Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.09.2008, 17:01:17
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Jane, regret, dar cu toate explicatiile tale pe mine nu ma convingi. Nu apartii azi unei biserici, maine alteia si la urma, pentru ca nu ti-i gasit locul, sa stai "intre" biserici, fara a apartine vreuneia.
L-ai vazut cumva pe Domnul Iisus Hristos venind cu pareri personale, exprimate dupa bunul plac? Sau, din potriva, L-ai auzit spunand: "ca sa se implineasca Scriptura "; sau "ca sa se implineasca cuvantul cel scris în Legea lor" ; "că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci si în psalmi."
Oare nu acesta este exemplul pe care trebuie sa-l avem permanent in fata ochilor?

Iar forumul are un singur nume: CrestinOrtodox. Nu te alunga nimeni; dar revino si tu.
Nu este vorba de argumente,eu am zis clar ca orice om botezat in numle Sf Treimi face parte din Biserica,care este Trupul lui Hristos.Nu sutn de acord nici cu ortodocsii,nici cu catolicii,nici cu protestantii daca ei isi aroga dreptul de unica biserica adevarata.Asta este parerea mea,si nu inteleg ce legatra au citatele din Scriptura aduse de tine pt a justifica o pozitie unilatera ca a ta.Pai daca discuti cu un protestant,ai sa vezi ce argumente aduc ei din Scripturi.Sa stii ca in argumente nu vei reusi nimic cu nimeni,aici ste vorba de dragoste si de voia lui Dumnezeu.Iar eu cred ca voia Lui este ca noi toti sa ne iubim si sa ne ajutam,indiferent de religie,iar ceoi care suntem crestin "sa fim una",nu sa ne dam in cap cu argumnete pt a ne demostra superioritatea.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.09.2008, 17:13:02
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Jean, asta ti-e voia ! Dar credema ca Ortodoxia nu-i vinovata cu nimic pentru mania noastra, pentru neputintele si ratacirile noastre, pentru caderile si poticnirile noastre, pentru experientele mai mult sau mai putin fericite, ale noastre. Uite, draga Jean, te invit cu mult drag, la Biserica Sf.Mare Mucenic Mercurie , unde il vei cunoaste pe Parintele Paul si ai sa vezi cum multe din deziluziile, deceptiile tale se vor risipi si imi vei da dreptate. Numai sa vrei, draga Jean.
Draga Cristi,pentru mine orice preot este un impreuna slujitor la mantuirea mea si a semenilor,deci eu nu caut si nu voi cauta niciodata ceva specila la nici unul dintre ei.Special pt mine ar fii sa-si faca datoria,adica sa faca Liturghia si sa impartasesca pe toti oamenii,nu numai pe unii,dupa voia lui.Un astfel de preot este unul normal,dupa modelul Sf Apostoli si al Mantuitorului insusi.Astefl de preoti cunosc insa numai in Grecia si in Occident,in Romania nu stiu decat pe Par Teofil de la Sambata de Sus.
Nu cer altceva de la nici un preot,nu cer a faca cine stie ce minuni,sa tina cine stie ce predici,sau orice altceva de acest fel.Toate acestea sunt bune,insa fara o cumuniune in Hristos,reala prun Euharistie restul este circ ieftin.
Poate par cam dur,insa mergi in Grecia,mergi in Occident si stai la o Liturghie,si aia sa vezi ca te vor intreba de ce nu te impartasesti,ai vreo problema cu Hristos de il refuzi,La noi este pe dos,totul este pe dos,insa ne laudam ca sunte in dreapta credinta.
Eu nu voi peria pe nimeni,pt ca aici este vorba de viata sau moartea unui om.Cine se rupe de Hristos euharistic moare,se ofileste si va ajunge mai devreme sau mai tarziu sluga celui rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.09.2008, 17:16:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Jean, asta ti-e voia ! Dar credema ca Ortodoxia nu-i vinovata cu nimic pentru mania noastra, pentru neputintele si ratacirile noastre, pentru caderile si poticnirile noastre, pentru experientele mai mult sau mai putin fericite, ale noastre. Uite, draga Jean, te invit cu mult drag, la Biserica Sf.Mare Mucenic Mercurie , unde il vei cunoaste pe Parintele Paul si ai sa vezi cum multe din deziluziile, deceptiile tale se vor risipi si imi vei da dreptate. Numai sa vrei, draga Jean.
Draga Cristi,pentru mine orice preot este un impreuna slujitor la mantuirea mea si a semenilor,deci eu nu caut si nu voi cauta niciodata ceva specila la nici unul dintre ei.Special pt mine ar fii sa-si faca datoria,adica sa faca Liturghia si sa impartasesca pe toti oamenii,nu numai pe unii,dupa voia lui.Un astfel de preot este unul normal,dupa modelul Sf Apostoli si al Mantuitorului insusi.Astefl de preoti cunosc insa numai in Grecia si in Occident,in Romania nu stiu decat pe Par Teofil de la Sambata de Sus.
Nu cer altceva de la nici un preot,nu cer a faca cine stie ce minuni,sa tina cine stie ce predici,sau orice altceva de acest fel.Toate acestea sunt bune,insa fara o cumuniune in Hristos,reala prun Euharistie restul este circ ieftin.
Poate par cam dur,insa mergi in Grecia,mergi in Occident si stai la o Liturghie,si aia sa vezi ca te vor intreba de ce nu te impartasesti,ai vreo problema cu Hristos de il refuzi,La noi este pe dos,totul este pe dos,insa ne laudam ca sunte in dreapta credinta.
Eu nu voi peria pe nimeni,pt ca aici este vorba de viata sau moartea unui om.Cine se rupe de Hristos euharistic moare,se ofileste si va ajunge mai devreme sau mai tarziu sluga celui rau.
Am uitat sa mentionez intre preoti si pe 2 ierarhi romani,Mitropolitul Iosif si IPS Serafim Joanta,ambii insa din diaspora.In rest,nu stiu pe nici unul care sa-si faca datoria pe care o au catre Biserica.Adica fac cate ceav,insa esentialul,ceea ce mantuieste cu adevarat pe om nu-l fac,se pierd in tot felul de maruntisuri fara substanta.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.09.2008, 17:46:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Jean, asta ti-e voia ! Dar credema ca Ortodoxia nu-i vinovata cu nimic pentru mania noastra, pentru neputintele si ratacirile noastre, pentru caderile si poticnirile noastre, pentru experientele mai mult sau mai putin fericite, ale noastre. Uite, draga Jean, te invit cu mult drag, la Biserica Sf.Mare Mucenic Mercurie , unde il vei cunoaste pe Parintele Paul si ai sa vezi cum multe din deziluziile, deceptiile tale se vor risipi si imi vei da dreptate. Numai sa vrei, draga Jean.
Draga Cristi,pentru mine orice preot este un impreuna slujitor la mantuirea mea si a semenilor,deci eu nu caut si nu voi cauta niciodata ceva specila la nici unul dintre ei.Special pt mine ar fii sa-si faca datoria,adica sa faca Liturghia si sa impartasesca pe toti oamenii,nu numai pe unii,dupa voia lui.Un astfel de preot este unul normal,dupa modelul Sf Apostoli si al Mantuitorului insusi.Astefl de preoti cunosc insa numai in Grecia si in Occident,in Romania nu stiu decat pe Par Teofil de la Sambata de Sus.
Nu cer altceva de la nici un preot,nu cer a faca cine stie ce minuni,sa tina cine stie ce predici,sau orice altceva de acest fel.Toate acestea sunt bune,insa fara o cumuniune in Hristos,reala prun Euharistie restul este circ ieftin.
Poate par cam dur,insa mergi in Grecia,mergi in Occident si stai la o Liturghie,si aia sa vezi ca te vor intreba de ce nu te impartasesti,ai vreo problema cu Hristos de il refuzi,La noi este pe dos,totul este pe dos,insa ne laudam ca sunte in dreapta credinta.
Eu nu voi peria pe nimeni,pt ca aici este vorba de viata sau moartea unui om.Cine se rupe de Hristos euharistic moare,se ofileste si va ajunge mai devreme sau mai tarziu sluga celui rau.
eu decit sa ma impartasesc cu nevrednicie si sa risc sa-mi fie spre osinda impartasania ,prefer sa ma spovedesc si sa ma impartasesc NUMAI DACA AM DEZLEGARE DE LA DUHOVNIC.Orice preot are o mare responsabilitate in leg cu administrarea acestei mari taine ,care este EUHARISTIA .Ei sint constienti de aceasta mare responsabilitate incit nu se pleaca la critici sau la ce fac altii ,ci se apleaca asupra canoanelor care au fost date sub actiunea DUHULUI SFINT .Ori pe ei la judecata de apoi n-o sa-i intrebe de cum au facut alti preoti ci de cum au procedat ei ,asa ca asta nu e criteriu ,..cum procedeaza altii .Treaba lor ,ei vor raspunde!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.09.2008, 18:39:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
nu inteleg ce legatra au citatele din Scriptura aduse de tine pt a justifica o pozitie unilatera ca a ta.
Iisus Hristos a dat exemplu de ascultare, nu de neascultare. Ori daca te rupi de BO, care te-a botezat, e semn de neascultare, nu crezi?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.09.2008, 21:21:54
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
nu inteleg ce legatra au citatele din Scriptura aduse de tine pt a justifica o pozitie unilatera ca a ta.
Iisus Hristos a dat exemplu de ascultare, nu de neascultare. Ori daca te rupi de BO, care te-a botezat, e semn de neascultare, nu crezi?
Iisus Hristos este capul Bisericii si a ascultat de Dumnezeu Tatal,nu de oameni.Faptul ca nu s-a plecat oamenilor,ca nu a asculatat de ei,i-a atras de altfel si moartea.La fel noi,nu ne supunem oamenilor,nici macar Bisericii,penrt uca noi suntem parte a Bisericii,ci ne supunem capului Bisericii care este Hristos.
Cum ar fii ca o mana sa se supuna ochiului,sau gatul urechii.Toate insa asculta de cap,adica de Hristos.Este de altfel foarte simplu.
Asta cu ruptul de BO,iti amintesc ca la Botez se spune:"se boteaza robul lui Dumnezeu Ion(sa zicem),in numele Tatalui ,si al Fiului si al Sf Duh.Eu nu ma botez in numele nici unei factiuni a Bisericii,ci in numele Sf Treimi.
De altfel,acste lucruri sunt cat se poate de clare si de rationale,insa si fariseii,cand il aveau pe Hristos in fata,ii gaseau tot felul de silogisme,de rationamente,numai si numai sa-si pastreze ei putearea asupra oamenilor,ca sa-i stoarca de bani si sa-si bata joc de ei.La fel se intampla si azi,absolut la fel,numaica acum,fariseii stau cu Hristos in mana,in fata Sf Mese,se imppartasesc,si apoi se intorc cu fata catre popor,si cu o infinta viclenie spun:"cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati",apoi ca ala circ,se intorc in altar cu Potirul in mana,fara sa fii impartasit pe nimeni,desi Biserica este plina,de si Hrstos s-a jertfit pt toti,nu numai pt ei,si rostesc cu si mai multa nerusinare si viclenie:"Mantuieste Dumnezeule poporul Tau,si binecuvinteaza mostenirea Ta",si ca sa fie nebunia totala,zic si ectenia,ascultati"Drepti primind dumnezeistile,sfintelel si infricosatoarele lui Hristos Taine,cu vrednicie sa multumim Domnului",atat rusine nu au,macar sa foloseasca singularul,sa zica"Ca un drept si vrednic ce ,sunt,am primit Tainele,iar voi pacatosilor,care luati doar anafura,ziceti si voi un Dooamne miluieste,ca atat meritati.
Daca voua va place sa fiti umiliti in felul asta,sa-so bata joc de voi astia care isi zic preoti,sa-si bata joc de Liturghie,de Hristos,de oameni de ingeri si Sfinti,de toti si de toate si voi sa le ziceti "sarut-mana parinte",insemanca noi,ca popor ne meritam soarta,ca nu mai avem nici un pic de demnitate,nici un pic de curaj si de dragsote,nici un pic de adevar si cinste in sufletele si-n inimile noastre.
Sa stiti ca-n Apocalipsa exista un cuvnat pentru acest popor,si anume,"Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si ucigasi si desfranati si fermecatori si inchinatori la idoli este in iezerul care arde ,cu foc si cu pucioasa,care este moarte a doua"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.09.2008, 22:22:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
...numaica acum,fariseii stau cu Hristos in mana,in fata Sf Mese,se imppartasesc,si apoi se intorc cu fata catre popor,si cu o infinta viclenie spun:"cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati",apoi ca ala circ,se intorc in altar cu Potirul in mana,fara sa fii impartasit pe nimeni,desi Biserica este plina,de si Hrstos s-a jertfit pt toti,nu numai pt ei,si rostesc cu si mai multa nerusinare si viclenie:"Mantuieste Dumnezeule poporul Tau,si binecuvinteaza mostenirea Ta",si ca sa fie nebunia totala,zic si ectenia,ascultati"Drepti primind dumnezeistile,sfintelel si infricosatoarele lui Hristos Taine,cu vrednicie sa multumim Domnului",atat rusine nu au,macar sa foloseasca singularul,sa zica"Ca un drept si vrednic ce ,sunt,am primit Tainele,iar voi pacatosilor,care luati doar anafura,ziceti si voi un Dooamne miluieste,ca atat meritati.
Daca voua va place sa fiti umiliti in felul asta,sa-so bata joc de voi astia care isi zic preoti,sa-si bata joc de Liturghie,de Hristos,de oameni de ingeri si Sfinti,de toti si de toate si voi sa le ziceti "sarut-mana parinte",insemanca noi,ca popor ne meritam soarta,ca nu mai avem nici un pic de demnitate,nici un pic de curaj si de dragsote,nici un pic de adevar si cinste in sufletele si-n inimile noastre.
Sa stiti ca-n Apocalipsa exista un cuvnat pentru acest popor,si anume,"Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si ucigasi si desfranati si fermecatori si inchinatori la idoli este in iezerul care arde ,cu foc si cu pucioasa,care este moarte a doua"
Multumesc pentru vorbele tale calde si pline de dragoste crestineasca, pe care le asterni aici. La tot ce ai spus despre preoti mai lipseste un singur lucru: harul primit pentru a ne ierta pacatele si a ne ajuta in mantuirea noastra. Pentru acest lucru ma plec in fata preotului si ii spun "Sarut mana, parinte!"

Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.09.2008, 00:12:06
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
...numaica acum,fariseii stau cu Hristos in mana,in fata Sf Mese,se imppartasesc,si apoi se intorc cu fata catre popor,si cu o infinta viclenie spun:"cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste sa va apropiati",apoi ca ala circ,se intorc in altar cu Potirul in mana,fara sa fii impartasit pe nimeni,desi Biserica este plina,de si Hrstos s-a jertfit pt toti,nu numai pt ei,si rostesc cu si mai multa nerusinare si viclenie:"Mantuieste Dumnezeule poporul Tau,si binecuvinteaza mostenirea Ta",si ca sa fie nebunia totala,zic si ectenia,ascultati"Drepti primind dumnezeistile,sfintelel si infricosatoarele lui Hristos Taine,cu vrednicie sa multumim Domnului",atat rusine nu au,macar sa foloseasca singularul,sa zica"Ca un drept si vrednic ce ,sunt,am primit Tainele,iar voi pacatosilor,care luati doar anafura,ziceti si voi un Dooamne miluieste,ca atat meritati.
Daca voua va place sa fiti umiliti in felul asta,sa-so bata joc de voi astia care isi zic preoti,sa-si bata joc de Liturghie,de Hristos,de oameni de ingeri si Sfinti,de toti si de toate si voi sa le ziceti "sarut-mana parinte",insemanca noi,ca popor ne meritam soarta,ca nu mai avem nici un pic de demnitate,nici un pic de curaj si de dragsote,nici un pic de adevar si cinste in sufletele si-n inimile noastre.
Sa stiti ca-n Apocalipsa exista un cuvnat pentru acest popor,si anume,"Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si ucigasi si desfranati si fermecatori si inchinatori la idoli este in iezerul care arde ,cu foc si cu pucioasa,care este moarte a doua"
Multumesc pentru vorbele tale calde si pline de dragoste crestineasca, pe care le asterni aici. La tot ce ai spus despre preoti mai lipseste un singur lucru: harul primit pentru a ne ierta pacatele si a ne ajuta in mantuirea noastra. Pentru acest lucru ma plec in fata preotului si ii spun "Sarut mana, parinte!"
Asa este,ei au luat har ca se ne ajute la mantuire,nimic mai adevarat.Numai sa o si faca,ca altfel este degeaba,ba mai mult incurca.Va dau ca exemplu faptul ca societatea vesteuropeana,cu toate bubele ei,pana nu s-a rupt de clerul catolic,care era la fel de rapace,nu a reusit sa-si revina si sa progreseze.Este adevarat,ca se poate spune ca aceasta societate a creat si o criza,mai ales ecologica si de sens,insa acesti oameni au vrut sa faca ceva,sa creeze si ei ceva,sa-si foloseasca talantul lor,nu sa-l ingroape.Acum,de bine de rau,datorita lor,avem si noi cateva facilitati,mcar ne deplasam mai repede,comunicam mai rapid,ne putem ajuta mai rapid,adica nu putem sa negam ca ne folosim de munca lor.
In acest sens am spus ca daca nu ajuta,incurca,pentru ca fata de Dumnezeu nu poti fii decat rece sau fierbinte.Reci sunt cei din occident,in sensul uneui oreintari excluzive spre lume,insa sincere iar fierbinit ar trebui sa fim noi,care putem fii stransi uniti cu Hristos.Despre caldicei,tot in Apocalipsa se spune "o,daca ai fii rece sau fierbinte!dar pentru ca esti caldicel,am sa te vasr din gura mea...",zice Mantuitorul.
Adica noi riscam a nu facem nimic nici in lume,cum incearac cei din occident,dar nici cu Hristos,sa valorificam lumea ,sa o transfiguram.adica sa fim caldicei,si cu,si cu,adica mai bine zis,nici cu,nici cu.
Iar aceasta transfigurare se face de crestini la Liturghie,si in viata de zi cu zi,plecand insa de la Liturghie,de la unirea cu Hristos in euharistie.
Poate par agasant cu aceste repetari,insa asat este datoria noastra de crestini,asa marturism noi ca suntem crestini.Altfel ce scop mai avem noi pe pamant.O sa ne trezim ca ne spune Mantuitorul,"voi sunteti sarea pamantului,dar daca si sarea se strica,cu ce o vom mai drege.Nu mai este buna de nimic,ci se arunca afara...".
Trebuie curaj,trebuie determinare si dorinta ca sa iesim din starea asat de latenta,de neam care nu face nimic,dar se lauda cu stramosii,ca everii de odinioara,care spuneau"Noi suntem fii lui Avraam,noi suntem urmasii lui Moise",si Mantuitorul le-a zis,"Dumnezeu poate si din pietrele acestea sa ridice urmasi lui Avraam",daca ati fii fii lui Avraam,ati face faptele lui Avraam.
In cazul nostru,prima fapta de crestin,dupa Botez,este a te uni cu Hristos in Sf Euharistie,apoi de aici pleaca restul.Noi ne plange,vai ce pacatosi suntem,vai ce nemernici suntem,vai si iar vai.Pai bine,omule,dar ia-o de la inceput.Insa omul o ia,dar tot fara Hristos,si iar ajunge la deznadejde,ca numai cu anafura si aghiazma,orice om normal ajunge la deznadejde.Pai ce,Sfintii Mucenici,cu ce se intreau,cu ce au dat milioane de jertfe,de unde aveau ei curajul sa infrunte cruzimea de nedescris a paganilor.Oare cu firea lor pamanteasca,oare cu taria lor?In sfarsit,sper sa intelegeti si sa incercati sa mergeti pe uremle sfintilor,care dimineata se duceau la Liturghie,se imprtaseau si pana seara marturiseau pe Hristos,unuii chiar mureau ca mucenici.
Acum insa,ciudatenia ciudateniilor este ca dusmani inu mai sunt paganii,nu ei ne impiedica sa ne unim cu Hristos,ci tocmai fratii nostrii,preoti si episcopi,care sunt in stare sa-ti dea cu ceav in cap daca vrei sa fii crestin autentic.Asta este lupta noastra,poate mai grea,insa greu este pana constientizezi cine sunt cei care se pun de-a curmezisul voii lui Dumnezeu cu oamenii.Daca astia sunt,nu avem ce face.Dar sa fim constienti,si sa ascultam ce zice Domnul"eu sunt Pastorul cel Bun,patorul cel Bun isi pune viata pentru oile sale.Iar cel platit,ale caror oi nu sunt ale sale,cand aude lupul venind lasa oile si fuge,pentru ca nu-l doare inima de oi.Eu sunt Pastorul cel bun,si oile mele ma cunosc pe mine,si asculta glasul meu."
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.09.2008, 01:28:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Asa este,ei au luat har ca se ne ajute la mantuire,nimic mai adevarat.Numai sa o si faca...
Preotii fac partea lor, daca noi avem indrazneala de a-i deranja, preocupati fiind de mantuirea noastra.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.09.2008, 13:55:25
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Asa este,ei au luat har ca se ne ajute la mantuire,nimic mai adevarat.Numai sa o si faca...
Preotii fac partea lor, daca noi avem indrazneala de a-i deranja, preocupati fiind de mantuirea noastra.
Asa este,perfect adevarat.Daca toti ne-am duce sa ne impartsim,toti care participam la Liturghie,nu ar mai indrazni sa refuze pe cineva.Inchipuieste-ti o Biserica plina,si toti se duc la impartasit.Va indrazni un preot sau ierarh sa zica,plecati de aici,pacatosilor.Cred ca nu.Deci trebuie curaj,trebuie hotarare,trebuie constiinta ca sat este voia Domnului,"asta sa o facti spre pomenirea mea", a zis Mantuitorul la Cina cea de Taina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 17:13:13
sminteala cipurilor surprinsă de massmedia logos Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 26.02.2009 17:53:39