Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2012, 14:42:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vroiam sa zic ceva dar Mihai cred ca a punctat esentialul :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2012, 14:42:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
cata profunzime in gandire! foarte nostimi sunteti voi pe aici
Nu, nu! Decât eu sunt așa! Te rog frumos!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2012, 15:17:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.
A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.
Acum traiesc cu convingerea ca Dumnezeu e prea bun, mult prea bun ca ingaduie atata rautatea omului.

Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
Nici nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur! Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

Nu te cauta nimeni nici pe patul de spital.
Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnezeu?

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.

Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.

S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.

In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!
In ceata celor rai ma includ si pe mine si as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.

Asta este tot ce am avut de spus!

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna… !
Da clar era mult mai buna. Doar ca Dumnezeu naiv si neinformat cu privire la viitor a crezut ca merge cu iubirea. Auzi, cum sa ierti desfranata, cum sa ierti talharul, mai ales cand Tu esti pe Cruce, cum sa Te duci la Cruce de buna voie?

Acum serios: "Ochi pentru ochi si vom trai intr-o lume de orbi". Si asta a zis-o Ghandi, care nu era crestin.
Nu e evident oare ca lumea nu poate fi mai buna decat prin toleranta, iubire si iertare?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2012, 15:30:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Tie iti place cum a ajuns lumea asta ca urmare a ingaduintei exagerate cu privire la rau?Si pana la urma ce vrei sa spui mai exact cu raspunsul tau? Lasa teoria, vorbim de practica. Tu te mai uiti si in jurul tau sau numai in carti?
Stimate domnule>cele spuse de dvs pot fi o surpriza doar pentru dvs.Sfanta Scriptura descrie imaginea lumii spre finalul istoriei.Adica am fost preveniti atat cu privire la motivatia si starea lumii cat si cu privire la intelegerea si abordarea practica a acestui aspect de catre credincios si asta pentru a se evita,printre altele, eventualele tendinte de a reveni la abordari iudaice(aspect cu privire la care Sfantul Apostol Pavel,de exemplu,s-a opus cu tarie si va las,in acest sens, intreaga placere sa-i verificati argumentatia) ce eludeaza invatatura Mantuitorului.

Ideile dvs teologice sunt o catastrofa(,,Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate"),denota o grava necunostere a teologiei crestine(,,Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica&as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala)iar interpretarile pe care le dati(,,S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali")sunt atat de straine(in sensul unei intelegeri lejer deformata a textului biblic)de spiritul Evangheliei incat nu va pot dori decat succes in aplicarea Legii si doar a ei.

Acest lucru se intimpla intrucat abordarea dvs arunca invatatura lui Hristos,ca si cum ar fi esuat,intr-o forma de legalism izolat de lucrarea Sa mantuitoare si intr-o forma de retributie morala aparent justitiara,similara ca si abordare cu un segment obtuz al gandirii iudaice din perioada preexilica si nu numai(ca sa va clarific si la ce m-am referit si sa nu fiti nevoit sa mai dati,proletar,cu bata-n carti pt vina de a nu capitula in fata realitatii imediate).

Iom Kipur ! :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 02.07.2012 at 16:15:52.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2012, 16:02:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil ar trebui sa-i zica cineva ca justitia exista, pentru toti, inclusiv pentru dumneai este un sfarsit de drum, cand se trage linie si se face socoteala.

Sa vedem la judecata personala ce va invoca, tot legea lui Moise sau Noul Testament?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2012, 16:14:31
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
cata profunzime in gandire! foarte nostimi sunteti voi pe aici n-am ce zice!
altceva la subiect tovarasi?
Eu cred ca tu interpretezi totul gresit... Asa ziceau si fariseii :"de ce sta Domnul cu pacatosii si cu desfranatele?". Trebuia sa stea cu ei ca era "drepti". Fatarnicia e o boala grea. Nu ai inteles adevaratul sens al venirii Mantuitorului. El vine sa dea speranta nu sa incite la desfranari si alte pacate. Credinta desfranatei, a vamesului, a talharului de pe cruce sunt plide vii pentru noi, sa credem si sa ne mantuim. Nu exista om fara de pacat dar trebuie sa avem nadejde de mantuire. Tu te consideri mai presus decat toti acestia pe care i.ai enumerat? Fiecare avem pacatele noastre... Imi pare rau ca tu gandesti asa... Inseamna ca Jertfa Mantuitorului, venirea Lui si totul nu au nici o srmnificatie pentru tine. Ai grija de sufletul tau si mai gandeste-te inainte sa faci astfel de afirmatii...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2012, 16:18:11
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.
A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.
Acum traiesc cu convingerea ca Dumnezeu e prea bun, mult prea bun ca ingaduie atata rautatea omului.

Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
Nici nu e de mirare daca privesti desfraul generalizat din jur! Nu stiu cum nu se scarbesc oamenii de atata minciuna, neseriozitate, nesimtire si curvasarie.

Nu te cauta nimeni nici pe patul de spital.
Astia sunt oamenii pe care eu ii aparam in fata lui Dumnezeu?

Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.

Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.

S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.

In starea de decadere morala in care se afla omenirea in prezent este nevoie sau de eliminarea radicala si definitiva a raului sau de sfarsitul ei si ma intreb oare cat ne mai indura Dumnezeu?!
Asta este problema: ca Dumnezeu e mult prea bun. Am realizat asta destul de tarziu, dar macar am realizat!
In ceata celor rai ma includ si pe mine si as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala.

Asta este tot ce am avut de spus!

Si totusi Legea lui Moise era mult mai buna… !
Si eu am avut , inainte , aceste trairi pe care le aveti dvs... simteam nevoia sa ma razbun , sa sufere si cel ce m-a facut pe mine sa sufar. Vroiam sa traiesc intr-o lume mai dreapta, iar cei "nedrepti" sa fie pedepsiti imediat.
Dupa ceva vreme , am realizat ca inca de la crearea lumii , oamenii au fost liberi sa faca ce vor , si ca exemplu : Adam si Eva. Ei erau liberi.... Dumnezeu le-a dat sfatul sa nu manance din acele fructe... insa ei nu au ascultat si au gustat. Dumnezeu (Atotputernic fiind) putea sa le arunce cu o piatra in cap inainte de a se apropia de acele fructe , dar nu a facut asta , si i-a lasat sa faca ce vor - caci fusesera creati liberi.
Daca Dumnezeu s-ar implica in viata oamenilor , oamenii ar zice ca Dumnezeu e prea bagacios si ca nu ii lasa sa "isi traiasca viata". De aceea , ni s-a dat Legea iubirii : sa presupunem ca o persoana e desfranata care umbla din bordel in bordel si o vezi toata ziua pe soseaua de centura a orasului ... chiar daca mie nu imi place de ea (ca si comportament)
o las in pace , ma rog pentru ea , si ma uit la pacatele mele mai intai ; pentru ca daca as fi fost eu fara de pacat puteam sa mai uit si la pacatele celorlalti.
Fiecare este liber sa faca ce vrea , si fiecare va da socoteala in fata Lui Dumnezeu pentru faptele sale. Iar in functie de fapte : va primi pedeapsa vesnica sau chin vesnic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2012, 16:24:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Ani de zile l-am considerat pe Dumnezeu dur prin prisma Vechiului Testament.
Este același Dumnezeu și în vechiul, și în noul Testament. El nu este dur: este drept. "Dura lex, sed lex". Vechiul Testament scoate în evidență mai mult dreptatea lui Dumnezeu, dar, dacă citim cu atenție, vom vedea și acolo bunătatea Lui. "Gustați și vedeți cât de bun este Domnul" spune Psalmistul. Este vorba de Psalmistul care a cunoscut personal duritatea lui Dumnezeu, care nimic nu lasă nepedepsit, deși este atât de iubit de Dumnezeu încât s-a mântuit.
Dimpotrivă, Noul Testament scoate în evidență mai mult bunătatea lui Dumnezeu, deși, dacă citim cu atenție, vom vedea și acolo dreptatea Sa.

Citat:
A fost nevoie de mult timp sa imi dau seama cum este omul si am realizat pe cine aparam.
Omul este singura creatură vizibilă care are capabilitatea să se opună lui Dumnezeu. Exact în această capabilitate constă măreția omului. Un leu, care refuză la comandă divină să îl înghită pe Daniel, dar îi înghite îndată pe dușmanii lui, nu are merit. Numai omul are merit, anume atunci când ascultă de comandamentele lui Dumnezeu.

Citat:
Acum traiesc cu convingerea ca Dumnezeu e prea bun, mult prea bun ca ingaduie atata rautatea omului.
Corect, Dumnezeu este infinit în bunătatea Sa. Este singura explicație a faptului că eu mai scriu pe aici, când ar fi fost perfect normal să mă trăznească de sute de ori în viață. Dar El mă rabdă, în speranța că am să mă întorc la El și am să-i spun Lui: "Abba".

Citat:
Am un profund dezgust pentru rautatea si desfraul din jur. Nu mai poti avea incredere in nimeni. Toti sunt egoisti, fara suflet, fara sensibilitate, fara empatie.
La locul de munca e valabila legea junglei, in trafic este legea pumnului, rudele, prietenii te cauta cand au nevoie pentru a-si realiza propriile interese (asa este omul).
Nici in persoana iubita nu poti avea incredere. Te tradeaza, te minte, te inseala. Cand iti dai seama e prea tarziu.
În lume există grâu și există neghină. Mai mult, grâu și neghină coexistă în fiecare dintre noi. Dacă oamenii, chiar și cei mai răi, sunt atât de iubiți de Domnul, oare nu merită ei iubirea noastră ? Dacă El L-a dat pe Fiul său jertfă ca să răscumpere păcatele lumii, oare nu ar trebui și noi să ne expunem riscului de a încasa o palmă ori de a primi un șut în dos de dragul oamenilor ?

Citat:
Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica.
Deși expresia "legea lui Moise" e formal corectă, nu trebuie să uităm că, de fapt, este vorba de legea lui Dumnezeu. Aceea pe care Moise doar a primit-o pe muntele Sinai, ca să o transmită oamenilor.
Scopul ei, scopul oricărei legi a lui Dumnezeu, este mântuirea. Dar prea puțini s-au mântuit prin aplicarea ei, oamenii au uitat că Legea e mijloc și fariseii au sfârșit prin a se închina Legii și nu lui Dumnezeu.

Citat:
Daca s-ar fi aplicat pana la capat cu strictete nu aveam atata desfrau in jur. O desfranata va naste desfranati/desfranate.
Desi gestul de a ucide o desfranata cu pietre pare barbar, nu intamplator a fost dat de Dumnezeu ca porunca.

Astazi am fi trait intr-o lume morala, unde domnea increderea, cinstea, onestitatea intre oameni si nu minciuna, desfraul si nesimtirea.
La data Încarnării Domnului nostru, domnea exact Legea de care vorbiți. Și ? Care era starea morală a Poporului Său ? Mai marii lumii trimeteau la moarte copii nevinovați. Mai marii lumii trăiau în incest cu rudele lor, este motivul pentru care Ioan Botezătorul și-a pierdut capul, răsplata cerută de desfrânatele vremii pentru că dansau frumos la bară. Bolnavii care încercau să se tămăduiască nici nu apucau să ajungă în scăldătoarele binecuvântate de Dumnezeu, dacă nu aveau rude ori prieteni să-i ajute: alții le-o luau înainte, bazați pe ce observați dv: puterea mușchilor și tupeul.

Citat:
Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate.
Nu cred că este și bănuiala Bisericii dv. Ea crede că sunt exact cuvintele lui Isus.

Citat:
Cum Iisus le iarta, ele trag concluzia ca Dumnezeu le accepta desfraul ca "mult au mai iubit".
Vorbesc din proprie exprienta. Cunosc persoane care asa gandesc, iar daca incerc sa vorbesc cu ele imi trantesc fraza cu Iisus de mai sus.
"Nu vă amăgiți. Nu vor intra în împărăția Cerului nici....nici....nici..." vă amintiți ?

Citat:
S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali.
Cine are nevoie de doctor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2012, 17:30:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Nu mă pot abține să nu vă mulțumesc tuturor celor care ați răspuns la acest topic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2012, 17:46:21
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

De esența creștinismului este, după părerea mea, conștientizarea propriilor păcate.

Nu degeaba rugăciunile ne aduc aminte de acest lucru: Ca valurile marii s-au ridicat asupra mea faradelegile mele si ca o corabie pe luciul marii ma inviforez de multimea greselilor

Acuma, dintre păcatele astea, unul este tocmai acela care ne împinge să credem că nu suntem chiar așa de păcătoși; uite, vecinul a primit 3 ani pentru furt calificat; uite, vecina mănâncă de dulce în post (și-mi face și mie poftă, păcătoasa). Eu, în schimb, am niște păcate, dar nu chiar așa de mari.....

Prototipul creștinului trebuie să fie vameșul care-și plângea păcatele. Ori, sunt sigur că vameșul, stând cu ochii în pământ, nici nu a apucat să-l vadă pe fariseul cel mândru, darmite să se mai apuce să cugete că, uite, fariseul o duce mai bine ca el, are de unde da pomană, e mai bine văzut în societate etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09
2012 - Si daca totusi... OmuBun Teologie si Stiinta 75 09.08.2010 16:29:15
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 04:31:06