Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2011, 12:06:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Enoh6

Din ce mai stiu eu...uriasii au rezultat din imperecherea unor ingeri cu fiicele omului , pt le-au vazut frumoase si le-au placut....Gresesc?

Enoh , capitol 6 : ‘'Venise o vreme cind copiii oamenilor se inmultisera si in acele zile li se nascusera fiice frumoase si pline de gratie. Si ingerii (veghetorii), copiii cerului ,le-au vazut si au poftit dupa ele, si si-au spus intre ei:'' Veniti, sa ne alegem femei dintre oameni si sa avem copii cu ele''



"Aceasta poate sa insemne o interventie a lui satana si a ingerilor cazuti in poluarea genetica a omenirii.,amestecind saminta lor cu saminta oamenilor . Cartea lui Enoh evoca pe larg aparitia uriasilor pe pamint."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2011, 13:53:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Din ce mai stiu eu...uriasii au rezultat din imperecherea unor ingeri cu fiicele omului , pt le-au vazut frumoase si le-au placut....Gresesc?
Ingerii nu au trup, deci nu au ce sa imperecheze. Fiicele oamenilor erau cei din urmasii lui Cain, iar fii lui Dumnezeu ceilalti
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2011, 19:32:15
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ingerii nu au trup, deci nu au ce sa imperecheze. Fiicele oamenilor erau cei din urmasii lui Cain, iar fii lui Dumnezeu ceilalti
Cineva a citit cu atentie...Bravo Catalin
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2011, 21:23:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pt Catalin2

"Confirmarea in Geneza 6:1 ,2: ‘' Cind au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamintului , si li s-au nascut fete, FIII Lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales''Aceasta unire nefireasca intre fiii Lui Dumnezeu si fetele oamenilor aduce imediat hotarirea lui Dumnezeu in versetul urmator Geneza 6: 3 :'' Atunci Domnul a zis: ‘'Duhul Meu nu va ramine pururea in om, caci si omul nu este decit carne pacatoasa; totusi, zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani ‘'

Toate acestea se intimplau inaintea Potopului hotarit de Dumnezeu pentru a curata pamintul de monstruozitatile jumatate om jumatate ingeri cazuti, aparute prin modificari genetice, potop din care au scapat doar Noe si familia lui."


Sa nu fie REAL ce sta scris in Biblie? WoooooW

citeste si :sushristos.org/uriasii-cartea-lui-enoh-si-biblia-despre-uriasi.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2011, 21:29:56
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Pfuu... s-a ajuns sa se vorbesca de "imperecherea" ingerilor cu oamenii...
Asta chiar ca nu credeam ca imi va fi dat sa aud...
Ingeri desavarsiti sa ajunga sa cada prada "dorintei carnale"
Mai aveti multe enormitati din astea de evocat??
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2011, 21:31:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
"Confirmarea in Geneza 6:1 ,2: ‘' Cind au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamintului , si li s-au nascut fete, FIII Lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales''Aceasta unire nefireasca intre fiii Lui Dumnezeu si fetele oamenilor aduce imediat hotarirea lui Dumnezeu in versetul urmator Geneza 6: 3 :'' Atunci Domnul a zis: ‘'Duhul Meu nu va ramine pururea in om, caci si omul nu este decit carne pacatoasa; totusi, zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani ‘'

Toate acestea se intimplau inaintea Potopului hotarit de Dumnezeu pentru a curata pamintul de monstruozitatile jumatate om jumatate ingeri cazuti, aparute prin modificari genetice, potop din care au scapat doar Noe si familia lui."


Sa nu fie REAL ce sta scris in Biblie? WoooooW

citeste si :sushristos.org/uriasii-cartea-lui-enoh-si-biblia-despre-uriasi.html
Cartea lui Enoh e apocrifa. Ingerii (si cei cazuti) sunt spirite, nu au trup, nu au cum sa se imperecheze sau sa transmita modificari genetice, nu au gene si ADN! :)
Si e si ilogic, fii lui Dumnezeu ar trebui sa fie partea pozitiva, nu ingerii cazuti. Oamenii traiau cateva sute de ani, dupa aceea traiau 120. Dar asta dupa potop, pentru ca Noe si familia lui au trait tot cateva sute de ani. Uriasi mai erau si pe timpul lui Moise.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2011, 21:36:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Fiti bogati la minte!

Rad si copiii de noi cand publicam poze de uriasi.
Si copilul meu de clasa intai stie sa zica: "de unde stii?"

Imi este jena sa mai intru pe forumul asta, fara suparare, cand vad cate aberatii se posteaza.

1. Pozele de uriasi sunt trucate. Sunt rezultatul unui concurs de grafica despre atrheologie.
Daca nu ma credeti cautati pe net "giant skeleton hoax"

alte poze din acelasi concurs:



si
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2011, 21:40:57
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Set, cei care au inceput sa cheme numele Domnului, iar fiicele oamenilor sunt descendente a lui Cain, numite astfel deoarece au ratat posibilitatea de a-si transcede conditia de creatura cazuta.
si-a ales fiecare "pe cine a voit" arata desfraul general care a dus si la potop.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2011, 21:41:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
1. Pozele de uriasi sunt trucate.
Asa este, dar n-am stiut ca exista si confirmarea. Era clar ca sunt trucate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2011, 21:43:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit ...continuare

cartea lui Enoh este apocrifa!

"confirmarea" din Sf. Scriptura se refera la fii lui Dumnezeu si fii omului.
Fii lui Dumnezeu sunt oameni care traiau in ascultarea/lucrarea poruncilor dumnezeiesti (urmasii lui Set, cel nascut in locul lui Abel).
Fiii ooamenilor sunt urmasii lui Cain, cei preocupati mai mult de viata trupeasca decat de cea duhovniceasca ("Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup").


Dar toate acestea s-au mai discutat de multe ori pe forum..
aceleasi intrebari la infinit si aceleasi elucubratii new age drept raspunsuri??

edit: scuze, Diana
Nu am vazut ca ai raspuns si tu!

PS: sunt de acord cu postarile tale de pe threadul cu iadul.. doar ca nu ma mai bag
Reply With Quote
Răspunde