Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2010, 18:02:16
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit Intrebare despre post

Postul are semnificatie atit medicala cit si religioasa dar am o nedumerire. Care este logica postului, de ce nu se maninca carne si in general produse animaliere? Logica ar fi ca prin consumul de carne se sacrifica vieti de animale. Dar lactate? La acestea nu se sacrifica animalul. Mai mult, daca prin absurd toata lumea nu ar manca lapte, ce s-ar face cu acesta, s-ar arunca? Cred ca ar fi un pacat si mai mare. Dar mierea de albine nui este produs de o vietate?
Dar fructele de mare, sunt de fapt vieti sacrificate si am vazut ca se pot consuma in post (calamar, sepie etc.)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2010, 23:42:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit alimentele animale pot predispune la unele stari pacatoase

Mierea de albine este de post (fiindca albinele sunt insecte si produc mierea din polenul florilor, care sunt plante, vegetale). Sf. Ioan Botezatorul se hranea cu miere salbatica si lacuste, in pustie, ori el si-a trait intreaga viatza in post si rugaciune.

Fructele de mare nu prea sunt de post (sunt vietatzi, doar, pai nu? cam tot un fel de animalutze ar fi), depinde... probabil ca unii le considera de post fiindca traiesc in apa (se presupune, probabil, ca ar fi mai 'curate'; sau poate si din cauza ca nu sunt chiar atat de 'carnoase' precum alte produse animale etc).

Sunt interzise produsele animale in general (cum ar fi lactatele, ouale s.a., pe langa carne) din diverse motive (in afara de cel mentionat mai sus, referitor la consumul de carne & sacrificarea animalelor) - de pilda, fiindca ele pot predispune la anumite stari (care pot da nastere unor pacate) - fie de lenevie, fie de excitatie si/sau agitatzie, agresivitate, dificultati de concentrare, greutate la rugaciune si/sau studiu (fiind si mai greu de digerat, stau in stomac ceva mai mult timp, ori este stiut ca rugaciunea cu burta plina nu prea este recomandata) etc. De asemenea, alimentele animale pot produce si scurgeri/polutii diurne si/sau nocturne sau/si anumite vise (erotice sau cosmaruri, depinde si de ora la care sunt consumate, daca e inainte de culcare etc), nepotrivite cu starea de rugaciune, infranare si penitentza care se cere si trebuie avuta in perioadele de post. Dar probabil ca mai exista si alte motive si explicatii etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2010, 00:00:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

O parere de ce e interzisa carnea
La inceput Adam a fost vegetarian.Consumul carnii a aparut dupa caderea sa
A fost o alta decadere a lumii,in care Adam a ajuns sa manance ceea ce nu fusese creat pentru asta,adica fiinte vii.
In plus,sangele este de foarte mare importanta pentru Dumnezeu,nenumarate pasaje arata grija lui Dumnezeu pentru sangele oricarei fiinte,pentru viata sa.Caci sangele exprima viata acelei fiinte . Insusi actul jertfirii,din VT,se face cu sange de animale,si cu arderea de tot a acestora.
A manca o fiinta vie,a ii lua viata,este poate o ingaduinta care a dat-o Dumnezeu dupa cadere,lui Adam,dar este in mod sigur si o jertfa.
Postind noi acum de carne,aratam ca nu ne punem nadejdea in puterea ce ne vine din forta vie a acelui animal,ci ne punem nadejdea in intarirea duhovniceasca data de sangele mantuirii,cel varsat o singura data.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2010, 15:23:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici eu n-am inteles postul la produse lactate si oua.
La carne am inteles.
Explicatia data de cineva mai sus cu efectele consumului de produse animale nu prea sta in picioare. Nu cred ca lactatele si ouale produc asa efecte.
Si as spune ca din p.d.v. ecologic assiris are dreptate ca se pierd/arunca lapte si oua si este pacat. Bine ele se pota da spre hrana tot animalelor, dar nu mi se pare normal.
Am oarece dubii si la miere. Fiindca explicatia de mai sus ar fi valabila atunci si pentru lapte: Tot din ierburi provine pana la urma.
Albinele sunt si ele tot animale, pentru ca instectele fac si ele parte din regnul animal.
Si totusi mierea este considerata de post, iar laptele nu. De ce oare?
Fructele de mare sunt animale.
Singura exceptie o face pestele, dar asta din motive biblice (inmultirea lui).

Cred ca postul acesta aspru are doua explicatii:
1. infranare de la anumite alimente
Se considera painea, fructele si legumele ca fiind alimente indispensabile omului, iar restul...lux. Cam exagerat, dar, ma rog.
N-am inteles postul la ulei (in manastiri), dar se spune ca din cauza ca ar face mancarea mai gustoasa. Atunci ar trebui sa nu mai punem nici sare, piper, mustar, zahar, etc.
2. Cred ca este o preluare a alimentatiei oamenilor (inclusiv Iisus si apostolii sai) in vremurile stravechi, in regiunea Israelului. Ei asta mancau, din cauza ca altceva nu aveau si din morive de clima f.calda. Ei practic nu posteau, ci asta era hrana lor obisnuita.
La noi s-a preluat ca fiind post.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2010, 15:48:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca invatatura Bisericii este destul de clara cu privire la post chiar si in aceasta coordonata a sa, alimentara. Stim ce inseamna "mancarea de dulce", "lasata secului", "mancarea de post", "dezlegarea la peste", ce inseamna "harti", "ajunare" si "post negru". Nu ne este de ajuns?

A desface firul in patru, incercand sa intelegem ratiunile pentru care Biserica a stabilit aceste randuieli, ne poate lipsi de adevaratul folos duhovnicesc al postului. "De ce asa si nu altfel?" este intrebarea care, in acest context, nu ne duce nicaieri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2010, 15:57:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred ca invatatura Bisericii este destul de clara cu privire la post chiar si in aceasta coordonata a sa, alimentara. Stim ce inseamna "mancarea de dulce", "lasata secului", "mancarea de post", "dezlegarea la peste", ce inseamna "harti", "ajunare" si "post negru". Nu ne este de ajuns?

A desface firul in patru, incercand sa intelegem ratiunile pentru care Biserica a stabilit aceste randuieli, ne poate lipsi de adevaratul folos duhovnicesc al postului. "De ce asa si nu altfel?" este intrebarea care, in acest context, nu ne duce nicaieri.
Dar de ce te superi daca cineva vrea sa priceapa totusi ratiunea bisericii? Poate ca asa reuseste mai degraba. Nu toti pot sa faca lucrurile asa ca oile.
De ce sa ne lipseasca explicatia, de folosul duhovnicesc al postului?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2010, 16:16:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce sa ne lipseasca explicatia, de folosul duhovnicesc al postului?
Nu ne lipseste implicit, dar ne poate lipsi atat timp cat vom ajunge sa dam mai multa importanta formei decat fondului. Este o simpla parere. Pe mine, de exemplu, nu ma intereseaza, de ce se poate manca in post, miere, dar nu si lapte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2010, 16:41:17
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici eu n-am inteles postul la produse lactate si oua.
La carne am inteles.
Explicatia data de cineva mai sus cu efectele consumului de produse animale nu prea sta in picioare. Nu cred ca lactatele si ouale produc asa efecte.
Si as spune ca din p.d.v. ecologic assiris are dreptate ca se pierd/arunca lapte si oua si este pacat. Bine ele se pota da spre hrana tot animalelor, dar nu mi se pare normal.
Am oarece dubii si la miere. Fiindca explicatia de mai sus ar fi valabila atunci si pentru lapte: Tot din ierburi provine pana la urma.
Albinele sunt si ele tot animale, pentru ca instectele fac si ele parte din regnul animal.
Si totusi mierea este considerata de post, iar laptele nu. De ce oare?
Fructele de mare sunt animale.
Singura exceptie o face pestele, dar asta din motive biblice (inmultirea lui).
Referitor la miere! Mierea este de post pentru ca albinele traiesc in curatie (nu se imperecheaza), de aceea se si fac lumanarile din ceara de albine.

Cred ca postul acesta aspru are doua explicatii:
1. infranare de la anumite alimente
Se considera painea, fructele si legumele ca fiind alimente indispensabile omului, iar restul...lux. Cam exagerat, dar, ma rog.
N-am inteles postul la ulei (in manastiri), dar se spune ca din cauza ca ar face mancarea mai gustoasa. Atunci ar trebui sa nu mai punem nici sare, piper, mustar, zahar, etc.
2. Cred ca este o preluare a alimentatiei oamenilor (inclusiv Iisus si apostolii sai) in vremurile stravechi, in regiunea Israelului. Ei asta mancau, din cauza ca altceva nu aveau si din morive de clima f.calda. Ei practic nu posteau, ci asta era hrana lor obisnuita.
La noi s-a preluat ca fiind post.
Sophia draga te rog frumos sa-mi permiti sa-ti spun si eu cum privesc eu si cum am inteles eu dupa mintea mea de mirean ideea din spatele postului alimentar.
Postul presupune infranarea de la ceea ce-ti place si e gustos. In post trebuie sa mancam doar ca sa nu ne mai fie foame, nu ca sa ne saturam si nu ca sa NE PLACA.
Deci, de ex. daca iti plac cartofii prajiti cu sare (desi sunt alimente de post) in perioada postului mananci cartofii fierti si fara sare.
Ideea e sa mancam ptr ca avem nevoie de hrana nu sa ne si placa. Asa ca mie mi se par inutile discutiile despre mierea care nu ar fi de post, despre piper si mustar si zahar.
In post, daca-ti place cafeaua dulce bea-o amara. Sau mai bine n-o mai bea deloc decat daca mori de somn.
Referitor la miere! Mierea este de post pentru ca albinele traiesc in curatie (nu se imperecheaza - poti spune ca traiesc ca niste maicute care fac ascultare de stareta lor care este matca stupului). De aceea se si fac lumanarile curate din ceara de albine.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 16.02.2010 at 16:45:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2010, 01:55:51
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit explicatie mai 'pertinenta'/plauzibila & lamuritoare etc

Citat:
În prealabil postat de assiris Vezi mesajul
Postul are semnificatie atit medicala cit si religioasa dar am o nedumerire. Care este logica postului, de ce nu se maninca carne si in general produse animaliere? Logica ar fi ca prin consumul de carne se sacrifica vieti de animale. Dar lactate? La acestea nu se sacrifica animalul. Mai mult, daca prin absurd toata lumea nu ar manca lapte, ce s-ar face cu acesta, s-ar arunca? Cred ca ar fi un pacat si mai mare. Dar mierea de albine nui este produs de o vietate?
Dar fructele de mare, sunt de fapt vieti sacrificate si am vazut ca se pot consuma in post (calamar, sepie etc.)
Am mai gasit un material interesant si destul de explicativ, cuprinzator etc, tot despre post, si care raspunde 'nelamuririlor' unora. Postez si fragmentul relevant aici, dedesubt:
"Din vremuri străvechi, înțelepții au observat că, atunci cînd oamenii acordă prea multă atenție plăcerii de a mînca, dincolo de necesitatea strictă de a se hrăni pentru a face față eforturilor zilnice și ajungînd la excese periculoase, ei se expun riscurilor de îmbolnăvire. Mai mult, o alimentație neechilibrată, în care predomină doar anumite alimente, poate produce nu numai modificări organice, ci și comportamentale.De aceea, vechii preoți, indiferent de religie, au hotărît ca, în funcție de clima din regiunea în care trăiau coreligionarii lor, cît și de riscurile de îmbolnăvire existente, să impună prin intermediul preceptelor religioase perioade de regim alimentar de dezintoxicare, de "cruțare" a organismului. Ba, chiar, marii înțelepți au constatat că postul negru prelungit – cu durata de 9, 21 sau 40 de zile – poate asigura condițiile ideale pentru marile revelații, adică descoperirea răspunsurilor la întrebări fundamentale despre viață, sănătate și progres spiritual.În religia creștină, posturile reprezintă perioade în care credincioșii au ocazia să se debaraseze de excesul de proteine animale, grăsimi, glucide. Aceasta asigură o stare fizică foarte bună, permițînd credinciosului să aibă și o atitudine mai potrivită față de actul religios. Renunțarea la plăcerile gastronomice este un mic act de smerenie, care reamintește fiecăruia despre modestie, abținere în fața tentațiilor nesănătoase. Pe de altă parte, excesul de carne în alimentație poate crește semnificativ agresivitatea și cruzimea consumatorului, îndepărtîndu‑l de sentimentele de iubire, toleranță și întrajutorare."
http://www.cuplari.ro/referate/refer...iene-1106.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2010, 02:30:32
yondov yondov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Mesaje: 1
Implicit post

Placerea de a manca?!...
Nici macar nu e o placere!
Mananc o data pe zi, daca-mi amintesc sa mai mananc...
Daca mananci la cantina firmei si ai pauza de masa 30 de minute in care trebuie sa le raspunzi cu "multumesc" la vreo suta de colegi care-ti ureaza "pofta buna", cat timp iti mai ramane sa te bucuri de presupusa placere "pacatoasa" de a manca?!...
Singurul raspuns legitim la urarea "pofta buna" ar fi: "Taci si vezi de farfuria ta!"

Chiar si fata pe care o iubesc critica ce e in farfuria mea si foloseste cuvinte care chiar si pe forum sunt permise a fi citite de copii numai cu acordul parintilor.
Pe de alta parte... Ea e cea care merge la spital... Nu eu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Data serbarii Sfintelor Pasti ionut Biserica Ortodoxa Romana 4 07.04.2009 11:08:37
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14