Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2007, 23:25:18
bego bego is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

exista o astfel de procedura? nu stiu cum sa o numesc dar cred ca intelegeti despre ce e vorba ... un om botezat care alege sa renunte in mod oficial la "pecetea" care i-a fost pusa (tot in mod oficial) la inceputurile existentei sale, fara voia sa desigur
cum se procedeaza ? exista o astfel de posibilitate?
v-as ruga mult sa raspundeti doar daca aveti idee despre asa ceva, va rog sa nu postati lucruri de genu "nu stiu de ce ar vrea cineva sa faca asta" sau "pur si simplu sa nu se declare ortodox" pentru ca vreau cu adevarat sa aflu
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2007, 19:11:11
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

"dezbotezarea" (termen cit se poate de nostim)are loc cind crestinul in cauza iese in afara Bisericii istorice si pierde legatura organica cu Biserica sau, pur si simplu, se dezice de credinta ortodoxa si devine np, musulman, evreu iudeu, etc. Nu e nevoie de un anume act "oficial" pentru a deveni eretic.
Faptul ca omul este botezat in BO nu garanteaza ca se va mintui, mai ales daca pierde legatura cu sursa de viata pe care o gaseste in Biserica lui Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2007, 09:14:01
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Dezbotezarea sau abandonarea omului de catre ingerul lui pazitor, intervine fara sa vrei asta in mod deosebit, daca te apropii de satan adica de vointa si faptele lui, cu stiinta sau fara, sau: la spiritism, la satanism sau chiar in cazul unor pacate grele repetate, gen viciu. Cred ca toti posedatii de diavol si-au pierdut ingerul, astfel nu se poate sa ajunga la cheremul spiritelor malefice din jur. Se pot considera si ei debotezati, la fel criminalii si sinucigasii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2007, 03:48:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bego, cred ca raspunsul ar trebui sa-l cauti in alta parte, nu pe acest site ortodox. Aici oamenii sunt interesati sa-si inmulteasca talantul primit la botez, nu sa il piarda si pe acesta. Dumnezeu, in marea Lui intelepciune, ne da har la botez, dar nu-l retrage i totalitate, indiferent de relele pe care le facem, tocmai pentru a putea sa ne ridicam din nou, atunci cand ajungem la ganduri mai bune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2007, 14:38:32
THOT.ME THOT.ME is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Dihotomia pe care tu ne-o pui in fata opune botezul crestin cu de(s) botezul, la fel cum la vrajitoare exista "legaturile", farmecele si dezlegarile de ele...
Hm , certificat de botez ai ? Asta ar atesta sa zicem asa legatura ta tainica cu cristelnita.Rupe-l! Daca vrei sa nu mai porti pecetea ortodoxiei este alegerea ta, fireste...insa dezlegarea de taina botezului nu se certifica cumva.O sa pun problema invers si o sa intelegi sigur la ce ma refer:
daca un ortodox se boteaza la "pocaiti" , renuntarea la "pecetea" botezului ortodox se face prin insasi botezarea prin "Duh si Adevar" .INSA, atentie! Atunci cand acel crestin vrea sa se intoarca in ortodoxie i se citeste o rugaciune de dezlegare de botezul de la "pocaiti" , dar nu mai e botezat inca o data.Situatia inversa nu exista dintr-un motiv simplu:
-ortodoxul crede ca botezul pocaitilor este ceva rau si pentru redobandirea Duhului Sfant se cere o abolire a "raului" prin rugaciune , o lepadare de un pacat , you know;
-acceptarea botezului unor pocaiti( adopt acest termen comn , desi sunt si alte denumiri ... sorry) include si renuntarea la botezul crestin de la nastere.
Intrebare: resimti botezul ca o legatura cu ortodoxia?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2007, 03:12:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cum s-a mai spus, botezul nu te mantuie, si daca nu esti rodnic in credinta el nu iti ofera nimic, iar ceea ce afirmi tu, este cel putin ciudat..niciodata n-am auzit pe nimeni ca vrea sa se "dezboteze" asa doar sa vorbim teorii si posibilitati..ne pierdem timpul, oricum daca prin purtarea ta ca om nu esti dupa dreapta cale te-ai dezbotezat automat, nu mai ai nevoie de nici un certificat, intelegi? Domnul sa ne ajute sa nu ne "dezbotezam" ci sa umblam pe calea Lui pt ca dupa cum a spus Pascal "daca eu cred in Dumnezeu si El nu exista nici eu nu pierd nimic nici voi cei care nu credeti nu castigati nimic, dar daca totusi exista atunci eu castig totul si voi pierdeti totul" Amin!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2007, 14:44:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Cum s-a mai spus, botezul nu te mantuie, si daca nu esti rodnic in credinta el nu iti ofera nimic, iar ceea ce afirmi tu, este cel putin ciudat..niciodata n-am auzit pe nimeni ca vrea sa se "dezboteze" asa doar sa vorbim teorii si posibilitati..ne pierdem timpul, oricum daca prin purtarea ta ca om nu esti dupa dreapta cale te-ai dezbotezat automat, nu mai ai nevoie de nici un certificat, intelegi? Domnul sa ne ajute sa nu ne "dezbotezam" ci sa umblam pe calea Lui pt ca dupa cum a spus Pascal "daca eu cred in Dumnezeu si El nu exista nici eu nu pierd nimic nici voi cei care nu credeti nu castigati nimic, dar daca totusi exista atunci eu castig totul si voi pierdeti totul" Amin!
Cred ca ai auzit de ei, danyel, dar nu te-ai gandit ca sata fac. Le zice in mai multe feluri, printre care New Age si unii adera fara a sti ce fac. Iata unde duc patimile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2007, 20:35:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bego
exista o astfel de procedura? nu stiu cum sa o numesc dar cred ca intelegeti despre ce e vorba ... un om botezat care alege sa renunte in mod oficial la "pecetea" care i-a fost pusa (tot in mod oficial) la inceputurile existentei sale, fara voia sa desigur
cum se procedeaza ? exista o astfel de posibilitate?
v-as ruga mult sa raspundeti doar daca aveti idee despre asa ceva, va rog sa nu postati lucruri de genu "nu stiu de ce ar vrea cineva sa faca asta" sau "pur si simplu sa nu se declare ortodox" pentru ca vreau cu adevarat sa aflu
multumesc
Te rog din suflet sa -mi ierti nedumerirea. A confunda Sfantul Botez cu un abonament telefonic unde intradevar poti sa te abonezi si sa te dezabonezi, mi se pare o ineptie. A te indeparta de credinta ta este o realitate si un mare pacat. A te indeparta de Ingerul pazitor ce ti s-a dat la SF.Botez, este o realitate si un mare pacat. Deci a nu confunda planurile !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.07.2007, 21:20:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

in favoarea botezului copiilor(pedobaptismul) va pot oferi eu o lucrare interesanta la id de mess viliga_valentinstloa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2007, 07:42:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
dupa cum a spus Pascal "daca eu cred in Dumnezeu si El nu exista nici eu nu pierd nimic nici voi cei care nu credeti nu castigati nimic, dar daca totusi exista atunci eu castig totul si voi pierdeti totul" Amin!
interesant, nu stiam ca Blaise Pascal marele savant a zis asta... bine ar fi ca si savantii din ziua de azi sa se "molipseasca" de la el, atat in privinta realizarilor cat si a credintei.
Reply With Quote
Răspunde