Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.04.2008, 18:56:20
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citand veilur
Citat:
Eu nu cred ca cei prinsi si insemnati cu forta vor fi stersi din Cartea Vietii, pentru Dumnezeu stie credinta fiecaruia iar cipul nu va avea influenta asupra lor. Plus ca nu trebuie sa ne mai gandim atat de mult la aceasta problema a "implantului cu cipul", pentru ca nu a venit inca vremea, vor mai trece cativa zeci de ani pana vor fi urmariti crestinii prin grotele muntilor pentru a fi capturati.
Plus ca toata faza asta cu vanatul crestinilor mi se pare a fi exagerata, voi chiar credeti ca cel de la putere va sta dupa niste fanatici religiosi sa-i prinda? Credeti ca nu va avea altceva de facut mai important decat sa stea dupa niste "salbatici", asa cum ii vor numi atunci pe credinciosi? Eu zic sa fiti mai realisti sa va treziti din visarea asta fantezista si tot odata placuta, placuta din fatpul ca aveti impresia aceea ca am avea sansa sa devenim martiri din cauza faptului ca vom fi prisni si omorati pentru credinta. Nu, va fi mai grav, va fi in asa fel incat ne vor lasa in pace ca sa murim de foame si in alte nevoi...
Da, Veilur, va avea pretentia ca toti oamenii sa i se inchine lui, doar se va autoproclama dumnezeu (bineinteles, unul fals) si ca urmare va dori sa-si aduca toti "supusii" pe calea lui "cea dreapta", adica implantul. Fiind o persoana inspirata de Lucifer si ceata lui de demoni, va avea exact calitati opuse celor ale Mantuitorului cand a venit pe pamant, adica: multa rautate, manie, ambitie nemasurata, sete neostoita de putere, va face cu ajutorul demonilor ce i se vor supune din porunca lui Lucifer multe minunu mincinoase, iar politia universala va fi principalul lui instrument in convertirea oamenilor pe calea lui "cea dreapta".
Am citit undeva ca perioada luoi Antihrist va fi una in care persecutiile impotriva crestinilor vor fi foarte asemanatoare celor din perioada imparatilor pagani ai Imperiului Roman.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, frate intru Hristos Veilur.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.04.2008, 19:29:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu nu cred ca cei prinsi si insemnati cu forta vor fi stersi din Cartea Vietii, pentru Dumnezeu stie credinta fiecaruia iar cipul nu va avea influenta asupra lor. Plus ca nu trebuie sa ne mai gandim atat de mult la aceasta problema a "implantului cu cipul", pentru ca nu a venit inca vremea, vor mai trece cativa zeci de ani pana vor fi urmariti crestinii prin grotele muntilor pentru a fi capturati.
Plus ca toata faza asta cu vanatul crestinilor mi se pare a fi exagerata, voi chiar credeti ca cel de la putere va sta dupa niste fanatici religiosi sa-i prinda? Credeti ca nu va avea altceva de facut mai important decat sa stea dupa niste "salbatici", asa cum ii vor numi atunci pe credinciosi? Eu zic sa fiti mai realisti sa va treziti din visarea asta fantezista si tot odata placuta, placuta din fatpul ca aveti impresia aceea ca am avea sansa sa devenim martiri din cauza faptului ca vom fi prisni si omorati pentru credinta. Nu, va fi mai grav, va fi in asa fel incat ne vor lasa in pace ca sa murim de foame si in alte nevoi...???
Intr-adevar Stefane nu stim cand va fi,poate la anul,poate peste 10 ,poate peste o mie,dar nu degeaba s-a spus "privegheati ca nu stiti cand va fi ceasul....",asta e ideea sa fii mereu pregatit,nu-i o solutie daca spui lasaaa...nu ma mai gandesc la asta...si asa o sa mai treaca(...)cativa zeci de ani..
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.04.2008, 20:20:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Vreau sa va intreb pe cei care sustineti ca mai sunt cativa ani pana la sosirea Apocalipsei, voi pe ce bazati aceste afirmatii? Ati vorbit cu parinti sporiti duhovniceste si asa v-au spus? Sunteti siguri ca "buletinul cu cip" este numarul fiarei? Eu nu cred ca un astfel de buletin va fi numarul 666. Voi crede cand ni se va impune sa ne implantam pe unul din membre sau pe frunte acel cip, nu pe o cartela de plastic care o pot arunca oricand, chiar daca nu am de mancare. Nu exista alternative? Eu cred ca exista! Mergem la tara la bunicii nostri, cei care mai au bunici la tara. Si spunea cineva, parca razvanm, ca pamantul in sate izolate costa multi euro pe metru patrat; uite ca nu e asa, in satul bunicilor mei pamantul este foarte ieftin, tatae are si vie, are si ogoare pentru semanat, numai mana de lucru sa fie! :)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.04.2008, 21:05:35
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

eu spuneam de euro.DAr nu ai fost atent.eu am spus asa:satele de azi nu mai sunt cum erau odata...pai ai si tu bunici la tara stefane si stii si tu ca tinerii tarani nu mai vor sa creasca animale,nu mai lucreaza pamantul pt ca au posibilitatea de a cumpara tot de la prea multele magazine din sat,sau poate ca lucratul pamantului costa atat de mult incat nu le mai vine sa-l lucreze,si satul akum e plin de discoteci si baruri,taranii nu mai sunt tarani,satul nu mai este sat...singurele locuri ceva mai retrase,poate la munte,sau cum ar fi in Bucovina de exemplu(credinta,traditie,natura,aer curat,satul sat,ce-i drept si o gramada de evanghelisti)deci aceste locuri mai nemodernizate sau mai nepopulate sunt acum in cautare si iti spun eu din proprie experienta:COSTAAAA!!! mult...
Bunicii mei nu mai pot lucra pamantul.asa ca l-am luat eu in grija o parte din el,sper sa ma ajute bunul Dumnezeu s-o scot la capat,abia acum vad ca e greu...dar satisfactia ca iese ceva din pamantul ala muncit,ceva bun,ceva natural...asta nu poate fi intrecuta de nimic.Deci candva ma voi muta la tara,incercand sa fiu o sateanca asa cum erau odata,fara sa tin cont de manelele,de discoteca,de barurile si de tot ce a stricat viata la tara...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.04.2008, 10:36:47
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Vreau sa va intreb pe cei care sustineti ca mai sunt cativa ani pana la sosirea Apocalipsei, voi pe ce bazati aceste afirmatii? Ati vorbit cu parinti sporiti duhovniceste si asa v-au spus? Sunteti siguri ca "buletinul cu cip" este numarul fiarei? Eu nu cred ca un astfel de buletin va fi numarul 666. Voi crede cand ni se va impune sa ne implantam pe unul din membre sau pe frunte acel cip, nu pe o cartela de plastic care o pot arunca oricand, chiar daca nu am de mancare. Nu exista alternative? Eu cred ca exista! Mergem la tara la bunicii nostri, cei care mai au bunici la tara. Si spunea cineva, parca razvanm, ca pamantul in sate izolate costa multi euro pe metru patrat; uite ca nu e asa, in satul bunicilor mei pamantul este foarte ieftin, tatae are si vie, are si ogoare pentru semanat, numai mana de lucru sa fie! :)
Celor care inca mai au indoieli, pe langa ce spunea Cuviosul Paisie Aghioritul, Staretul Sofronie de la Essex, dezamagit ca oamenii il intrebau peste cate sute de ani se va intampla, el le raspundea ca acestea sunt vremurile, sa nu astepte altele. ADICA SA FIM ATENTI LA SEMNELE VREMURILOR SI VOM VEDEA CAND SE APROPIE.(Si asta a spus-o in urma cu vreo 20 de ani) Deci tehnologia a fost pusa la punct. Mai trebuie doar implementata, fapt care deja se petrece.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.04.2008, 11:15:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cel mai amuzant lucru care prinde la lume este acest "Privacy Act" cu care ne tot toaca la creier de citeva decenii si ne pregatesc creierul ca pe carnea tocata... document care va fi elementul cheie pentru implementarea "securitatii totale a informatiilor referitoare la persoana noastra" de parca cine stie ce imparati suntem toti sau miliardari si trebuie sa ne ferim de "hotii de informatii".........

Din partea mea, veniti taica si uitati-va cit vreti in dosare, nu am nimic de ascuns si nu-mi pasa daca stii cind am fost vaccinat, racit sau cum o cheama pe bunica, sau citi bani (putini sau multi) am in banca. Asta vine din alienarea mintala la care suntem supusi si instrainare unii de ceilalti ...
Doamne Ajuta!
Frate astea cu siguranta, securitatea ...bla..bla bla..sunt doar niste pretexte..nascocite de ei ca sa nu bata la ochi ca ceea ce fac ei este un plan diavolesc bine pus la punct..Si tocamai prin aceste pretexte vor sa-si formeze o imgine cat mai buna despre ceea ce fac ei..In spatele acestor lucruri se ascunde sclavia lui antihrist care cauta o modalitatea si sa supuna intreaga lume prin acest sistem.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.04.2008, 11:28:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu unul nu am chef sa fiu localizat in orice clipa si la dispozitia nimanui.
subscriu, dar practic nu avem prea mult de ales.

telefonul mobil de ex,. este un rau necesar; dat fiind vremurile intempestive pe care le traim - mai ales noi cei din lume - nu poti sa eviti complet tehnologiile avansate pentru ca altfel te izolezi.

re: cipurile de ID & tracking a persoanelor umane, aplicate global - este intr-adevar o problema de etica si sa speram ca nu se va ajunge la un acord la nivel inalt, international.
Telefonul mobil si interenetul poti sa renunti cand vrei si poti sa le folosesti numai cand iti trebuie ...Dar cu cipurile lucrurile se vor forta lucurile si numai este democratie pentru ca va fi discriminare ..Toti cei care vorbesc acum despre drepturile omului cele mari puteri ale democratiei..Vor face aceasta mare discrimnare Intre cei ce vor avea implantate cipuri si cei ce nu vor avea cipuri.

Unde vor fi atunci drepturile omului despre care tot auzim pe la tv sau mai stiu eu pe la ce Organizatii.???
Aici va fi sClavia lui antihtrist.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.04.2008, 11:56:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Am citit de curand ca exista o portita de scapare. Adica o exceptie pentru cei care doresc sa refuze buletinul din motive religioase- nu stiu ce numar are hotararea respectiva... Poate stie cineva.
Portita de scapare

Totusi, nu avem nici o sansa de a evita preluarea cartii electronice? Deocamdata exista o portita de scapare pentru crestinii care, din motive de credinta, refuza sa semneze pe un astfel de document. Un Ordin, cu numarul 1190 din 31 iulie 2001, al Ministerului de Interne, contine un articol care precizeaza ca "persoanele care refuza cartea de identitate din motive religioase" primesc buletine de tip vechi. Ofiterul care ne-a citit acest text ne-a spus ca Ordinul MI este de circulatie interna si nu ajunge la public. Deocamdata este suficient sa depui o cerere la Politie cand preschimbi documentul si se aproba, pe motive de constiinta religioasa, eliberarea buletinului de tip vechi. Deocamdata! Nu stim ce va fi anul viitor. Nici ce continut va avea legea scoasa de Parlament. De intrebat nu ne intreaba nimeni. De aceea, crestinii care vor sa-si apere identitatea in Hristos trebuie sa se trezeasca, sa formeze asociatii si sa preintampine prin proteste introducerea obligatorie a cartii electronice de identitate. Fireste, ierarhia Bisericii Ortodoxe ar trebui sa fie in fruntea noastra, asa cum se intampla in Grecia. Ca model, va invitam sa cititi Circulara Sinodului Bisericii Ortodoxe a Greciei, preluata din cartea Apocalipsa 13, scrisa de Mircea Vlad.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.04.2008, 12:23:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu ma mir ca nu pricepetzi, ca razboiul e in plina desfashurare... doar ca nu se vede cu ochiul liber, ca ochiul nostru e gol, in el nu e dect nimic shi iar nimic... ce vedem? vedem noi cate shtampile cu 666 sunt in lume? vedem noi cate teorii antihristice emit minciuni din tot locul? ne dam noi seama de cata minciuna e plina obijnuintza noastra a in cugeta, a traii, a vedea? Domnule cand v-a lasa Dumnezeu sa fie puse shi pecetzile prin CI sau prin cip sau prin alte acte shi voturi pentru antihrist, pentru intronarea in splendida biserica, atunci deja e sfarshitul, ca demonul e cu tine in casa shi vinzi shi cumperi demoni deja ca sa-tzi asigure bunastarea, dar nu e buna apa lor sau belshugul lor de paine sau hainele lor sau ce or avea ei de oferit, minunile ademenitoare ca sunt nu numai scamatori ci le shi adauga fermecatorie, vrajeala, placere, ca sa nu mai vezi, sa orbeshti, sa adormi in pacate, sa ramai in iad pentru ceva interesant, pentru cate-o ushurare prin tehnica, le farmeca oricetzi-ar da cu demoni slujitori cu marmelada shi spoiala ca sa nu mai simtzi, sa nu mai vezi, sa ranjeshti shi sa te gadali ca mascaricii...

dar defapt te injecteaza cu un ser ca o ghilotina, ca un centru de comanda cu serul minciunii shi urii care pe deoparte te cardasheshte cu demonii shi pe partea cealalta incepe sa-l ironizeze shi sa-l lepede pe Hristos, sa trufeasca sa-l sfideze shi sa batjocureasca pana spre ura pentru nimic, pentru minciuni...

deci daca zic parintzii ca astea-s vremurile, inseamna ca au inceput, shi e clar ca au inceput ca din orice loc doar ademeniri spre a pacatui shi a ramane in pacat sau caldicei, adica shi asha dar shi invers ca nu prea conteaza....

La Dumnezeu este interzis pacatul, moartea, nu se face nici un pacat...

Shi se observa ca mantuirea, botezul, harul se pierde oridecateori ne lepadam, pacatuim, vindem invatzatura lui Hristos, renuntzam la cautarea a ne sfintzii Dumnezeu, deci degeaba ne rugam shi-l chemam pe Dumnezeu daca in clipa urmatoare am adormit la loc sau am atzipit ca zice Cuvantul lui Dumnezeu ca e pacat strigator la Cer, ca e ca shi cum te rogi, chemi, dar dupa rugaciune eshti la fel de adormit shi mishuni in indulgentza shi cardashia cu pacatul...

Pecetluirea cu pofta fara minte, pripitele naluciri, mania fara judecata se face in permanentza, iar cand deja te-ai invoit in cuvant sau ai acceptat shi un act semnat sau votat deja e gata... e finalul... ca de acolo nu mai ieshi in graba... iar lumea cu serul ei shtiintzific-mincinos care te umple cu minciuna shi farmece prin tot felul de teorii, nu te mai lasa sa ieshi din ea... te tzine in ea ca intr-o oaza, dar defapt nu e o oaza ci e vrajitorie ca nu vor fi decat ruine toate....

Dar cum sa te luptzi cu vicleana shi cu demonii shi cu multzimea de prooroci mincinoshi shi magi shi scamatori shi fermecatori ai ei ca oriunde te uitzi doar magie shi minciuna se emite cu arme foarte periculoase doar ca nu le vedetzi... fiecare om cu care te intalneshti e plin saracul de minciuna, fiecare cetatzean poarta pe el duium de inshelatorie... alea sunt.... iar femeile ca vitrinele, se iubesc sexual pe ele insele shi le-ai iubi shi tu sa le adaugi placere, asha ca sa le sporeshti averea sau sa tzi-o sporeshti pe a ta ca te milostiveshti de ea ca ranjeshte sau te atrage frumos... e bogatzia patimii trupului shi creierul sufletului tau idiot ar adauga nishte bogatzie, ca nu shtie, nu deosebeshte, el simte bine, simte frumos, shi vrea sa aduge bogatzie, shi lui shi ei, ca asha e invatzat de mic, shi invatzatura iata ca e pervertita inspre adunarea de bogatzii ale pacatelor, ale mortzii, dulcetzuri care la inceput nu au nimic rau in ele pena te impregneaza shi apoi incet incet pana acceptzi ca o ghilotina te taie de la Hristos shi te uneshte cu lumea... ca un ser injectat, ca un nor dulce in tine ce devine ura....

dar revenind la subiect, poi libertate de nedescris shi pecetluire dar iadul shi raiul nu se va vedea aici shi acum... ci aici shi acum nu se vede nimic, fiindca pana la sfarshit sta shi binele shi raul impreuna... deci nu va fi sa potzi deosebi ushor... trebuie sa te invetzi, sa te fortzezi sa ascultzi shi sa deosebeshti caderile, pacatele, ispitele, patimile in care te scalzi ca in fericire dar e mocirla... ca la shtrand dar e petrol ce arde, e var, e smoala... e iezerul care te va lega in el...

astfel ca pecetluirea vine la 01.01.2009 iar cei ce nu primesc actele nu vor patzi nimic decat ca le va fi foarte greu sa se rupa de societate, nu-i va haitui nimeni ci doar toate vocile le va spune ca-s fraieri ca sa se indoiasca shi prin asta sa-l batjocureasca pe prooroc, sa lepede proorocia, sa nu mai traiasca in ea shi fara sa shtie sa revina n-apoi, ca e foarte greu sa rezishti adevarurilor-mincinoase ale lumii, sa rezishti sa te opui turmelor care cu totzii fac altfel ca tine, cu atat mai mult cu cat unele biserici sau apostatzii vor primii cu laude shi cu urale intronarile antihristului... ca le ofera bunastarea vietzii... ca ei nu vad decat pana la moarte, dar nu vad nici pana a doua zi, dar li se pare ca pana la moarte vad... shi ce va fi dupa nu le pasa ca zic ca vor merge acolo unde li dat tuturor, ei se simt linishtitzi sa mearga cu toata lumea... unde va merge lumea... dar la final vei da socoteala singur,

deci asha spun parintzii ca v-a fi ceva: act sau vot sau semnatura sau CI sau alt tip de act cu cod de bare cu semnatura electronica in el, cu amprenta sau cip sau ceva combinatzie cu asigurarile cu salariile cu pensia cu evidentza cu mersul din casa in casa cu shtampila cu insemnarea cu semn vadit, ca la un recensamant, cu sfat sa te convinga ca sa acceptzi sa optezi sa te vicleneasca shi sa-tzi dea importantza ca participi, ca alegi tu, ca ai vrea shi tu, adica ar vrea ca lumea sa-l doreasca shi sa-l voteze pe antihrist ca-l pune peste ea... shi lumea chiar il vor primii cu entuziasm ca demonii din vazduh shi din toate vor raspandii un entuziasm de neoprit, o fericire prroz, o liberare, o bucurie amagitoare.... iar entuziasmul ce este daca nu credintza in minciuni shi ceva minune dar de scamator, iluzorie, lipsita de substantza shi buna doar pentru trup, pentru lepadrea de duhovnicie....pentru ushuratatea ushuratatzii adica spre ushuratate ce vine de la ushuratic adica inspre firea de drac 666 simpla, ergonomica, eficienta, luxoasa, ranjitoare, fermecata, (pofta fara minte, pripite naluciri, manie fara judecata) peste care troneaza smerenia-trufashe, minciuna-adevarata, disperarea-increzuta, seriozitatea-compromisului, legea-faradelegii, plinatatea-nimicului, viatza-mortzii, sfintzenia-pacatului shi patimii....

Ce am vrea sa vedem? ce am vrea sa shtim? vremurile au inceput de catziva ani, vremurile sfarshitului, dar nu le cauta in ochii nimanui shi in comportamentul nimanui, ca nimeni nu itzi va confirma prin ceva.... ci incearca sa traieshti in proorocie, asha cum te invatza Hristos....

Doamne ajuta,

Nu shtiu cum vom trai in vremurile astea shi cum ne vom rupe de lume shi de pecetzi dar spune proorocia ca vor fi urmatzi sfintzii, caci nimeni nu va mai avea dreapta socotintza, ca sa deosebeasca shi sa gaseasca shi sa shtie Calea, Adevarul, shi Viatza...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.04.2008, 12:29:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule nu mai vedetzi conspiratzii ca nu shtiu nici ei ce fac, dorm cu totzii shi noi la fel, in patimi, minciuni shi pacate, shi duhul rau ii conduce, nu shtie nimeni ca lucrurile sunt comandate de duhurile rele antihristice, nu are sens sa condamnatzi pe nimeni sau sa privitzi pe nimeni cu dispretz sau ura sau nemultzumire ca nu shtiu nici ei ce se intampla shi incotro merg lucrurile shi bate vantul.... Dar vai de cel prin care vine ispita shi este vandut Fiul Omului!!!... ???:(:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
cipurile si lumea crestina v.LIVIU.v Generalitati 1 22.03.2010 22:19:38
Scolile publice italiene raman fara cruci coralina Stiri, actualitati, anunturi 42 09.11.2009 11:11:05