Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Cat de importanta considerati ca este credinta religioasa pentru a fi morali?
Este extrem de importanta, absenta ei echivaleaza cu imoralitatea 26 70,27%
Este de o importanta moderata 4 10,81%
Este de o importanta redusa 1 2,70%
Nu are importanta 3 8,11%
Alt raspuns (si puteti lasa un comentariu, nu vreau sa limitez raspunsurile la aceste optiuni) 3 8,11%
Votători: 37. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.09.2010, 19:29:04
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit Sondaj: moralitatea si credinta

Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2010, 19:34:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Evident, fără Dumnezeu nu poate exista o moralitate în adevăratul sens al cuvântului. Precum spune și Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”

Nici o lege lumească nu va putea să insufle vreodată un simțământ moral în oameni decât Poruncile Divine.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2010, 20:19:02
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Evident, fără Dumnezeu nu poate exista o moralitate în adevăratul sens al cuvântului. Precum spune și Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”

Nici o lege lumească nu va putea să insufle vreodată un simțământ moral în oameni decât Poruncile Divine.
Perfect adevarat colaps,nici nu se putea explica mai bine.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.09.2010, 20:29:32
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Din punctul meu de vedere moralitatea nu este legata in mod expres de religie...colaps dadea un citat din Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”
Eu zic ca si daca Dumnezeu exista totul ne este permis, chiar EL ne-a dat totul la Creatie...i-a incredintat Omului intreaga creatie sa o stapaneasca, sa puna nume si sa faca ce vrea...dar cu o conditie care apoi a devenit in legea NOUA "nu totul ne este de folos".
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2010, 20:55:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere moralitatea nu este legata in mod expres de religie...colaps dadea un citat din Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”
Eu zic ca si daca Dumnezeu exista totul ne este permis, chiar EL ne-a dat totul la Creatie...i-a incredintat Omului intreaga creatie sa o stapaneasca, sa puna nume si sa faca ce vrea...dar cu o conditie care apoi a devenit in legea NOUA "nu totul ne este de folos".
Însă nouă creștinilor nu ne sunt permise toate lucrurile lumii acesteia. Este incompatibilă noțiunea „totul e permis” cu învățătura creștinească întrucât nu ne-am asuma-o decât dacă am fi necredincioși.

Un creștin nu ar putea gândi niciodată, spre exemplu, să înșele un om pentru bani căci nu-l lasă conștiința și credința sa.

Eu cred că în citatul acela cuvântul „permis” are mai degrabă sensul de „îngăduit”, și nu de „posibil”. Așadar, noi creștinii nu putem face ce ne taie capul căci nu ne este îngăduit. Că e posibil să dăm în cap la cineva... asta da, dar nu ar evidenția decât lipsa credinței noastre.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2010, 21:13:12
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Mda, adevaratii atei sunt asasini, in lume exista numai pseudo-atei.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2010, 21:19:20
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere moralitatea nu este legata in mod expres de religie...colaps dadea un citat din Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”
Eu zic ca si daca Dumnezeu exista totul ne este permis, chiar EL ne-a dat totul la Creatie...i-a incredintat Omului intreaga creatie sa o stapaneasca, sa puna nume si sa faca ce vrea...dar cu o conditie care apoi a devenit in legea NOUA "nu totul ne este de folos".
Drumul spre iad e pavat cu flori,deviza sarpelui in paradis a fost "totul e permis..."
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2010, 21:45:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunt doua notiuni diferite. Din religie poate izvori moralitatea, dar din moralitate nu izvoraste credinta... Adica daca esti crestin, e musai sa fii moral, dar daca esti moral, nu inseamna neaparat ca esti crestin.
Eu nu inteleg rostul acestei discutii, pentru ca scopul unei religii, in speta crestinismul, nu este acela de a face din practicantii ei niste oameni "morali"... Nu si nu! A se citi in acest sens mesajul lui Windorin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2010, 21:47:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am votat "are o importanță moderată". Este extrem de dificil de dat un răspuns. În realitatea de pe teren, dacă definim "credinciosul" ca "persoană care frecventează cu regularitate biserica", atunci vom întâlni credincioși și credincioși, unii mai așa, alții mai altfel. În orice caz, superioritatea morală a credincioșilor definiți astfel nu este de loc evidentă. Poate că o diferență există, dar nu e enormă, putem întâlni și atei morali, și credincioși înecați în păcate.

Dar chiar și dacă prin "credincios" înțelegem "persoană care crede în Dumnezeu", cu sau fără viață de credință, tot nu găsim în practică acel ecart de moralitate pe care teoria l-ar pretinde. De astă dată, cred că e vorba de faptul că mulți credincioși:
-nu percep gravitatea păcatului
-se bazează imprudent de mult pe îngăduința lui Dumnezeu
-nu au legătură personală cu Dumnezeu.

Asupra acestui ultim punct ar fi de meditat în mod deosebit. A crede nu înseamnă "a fi convins de existența unui Dumnezeu al filozofilor", ci a fi convins că "viu este Domnul". Adevărata convertire se petrece numai atunci când începi să crezi într-un Dumnezeu personal, subiect pe care l-am dezvoltat aici: http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...vertire-a-mea/
Atunci, și numai atunci, mai degrabă ai fi gata să îți tai mâna dreaptă decât să Îl faci să sufere pe domnul inimii noastre. Atunci, și numai atunci vei face binele ca să Îi aduci bucurie. Aprins de dragostea pentru El, ai face orice ca să nu te desparți niciodată de un asemenea prieten și ești transfigurat și străluminat în orice faci. Orice acțiune, ba chiar orice gând și orice minut pe care îl petreci în stare de veghe este către El. Aceasta este transformarea în Cristos. El e delicat, deși te preface într-un om cu totul nou, rămâi tot tu însuți, dar transfigurat. Dacă înainte aveai un temperament mai vulcanic, tot vulcanic ai să fii și după, dar ai să arzi cu o flacără prea dulce, care îți mângâie sufletul. Dacă înainte ai fost un limfatic, tot așa ai să fii și după, dar ai să devii un contemplativ. Nimic nu ia El de la tine, decât noroiul care, de fapt, nu e al tău, deși te-ai umplut de el până la urechi din nebăgarea ta de seamă. El te curăță, fiindcă te vrea curat. El se înstăpânește în inima ta aducându-ți o preadulce bucurie, în care singurul regret este că L-ai cunoscut atât de târziu. Ajuns aici, nici pomeneală să mai faci ceva imoral. Nu mai poți, nu te mai lasă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2010, 19:38:23
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)

Cred si sint convinsa ca moralitatea mrge mina in mina cu credinta .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum pot crea un sondaj pe forum? Florin-Ionut Reguli generale de utilizare a forumului 3 29.12.2009 20:50:45
Sondaj alecsandru Generalitati 3 24.12.2006 22:31:52