Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.02.2014, 19:58:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori e mult mai intelept sa lasam lucrurile asa cum sunt. Valabil pentru toti! Cand omul are nevoie de ajutor, chiar daca el crede ca ajuta, cine este cel ce se ofera sa-i intinda o mana? Vad ca foarte mult timp va ia s-o intelegeti pe Sophia, desi nu e nevoie sa-i cititi mai mult de 2-3 mesaje. Ea... e complicata prin simplitatea ei. Noi, complicam prin ceea ce vrem sa parem, dar nu suntem. Ca daca am fi, am iubi mai mult si am fi mult mai ingaduitori si mai blanzi la vorba!
Pt asta exista o vorba batraneasca foarte cuprinzatoare,care se aplica ori de cate ori cineva cu mintea hodinita pune intrebari existentiale.
Cred ca tuturor care vin cu intrebari,ar trebui sa-i intrebam noi:"dar de ce vrei sa stii?"
Numai asa,am afla in ce spirit se gaseste omul respectiv...vrea sa stie pt el?vrea sa stie pt ca se plictiseste?il va folosi?ne va folosi noua? sau ne adunam ca sa ne pierdem timpul impreuna fara folos?
Acestea sunt intrebarile!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.02.2014, 20:17:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt asta exista o vorba batraneasca foarte cuprinzatoare,care se aplica ori de cate ori cineva cu mintea hodinita pune intrebari existentiale.
Cred ca tuturor care vin cu intrebari,ar trebui sa-i intrebam noi:"dar de ce vrei sa stii?"
Numai asa,am afla in ce spirit se gaseste omul respectiv...vrea sa stie pt el?vrea sa stie pt ca se plictiseste?il va folosi?ne va folosi noua? sau ne adunam ca sa ne pierdem timpul impreuna fara folos?
Acestea sunt intrebarile!
Dupa cate obserivi, sora cu pricina nu se lasa, si mai pune de o tăifăsuială! Greseala e a noastra fiindca tratam subiectele pe care le deschide ea, cu prea multa atentie. Dar, chiar daca se pare ca are o problema, (sau mai multe: naivitate copilareasca, superficialitate, plictiseala, importanța nejustificată, dar nu in ultimul rand... ignoranță), rabdarea trebuie sa vina de la noi. Totusi... la um moment dat, din prea multa atentie cata i se da, si din dorinta (ne)voita de a nu supara pe nimeni, ajungem intr-un final sa avem cu totii tulburari de toate felurile... Mai bine si-ar deschide o farmacie on-line, ca ar face mare vanzare la analgezice!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.02.2014, 20:27:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dupa cate obserivi, sora cu pricina nu se lasa, si mai pune de o tăifăsuială! Greseala e a noastra fiindca tratam subiectele pe care le deschide ea, cu prea multa atentie. Dar, chiar daca se pare ca are o problema, (sau mai multe: naivitate copilareasca, superficialitate, plictiseala, importanța nejustificată, dar nu in ultimul rand... ignoranță), rabdarea trebuie sa vina de la noi. Totusi... la um moment dat, din prea multa atentie cata i se da, si din dorinta (ne)voita de a nu supara pe nimeni, ajungem intr-un final sa avem cu totii tulburari de toate felurile... Mai bine si-ar deschide o farmacie on-line, ca ar face mare vanzare la analgezice!...
Sa stii ca te-am reclamat. Este si necrestin si rautate ceea ce faci pe toate firele de discutie. Si mai esti si ...sa nu spun cum. Mai inainte scrii sa-mi iei apararea si acum iti bati joc.
Te vede Dumnezeu, sa stii!

Se vede ca voi va plictisiti (de restul nu mai spun) daca nu reusiti sa scrieti decat asa ceva.
Auzi, ii trebuie farmacie online, ca n-are la coltul strazii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.02.2014 at 20:33:55.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.02.2014, 20:34:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa stii ca te-am reclamat. Este si necrestin si rautate ceea ce faci pe toate firele de discutie. Si mai esti si ...sa nu spun cum. Mai inainte scrii sa-mi iei apararea si acum iti bati joc.
Te vede Dumnezeu, sa stii!
Nu vrei si tu o aspirina? Sau sa-ti descante cineva de deochi?
Acu' nu te enerva ca-ti culegi propriile roade, mai Sophia! Ce altceva sa culegi, daca nici pana acum, dupa atatia ani pe acest forum, tu nu intelegi nici cele mai elementare lucruri in credinta noastra, si tot mai despici firul in pai'șpe, cand cred ca nici "Tatal nostru" nu-ti e destul de clar! Termina gimnaziul in ortodoxie, si abia mai apoi baga-te in vorba cu oamenii mari!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.02.2014, 20:38:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iertare, dar poate nu m-am exprimat prea clar.
Insuccesul de la accidentul aviatic a avut ca efect, dupa parerea mea, ca s-au miscat mai bine cu ocazia cautarii Iuliei.
Ma intreb daca se miscau la fel de bine in cazul in care Iulia ar fi fost rapita de niste proxeneti sau daca ar fi aderat la vreo secta. Ispite, ispite si iar ispite!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.02.2014, 20:50:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ispite, ispite si iar ispite!
Vara trecuta l-am cunoscut pe Parintele-staret Ioan Larion, dupa ce initial ma ajutase (de la distanta) intr-o problema personala. Am mers sa-l cunosc si sa-i multumesc personal. Eu cred ca greul acestei ispite, a cazut acum pe umerii sfintiei-sale. S-au spus cuvinte grele la adresa lui, mai ales de cei care nu au nici cel mai mic habar despre viata si ostenelile acestui om, in decursul intregii vieti inchinate Bisericii lui Hristos. Biata copila s-a intors la parinti si-si va relua incet-incet, viata obisnuita. Dar Parintele va avea de tras multe de aici incolo! Si-i mare pacat, ca e un om in varsta si cu un suflet extraordinar de bun, chiar daca in primul moment pare mai sever!... Mie mi-a ramas la inima, si n-am sa-l scot usor de-acolo!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.02.2014, 20:50:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu vrei si tu o aspirina? Sau sa-ti descante cineva de deochi?
Acu' nu te enerva ca-ti culegi propriile roade, mai Sophia! Ce altceva sa culegi, daca nici pana acum, dupa atatia ani pe acest forum, tu nu intelegi nici cele mai elementare lucruri in credinta noastra, si tot mai despici firul in pai'șpe, cand cred ca nici "Tatal nostru" nu-ti e destul de clar! Termina gimnaziul in ortodoxie, si abia mai apoi baga-te in vorba cu oamenii mari!...
Ia uite ce scriai:

"În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori e mult mai intelept sa lasam lucrurile asa cum sunt. Valabil pentru toti! Cand omul are nevoie de ajutor, chiar daca el crede ca ajuta, cine este cel ce se ofera sa-i intinda o mana? Vad ca foarte mult timp va ia s-o intelegeti pe Sophia, desi nu e nevoie sa-i cititi mai mult de 2-3 mesaje. Ea... e complicata prin simplitatea ei. Noi, complicam prin ceea ce vrem sa parem, dar nu suntem. Ca daca am fi, am iubi mai mult si am fi mult mai ingaduitori si mai blanzi la vorba!"

Tu esti om mare? Tu vorbesti, cand te porti asa pe un forum? Tu stii ortodoxie? Si ce sa inteleaga un om de pe acest forum, in care se scriu numai insulte si prostii si deran jeaza subiecte serioase?
Eu ma stradui sa citesc si caut carti si gasesc lucruri interesante. Mai uite-te in jur. Pe voi nimic nu va intereseaza in credinta! Nimic absolut! Numai sa faci rau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.02.2014, 20:58:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pe lângă cele enumerate de tine, pe mine m-a frapat o un lucru.
Fata s-a dus inițial la o altă mănăstire, de unde a fost dusă pe jos 8 km la M Sihastria Raraului pentru ca "fata avea probleme și de când a murit pr Iustin, pr de aici este fel mai bun din zona".
Ce probleme putea sa aibă un copil de 15 ani, eminent, cuminte și religios, încât sa fie nevoie de cel mai experimentat duhovnic?
Poate sa aiba, de ce nu, parintii poate nu ii inteleg afinitatile religioase, poate ca nu vede nici un sens pentru viata in lume, depresii, parinti problema, etc.

Pe de alta parte daca facem legatura cu par. Iustin -> Petru Voda si ce a zis tatal, concluziile sunt cam ingrijoratoare..

Citat:
Daniel Ionescu crede că o parte dintre problemele fiicei sale ar fi început în luna septembrie, atunci când fata a intrat cu nota 10 la Colegiul Național „Sf. Sava“ din Capitală, și ca recompensă a primit un telefon modern. De pe acesta, Iulia putea să intre pe internet și să acceseze ce site-uri dorea. „Nu știu, poate dacă nu ar fi primit telefonul ăsta... Impresia noastră este că a întâlnit persoane care vorbeau despre sfârșitul lumii. E un copil, a fost ușor de ademenit“, povestește cu vocea stinsă tatăl Iuliei.

Un alt motiv care îl duce cu gândul la faptul că fiica sa a fost ademenită în „cercuri ciudate de oameni“ este un mesaj pe care Iulia i l-a trimis duhovnicului său înainte cu câteva zile să dispară. „Duhovnicul este audiat. Știm că Iulia i-a trimis un mesaj în care îi spunea că vine Apocalipsa și că ar trebui să se roage. Suntem devastați, nu înțelegem cum a fost ademenită“, a declarat Ionescu cu lacrimi în ochi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.02.2014, 20:59:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ia uite ce scriai:

"În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori e mult mai intelept sa lasam lucrurile asa cum sunt. Valabil pentru toti! Cand omul are nevoie de ajutor, chiar daca el crede ca ajuta, cine este cel ce se ofera sa-i intinda o mana? Vad ca foarte mult timp va ia s-o intelegeti pe Sophia, desi nu e nevoie sa-i cititi mai mult de 2-3 mesaje. Ea... e complicata prin simplitatea ei. Noi, complicam prin ceea ce vrem sa parem, dar nu suntem. Ca daca am fi, am iubi mai mult si am fi mult mai ingaduitori si mai blanzi la vorba!"

Tu esti om mare? Tu vorbesti, cand te porti asa pe un forum? Tu stii ortodoxie? Si ce sa inteleaga un om de pe acest forum, in care se scriu numai insulte si prostii si deran jeaza subiecte serioase?
Eu ma stradui sa citesc si caut carti si gasesc lucruri interesante. Mai uite-te in jur. Pe voi nimic nu va intereseaza in credinta! Nimic absolut! Numai sa faci rau.
Pai nu vorbeam cu tine, ci cu colegii de pe forum, sa-ti dea circumstante, nu ca-ti luam apararea. Fiindca multi au inteles si multi inca nu... Tu ai nedumeriri mai mari decat poate cineva de pe forum sa ti le lamureasca. Ele duc dincolo de capatul drumului... Se termina asfaltul, si incepem sa dam in gropi, daca ne punem mintea, intelegi? Nu! E', ma gandeam eu!... Dar iarasi revin la farmacia on-line: nu vrei un calmant?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.02.2014, 21:02:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Putea sa o "salveze" si fara sa minta politistii si pe urma sa "se sperie" si sa o trimita acasa.
Se pare ca nu a fost tocmai asa. Intr-un ziar au vehiculat ca staretul i-a mintit pe politisti, in alte periodice au spus cu totul altceva.

Citat:
Starețul a mărturisit în această dimineață că polițiștii au venit la el vineri dimineață, când minora nu era ajunsă la mănăstirea de pe Rarău. Le-a spus că nu a văzut-o, iar polițiștii au plecat.

Câteva ore mai târziu, a venit Iulia la mănăstire, însă din cauza vârstei înaintate, starețul are peste 80 de ani, nu a recunoscut-o.

Abia spre seară, la spovedanie, fata i-a povestit că este fugită de acasă și că a fost dată în urmărire generală.

„La spovedanie mi-a spus cine este, că e fugită de acasă, dar pentru că era prea târziu i-am spus să stea peste noapte la noi. Am sfătuit-o să-și sune părinții pentru ca aceștia să nu stea cu grijă, iar a doua zi, sâmbătă, am trimis-o cu o mașină la Suceava. A fost însoțită de un călugăr de la noi care a ajuta-o să urce în tren și care i-a cumpărat și bilet. Poliția a venit din nou cu poza fetei, dar asta se întâmpla sâmbătă, pe la ora 3 după-amiază. Le-am spus că fata a fost la noi, dar că am trimis-o acasă. Eu am făcut tot ceea ce este creștinește în acest caz”, a povestit starețul Ioan Larioan Neagoe.

sursa: EVZ.ro
Nu mai poti avea incredere in presa de azi.

Tind sa cred ca asta e varianta reala, pentru ca totul se leaga. Politistii au revenit la manastire sambata, pentru ca stiau ca ea e acolo, din moment ce au interceptat apelul dat de Iulia mamei sale, prin care o anunta ca se va intoarce acasa. De data asta serviciile speciale au putut localiza semnalul, chiar daca n-a fost dat de pe fix :) N-are logica sa mearga vineri politistii si sa revina sambata, doar daca stiau exact ca ea e acolo si au mers cu poza sa o identifice. De aceea a si spus purtatorul de cuvant al politiei ca ei au gasit-o, nu controlorul, caci ei stiau ca ea s-a urcat in acel tren.

Ce ma nedumereste pe mine e de unde a stiut ea ca e data in urmarire generala, daca si-a vandut iPhoneul? cine i-a spus?

Last edited by ioanna; 17.02.2014 at 21:23:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare