Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2008, 13:52:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Scrierilor acestor Sfinti Parinti:Sf.Marcu al Efesului ,sf.Ignatie Briancianinov ,sf.Teofan Zavoratul ,sf.Grigorie Dialogul nu se interpreteaza asa cuvant cu cuvant.

Caci nu suntem noi luminati la minte de Duhul Sfant ca sa intelegem ce vroiau sa zica acesti Sfinti Parinti.
In volumul 3 din Teologia Dogmatica Ortodoxa scrisa de Parintele Dumitru Staniloaie exista interepretarea a ceea ce zic acesti Sfinti Parinti in legatura cu drumul sufletului dupa moarte.
Aceasta carte este aprobata de Sfantul Sinod al BOR.
Am postat mai sus un link la volumul 3 in care sunt scrise acestea da se pare ca nu prea merge .
[link=http://www.scribd.com/word/download_preview/33220?secret_password=6jh4il15np6rv]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.05.2008, 00:18:10
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Aceasta povestire am copiat-o de pe un text dactilografiat in urma cu mai bine de 35 de ani, imprumutat de la un batran. Cu ce contrazice Dogmatica aceasta povestire? Cu existenta vamilor? Citez din Dogmatica lui Todoran si Zagrean: pag. 370-371 din 1991
,,Desi invatatura despre vamile vazduhului nu are caracter de dogma, ea nu e contrara Sfintei Scripturi. Preluand aceasta invatatura in rugaciunile si cantarile ei de la slujba inmormantarii, Biserica ne da putinta sa ne inchipuim modul in care se face judecata particulara' Cauta si ai sa vezi restul cu descrierea vamilor la capitolul Eshatologia crestina. Chiar Mnatuitorul a spus ca satana i-a cerut pe apostoli si crestini ca sa-i cearna.
,,Era vorba despre fabulatiile pe care le postezi d-ta si acestea numai ortodoxe nu sunt. Cititi Sfintii Parinti ca ei sunt norma in biserica nu autorii de povesti care si-au gresit vocatia.,,
ancalpop ce ai citit d-ta cu care sa ma contrazici? Ce Sfinti parinti ai citit si ce Dogmatica? Ai cumva si doctoratul in teologie pe care eu, recunosc ca nu-l am deocamdata? Te inteleg ca nu-ti place cum e descrisa judecata si lumea cealalta sau poate te deranjeaza modul cum sunt pedepsiti pacatosii pentru ca ai vre-una din patimile acestea moderne cum e fumatul pe care nici nu-l consideri pacat, cum des am intalnit pareri de acest gen la multi ,,crestini'. Cerceteaza mai intai sau intreaba un preot daca nu crezi ce spun eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.05.2008, 00:40:50
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Aceasta povestire am copiat-o de pe un text dactilografiat in urma cu mai bine de 35 de ani, imprumutat de la un batran. Cu ce contrazice Dogmatica aceasta povestire? Cu existenta vamilor? Citez din Dogmatica lui Todoran si Zagrean: pag. 370-371 din 1991
,,Desi invatatura despre vamile vazduhului nu are caracter de dogma, ea nu e contrara Sfintei Scripturi. Preluand aceasta invatatura in rugaciunile si cantarile ei de la slujba inmormantarii, Biserica ne da putinta sa ne inchipuim modul in care se face judecata particulara' Cauta si ai sa vezi restul cu descrierea vamilor la capitolul Eshatologia crestina. Chiar Mnatuitorul a spus ca satana i-a cerut pe apostoli si crestini ca sa-i cearna.
,,Era vorba despre fabulatiile pe care le postezi d-ta si acestea numai ortodoxe nu sunt. Cititi Sfintii Parinti ca ei sunt norma in biserica nu autorii de povesti care si-au gresit vocatia.,,
ancalpop ce ai citit d-ta cu care sa ma contrazici? Ce Sfinti parinti ai citit si ce Dogmatica? Ai cumva si doctoratul in teologie pe care eu, recunosc ca nu-l am deocamdata? Te inteleg ca nu-ti place cum e descrisa judecata si lumea cealalta sau poate te deranjeaza modul cum sunt pedepsiti pacatosii pentru ca ai vre-una din patimile acestea moderne cum e fumatul pe care nici nu-l consideri pacat, cum des am intalnit pareri de acest gen la multi ,,crestini'. Cerceteaza mai intai sau intreaba un preot daca nu crezi ce spun eu.
Ia te uita sunt si clarvazatori pe forum care cunosc patimile celor care scriu.
Nu mai pune crestini in ghilimele ca poate sunt si cei care nu te aproba chiar daca d-ta nu-i consideri.
Trebuia sa scrii ca e inchipuire ca nu mai comentam. Va las sa va vedeti de inchipuiri. Iertati-ma ca v-am deranjat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.05.2008, 00:57:38
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Iarta-ma si tu soro dar si pe mine m-a deranjat ca prea repede ai aruncat cu eticheta ,,fabulatii'. Am citit multe asemenea ,,fabulatii' care nu contrazic cu nimic Dogmatica Ortodoxa. Citeste de la acesta adresa
http://www.sfaturi-ortodoxe.ro/sufletul-dupa-moarte/index.php
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.05.2008, 01:04:39
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Iarta-ma si tu soro dar si pe mine m-a deranjat ca prea repede ai aruncat cu eticheta ,,fabulatii'. Am citit multe asemenea ,,fabulatii' care nu contrazic cu nimic Dogmatica Ortodoxa. Citeste de la acesta adresa
http://www.sfaturi-ortodoxe.ro/sufletul-dupa-moarte/index.php
Nu se poate deschide dar o sa-l caut.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.05.2008, 08:05:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Aceasta povestire am copiat-o de pe un text dactilografiat in urma cu mai bine de 35 de ani, imprumutat de la un batran.
eu as vrea sa te rog sa ne mai scrii si alte povestiri. am convingerea ca fiecare va stii sa culeaga ceva bun din ele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea sotiei pentru sotul ei mihaelatoporas Intrebari utilizatori 4 06.08.2012 00:06:03
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 17:21:44
Invierea LapetiteMoc Generalitati 6 04.04.2010 19:10:29
Invierea la manastire catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 15.04.2009 08:56:17
Invierea sotiei soldatului Iustin44 Generalitati 3 05.05.2008 19:50:55