Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2023, 21:56:32
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Sa citesc Biblia?Vreau sincer sa îmi schimb viata.

Merita sa o las mai ușor cu celelalte cărți de medicina,știință ,sanatate și alte chestii și sa incep sa citesc Biblia?
Numai ca am luat Biblia Cornilescu ca e singura care am găsit ca avea cuvintele Domnului Iisus scrise cu culoarea roșie ceea ce ma interesa îndeosebi sa aibă lucrul acesta.
Care sunt cele mai frumoase și ziditoare de suflet părți din Biblie?Am citit mai demult dar Evangheliile ,sunt foarte curios si de restul
Nu știu dar simt o chemare ,simt ca acum e momentul.sa fac o schimbare majora în viata mea la obiceiuri,rutina,mentalitate,caracter,suflet,viata și nu de putine ori am auzit unii oameni ca ziceau ca cea mai buna carte motivationala si de dezvoltare personala W Biblia și cred ca pe undeva exista un adevăr mare.Trebuie sa îl și descopăr.
Sincer,sper sa îmi schimb viata și sa integrez obiceiuri sănătoase în ea începând de acum ,inclusiv abținere de la dulciuri și sucuri în exces și adăugarea facutului la bicicleta sau la bara ajutatoare de abdomene în program.
M-am rugat pentru motivatie care e cam abolita de pastile,vad ca motivația mi-a apărut cât de cât sper sa ma tina Doamne ajuta.
Daca nu fac lucrurile astea si nu imi schimb viata cat mai rapid chiar sunt o cauza total pier pierduta și sper din suflet sa nu fie asa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2023, 23:04:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Merita sa o las mai ușor cu celelalte cărți de medicina,știință ,sanatate și alte chestii și sa incep sa citesc Biblia?
Numai ca am luat Biblia Cornilescu ca e singura care am găsit ca avea cuvintele Domnului Iisus scrise cu culoarea roșie ceea ce ma interesa îndeosebi sa aibă lucrul acesta.
Care sunt cele mai frumoase și ziditoare de suflet părți din Biblie?Am citit mai demult dar Evangheliile ,sunt foarte curios si de restul
Nu știu dar simt o chemare ,simt ca acum e momentul.sa fac o schimbare majora în viata mea la obiceiuri,rutina,mentalitate,caracter,suflet,viata și nu de putine ori am auzit unii oameni ca ziceau ca cea mai buna carte motivationala si de dezvoltare personala W Biblia și cred ca pe undeva exista un adevăr mare.Trebuie sa îl și descopăr.
Sincer,sper sa îmi schimb viata și sa integrez obiceiuri sănătoase în ea începând de acum ,inclusiv abținere de la dulciuri și sucuri în exces și adăugarea facutului la bicicleta sau la bara ajutatoare de abdomene în program.
M-am rugat pentru motivatie care e cam abolita de pastile,vad ca motivația mi-a apărut cât de cât sper sa ma tina Doamne ajuta.
Daca nu fac lucrurile astea si nu imi schimb viata cat mai rapid chiar sunt o cauza total pier pierduta și sper din suflet sa nu fie asa.
Da, merita.
Foarte bine faci ca incepi sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu.

Recomand cu mare caldura ca seara, inainte de a te baga in pat, sa sezi pe marginea patului si sa citesti in fiecare seara cate un capitol incepand cu Evangheliile, apoi cu apostolii si cu Psalmii, si abia apoi sa te culci, pentru ca tot ce citesti Duhul Sfant sa lucreze si sa-l fixeze in cugetul tau in timp ce dormi.

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2023, 14:16:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Pe langa Scriptura Crestin-Ortodoxa (pe net), Psalmi, Cuvantul, rugaciuni si vieti de sfinti, ai putea citi si cartile parintelui Emilian Prodan ca sa beneficiezi de tratament prin sacroterapie si altele foarte ajutatoare.

Daca ai audia mult, zilnic, macar 1 ora pe zi emisiunile facute de parintele Emilian Prodan atunci te vindeci sigur de orice boala psihica sau sufleteasca, de depresie, de necredinta, de rau, de crize, de frici, de fobii, de patimi, de slabiciuni!!!

1.Pachet Promotional Emilian Prodan 4 carti
Disponibilitate: în stoc 300,00 lei 300,00 lei

2.Paraclise ale Maicii Domnului
Disponibilitate: în stoc 5,00 lei 5,00 lei

3.Rugaciuni alese
Disponibilitate: în stoc 2,00 lei 2,00 lei

4.Sacroterapia. Vindecarea prin rugăciune
Disponibilitate: în stoc 25,00 lei 25,00 lei

5.Patericul mirenilor
Disponibilitate: în stoc 18,00 lei 18,00 lei

6.Invataturi ale Parintelui Arsenie Boca
Disponibilitate: în stoc 3,50 lei 3,50 lei

7. Cartea înțelepciunii lui Solomon
Disponibilitate: în stoc 29,00 lei 29,00 lei

8. Bucuria. Fata lui Dumnezeu in om
Disponibilitate: în stoc 24,00 lei 24,00 lei

9.Sufletul dupa moarte si pana la inviere - Salvarea din iad a mortilor nostri
Disponibilitate: în stoc 15,00 lei 15,00 lei

Total 421,5 ron.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.12.2023 at 16:50:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2023, 23:47:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Numai ca am luat Biblia Cornilescu ca e singura care am găsit ca avea cuvintele Domnului Iisus scrise cu culoarea roșie ceea ce ma interesa îndeosebi sa aibă lucrul acesta.
E cea mai bună pentru studiul personal.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Care sunt cele mai frumoase și ziditoare de suflet părți din Biblie?
Isaia capitolele 40 - 50.
Le iei la rând și citești cât poți în fiecare zi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2023, 12:56:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Asculta asta de cateva ori si te vei linisti mult...
[Nu-i vorba de frecventa joasa (0,00..1 Hz) ci josnica, dosnica, indaratnica, rea, pacatoasa, patimashe, ispititoare, nebuna, necredincioasa, indoielnica, agresiva, criminala, dezbinatoare, trufase, mandra in prostie... adica de frecventa purtatoare de mesajul minciunii si desfranarii, tradarii]
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.12.2023 at 13:05:50.
Reply With Quote
Răspunde