Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 15:34:02
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Unhappy vreau sa il ajut si nu stiu cum

buna. ma numesc oana, si am 26 ani. Timp de 5 ani am fost impreuna cu un baiat,ne-am inteles f bine dar brusc relatia s-a rupt,a vrut sa ne despartim fara nici o explicatie. Am aflat ulterior ca el sufera de epilepsie si inainte sa ne despartim noi, ar fi avut o criza ff urata, de fata cu toti colegii lui. Eu nu am stiut de aceasta boala a lui timp de 5 ani, a mai avut o singura criza inainte de a ma cunoaste pe mine, iar aceasta a doua, a venit ca o confirmare practic, a acestei boli. De atunci, de un an si ceva, omul asta s-a schimbat radical...a avut relatii cu femei usoare, bazate doar pe partea fizica si atat...conduce masini cu multi cai putere, lucru contraindicat la boala lui. Spune tot timpul ca el este un om nenorocit, ca nu va putea fi niciodata fericit din cauza bolii lui, nu accepta sa vb cu nimeni despre ea...zice ca Dumnezeu l-a batut intr-un mod prea crunt.
Am incercat sa vb cu el, i-am explicat ca boala nu poate sta in calea fericirii noastre, dar el o tine pe a lui, ca nu are ce sa imi ofere, asa ca mai bine stam despartiti
intrebarea mea este: se poate ajuta un om in asemenea situatie? sau este pe un drum prapastios, si fara intoarcere...eu ma rog aprins pt el, ma duc si ii dau acatiste pe unde pot. Acum ma duc la Sf Necatrie la Radu Voda, poate primesc ajutor pt el...NU mai stiu ce sa fac...e din ce in ce mai afunadat in deznadejdea asta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 16:12:07
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
buna. ma numesc oana, si am 26 ani. Timp de 5 ani am fost impreuna cu un baiat,ne-am inteles f bine dar brusc relatia s-a rupt,a vrut sa ne despartim fara nici o explicatie. Am aflat ulterior ca el sufera de epilepsie si inainte sa ne despartim noi, ar fi avut o criza ff urata, de fata cu toti colegii lui. Eu nu am stiut de aceasta boala a lui timp de 5 ani, a mai avut o singura criza inainte de a ma cunoaste pe mine, iar aceasta a doua, a venit ca o confirmare practic, a acestei boli. De atunci, de un an si ceva, omul asta s-a schimbat radical...a avut relatii cu femei usoare, bazate doar pe partea fizica si atat...conduce masini cu multi cai putere, lucru contraindicat la boala lui. Spune tot timpul ca el este un om nenorocit, ca nu va putea fi niciodata fericit din cauza bolii lui, nu accepta sa vb cu nimeni despre ea...zice ca Dumnezeu l-a batut intr-un mod prea crunt.
Am incercat sa vb cu el, i-am explicat ca boala nu poate sta in calea fericirii noastre, dar el o tine pe a lui, ca nu are ce sa imi ofere, asa ca mai bine stam despartiti
intrebarea mea este: se poate ajuta un om in asemenea situatie? sau este pe un drum prapastios, si fara intoarcere...eu ma rog aprins pt el, ma duc si ii dau acatiste pe unde pot. Acum ma duc la Sf Necatrie la Radu Voda, poate primesc ajutor pt el...NU mai stiu ce sa fac...e din ce in ce mai afunadat in deznadejdea asta...

"Isus a raspuns: "Tu zici: "Daca poti!"... Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!" (Marc.9:23)",
"Isus strabatea toata Galilea, invatand pe norod in sinagogi, propovaduind Evanghelia Imparatiei, si tamaduind orice boala si orice neputinta care era in norod. (Mat.4:23).
Omul primeste liniste sufleteasca atunci cand rezolva problema pacatului dintre el si Dumnezeu.Aceasta liniste este independenta de alti factori exteriori."Apoi mi-a zis: "S-a ispravit! Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Celui ce ii este sete, ii voi da sa bea fara plata din izvorul apei vietii. (Apoc.21:6)"," Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu, si aveti credinta in Mine. (Ioan.14:1)
Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante. (Ioan.14:27)
Sf Nectarie nu poate sa ierte pacatele.
"Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire. (1Ioan.1:9)".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2009, 16:13:37
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai e simplu. Boala pe care o are nu e ceva care sa nu permita desfasurarea relatiei voastre. Insa complexul de inferioritate pe care il are e mai puternic.

Un barbat, in momentul in care iubita lui castiga mai mult decat el sau e mai inteligenta sau e mai presus decat el prin ceva, chiar si prin starea de sanatate, are complexe de inferioritate. Unde mai pui ca epilepsia e si o boala care te lasa pentru scurt timp vulnerabil, iti jupoaie de pe fata zambetul ala de barbat bine, increzator in puterile tale. E o boala care cand loveste arata lumii cat de slab si neputincios esti.

Bineinteles, e de inteles ca vrei sa te apropii iar de el, sa-i spui ca nu conteaza, ca o sa fie bine, ca nu te intereseaza ca el are acea boala etc. Dar daca faci asta, el o sa creada ca o faci din mila. Iar mila ar fi ceva ce-ar confirma temerile lui, cum ca e vulnerabil, neputincios si demn de mila. Si n-ar vrea, te-ar respinge, chiar daca tine la tine.

E un om ranit in propria mandrie, propria barbatie. Iti recomand sa te comporti cu manusi cu el, pentru ca e posibil sa spui niste chestii despre care o sa-ti para rau mai tarziu ca le-ai spus. Poti vorbi si cu un psiholog, pentru ca este foarte posibil sa cada intr-o depresie, daca nu a facut-o deja. Din moment de conduce chiar daca are boala pe care o are, el face un fel de declaratie - anume ca nu-i mai pasa de sine, ca nu-l intereseaza ce se intampla cu el. Promiscuitatea de care spui arata acelasi lucru - cauta relatii fulger, pentru ca respectivele sa nu se poata atasa de el, asa cum te-ai atasat tu - si uite cu ce te-ai ales.

Poti sa actionezi de capul tau, sau sa ceri sfatul unui psiholog. Eu te sfatuiesc sa alegi cea de-a doua alternativa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2009, 16:13:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Oana draga!

Sa stii ca Sf,Nectarie face MARI minuni numai sa nu merggi la el cu inima indoielnica, ci sa crezi deplin ca te ajuta! Eu am trait N minuni cu Sf.Nectarie! Il iubesc si simt binecuvantarea lui! Nu te indoi zicand ca "poate" te ajuta, ca fiind "hai sa vad daca poate si asta sa faca ceva" ceea ce inseamna neincredere si apoi batjocura!
Fii deplin convinsa ca Sf.Nectarie te ajuta! Cere de la parintii calugari de acolo sa iti dea intr-o sticluta ulei din candela Sfantului unde sunt Moastele! Si sa il ungi mereu pe frunte si sa il rogi in minte sau cu voce sa il ajute!

Da-mi te rog si mie NUMELE lui, ma voi stradui sa il pomenesc si eu la rugaciune si sa il trec la pomelnic si nadajduiesc in mila lui Dumnzeu si a Sf.Nectarie ca VA FI BINE!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2009, 16:18:04
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc mult pentru incurajari. Pe el il cheama Dan si pe mine Oana.
Dumnezeu sa va binecuvanteze.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2009, 16:25:26
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sa stii ca Sf,Nectarie face MARI minuni numai sa nu merggi la el cu inima indoielnica, ci sa crezi deplin ca te ajuta! Eu am trait N minuni cu Sf.Nectarie! Il iubesc si simt binecuvantarea lui! Nu te indoi zicand ca "poate" te ajuta, ca fiind "hai sa vad daca poate si asta sa faca ceva" ceea ce inseamna neincredere si apoi batjocura!
Fii deplin convinsa ca Sf.Nectarie te ajuta! Cere de la parintii calugari de acolo sa iti dea intr-o sticluta ulei din candela Sfantului unde sunt Moastele! Si sa il ungi mereu pe frunte si sa il rogi in minte sau cu voce sa il ajute!

Da-mi te rog si mie NUMELE lui, ma voi stradui sa il pomenesc si eu la rugaciune si sa il trec la pomelnic si nadajduiesc in mila lui Dumnzeu si a Sf.Nectarie ca VA FI BINE!!!!
Vad ca sunteti un om foarte religios si cunascator si daca vreti cred ca puteti sa ma lamuriti.
Am avut discutii serioase cu pocaiti si acestea spun ca inchinarea la moastele sfintilor ar fi ne Biblica?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2009, 16:58:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Marturii Scripturistice a Sf.Moaste

[SIZE=4]
Citat:
În prealabil postat de simona13 Vezi mesajul
Vad ca sunteti un om foarte religios si cunascator si daca vreti cred ca puteti sa ma lamuriti.[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de simona13 Vezi mesajul
[SIZE=4]Am avut discutii serioase cu pocaiti si acestea spun ca inchinarea la moastele sfintilor ar fi ne Biblica?
[/SIZE]
[SIZE=4] [/SIZE]
[SIZE=4]2Petru 1, 4 -"Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume."[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Evrei 12, 10 - "Pentru că ei, precum găseau cu cale, ne pedepseau pentru puține zile, iar Acesta, spre folosul nostru, ca să ne împărtășim de sfințenia Lui. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Fapte 2,31 - "Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea"[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Romani 8,9-12 - Dar voi nu sunteți în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui. [/SIZE]
[SIZE=4] - Iar dacă Hristos este în voi, trupul este mort pentru păcat; iar Duhul, viață pentru dreptate, [/SIZE]
[SIZE=4] - Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morți locuiește în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morți va face vii și trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuiește în voi. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Romani 12, 1 - Vă îndemn, deci, fraților, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească, [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]1Corinteni 6,19-20 - Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri? [/SIZE]
[SIZE=4] - Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Galateni 6,17 - De acum înainte, nimeni să nu-mi mai facă supărare, căci eu port în trupul meu, semnele Domnului Iisus. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Filipeni 1,20 - După așteptarea și nădejdea mea că întru nimic nu voi fi rușinat, ci, întru toată îndrăzneala, precum totdeauna, așa și acum, Hristos va fi preaslăvit în trupul meu, fie prin viață, fie prin moarte; [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Filipeni 3,21 - [/SIZE][SIZE=4]Care va schimba la înfățișare trupul smereniei noastre ca să fie asemenea trupului slavei Sale, lucrând cu puterea ce are de a-Și supune Sieși toate. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2009, 17:07:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sa stii ca Sf,Nectarie face MARI minuni numai sa nu merggi la el cu inima indoielnica, ci sa crezi deplin ca te ajuta! Eu am trait N minuni cu Sf.Nectarie! Il iubesc si simt binecuvantarea lui! Nu te indoi zicand ca "poate" te ajuta, ca fiind "hai sa vad daca poate si asta sa faca ceva" ceea ce inseamna neincredere si apoi batjocura!
Fii deplin convinsa ca Sf.Nectarie te ajuta! Cere de la parintii calugari de acolo sa iti dea intr-o sticluta ulei din candela Sfantului unde sunt Moastele! Si sa il ungi mereu pe frunte si sa il rogi in minte sau cu voce sa il ajute!

Da-mi te rog si mie NUMELE lui, ma voi stradui sa il pomenesc si eu la rugaciune si sa il trec la pomelnic si nadajduiesc in mila lui Dumnzeu si a Sf.Nectarie ca VA FI BINE!!!!
Pe de alta parte as dori sa mai adaug ca e f important sa nu ne pierdem aceasta incredere, chiar daca raspunsul la rugaciunea noastra nu a fost cel asteptat de noi!!!!!Sa nu deznadajduim!!.... am avut ferma convingere ca tata se va face bine.. si m-am rugat Sf Nectarie sa il readuca acasa.. simteam in inima mea cu tarie ca tata va ven acasa... dar uite ca nu a fost asa! Nu mi-am pierdut insa increderea ca Sfantul continua sa reverse binefaceri in viata mea si a familiei mele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2009, 17:10:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as indrazni sa spun ca e si un fel de fala din partea lui geo.nektarios, avand in vedere ca intre sfantul despre care vorbeste si el exista o relatie de rudenie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2009, 17:19:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu as indrazni sa spun ca e si un fel de fala din partea lui geo.nektarios, avand in vedere ca intre sfantul despre care vorbeste si el exista o relatie de rudenie.
E ceva ce mie mi-a scapat pana acum?????????????????????????????????
Poate de rudenie in spirit, draga Scrabble....Geo il numeste atat de frumos "bunicutul" lui,ptr ca a ajuns intr-o adanca comuniune cu Sfantul Nectarie, il poarta cu dragoste in inima si in sufletul lui.. retine, te rog, CU DRAGOSTE!!!! cati dintre noi simtim la fel? in majoritatea cazurilor, noi nevrednicii, stim doar sa alergam repede sa insiram km de papirus plin cu cerinte si asteptam de la sfantul sa aduca vindecari miraculoase in vietile noastre...si daca uneori nu o face chiar ne si suparam pe el! cum de a indraznit sa nu ne indeplineasca cererea?Dar cati ne gandim la Sfantul Nectarie dezinteresat??.. cu dragoste neconditionata???... cati dintre noi ii aducem rugaciuni de lauda???? CATI?????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 05:14:29
Cum sa il ajut? ozana81 Vrajitoria 4 14.05.2011 15:12:01
Cum să o ajut? Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 7 16.09.2010 10:25:55
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
vreau sa stiu silvimiha Pocainta 4 24.05.2007 23:17:52