Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2008, 23:24:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sunt si acestia niste suflete si Dumnezeu nu vrea sa lepede pe nimeni si este de datoria crestinilor ortodocsi sa poarte grija si de acestia ca sa nu cada in ghearele raului vrajmas si pe cei care sunt acolo sa ii scoata din ghearele acestuia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2008, 11:39:28
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Dragii mei, eu zic sa nu-i judecati asa aspru, daca puteti sa nu-i judecati deloc e si mai bine ca are Dumnezeu grija si de ei. Nu stiti cat de mare este inselarea lor, atata va spun. Sunt oameni care se agata de iluzii pentru ca au fost loviti de necredinta sau pentru ca pur si simplu nu au crezut niciodata. Dar si printre ei sa stiti ca sunt oameni (care chiar daca nu au cunoscut credinta si nici de Dumnezeul cel adevarat nu au idee) nu au rautate in ei, care isi iubesc semenii si care incearca sa traiasca in armonie si echilibru si fac binele asa cum cred ei de cuviinta. Degeaba le spuneti voi lor cate in luna si in stele despre credinta voastra, pana nu-i cheama Dumnezeu nimic nu e de facut si Dumnezeu are caile lui nestiute pentru a realiza asta. Am trait in acele minciuni si stiu. Rugati-va pentru ei ca Dumnezeu nu vrea sa piarda pe nimeni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2008, 12:43:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cuviosul Paisie Aghioritul:
[COLOR=black]"Cine se mai intereseaza astazi de aproapele sau? Nimeni. Toti ne ingrijim numai pentru noi insine, insa pentru celalalt nu facem nimic si de aceea vom da socoteala.[/COLOR]
[COLOR=black]Caci Dumnezeu, Care este dragoste, nu ne va ierta aceasta indiferenta a noastra pentru aproapele nostru"[/COLOR]

Parintele Nicolae Steinhardt:
"
[COLOR=black]“… Dacă bunăoară, răspund fratelui meu: “Acum nu pot să te ajut, e vremea rugăciunii“, zicerea mea nu-i câtuși de puțin scandaloasă, e cuminte și dovedește evlavie. Dar numai creștinească nu-i. Dacă judec: Mai degrabă renunț la dulceața slujbei decât să nu-mi ajut fratele, să-l las singur și de izbeliște în necazul lui, să nu-mi fie milă de el, poate provoc scandal și smintesc pe vreun fariseu, dar mă port creștinește. Dacă mă aflu în extaz și nesocotesc nevoia unui bolnav, dau poate dovadă de mare pietate, dar nu-s creștin“."[/COLOR]

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ecam-cu-totii/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2008, 20:33:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cu dedicatie pentru episcopii de Bucuresti , PF Daniel in special care nu a facut absolut nimic pentru impiedicarea festivalului si nu prea ii pasa de credinciosii de i-a dat Dumnezeu in grija:
Sfanta Evanghelie dupa Ioan , Capitolul 10:
"11.Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale. 12.Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le risipește. "
Episcopul este pastorul cel bun care ar trebui sa isi puna viata sa pentru oile sale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2008, 18:49:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cu dedicatie pentru episcopii de Bucuresti , PF Daniel in special care nu a facut absolut nimic pentru impiedicarea festivalului si nu prea ii pasa de credinciosii de i-a dat Dumnezeu in grija:
Sfanta Evanghelie dupa Ioan , Capitolul 10:
"11.Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale. 12.Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le risipește. "
Episcopul este pastorul cel bun care ar trebui sa isi puna viata sa pentru oile sale.
1. Tu ai mers acolo sa le spui acelor ca sunt in eroare?
2. Ce crezi ca poate face un ierarh (oricare dintre ei) pentru impiedicarea unei manifestatii publice? Stii un caz de ierarh care a reusit o astfel de "isprava"?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2008, 19:01:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate Mirean nici eu nu am facut nimic si o sa trebuiasca sa dau socoteala domnului nostru Iisus Hristos pentru aceasta.
Am dat cateva mailuri si cu asta basta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
8 Noiembrie sarbatoarea ingerilor dorinastoica14 Diverse Sarbatori 26 07.11.2016 21:05:37
Sarbatoarea Sfintei Mari ioan_strainul Generalitati 23 16.08.2011 19:45:59
Sarbatoarea Internationala a Tiganilor Langu Generalitati 4 08.04.2010 11:36:16
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01