Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2009, 12:16:12
theofan theofan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 12
Implicit Nu ma simt casatorit, desi sunt!!!

Am si eu o problema. Sunt casatorit de aproape un an, si... nu ma simt casatorit. Simt afectiune fata de sotia mea, dar NU o simt jumatatea mea sau o parte din mine. Nu am pacatuit pana la cununie, avem oarecare liniste (mici certuri, firesti), dar nu stiu daca mai trece cineva prin asa ceva. Cum v-ati simtit dupa casatorie? V-ati simtit schimbati? In ce sens? In afara de faptul ca acum avem relatii trupesti, nu simt nicio schimbare la mine, nici in bine, nici in rau fata de perioada anterioara.

Poate e o intrebare retorica, dar... casatoria se invata? In cat timp?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2009, 12:39:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Casatoria trebuie invatata mai intai inainte, de la parinti, medici, preoti, fiecare pe partea lui. Si din pacate nimeni din acestia nu invata pe tinerii viitori casatoriti nimic, absolut nimic.
Dar ne minunam de rata de divorturi si de conflicte si suferinte in familie.
Eu m-am simtit f.nepregatita pentru casatorie si sunt convinsa ca toti suntem pana la urma nepregatiti, poate mai ales femeile.
Mai ales daca traim conform cerintelor bisericesti, separat si vazandu-ne viitorul partener din an in Pasti, si asta in oras numai.
Concret:
1. Trebuie sa stim ce presupune casatoria, viata in doi, cu greutati si bucurii.
2. Trebuie sa stim sa ne purtam cu un om strain (ca nu este de fapt ruda, ci este un strain cu care brusc trebuie sa impartim casa, masa si...patul) si mai ales cu unul de sex opus.
Sunt oameni care nu pot stii asta dinainte, pentru ca nu au decat parintele si eventual frati de acelasi sex cu ei, in casa. Deci nu prea stiu nimic despre celalalt sex.
3. Trebuie sa stim sa impartim lucruri si sentimente. Mai ales cei care sunt singuri la parinti si mai apoi poate singuri in viata, nu stiu asta. Te obisnuiesti singur. Nu stii sa-ti imparti nici inima/sentimentele, sa daruiesti, sa vorbesti, sa planuiesti in doi (de la egal la egal, caci impreuna cu parintii nu este de la egla la egal planuirea), nu stii sa imparti nici bucata de paine, banul, etc.
4. Trebuie sa stim si anumite lucruri medicale si fiziologice. Daca traim in curatenia crestineasca, habar nu avem nici macar cum arata un barbat/o femeie dezbracat(a) si ce probleme si nevoi speciale are, ca sex uman si ca individ mai apoi. Nu mai intru in detalii, ca stiti voi. Va spun numai ca este f.serioasa problema si grea.
5. Nu stim cum sa procedam in familie din punctul de vedere al bisericii (cununie mai ales, post, convietuire, copi, etc.)

Si inca ceva f.important: sa nu uitam ca ne casatorim nu numai cu un om, ci cu o familie intreaga (a acestuia).

Voi ati fost pregatiti in aceste feluri pentru casatorie? Ma refer la voi toti de pe forum.

Last edited by sophia; 14.11.2009 at 12:43:05.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2009, 14:06:32
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theofan Vezi mesajul
Am si eu o problema. Sunt casatorit de aproape un an, si... nu ma simt casatorit. Simt afectiune fata de sotia mea, dar NU o simt jumatatea mea sau o parte din mine. Nu am pacatuit pana la cununie, avem oarecare liniste (mici certuri, firesti), dar nu stiu daca mai trece cineva prin asa ceva. Cum v-ati simtit dupa casatorie? V-ati simtit schimbati? In ce sens? In afara de faptul ca acum avem relatii trupesti, nu simt nicio schimbare la mine, nici in bine, nici in rau fata de perioada anterioara.

Poate e o intrebare retorica, dar... casatoria se invata? In cat timp?
Mai intai spune-mi te rog ce te asteptai sa simti, sau cum credeai ca se simte un om casatorit, sau ce crezi acum ca simte un om casatorit?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2009, 14:10:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Casatoria se invata, da.
Eu nu cred ca am o opinie relevanta pt un ortodox (eram necredincioasa cand m-am casatorit), dar din cate imi amintesc, il consideram pe el parte din mine cu mult inainte sa ne casatorim.
Acum chiar cred ca-l iubeam prea mult: in tot ce faceam ma raportam la el (adica imi imaginam ce ar face el in acea situatie, ce ar spune, ar fi mandru de mine?). Era permanent in gandul meu. Daca avea cine sa ma asculte ma laudam cu el: ce grozav este, cat de inteligent, cat de intelegator etc.. Si am avut relatii trupesti cu mult inainte sa ne casatorim, asa ca avem experiente de viata f diferite. Dar credeam ca suntem una (desi nu stiam aceasta invatatura a bisericii) cu fiecare particica din mine.
Dar asta nu trebuie sa te puna pe ganduri, trairile sunt subiective. (Eu nu aveam nici o constiinta a pacatului.. dar nici una! Asa ca trairile pot fi foarte inselatoare.)

O sa intelegi ca sunteti una cand se va naste primul copil. Sau cand o sa va loveasca primul necaz.

@ Sophia.. eu eram f pregatita pt casatorie. Mi s-a potrivit ca o manusa. Nu-mi amintesc nici un stres legat de asta.
(Dar el, nu, nu era pregatit.)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2009, 15:41:10
theofan theofan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mai intai spune-mi te rog ce te asteptai sa simti, sau cum credeai ca se simte un om casatorit, sau ce crezi acum ca simte un om casatorit?
Credeam ca te simti diferit, ca nu te simti complet si intreg decat cu celalalt, ca e un soi de dependenta. Ai mei gandeau prin ochii celuilalt. Dupa aproape un an, nu vad inca acea sudura care era intre parintii mei. Poate si la ei asta a venit in timp. Una dintre intrebarile mele ar fi daca e normal ca acea sudura sa vina in timp sau... poc, la cununie. Adica, nu simt legatura deosebita din cauza slujbei de cununie. Poate voi simti pe parcurs?...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2009, 16:21:26
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu nu cred ca asta se intampla in momentul cununiei. Daca nu ai simtit asta inainte, n-are cum sa se faca magie in momentul cununiei.
Nu trebuie sa fie dependenta. Nu exista un "trebuie". Relatia e arta intr-un fel, e creatoare. Relatia e muzica, dans, poezie, pictura. Incearca sa gasesti partea creatoare in relatia voastra, sau s-o impulsionezi. Vezi ce ai in suflet si ofera-l pe altarul relatiei. Sau incearca sa faci ceva cu sotia ce n-ati mai facut niciodata.
Spune-mi ceva ce iti place foarte mult, sau la care aspiri, ca sa-ti dau un exemplu.
De asemenea spune-mi ceva ce iti place foarte mult la sotia ta, sau ceva ce te face s-o pretuiesti mult.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2009, 16:29:15
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

theofan ...tu simti afectiune,eu sunt sigura ca daruiesti ocrotire .....cand iubesti pe femeia ta te gandesti tot timpul la ea...ai un zambet pe buze aparte,chiar si atunci cand ea e mofturoasa,va cautati din priviri chiar si atunci cand sunteti despartiti intr-o imensa masa de oameni,vi se intalnesc privirile...grija ta e ea...
"ai mei gandeau prin ochii celuilat"...si tu trebuia sa simti acelasi lucru chiar inainte de casatorie...acum ce sa iti mai zic ai grija de femeia ta, sa nu o ranesti...

Last edited by speranta; 14.11.2009 at 16:32:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2009, 16:41:44
theofan theofan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 12
Implicit

Cel mai mult m-a atras la sotia mea faptul ca ma iubeste cum nimeni nu m-a mai iubit. Mi-a dovedit asta de mii de ori.

Insa, durerea mea cea mare este ca ea a avut un prieten acum cativa ani pentru cateva luni si nu am fost primul barbat din viata ei. Ma asigura ca nu este adevarat cu prima iubire care nu se uita, ca pe ea nu o mai intereseaza deloc acea persoana cu care a rupt legatura de multi ani, ca regreta, dar nu are cum sa dea timpul inapoi. Si ca pe mine ma iubeste din toata fiinta. Insa, imi vin mereu imagini in cap cum ar fi fost ea cu acela, cum ca pe mine m-ar putea compara (eu nu am avut nicio relatie trupeasca pana la casatorie). Am stiut dinainte de acest lucru, mi-a spus, si am crezut ca voi putea trece mai usor datorita iubirii. Insa, tot mai simt durere si nu ma pot darui 100 % pana nu ma vindec de obsesia ca poate inca mai are un mic sentiment fata de prima persoana. E posibil ca sa uiti de prima persoana cu care ai fost, mai ales daca s-a terminat prost relatia?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2009, 16:41:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theofan Vezi mesajul
Credeam ca te simti diferit, ca nu te simti complet si intreg decat cu celalalt, ca e un soi de dependenta. Ai mei gandeau prin ochii celuilalt. Dupa aproape un an, nu vad inca acea sudura care era intre parintii mei. Poate si la ei asta a venit in timp. Una dintre intrebarile mele ar fi daca e normal ca acea sudura sa vina in timp sau... poc, la cununie. Adica, nu simt legatura deosebita din cauza slujbei de cununie. Poate voi simti pe parcurs?...
Unii au tendinta sa se considere burlaci chiar si dupa casatorie. Aleasa inimii mai are si ciclu, mai are si anumite pretentii! Primesti ,,straina'' in casa si aceasta vrea sa stie cati bani ai castigat si sa-i puneti impreuna. Ba te mai trimite si la cumparaturi! Ori incepe sa-ti spuna s-o ajuti in cutare problema! O mai mai vezi si in bucatarie mirosind a sarmale cand tie-ti arde de altele. O mai vezi si nemachiata si intr-o tinuta de casa. Si spui: ,,Ce bine era cand eram burlac!"

Mancati impreuna doi saci de sare dar cu grija, cumpatat, cu respect reciproc si cu grija unul fata de celalat. Dupa ce ati ispravit de mancat sarea, deja sunteti intelepti, va cunoasteti suficient, iar un copil, pe care niciunul din voi nu-l poate face singur, cu siguranta ca va suda legatura dintre voi. Daca va feriti de copii, relatia se poate raci si ca o pedeapsa pentru egoismul vostru. Mai cunosc astfel de cazuri. Rugati-va unul pentru celalalt. Exista rugaciuni pentru sot/ sotie. Iar rugaciunea alunga duhurile cele rele care umbresc fericirea crestinului si lasa sa se instaureze nelinistea. Dumnezeu sa te ajute.

Curaj, frate! Sa nu suferi prea mult din cauza ca relatia ta nu e ca a parintilor tai. Fiecare casatorie are ceva unic. Suntem diferiti. Probabil ai vrea ca sotia ta sa se asemene mai mult cu mama ta pe care o adori. Ai grija si incearca sa-i fii sprijin moral sotiei si sa nu-i creezi un complex de inferioritate pentru ca nu se aseamana cu mama ta. De fapt, aici e aici! Trebuie sa fiti impreuna la bine si la greu. Ajut-o, discutati tot ce aveti pe suflet, nu va lasati influentati de toti. Luati-va in serios misiunea de gospodari.

Iarta-ma pentru interventia mea. Iti doresc in primul rand mantuire tie si familiei pe care ai intemeiat-o. Si iti las aici un acatist util pentru cei casatoriti.



Acatistul Sfintei Iuliana din Lazarevo
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2009, 16:50:18
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theofan Vezi mesajul
Cel mai mult m-a atras la sotia mea faptul ca ma iubeste cum nimeni nu m-a mai iubit. Mi-a dovedit asta de mii de ori.

Insa, durerea mea cea mare este ca ea a avut un prieten acum cativa ani pentru cateva luni si nu am fost primul barbat din viata ei. Ma asigura ca nu este adevarat cu prima iubire care nu se uita, ca pe ea nu o mai intereseaza deloc acea persoana cu care a rupt legatura de multi ani, ca regreta, dar nu are cum sa dea timpul inapoi. Si ca pe mine ma iubeste din toata fiinta. Insa, imi vin mereu imagini in cap cum ar fi fost ea cu acela, cum ca pe mine m-ar putea compara (eu nu am avut nicio relatie trupeasca pana la casatorie). Am stiut dinainte de acest lucru, mi-a spus, si am crezut ca voi putea trece mai usor datorita iubirii. Insa, tot mai simt durere si nu ma pot darui 100 % pana nu ma vindec de obsesia ca poate inca mai are un mic sentiment fata de prima persoana. E posibil ca sa uiti de prima persoana cu care ai fost, mai ales daca s-a terminat prost relatia?
Citeste tot ce am scris eu la topicul asta si apoi o sa-ti mai spun ceva:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6592
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desi am murit, sunt viu- Sfantul Ioan Maximovici razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 43 04.06.2013 00:43:46
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 18:46:57
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57