Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2006, 15:08:41
nectarie nectarie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Rasofor e acela care doreste sa imbratiseze calea monastica si dupa un timp de ispitire i se da voie sa poarte haine monastice, i se schimba numele si atat. Dupa randuiala Bisericii aceasta stare e echivalenta cu logadna de dinainte de casatorie. Asadar cel logodit nu are voie sa fie hirotonit si deci cu atat mai putin rasoforul. Cel ce vrea preotie fiind doar rasofor nu stie ce vrea. De ce s-a facut rasofor? Doar ca sa se mandreasca cu haine de calugar? Daca cineva vine la manastire nu vine doar ca sa aiba unde sa stea si cu ce sa se imbrace, ci vine asemenea Sf Parinti SA-SI PLANGA PACATELE. De ce vrea preotie un astfel de ins(rasofor). Ca s-o duca mai bine, si sa-i zica lumea rabi, rabi? Sa puna mana si sa se faca calugar adevarat, ca doar de asta a iesit din lume: SA SE FACA CALUGAR. Daca nu atunci sa stea acasa ca se gasesc destule fete cuminti care il pot ajuta sa duca JUGUL preotiei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2006, 05:30:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte interesante puncte de vedere, dar cel mai mult ma minunez de intransigenta unora mai vechi pe forum, care se vor numai ei destepti si bagati in seama. Bravo, ory, ca ai pus punctul pe "i".

In alta ordine de idei, am o mare admiratie pentru calugari, Patericul fiind una din cartile mele preferate. Cred ca avem ce invata de la ei si noi cei care traim in lume, chiar daca nu cunoastem prea bine ce e cu gradele si treptele pe care le au.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2006, 12:26:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
Domnule Clausemi, ca sa fim sinceri explicatia lui ierompetru ne-a lamurit pe toti si este foarte clara. Pentru asta ii multumesc mult. Ceea ce spui dumneata sunt lucruri care denota simplitate. Sunt lucruri cunoscute de cei care s-au ocupat cat de cat cu teologia. Si apoi credeam ca asta e un forum de discutii serios.

La revedere!
La asa intrebare,asa raspuns...adica SIMPLU.
Personal ma pot ridica si ma pot cobori la orice nivel,mi se pare mai corect sa raspund celui simplu simplu si academicianului academic.
Multumesc oricum pt apreciere...este oglinda persoanei tale in definitiv.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul calugar Bogdan N Preotul 8 20.02.2012 11:13:43
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 20:27:24
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31