Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2019, 07:20:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Fals. Dacă ai spirit simți Duhul. Focul cand vine il simți nu ti se pare. Vântul cand vine il simți nu ti se pare. Simți cand spiritul e luminat în Duh nu e o părere. Sunt lucruri clare, spiritul este separat de ceea ce esti tu ca om. Simți cand ai un spirit în tine, este ceva distinct si este modul prin care Dumnezeu comunică cu tine.
Pavel este exemplul cel mai clar. Prigonea creștinii si nici botezat nu era, dar Domnul a zis nu, tu esti al Meu. De ce? Pentru că în Pavel se afla un spirit. Nu era un om oarecare.
Însă cei care nu au spirit îi depistezi foarte usor prin faptul că vorbesc vag si ambiguu, vorbesc de haruri, daruri si vrajeala de genul. Cam asta e.
Citind primele tale randuri mi-a intrat in gand sa contra-argumentez cu convertirea lui Saul, dar apoi am observat ca ai venit chiar tu cu acelasi argument, dar invers. De ce spui fals? Ca sa te contrazici pe tine?

Este simplu ca buna-ziua ca Saul vorbea vag si ambiguu de "haruri, daruri si vrajeli" atunci cand prigonea crestinii fiindca nu avea alt "argument" decat presiunea "prefabricatei" conceptii a comunitatii (sinagoga) asupra individului. Nu era un om oarecare, era un corifeu al "statului paralel". Oare ce duh putea el sa aiba cand prigonea pe apostolii Celui pentru care apoi(dupa coborarea Sf Duh, trimis de Mantuitorul la 10 zile de la Inaltarea Sa la ceruri) si-a dat si viata?

Nu se poate nega ca n-ar fi avut spirit fiindca spiritul este parte Sine Qua non a oricarei creaturi. Spiritul este codul informational (pe baza caruia se ordoneaza energia) si cuprinde sursa(originea), statutul, sensul si destinul a orice; fara spirit ramane doar energia. Spiritul este foarte legat de ceea ce esti tu ca om, este foarte personalizat. Focul si vantul sunt materiale si sunt simtite de arganele de simt ale trupului; au si ele spiritul lor, dar mai simplist.
Duhul reprezinta puterea si puritatea vointei de a implini destinul.

Nu faptul ca a simtit(auzit) Duhul l-a convertit, ci faptul ca nu a vazut trei zile l-a smerit ad-hoc (si n-a mancat si n-a baut trei zile), fiindca si cei ce erau cu el pe cale au auzit cuvintele, dar n-au vazut pe nimeni si nici n-au orbit.(Fap9,7)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote