Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 21:17:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Mai mult ca oricand , in aceasta noua perioada , suntem indemnati spre rugaciune , spre milostenie , spre meditatie , suntem indemnati spre o viata echilibrata . Postul Sfintilor Apostoli si Pavel ce a inceput astazi este considerat cel mai usor dintre cele pe care le-a randuit Biserica noastra , usor din punct de vedere alimentar , caci , el ne va arata taria si credinta noastra din alte puncte de vedere , postul nefind doar o "restrictie " alimentara , si asta o stim foarte bine din cele citite si din discutiile purtate pe acest forum . In acest an Postul este mai de durata pentru ca atunci cand Pastele cade mai devreme si Postul Sfintilor Apostoli si Pavel se mareste ca durata . Tot de astazi am intrat in cea mai lunga perioada a anului Bisericesc , Octoihul . Octoihul este una din cele trei perioade ale anului bisericesc , pe langa Triod si Penticostar , despre care am purtat ceva discutii la Topicul Pocainta . Din punct de vedere alimentar , pentru cei mai exigenti , amintesc ca se posteste lunea , miercurea si vinerea fara untdelemn , Martea si Joia se accepta uleiul dar si vinul. Simbata si duminica si de Nasterea Sf. Ioan Botezatorul ( Sanzienele ) se poate consuma peste , deci este randuita dezlegarea la peste . Sa dea Bunul Dumnezeu sa contabilizam numai fapte bune in aceasta perioada , neuitand ca dupa aceasta perioada , la 1 august este inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului ( Sfanta Maria Mare ) . Un Post Binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2010, 21:30:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumim! Sa te auda Dumnezeu! Asa sa fie!Si tie, la fel!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 21:53:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Tuturor, postire cu folos !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 23:18:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Exista vreun acatist al acestor sfinti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 23:19:24
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Fratilor si surorilor intru Hristos,va rog sa ma iertati daca v-am gresit.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2010, 23:56:35
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Exista vreun acatist al acestor sfinti?
Bineinteles!

Il gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/acatist...vel-67087.html

E un acatist frumos. Mi-a placut mult o sintagma din condacul 13, pe care am retinut-o de prima data cand l-am citit: <<O, preadulce Petre si preaiubite Pavele, Parintii cucerniciei noastre, primiti aceasta scurta cantare, ca pe o gangurire de prunci mici [...]>> :)

Last edited by 4ndreea; 01.06.2010 at 00:02:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2010, 00:01:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Bineinteles!

Il gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/acatist...vel-67087.html

E un acatist f frumos! :)
Multumesc,ai dreptate ,dar toate sunt frumoase de fapt.
Da acu ce o sa fac ?Tre sa imi iau acatisier caci chiar nu pot citi de pe monitor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2010, 00:05:03
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc,ai dreptate ,dar toate sunt frumoase de fapt.
Da acu ce o sa fac ?Tre sa imi iau acatisier caci chiar nu pot citi de pe monitor.
Cu placere! :)

Eu obisnuiesc sa scot la imprimanta unele acatiste. E greu de citit de pe monitor. Desi catodata eu citesc chiar de pe mobil, pt ca am internet; cand nu sunt acasa si am putin timp liber, mai citesc cate un acatist pe mobil :))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 23:08:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marturii despre vechimea acestui Post se gasesc in secolul IV , Constitutiile Apostolice . Marturii ulterioare se gasesc la Sfantul Atanasie cel Mare , la Teodoret , episcopul Cirului , la Leon cel Mare , care numeste acest Post , Postul de vara sau al Cincizecimii . Se pare ca la inceput , Postul acesta era tinut numai in cercurile monahale si abia mai tarziu s-a extins si la credinciosii din lume .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 23:26:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mult timp, în Biserica mea greco-catolică, acest post nu mai figura printre obligațiile credincioșilor. Situația s-a schimbat de anul trecut, când Sf Sinod a decis că este necesar să fie reintrodus în calendar. Motivul acestei schimbări (de fapt, reveniri) este că e necesară mai multă penitență.
Anul trecut mi s-a părut aceasta, ca și reintroducerea a 2 săptămâni de xyrofagie în Sfântul și Marele Post al Paștelui, ca o îngreunare. Dar în fond, Sf Sinod a avut dreptate și hotărârea sa îmi pare spre binele credincioșilor. Păcatele s-au înmulțit, în vreme ce căința a scăzut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 13:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 22:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29