTE DE RAU PE NIMENI, CHIAR DE ARE ARGUMENTE SI STIE PERSONAL GRESEALA!!! NU este niciun drept sa vorbesti pe cineva rau de greseste!!! Avem Ierarhi, este Sinod, avem COSISTORIU, nu tre sa ne bagam in treburi de acest gen!!! SI IAR A GRESIT CEL CARE A PUBLICAT ACEST INTERVIU!!!
CITIM SI AJUNGEM DE JUDECAM IN MINTEA NOASTRA SI UITE CUM NE FACEM IMPOTRIVITORI LUI DUMNEZEU!!! IATA CUM "IESIM DIN ASCULTAREA BISERICII" ASCULTARE DE SORGINTE HRISTOLOGICA!!!
In fine, suntem oameni mici si fara importanta... Dumnezeu ma va judecat pt pacatele mele nu pe pacatele aproapelui... El poate se caieste in taina si eu raman cu judecata... ma mai mantuiesc? mai parte de iertarea pacatelor...? NEVER!!!

sa fiti binecuvantati!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.11.2008, 19:25:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu trebuie sa dam verdicte si sa emitem judecati intru dreapta mantuire. Nu suntem noi vrednici de asa ceva. Judecatile sunt ale Domnului, acum si pururea in vecii vecilor. Binecuvantati sa fim noi toti ce nadajduim in viata vesnica intru Imparatia Lui. Nadejdia e la noi, judecatile si verdictul final la El !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.11.2008, 13:55:57
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Ca sa revenim la topic, vad ca aproape s-a incheiat campania electorala si nu am vazut preoti/ierarhi implicati in activitati electorale. Frumos, nu?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.11.2008, 14:18:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos. Serios.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.11.2008, 15:04:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Foarte frumos. Serios.
Aceasta este normalitatea si asa trebuie sa ramana. Nu au de a face Invataturile Sfintilor Parinti cu "invataturile"desarte ale oamenilor intru slava omeneasca. Atunci cand amestecam aceste planuri, rezulta un amalgam ce greu poate fi definit si ori cum nefind in folosul nimanui pana la urma.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.04.2010, 19:42:57
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
UN OM DUHOVNICESC NICIODATA NU VORBESTE DE RAU PE NIMENI, CHIAR DE ARE ARGUMENTE SI STIE PERSONAL GRESEALA!!! NU este niciun drept sa vorbesti pe cineva rau de greseste!!! Avem Ierarhi, este Sinod, avem COSISTORIU, nu tre sa ne bagam in treburi de acest gen!!! SI IAR A GRESIT CEL CARE A PUBLICAT ACEST INTERVIU!!!
CITIM SI AJUNGEM DE JUDECAM IN MINTEA NOASTRA SI UITE CUM NE FACEM IMPOTRIVITORI LUI DUMNEZEU!!! IATA CUM "IESIM DIN ASCULTAREA BISERICII" ASCULTARE DE SORGINTE HRISTOLOGICA!!!
In fine, suntem oameni mici si fara importanta... Dumnezeu ma va judecat pt pacatele mele nu pe pacatele aproapelui... El poate se caieste in taina si eu raman cu judecata... ma mai mantuiesc? mai parte de iertarea pacatelor...? NEVER!!!

sa fiti binecuvantati!!

Cand mi-am ales un nou duhovnic, dupa ce m-a intrebat la cine m-am spovedit inainte, a ridicat mainile spre cer si a spus "Te-ai spovedit lui satana!" M-am cutremurat. Apoi m-am gandit ca sunt acolo pentru harul sau, nu pentru omul cu identitate lumeasca.

Domnul sa ne ocroteasca pe toti pe calea cea dreapta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.04.2010, 20:15:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Cand mi-am ales un nou duhovnic, dupa ce m-a intrebat la cine m-am spovedit inainte, a ridicat mainile spre cer si a spus "Te-ai spovedit lui satana!" M-am cutremurat. Apoi m-am gandit ca sunt acolo pentru harul sau, nu pentru omul cu identitate lumeasca.

Domnul sa ne ocroteasca pe toti pe calea cea dreapta!
Este pentru prima data cand aud asa ceva : ca un Preot sa-l faca pe altul SATANA ! Este o atitudine ce nu-l cinsteste in nici-un fel ! ( daca este adevarata informatia data de acest user ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.04.2010 at 20:58:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 13:19:57
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 21:31:59
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 16.06.2007 00:08:27
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 20:41:24
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 19:00:26