Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2012, 08:07:10
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit Inmormantarea celor nenascuti

***
Pentru moderatori: dacă considerați că acest topic trebuie să se afle în altă parte, vă rog să-l mutați, acceptând scuzele mele de rigoare. Mulțumesc. Eventual, ștergeți și acest mic pasaj explicativ.
***

Dragi prieteni,

Caz concret: fătul moare în săptămâna 15 (aprox.), decesul fiind descoperit în săptămâna 19, la ecograf. La dorința părinților, corpul fătului este recuperat de la spital (altfel ar fi fost incinerat), iar părinții intenționează să-l înmormânteze. Precizăm că la vârsta la care a decedat, trupul fătului este perfect format, încă de multă vreme (în săpt. 3 de la concepție bate inima, în săpt. 5 se văd deja mugurii degetelor, ochii etc): are picioare/mâini/nas/gură/urechi/ochi etc. La rugămintea părinților, vin doi preoți la mormânt și rostesc o pomenire generală a morților familiei respective, fără să-l pomenească pe fătul mort (s-a văzut că era băiețel, părinții i-au pus nume). Dar, înainte de a accepta să vină, preoții și-au exprimă rezerve deoarece, conform Canoanelor (se pare, aici trebuie verificat):
1. Ritualul și rugăciunile de înmormântare nu pot fi făcute unei persoane nebotezate, și
2. Fătul respectiv nu poate fi botezat, deoarece a murit înainte de a-i putea fi administrat acest prim sacrament creștin. Deci, fătul a rămas fără înmormântare, dar a fost îngropat, și a beneficiat totuși de câteva rugăciuni "generale" ale micii asistențe.

Întrebările care se nasc din acest caz sunt multiple, dar una persistă mai mult: pur și simplu, de ce nu ar fi putut fi înmormântat fătul ca toți ceilalți creștini botezați, și care au murit? Cu tot ritualul, și cu toate rugăciunile cuvenite? Înmormântarea este un sacrament care nu poate fi administrat în acest caz? De ce? Ce vină au părinții, sau fătul, că a murit fără să dea de veste? Dumnezeu "are nevoie" de botez ca să poată fi făcută o înmormântare creștinească unui făt mort în deplină discreție în uterul mamei? Ce se întâmplă atunci cu morții căzuți prin războaie, pe care la sfârșitul luptei, preotul venind, ar trebui să-i înmormânteze creștinește, indiferent de starea anterioară morții?

O discuție interesantă, care ne face să ne gândim la sacramente, la puterea lui Dumnezeu, și la aceste situații limită, prin care intuim că Dumnezeu poate să treacă totuși peste socotelile noastre, atunci când dorește să primească pe cineva în Rai. Să nu uităm: primul sfânt a fost Dismas, pe cruce, lângă Isus. Era botezat? Din câte știu eu, nu. E drept, era viu, și a făcut un act de credință, în timpul vieții. În cazul fătului mort fără știrea nimănui, oare intenția post-eveniment a părinților nu poate să joace un rol? Sau, nu este oare primit fătul direct în brațele lui Dumnezeu, prin mare mila Acestuia?

Last edited by andreicosmovici; 21.08.2012 at 08:12:48. Motiv: Am uitat sa setez sa primesc raspunsurile pe email.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2012, 08:38:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:

Întrebările care se nasc din acest caz sunt multiple, dar una persistă mai mult: pur și simplu, de ce nu ar fi putut fi înmormântat fătul ca toți ceilalți creștini botezați, și care au murit? Cu tot ritualul, și cu toate rugăciunile cuvenite?
Pentru că nu era botezat. Nu există "creștin nebotezat". Botezul este poarta de intrare în Biserica Creștină.
Cu alte cuvinte, nu a fost înmormântat ca toți ceilalți cam din același motiv pentru care nu a primit onoruri militare: nu era militar.

Citat:
Înmormântarea este un sacrament care nu poate fi administrat în acest caz?
Înmormântarea nu este un sacrament. Este o slujbă pe care, dacă am vrea neapărat să o încadrăm, am încadra-o la "sacramentalii" ("ierurgii", în terminologie răsăriteană).

Citat:
De ce? Ce vină au părinții, sau fătul, că a murit fără să dea de veste?
I-a învinovățit cineva pe părinți, sau de ce puneți problema în acești termeni ?

Citat:
Dumnezeu "are nevoie" de botez ca să poată fi făcută o înmormântare creștinească unui făt mort în deplină discreție în uterul mamei?
Dacă Dumnezeu nu are nevoie de Botez, care e ditamai Sacramentul, cu atât mai puțin are nevoie de înmormântare.

Citat:
Ce se întâmplă atunci cu morții căzuți prin războaie, pe care la sfârșitul luptei, preotul venind, ar trebui să-i înmormânteze creștinește, indiferent de starea anterioară morții?
Se presupune că morții respectivi sunt botezați. Dacă sunt dintre infideli și cunoaște lucrul acesta, preotul nu îi înmormântează creștinește. Eventual cheamă un muftiu. Sau dv credeți că turcii de la Podul Înalt, ori arabii de la Poitiers au fost înmormântați creștinește ? Pe ce vă bazați, vreun document, ceva ?

Citat:
O discuție interesantă, care ne face să ne gândim la sacramente, la puterea lui Dumnezeu, și la aceste situații limită, prin care intuim că Dumnezeu poate să treacă totuși peste socotelile noastre, atunci când dorește să primească pe cineva în Rai.
Dumnezeu poate orice. Chiar și să treacă peste socotelile noastre. Dar noi, nu avem voie să trecem peste socotelile pe care ni le-a lăsat Dumnezeu. Iar El ne-a spus că Botezul este necesar mântuirii.

Citat:
Să nu uităm: primul sfânt a fost Dismas, pe cruce, lângă Isus. Era botezat? Din câte știu eu, nu.
Dismas nu a fost primul sfânt, ci ultimul sfânt al Legii Vechi. El a fost mântuit în baza Vechiului Legământ.

Citat:
Sau, nu este oare primit fătul direct în brațele lui Dumnezeu, prin mare mila Acestuia?
Noi nu știm dacă fătul este primit direct în brațele lui Dumnezeu. Noi știm numai ceea ce ne spune Biserica. La rândul ei, Biserica nu poate susține cu certitudinea credinței decât ceea ce i-a fost revelat. Nu altceva decât i-a fost revelat și nici mai mult decât i-a fost revelat. Iar ceea ce se petrece cu copiii nebotezați care mor, nu ne-a fost revelat.
Acuma, de ce nu ne-a fost revelat ? Fiindcă Dumnezeu ne-a revelat nu toate lucrurile ("și multe am încă a vă spune vouă"), ci numai acelea care sunt necesare pentru salvarea noastră. De exemplu, ne-a revelat necesitatea Botezului și a ascultării de Ecclesia, ca Maică și Învățătoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.08.2012 at 08:40:59.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2012, 09:41:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Întrebările care se nasc din acest caz sunt multiple, dar una persistă mai mult: pur și simplu, de ce nu ar fi putut fi înmormântat fătul ca toți ceilalți creștini botezați, și care au murit? Cu tot ritualul, și cu toate rugăciunile cuvenite? Înmormântarea este un sacrament care nu poate fi administrat în acest caz? De ce? Ce vină au părinții, sau fătul, că a murit fără să dea de veste? Dumnezeu "are nevoie" de botez ca să poată fi făcută o înmormântare creștinească unui făt mort în deplină discreție în uterul mamei? Ce se întâmplă atunci cu morții căzuți prin războaie, pe care la sfârșitul luptei, preotul venind, ar trebui să-i înmormânteze creștinește, indiferent de starea anterioară morții?

O discuție interesantă, care ne face să ne gândim la sacramente, la puterea lui Dumnezeu, și la aceste situații limită, prin care intuim că Dumnezeu poate să treacă totuși peste socotelile noastre, atunci când dorește să primească pe cineva în Rai. Să nu uităm: primul sfânt a fost Dismas, pe cruce, lângă Isus. Era botezat? Din câte știu eu, nu. E drept, era viu, și a făcut un act de credință, în timpul vieții. În cazul fătului mort fără știrea nimănui, oare intenția post-eveniment a părinților nu poate să joace un rol? Sau, nu este oare primit fătul direct în brațele lui Dumnezeu, prin mare mila Acestuia?
Cu sau fără sujbele preoților, Dumnezeu nu-i trimite în Iad pe pruncii nenăscuți, altfel ar fi nedrept. Nici în Împărăția Cerurilor nu-i primește, din moment ce respectivii nu fac parte din Biserică, neavînd Botezul, Mirungerea, neprimind Sfînta Împărtășanie. Ce este de fapt Împărăția Cerurilor pe care o cerem frecvent în Rugăciunea Domnească? Este Duhul Sfînt, este comuniunea deplină cu Dumnezeu, iar acest lucru este posibil numai celor din Biserică.

Totuși mîntuirea înseamnă scăparea sau salvarea de demoni și păcate, o eliberare de lanțurile vrăjmașului și de Iad. Eu cred că nenăscuții sau în general cei care mor nebotezați din diverse motive și sînt drepți înaintea Lui Dumnezeu, au acces undeva acolo, imediat lîngă ușa Raiului, nu în rînd cu Sfinții și cu Biserica. Dacă ar fi altfel, religia pe care am ales-o ar avea un mare BUG, iar eu nu aș putea fi creștin ortodox.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2012, 09:44:06
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci nu este vorba de avort voit, ci de pierderea sarcinii. Ori treaba e cam aceiasi. Asa cum un copil avortat nu poate fi botezat ori nu poate fi pomenit la Sf.Liturghie, asa si un copil care a murit inainte sa se nasca, din anumite cauze, nu poate fi botezat si pomenit.
De ce? Pentru ca mortii nu se pot boteza! Taina Botezului se savarseste numai la cei vii. Ori cum sa se faca Slujba ortodoxa de inmormantare daca adormitul nu este botezat ortodox? Asta nu inseamna ca acel copil nu va fi primit de Tatal.

Daca ajunge in Rai? Aici Biserica Ortodoxa spune ca nu se stie exact, caci in Imparatia Cerului nu poate intra ptr. ca nu este botezat, in iad nu poate merge ptr. ca este nevinovat. Unii Parinti spun ca sufletul acelor copilasi, sunt intr-un loc unde nu exista nici durere, dar nici bucurie-sau cel putin nu asa de mare cum e in Rai.(profa de religie din generala ne-a spus ca copii avortati nu ajung in Rai si faptul ca nu au fost doriti de mama lor este iadul in care traiesc pana se pocaiesc mamele, iar cand copilul va fi acceptat de mama, atunci va fi primit in Imparatia Cerului)

Daca se face avort, Biserica spune sa se spovedeasca acest pacat si mama va primi canon pe care trebuie sa il tine, si daca face tot ce ii spune duhovnicul, se roaga ptr. sufletul copilului, acel bebe va fi trimis in Imparatia Cerului. De aceea cred eu, nici nu ni se spune clar unde sunt acei copii, ptr. a le da sanse mamelor ptr. a se pocai si a se ruga ptr. iertarea pacatelor si ptr. sufletul copilului avortat.

La sarcina pierduta, treaba sta cam la fel. Trebuie spovedanie, trebuie spus ca mama a pierdut sarcina si va primit canon. Nu este la fel de grav si de sever canonul ca la avort. Si daca mama se spovedeste si tine canonul, acel copil cu siguranta va fi in Imparatia Cerului. Nu este vorba ca mama ar fi de vina in mod direct- poate a fost stresata, poate este o pedeapsa ptr. un pacat facut in tinerete, motive pot fi destule, numai Dumnezeu stie exact de ce nu a lasat acel copilas sa se nasca si sa fie botezat, caci normal nu este sa pierzi sarcina. Are Domnul grija de sufletelul acelui copilas, dar mama trebuie sa tine cont de Biserica si sa faca randuiala crestineasca. Nu putem trece peste canoane si Sf.Traditie doar ptr. ca nu ne convine sau ni se pare nou exagerate. Daca mama este credincioasa si alearga la Domnul o sa gaseasca alinare si tot ce trebuie.

109. Dacă cineva pierde fără voie sarcina, cum se procedează cu copilul mort ?
Copilul mort, din sarcina pierdută, este pus într-un coșciug, apoi îngropat într-un colț al cimitirului cu aprobarea preotului, de către tatăl copilului sau alte rude; mama nu are voie să participe. Părinții să facă rugăciuni de iertare, Psalmul 50, să se spovedească și să se cerceteze singuri ca să-și dea seama dacă nu cumva sunt vinovați cu ceva (neglijență).

110. În caz că a pierdut sarcina, femeia trebuie să respecte toate rânduielile pentru lăuzie (citirea apei, ieșirea la biserică etc.) ?

În acest caz femeia trebuie să respecte toate rânduielile lăuziei, dar să spună preotului că a pierdut sarcina.

111. Pentru ispășirea păcatului celor care au făcut avorturi, există în unele locuri obiceiul (canonul) de a boteza copii, iar la Botez să aprindă atâtea lumânări și să folosească atâtea crâșme câte avorturi are. Este bun acest obicei?

În cărțile sfinte nu găsim un astfel de obicei, un astfel de canon sau dezlegare pentru avort. În primul rând trebuie pocăință și hotărârea de a nu mai face acest fel de păcate (vezi capitolul “Canon pentru avorturi”).

- Mamele care îsi omoară pruncii se mai mântuiesc sau nu?

- Pentru avorturi, dumnezeiestile Canoane opresc 20 de ani de la Sfânta Împărtăsanie, dacă l-a făcut cu voia. Dacă l-a pierdut fără voie, numai doi ani.(Pr.Cleopa)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2012, 10:14:36
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De ce? Pentru ca mortii nu se pot boteza! Taina Botezului se savarseste numai la cei vii.
Aici il contraziceti pe sfintul Pavel: (1 Corinteni; 15.29):
29. Fiindcă ce vor face cei care se botează pentru morți? Dacă morții nu înviază nicidecum, pentru ce se mai botează pentru ei?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2012, 10:20:50
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noi nu știm dacă fătul este primit direct în brațele lui Dumnezeu. Noi știm numai ceea ce ne spune Biserica. La rândul ei, Biserica nu poate susține cu certitudinea credinței decât ceea ce i-a fost revelat. Nu altceva decât i-a fost revelat și nici mai mult decât i-a fost revelat. Iar ceea ce se petrece cu copiii nebotezați care mor, nu ne-a fost revelat.

Acuma, de ce nu ne-a fost revelat ? Fiindcă Dumnezeu ne-a revelat nu toate lucrurile ("și multe am încă a vă spune vouă"), ci numai acelea care sunt necesare pentru salvarea noastră. De exemplu, ne-a revelat necesitatea Botezului și a ascultării de Ecclesia, ca Maică și Învățătoare.
Asta este ceea ce poate nu știți dumneavoastră. Nu este însă și cazul Bisericii Romano-Catolice care a definit la Sinodul general de la Florența că aceia care mor în păcatul originar merg drept în iad pentru a fi pedepsiți, deși cu suferințe inegale.

"But the souls of those who depart this life in actual mortal sin, or in original sin alone, go down straightaway to hell to be punished, but with unequal pains."

sursa: Conciliul de la Florența - sesiunea a VI-a (1439)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2012, 11:13:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Hm... "toata dreptatea noastra este inaintea Ta ca o cirpa lepadata ! "
Mai ales pt. ca "judecatile lui Dumnezeu nu sunt ca ale oamenilor" !
Nu ce ni se pare noua drept conteaza ci ceea ce a lasat Hristos ca porunca !


NB: 1. apreciez ca realista postarea lui M. Dragomir .
2. Poarta intrarii in cerstinism si acordarea drepturilor depline crestinilor este Sf. Botez ! Clar si scurt ! Daca se extinde ideatia peste "calr si scurt" se aplica cele de mai sus !
3. aceleasi aprecieri pt. Laura19.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.08.2012 at 11:24:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.08.2012, 12:07:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Aici il contraziceti pe sfintul Pavel: (1 Corinteni; 15.29):
29. Fiindcă ce vor face cei care se botează pentru morți? Dacă morții nu înviază nicidecum, pentru ce se mai botează pentru ei?
Nu înțeleg versetul ăsta. Cine știe să-l explice?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2012, 12:23:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Bartolomeu Anania știe:
„Aceasta e singura informație asupra obiceiului unor creștini de a se boteza în numele celor dragi care muriseră, probabil, în stare de catehumenat, adică înainte de a fi primit botezul, crezând că prin aceasta le-ar putea fi întrucâtva de folos. Argument suplimentar al lui Pavel.”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2012, 18:10:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca ajunge in Rai? Aici Biserica Ortodoxa spune ca nu se stie exact, caci in Imparatia Cerului nu poate intra ptr. ca nu este botezat, in iad nu poate merge ptr. ca este nevinovat...
Este ”vinovat” de păcatul originar.

Dacă fac o paralelă(plauzibilă, zic eu) între Adam, care a făcut păcatul originar și trebuie să se întoarcă la Domnul pe Cale, așa și cel nenăscut(deci în păcatul originar) are în sine aceeași ”condamnare”; deci n-are cum ajunge în Rai fără a parcurge Calea(părerea mea).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inmormantarea celor ucisi ralucapurcel Slujba inmormantarii 7 14.09.2012 20:33:01
Copilul trebuie sa participe la inmormantarea celor dragi costel Slujba inmormantarii 36 22.06.2012 17:36:59
Inmormantarea la crestin-ortodocsi silverstar Generalitati 27 10.06.2012 02:36:37
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18