Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2023, 00:49:12
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Cum sa ma motivez sa fac sport și sa mănânc și eu mai sănătos?

Cum pot sa ma motivez și eu sa fac sport și sa mănânc mai sănătos? Îmi doresc mult mai ales sa ma țin de sport/exerciții fizice.
Voi cum ați făcut? Ce va motivează? Ce v-a motivat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2023, 09:29:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa ma motivez și eu sa fac sport și sa mănânc mai sănătos? Îmi doresc mult mai ales sa ma țin de sport/exerciții fizice.
Voi cum ați făcut? Ce va motivează? Ce v-a motivat?
Nu mai cauta sa te lauzi si asculta aceste sfaturi duhovnicesti!!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2023, 10:47:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa ma motivez și eu sa fac sport și sa mănânc mai sănătos? Îmi doresc mult mai ales sa ma țin de sport/exerciții fizice.
Voi cum ați făcut? Ce va motivează? Ce v-a motivat?
E clar că trebuie să mergi într-un mediu unde se face sport, gen sală dar fără să te apuci să iei suplimente și altele, să folosești sala ca pe un prilej de a face sport cu frecvența cu care făceai în școala generală sau liceu, atâta tot, fără forțări și excese.

Nu te apuca de alergat pe stradă că îți distrugi ligamentele, mergi pe jos mai mult eventual, nu trebuie să forțezi la început.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2023, 12:20:26
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Aline in primul rand ar trebui sa mai raspunzi si la mesajele care ti se dau pe forum. Mi se pare de bun simt sa vorbesti cu oamenii, nu doar sa deschizi mii de subiecte si sa fugi. Noi oamenii trebuie sa comunicam si aceasta se face reciproc. Daca nu raspunzi la oameni de ce sa-ti mai scrie? In al doilea rand nu mai teoretiza tot. Tu iei un subiect si il desparti in 1000 de fire. In viata trebuie sa experimentam pt ca asa invatam. Ia-ti 2 gantere de la decatlon este set si dai bataie. Ai internet si atata informatie de nu ai nicio scuza. Propune-ti ceva simplu 1 luna de zile faci flotari si dupa ne spui ce ai observat. Pe net gasesti beneficii din toate sporturile dar alta este sa o SIMTI pe pielea ta. Doar fa ceva si du la capat. Atat , simplu
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2023, 22:21:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ai internet si atata informatie de nu ai nicio scuza. Propune-ti ceva simplu 1 luna de zile faci flotari si dupa ne spui ce ai observat. Pe net gasesti beneficii din toate sporturile dar alta este sa o SIMTI pe pielea ta. Doar fa ceva si du la capat. Atat , simplu
De la flotări nu slăbești, dar ceva beneficii pt sănătate tot ar observa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2023, 16:34:01
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Nu e neaparat sa faca flotari. Imi vin in minte inca 2 metode. Sa faci ceva constant 30 de zile este greu. Poate parea usor dar nu e deloc asa. Daca faci cred ca orice tip de miscare 30 de zile fara interuperi sau hai na ca suntem oameni mai scapi 1 zi doua. Tot ai beneficii dar cele mai mari beneficii sunt mentale. Ca sa faci asta trebuie sa aplici perseverenta si constanta ceea ce va rezulta disciplina. Ii va creste si stima de sine, increderea. Pt ca atunci cand reusesti ceva capeti o satisfactie. Si satisfactia aia o ai mereu in memorie. Iti zici, uite am reusit si mai incerci si altceva si tot asa cate un pic. Toata lupta se duce la nivel mental, nicidecum fizic. Si trebuie sa te fortezi cate un pic in fiecare zi.
Am mai gasit pe youtube si am sa postez o metoda intersanta de la david goggins care spune asa : ,, ia o greutate usoara, ceva cu care poti face 100 de repetari fara oprire, iar cand te opresti , fa-o in pozitia de repaus sau incordare . Te opresti 10 secunde ( tu cand te odihnesti in acea pozitie muschii tot lucreaza ) si asa faci pana ajungi la 100.
Eu nu stiu cat am tradus de bine poate ma ajuta careva cu traducerea

https://youtu.be/j2Lbn4Iihew?si=kFTJNc3r9urwRYYb

Sau ar mai fi ceva. Sa incerce sa mearga zi de zi 1-2 ore, doar mers simplu. Isi ia o aplicatie de alergat si se monitorizeaza. Mai simplu de atat nu cred ca este.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 22.11.2023 at 16:38:21.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2023, 16:59:52
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

▶️ Watch this reel
https://www.facebook.com/share/r/MzD7sxATvQnRfbnk/

Si gata. Asta e ultimul mesaj. Imi pare rau eu nu mai scriu, pt ca nu raspunzi inapoi la nimeni. Mult succes de aici!
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2023, 23:16:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul

https://youtu.be/j2Lbn4Iihew?si=kFTJNc3r9urwRYYb

Sau ar mai fi ceva. Sa incerce sa mearga zi de zi 1-2 ore, doar mers simplu. Isi ia o aplicatie de alergat si se monitorizeaza. Mai simplu de atat nu cred ca este.
Dacă ar vrea - ar slăbi, ar găsi cumva bani de un abonament la sală dimineața când e și preț redus și să se mai antreneze cu mers pe jos și după masa dacă tot are timp și nu are ocupație.

Poate și-ar face și tovarăși la sală care auzind povestea lui ar încerca să-l ajute, nu cred că toți sunt răi.

Problema e și cu obiceiurile alimentare, dacă nu le schimbă nu va realiza mare lucru, tot cu energizante, batoane de ciocolată și alte minunății nu ai cum să fii suplu.

Cam 70% e alimentația și odihna și abia 30% sportul și exercițiile de recuperare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2023, 12:39:04
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Dr Vasi Radulescu

10.000 de pași pe zi?

Mulți oameni abia fac 3.000 de pași pe zi, astfel că o țintă de 10.000 reprezintă un progres fantastic. Nu e o recomandare bătută în cuie - până la urmă orice mișcare în plus va fi benefică. Mersul pe jos e sănătate curată și dacă, ușor-ușor, mai punem câte o mie de pași în plus, vom avea numai de câștigat. Puteți face și 20.000, nu se supără nimeni 😇

Cum îmbunătățim cifrele:

- faceți o plimbare dimineața devreme, să vă expuneți și la lumină naturală (va regla ciclul circadian);
- luați la plimbare un partener ca să învingeți și plictiseala;
- puteți asculta muzică sau un poscast bun (vigilență la claxoane, asigurare bună la traversarea străzilor);
- puteți urca scările normale evitându-le pe cele rulante sau lifturile;
- parcați un pic mai departe și mergeți mai mult pe jos;
- adoptați un câine ♥️
- dacă aveți un ceas inteligent, setați provocări de mișcare;
- faceți cumpărături și de la piețe sau magazine mai mici, mergând pe jos până la ele și înapoi.

Mișcarea vă ajută să optimizați riscurile unor boli metabolice, în obezitate, anxietate.

Coroborați totul cu un somn bun, cu alimentația diversificată și cu moderație, cu expunerea la lumină (de care am pomenit deja), cu hidratarea orală bună și deja sunteți pe un drum excelent 👌

V.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde