Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2012, 20:42:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,intr-adevar!Vazand rugaciunile,indoielile si sperantele batranilor care se pregateau de moarte indoielnici si nu increzatori,parca nu-ti vine a mai crede ca moartea este doar o bagatela, o destinatie certa spre Paradis...nu??!
Ptr omul credincios, moartea e poarta unde dincolo il va astepta Hristos.Desigur, e bine ca omul sa nu se bazeze doar pe acest luccru, ci sa vegheze neincetat la viata lui, ca nu cumva, din prea multa sguranta sa piarda plata tocmai la sfarsit. Dar asta e o alta discutie.
Citat:
Daca dvs va incredintati copiii ca moartea ii va duce neaparat in Rai pt ca sunt buni si ca dvs stiti sigur asta,este altceva desigur...o alta pregatire in tot cazul...
Nu ii incredintez de lucrul acesta, dar ii invat sa nu se teama de moarte ci sa se pregateasca vesnic ptr a ajunge dincolo, stiind ca abia dupa ce treci de poarta ne vom putea bucura cu adevarat de imparatia promisa.

La fel cum ii invat ca munca e bratara de aur, si ca e bine sa invete si sa faca o scoala ptr a-si asigura painea in viata.(ca doar nu o sa le spun acum ca sunt tineri cu studii superioare care sunt someri, si abia au din ce sa traiasca--ce motivatie ar mai avea atunci sa invete?)

la fel cum o diploma nu iti garanteaza un loc de munca, la fel trecerea aceasta nu iti garanteaza ca te vei mantui. Dar datoria crestinului e sa lupte mereu, sa se straduie in permanenta sa ajunga acolo, la fel cum esti dator sa inveti si sa iti insusesti mereu lucruri noi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2012, 20:49:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lore,renunt si-mi cer scuze daca am discutat prea acid subiectul propus.
Cateodata ma gandesc daca nu ar fi bine sa m-i se dea canon sa nu mai intru pe forum??
Sti ce e ciudat? Ca tocmai discutiile in contradictoriu m-au ajutat de atatea ori sa vad si ceallalta parte a lucrurilor si sa le analizez mai obiectiv.
asa am patit si cu delia si cu ioanna, dar mult m-am folosit.
De data asta argumentele tale nu sunt noi, asa gandeam si eu multa vreme.Dar parca atunci cand ajunge soarele in partea opusa in alta lumina iti apar lucrurile.
Stai linistita, eu de obicei spun ce am de spus.Cand discutia devine prea acida si ar putea fi vatamatoare, eu ma retrag.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2012, 20:56:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mersul copiilor la înmormântări în familie, pe lângă că este o datorie față de cei dragi, cuprinde câteva avantaje educative. Astfel:
-ei văd cum moartea este o lege universală căreia nimeni nu i se poate sustrage.
-învață că "eu" nu este totuna cu "trupul meu", văzând un biet trup în coșciug încredințat pământului.

Obiecția că moartea este un șoc emoțional este de discutat. Durerea pe care o simțim când cineva drag moare este durerea despărțirii de acela pentru o perioadă de ani sau zeci de ani. O altă componentă a emoției este faptul că, în ceea ce privește traiul lui actualmente mai bun în împărăția cerului, avem speranță, dar nu siguranță.

Acuma, să presupunem că cineva drag pleacă, să zicem, în Australia. Definitiv. Mai știm că are acolo de dat un greu examen. Indiferent de rezultatul examenului, el va rămânea definitiv în Australia. Este de prevăzut că îl vom vedea abia peste câteva decenii, când vom merge noi înșine în Australia. Întrebare: este acesta un motiv să nu îl conducem cu copiii, la aeroport, fiindcă șocul emoțional e prea mare ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.06.2012 at 20:58:31.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2012, 21:53:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca e mai usor sa participi cu copilul la o inmormantarea a unui cunoscut, deoarece ai o arecare detasare de situatie, decat la inmormantarea cuiva drag cand implicarea afectiva e mult mai mare. Si simplu fapt ca mama ar fi schimonosita de plans, si rudele apropate la fel i-ar trezi spaima copilului si ar incepe si el sa planga.
Cred ca ai vrut sa scrii necunoscut, cum reiese si din fraza. Da, probabil e bine sa-l obisnuiesti pe un copil inainte la inmormantarea unora care nu sunt rude. Pentru ca multi au un soc cand le moare cineva drag mai ales cand sunt copii, dar daca sunt pregatiti inainte e putin mai usor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2012, 22:43:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fara suparare dar cam toate inmormantarile de la noi sunt sinistre.
Se boceste in disperare, uneori doar de dragul bocitului cu tzipete si alte cele.

Nu ai deloc impresia ca e o inmormantare de crestini.

Numai atmosfera in sine si poate teroriza groaznic un copil.

Cu explicatiile de acasa - fiecare copil sau om in general are gradul si ritmul sau de asimilare.

Poti sa-i dai explicatii si fara sa participe la o atmosfera care mai mult ca singur o va percepe ca sinistra.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.06.2012, 22:43:39
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conteaza f mult si varsta copilului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.06.2012, 23:51:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mersul copiilor la înmormântări în familie, pe lângă că este o datorie față de cei dragi, cuprinde câteva avantaje educative. Astfel:
-ei văd cum moartea este o lege universală căreia nimeni nu i se poate sustrage.
-învață că "eu" nu este totuna cu "trupul meu", văzând un biet trup în coșciug încredințat pământului.

Obiecția că moartea este un șoc emoțional este de discutat. Durerea pe care o simțim când cineva drag moare este durerea despărțirii de acela pentru o perioadă de ani sau zeci de ani. O altă componentă a emoției este faptul că, în ceea ce privește traiul lui actualmente mai bun în împărăția cerului, avem speranță, dar nu siguranță.

Acuma, să presupunem că cineva drag pleacă, să zicem, în Australia. Definitiv. Mai știm că are acolo de dat un greu examen. Indiferent de rezultatul examenului, el va rămânea definitiv în Australia. Este de prevăzut că îl vom vedea abia peste câteva decenii, când vom merge noi înșine în Australia. Întrebare: este acesta un motiv să nu îl conducem cu copiii, la aeroport, fiindcă șocul emoțional e prea mare ?
Australia,Madagascar,Kenia,orice...
Exemplul cu calatoria pe viata nu este bun;persoana este in viata,perfect functioanala,vorbeste,rade,gesticuleaza,este fericita poate ca pleaca,isi incurajeaza rudele etc...insa ce este mai important,chiar si dupa plecare,inca trimite semne ca EXISTA:telefoane,scrisori,cadouri.
Toti isi doresc sa comunice cu cei morti,numai ca sunt lumi care nu se intersecteaza,nu mai exista nici o legatura.De aici,disperarea celor vii care raman aici,ei nu vor mai avea nici un semn,nici o veste ci doar speranta reunirii.

Care este tabloul standard de la o inmormantare?
Locul persoanei de alta data,este luat de un cadavru care uneori arata horror,depinde de imprejurarile mortii,depinde si de calitatea tesuturilor celui mort,sau repeziciunea proceselor de descompunere.
Nu mai gesticuleaza,nu se mai exprima,nu se mai trezeste.Asta ii inspaimanta pe copii,este ceva serios cu care nu s-au mai confruntat,si nu ar fi bine sa se confrunte daca nu sunt mai mari de 10 ani!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2012, 00:14:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Australia,Madagascar,Kenia,orice...
Exemplul cu calatoria pe viata nu este bun;persoana este in viata,perfect functioanala,vorbeste,rade,gesticuleaza,este fericita poate ca pleaca,isi incurajeaza rudele etc...insa ce este mai important,chiar si dupa plecare,inca trimite semne ca EXISTA:telefoane,scrisori,cadouri.
Toti isi doresc sa comunice cu cei morti,numai ca sunt lumi care nu se intersecteaza,nu mai exista nici o legatura.De aici,disperarea celor vii care raman aici,ei nu vor mai avea nici un semn,nici o veste ci doar speranta reunirii.

Care este tabloul standard de la o inmormantare?
Locul persoanei de alta data,este luat de un cadavru care uneori arata horror,depinde de imprejurarile mortii,depinde si de calitatea tesuturilor celui mort,sau repeziciunea proceselor de descompunere.
Nu mai gesticuleaza,nu se mai exprima,nu se mai trezeste.Asta ii inspaimanta pe copii,este ceva serios cu care nu s-au mai confruntat,si nu ar fi bine sa se confrunte daca nu sunt mai mari de 10 ani!!!
Perfect adevarat.
Imi spunea cineva ca prima data a fost la o inmormantare la varsta de 13 ani si a avut multi ani dupa cosmaruri teribile, desi era vorba de o bunica pe care o vedea relativ rar, cam o data pe an.

Spunea ca pur si simplu nu ar fi vrut sa o vada in ipoteza respectiva, ar fi preferat sa nu o vada nicioadata in ipostaza respectiva, chiar daca stia ca murit, s-ar fi multumit cu amintirile de cand era in viata, nu era cazul sa treaca prin tot evenimentul horor si mai ales sa fie tarat de maicasa mereu la sicriu ca deh, "s-o tina minte pe bunica" (probabil de fapt sa vada satenii nepotii iubitori bocind pe langa sicriu - mai mult de spaima decat de jale probabil, ca la noi bocetele sunt la mare pret, in ciuda celor "2000 ani" de crestinism.)

10 ani e o varsta aleasa arbitrar - o inmormatare este traumatizanta la orice varsta, cu atat mai mult cu cat e vorba de persoane dragi, si daca acel copil nu cere in mod expres sa fie acolo dupa ce i se explica despre ce e vorba, nu e cazul sa fie tarat in baza ideii "sa vada el cum e cu viata si moartea".
Iar daca da semne ca nu mai vrea sa fie acolo si a doua zi, e mai bine sa stea acasa nu tarat din considerente sociale mai mult sau mai putin constiente sub pretexte sprituale: "cum, sa nu fie rudele acolo?? ce zice lumea??".

Last edited by AlinB; 16.06.2012 at 00:20:17.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2012, 00:56:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Exemplul cu calatoria pe viata nu este bun;persoana este in viata,perfect functioanala,vorbeste,rade,gesticuleaza,este fericita poate ca pleaca,isi incurajeaza rudele etc...
Eu nu văd diferența. Sufletele morților nu sunt ele "perfect funcționale", având aceleași facultăți pe care le aveau în timpul vieții, dar cu capabilități noi ? Nu vorbesc, nu râd, nu comunică, vreți să spuneți că nu se mai recunosc oamenii unii pe alții ? Nu sunt acolo speranțe de fericire, cu ce ar fi mai mare fericirea din Australia ?

Citat:
insa ce este mai important,chiar si dupa plecare,inca trimite semne ca EXISTA:telefoane,scrisori,cadouri.
Și cam de ce semne ați avea nevoie că EXISTĂ ? Nu ajung cele pe care le avem, în scrieri, în tradiție, în liturgică ? Vreți telegramă de dincolo "pe aici e OK, am o casă mai faină decât aveam, iar în plus nu am grijă că se strică acoperișul, copiii nu îmi sparg geamuri la fotbal, etc"?

Citat:
Care este tabloul standard de la o inmormantare?
Locul persoanei de alta data,este luat de un cadavru care uneori arata horror,depinde de imprejurarile mortii,depinde si de calitatea tesuturilor celui mort,sau repeziciunea proceselor de descompunere.
Nu mai gesticuleaza,nu se mai exprima,nu se mai trezeste.Asta ii inspaimanta pe copii,este ceva serios cu care nu s-au mai confruntat,si nu ar fi bine sa se confrunte daca nu sunt mai mari de 10 ani!!!
Îmi face impresia că dv confundați persoanele cu materia din care sunt alcătuite trupurile lor. Jalnică la plecare, așa cum a fost jalnică la venire. Ne naștem între fecale și urină. În cazul unor asemenea confuzii, de acord, ar fi bine să nu asistați la înmormântări. Nici la nașteri.

Amintește-ți, omule, că din țărână ești făcut și că în țărână te vei întoarce !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2012, 01:10:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu văd diferența. Sufletele morților nu sunt ele "perfect funcționale", având aceleași facultăți pe care le aveau în timpul vieții, dar cu capabilități noi ? Nu vorbesc, nu râd, nu comunică, vreți să spuneți că nu se mai recunosc oamenii unii pe alții ? Nu sunt acolo speranțe de fericire, cu ce ar fi mai mare fericirea din Australia ?

Ma bucur ca dvs. ati avut ocazia sa observati functionalitatea sufletelor celor morti.Noi nu inca.



Și cam de ce semne ați avea nevoie că EXISTĂ ? Nu ajung cele pe care le avem, în scrieri, în tradiție, în liturgică ? Vreți telegramă de dincolo "pe aici e OK, am o casă mai faină decât aveam, iar în plus nu am grijă că se strică acoperișul, copiii nu îmi sparg geamuri la fotbal, etc"?

Faceti confuzii grave intre o biata calatorie si intre dezintegrarea fiintei umane.



Îmi face impresia că dv confundați persoanele cu materia din care sunt alcătuite trupurile lor. Jalnică la plecare, așa cum a fost jalnică la venire. Ne naștem între fecale și urină. În cazul unor asemenea confuzii, de acord, ar fi bine să nu asistați la înmormântări. Nici la nașteri.

Nu confund persoanele cu materia,pur si simplu nu-mi face o deosebita placere nici sa vad bebelusii insangerati cand vin si nici cadravele dezintegrate cand pleaca.Din aceste considerente nu am urmat medicina,desi ma pregatisem pe perioada liceului.
Daca pt un matur,acele imagini sunt greu de procesat,cum vor fi pt un biet copilas?

Amintește-ți, omule, că din țărână ești făcut și că în țărână te vei întoarce !

Nu-i problema,fiecare inmormantare imi aduce aminte de asta...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inmormantarea



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inmormantarea celor ucisi ralucapurcel Slujba inmormantarii 7 14.09.2012 20:33:01
Inmormantarea celor nenascuti andreicosmovici Dogmatica 35 23.08.2012 17:26:49
Aducerea de pamint dupa mormintul celor dragi dinel marian Intrebari utilizatori 6 31.05.2012 19:17:08
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
in ce situatie preotul poate refuza sa participe la o pomana? nela_27 Preotul 5 31.08.2009 01:04:51